Kôň

• Česko Kůň

Hrejivá komédia o tom, čo sa stane, keď učiteľ Ján Dušička privedie do svojho bytu na druhom poschodí koňa. Po preflákanej noci sa Ján budí do absurdnej reality. Uprostred obývačky stojí  kôň. Po prvotnom šoku a postupnom vytriezvení Ján nadobúda čoraz silnejšie presvedčenie, že sa o koňa musí postarať. Ján nenachádza pochopenie u susedov ani u svojej partnerky. V predvianočnom čase odkrýva film Kôň skutočné medziľudské vzťahy, stojí uprostred rozpadu Janovho dlhoročného vzťahu, no pomáha mu nájsť skutočnú lásku... (RTVS)

Monggol

Výborný nápad, skvelý začiatok, potom to trochu pokrivkáva, ale nevadí. Čo vadí je záver resp. zas žiadny nie je. Pritom tu sa priamo ponúka, aby to skončilo zle-nedobre. Mám taký dojem, že väčšina tvorcov sa bojí tragického záveru a práve tu by to bolo vhodné. Je jasné, že kôň ani hlavný hrdina nemajú šancu medzi takýmito konformnými a konzumnými idiotmi resp. sociálnymi zombíkmi (alebo skôr sociálnymi robotmi). A tak tragický záver by preniesol ten potrebný očisťujúci proces či katarziu na diváka, ktorý by si odniesol pridanú hodnotu. Tak som si zafantazíroval :) ()

Saintcrux

Celkom dobrá myšlienka...len dosť jednoducho spracovaná. Škoda, že sa režisér s tým viac nevyhral. Poslednych 20 min mohlo vyzerať inak. ()

movemat

Byť za každú cenu iný a umeleckejší než ostatní ešte neznamená byť aj lepší. Bizár, ktorý síce v úvode zaujal, no potom len celý čas prešľapoval na mieste ako taký kôň. A aj tých 80 minút bolo nakoniec až veľa. ()

Mire

Po dlhej dobe niečo podarené zo slovenskej produkcie. Škoda, že nie je dlhší, desať až pätnásť minút naviac by tomuto zaujímavému počinu neuškodilo. ()

Oxyuranus

Je to taková změť barevných snímků poskládaná za sebe. Alegorie tam určitě jsou a možná i zajímavý, ale já je nenašel, ani nechtěl hledat. A tak jsem při projekci zoufale tlačil čas dopředu. Chci se bavit. Nebavil jsem se. ()

ostravak30

U filmu Kůň jsem měl trochu pocit, že nápad předčil zpracování. Počáteční námět totiž zle nevypadá. Jenže pak jakoby tvůrci nevěděli jak dál. Nedozvíme se přesně, jak se zvíře do bytu v paneláku dostalo aniž by si toho kdokoli, dokonce majitel bytu všiml. Hlavní čtyřnohý hrdina se mezitím stravuje pouze s mrkví a nikdo mu nic jiného nepřinese. Stejně prazvláštně proběhne odvedení. Na zvláštním problému se ale ukazují lidské charaktery v domě. Dokonce přijde policie, ale nový majitel kopyta koni do hader nezabalí. Ovšem nikdo další si pak už nestěžuje. Taky mě překvapilo, že na Slovensku si krom Silvestra pouštějí ohňostroje i při Štědrém dnu. Snímek jako celek působí příjemně a dá se na něj v klidu koukat. Jak už to u podobných filmů bývá, nový přírůstek náhle u hrdiny vyřeší spousty dilemat a přivede ho k novým obzorům. Na druhé straně je plný nelogických a nevysvětlených záležitostí. Když je ale divák překoná a neřeší, je to celkem fajn film. ()