Kôň

• Česko Kůň

Hrejivá komédia o tom, čo sa stane, keď učiteľ Ján Dušička privedie do svojho bytu na druhom poschodí koňa. Po preflákanej noci sa Ján budí do absurdnej reality. Uprostred obývačky stojí  kôň. Po prvotnom šoku a postupnom vytriezvení Ján nadobúda čoraz silnejšie presvedčenie, že sa o koňa musí postarať. Ján nenachádza pochopenie u susedov ani u svojej partnerky. V predvianočnom čase odkrýva film Kôň skutočné medziľudské vzťahy, stojí uprostred rozpadu Janovho dlhoročného vzťahu, no pomáha mu nájsť skutočnú lásku... (RTVS)

gogo76

"Jeden to nechcel podpísať, tak sme ho zbili..." Príjemné prekvapenie. Cez sviatky som toho zatiaľ veľa nenapozeral, ale toto som si nechcel nechať ujsť. V aute som náhodou zachytil nejaký menší rozhovor s hercom D. Fischerom a spomenuli premiéru nového filmu 24.12. Názov Kôň a obsah ma zaujal a film naozaj nesklamal. Nevedel som meno režiséra, no pri úvodných titulkoch ma meno M. Šulík veľmi potešilo a rovnako meno kameramana M. Štrbu. Celkom mi to sadlo, film sa nenáhlil, netlačil na pílu hlavne pri vtipnejších scénach. Humor bol taký fajn, nevtieravý, pohodový...Keď mi niečo vadilo tak príliš zádumčivé chovanie hlavnej postavy v prvej 1/3 filmu, potom sa mu trochu rozviazal jazyk a už to bolo lepšie. Od príchodu malých koledníkov sa to už iba zlepšovalo. Pobavil ma odkaz v podobe obrazu Muža so zajačími ušami, ale zaujímavé bolo sledovať aj herectvo a iskru medzi hercami D. Fischerom a D. Kavaschovou, ktorý tvoria pár aj v skutočnom živote. Viac takýchto odvážnych počinov. Keďže film vznikol v spolupráci s Českom, som zvedavý na ohlasy po premiére na ČT. 80%. ()

Anderton

Skvelý námet na Bakalárov natiahnutý na celovečerný film. Kôň pôsobí značne televízne, čo je ale výčitka iba smerom k faktu, že ide o kinofilm. Kôň ako symbol vyrovnávania sa s krízou stredného veku, čo znamená predovšetkým prispôsobovanie sa okoliu len preto, aby sme mali život o niečo pohodlnejší, ale nakoniec len preto, aby boli spokojnú ostatní, funguje najmä preto, že v našich vodách ide skutočne o originálny nápad. Na druhú stranu všetci vieme, že Šulík má na konte silnejšie a jednoducho povedané väčšie filmy, tak Koňa beriem zo strany tvorcu ako taký malý osobný úlet. ()

Slarque

Ač námět vypadal na úplnou koninu, vyklubal se z toho film poetičtější a kouzelnější než posledních deset vánočních pohádek dohromady. Sice si myslím, že si příběh zasloužil trochu výraznější konec, ale i tak rozhodně doporučuji. (70%) ()

dopitak

Těchto přizdisráčských filmů vzniká kupodivu hodně. Tady ten není vyloženě blbej, jenom je to celé od začátku až do konce wtf, aniž by si divák něco odnesl. Fischer je sympatickej, jeho holka taky, tchán taky nepůsobí jako kretén, ale celé to dohromady sice nenudí, ale ani nebaví. Docela dobrý je výstup s dvojicí měsťáků - malej a velkej. ()

marhoul

Výborná, originální, vánoční záležitost. Skvělé podobenství! Vtipná, jemná, laskavá typická Šulíkovina. Symboly, nádherná kamera, krásné světlo, kvalitní herecké výkony, Dano Fischer je topka, ostatní mě bavili taky. Zařazuji si mezi stálé vánoční klasiky. Speciální pochvala za obsazení Ruda Kratochvíla. ()

Arsenal83

Napriek predpojatosti voči obsadeniu musím silne pochváliť. Dokonca pri lepšom závere by som neváhal dať film do lepších čísel, škoda však, že tam akosi došli nápady resp. neprišla žiadna idea, ktorá by film efektne zakončila. Scenárista Marek Leščák prináša zaujímavé nápady do filmov ale pravidelne a myslím, že to dielo je hlavne jeho práca a jeho zásluha. V každom prípade pre mňa zaujímavý a pozoruhodný počin. ()

Flego

Nenápadný snímok síce nebude patriť k výkvetu, ale nežným i štipľavým spôsobom ukazuje, akí sme a ako sa vieme správať. Vedel by som si však predstaviť isté úpravy v scenári, aby nebol taký uponáhľaný hlavne v závere. ()

honajz2

Šulík mě dokáže vždycky mile překvapit. Takhle od pohledu se to sice moc nezdá, ale vypadne z toho dobře napsaná a rozehraná hříčka, jejíž absurdní námět naštěstí vystačí na celou svoji stopáž a dokáže být zároveň jak vtipný, tak i vážný. Je to také tím, že se tu Šulík snažil promyslet každou situaci a každou postavu, takže jakmile se někdo objevil na scéně, hned mě začal zajímat jeho/její/jejich pohled na celou situaci, u které by si asi nikdy nikdo nepředstavil že ji zažije. Bavilo mě to všechno sledovat a zároveň mě potěšilo, že to celé došlo k dobré pointě, která sice je ovlivněná tím, že se to odehrává na Vánoce, ale příliš sentimentální mi rozhodně nepřišla, naopak, spíš jsem ji takovou a v téhle podobě ocenil. Ten scénář je prostě povedený a i na tom zdařilém vypointování je to znát. Jen mě překvapilo, že to celé působí spíš jako televizní film, který sice je skvěle natočený, ale svým zasazením převážně do jednoho bytu a málem Šulíkovy typické formy mi to nepřipadá jako zrovna kinofilm. Zajímavé ale je, že u nás se do kin dostal, zatímco Slováci to odvysílali na Štědrý večer v televizi, takže je to možná jakýsi hybrid mezi obojím? Netuším. Každopádně se mi to líbilo, je to velice příjemné na sledování a opět jsem si potvrdil, že Šulík rozhodně je nejlepším současným slovenským režisérem, na jehož každý další film se můžu těšit, ať už tu schytá jakékoli hodnocení. Jo, a btw, potěšil mě i ten plakát Muže se zaječíma ušima, který má Dušička v bytě :-) Slabé 4* ()

ecceHOMMO

Absurdná situácia a pohľad do zmýšľania dnešnej spoločnosti, ktorá hneď odsudzuje a súdi. A vidí skôr to zlé, než aby hľadala to dobré, pričom vo filme je to krásne odľahčené a vlastne príjemné..........................................................................."Všetci zháňajú kapra a ty máš koňa." ()

Autogram

Absurdná zápletka a absurdné zakončenie. Film, pre ktorý je aj tých skromných 80 minút priveľa. Niečo nám tým chcel autor povedať, ale ja som nerozlúštil, čo. –––– Sú Vianoce, nerob koniny! ()

vitekpe

Bohuzel ne. Deji jsem neporozumel. Misty to vypadalo jako kamerove cviceni, ale nic co by clovek nevidel jinde. Sulik udelal dokonalou Zahradu a vynikajici Krajinku. Jeho posledni filmy me mijeji... ()

mira007

Slovenská absurdní komedie Martina Šulíka o učitelovi, který o Vánocích najde ve svém obývacím pokoji živého koně. takže celý bytový dům má haló. Nemůžu tomu upřít odvážný nápad, technické a herecké kvality, ale mne ten hořký humor k zamyšlení nějak minul. Je to lepší než Šulíkův předchozí film Muž se zaječíma ušima (2020), intelektuální úchylárnu na kterou tady odkazuje posterem v obýváku. Výborný Daniel Fischer. ()

bobstock

Absurdita shrnutá v jednom telefonátu. Pomohl si koni a kůň teď pomůže tobě. Zvířátko ustájené v obýváku nakonec nenabídlo větší drajf z panelákového domu, na který jsem čekal. Obrázek Krobota se zaječíma ušima to chápe. 50% ()

Psice

Jako, kdyby se Martin Šulík vracel tímto snímkem k poetice Zahrady. Šulík si nemohl vybrat příhodnější dobu pro „konání zázraků“, než tu vánoční. Vždyť to je čas velkého očekávání - příchod světla a naděje. Co ale v tom filmu dělá ten kůň? Vnímám jej jako symbol duše, která touží po svobodě. Kůň slouží hlavnímu hrdinovi jako zrcadlo – vidí v jeho očích cirkus, tvrdou drezuru, a přitom by byl nejraději, kdyby měl  volnost a mohl pobíhat v krajině. Dle jungiánského výkladu pohádek je kůň symbolem bytostného Já, které volá jedince k individuaci. ~ Teprve ve chvíli, kdy se vnitřní konflikt hlavního hrdiny zhmotní v podobě koně (už ho nemůže více přehlížet), získá odstup a možnost náhledu – pozoruje, jak se druzí ke koni vztahují. Uvědomí si, že vlastně neví, co cítí ke své současné partnerce - ta jej bude milovat, až se změní k jejímu obrazu. Zároveň mu vyčítá, že s ní nechce založit rodinu, byť má (jako učitel) k dětem kladný vztah. Následně se ukáže, že je jeho partnerka sama pro takovouto úlohu ještě nezralá, protože je stále „tátova holčička“. Je zjevné, že hlavní hrdina musí udělat při konfrontaci s jejím otcem něco jinak – vzepřít se, zabojovat, bouchnout do stolu … ukázat, kým skutečně je a co si přeje. Jakmile učiní tento rázný krok, přijde změna – do jeho života vstoupí nová žena, která ho přijímá takového, jaký je. A kůň? Ten dostane tolik vytouženou svobodu, i když vrhá svůj stín ... ()

TomasKotlant

Čo to bolo za koninu? Závěr to celkem zachránil, ale je to takový rádobyhluboký alternativní artový film s nepříliš hezkými obrázky a ani ten kůň se mi moc nelíbil... ()

Fifer

Předchozí Šulíkův film mě zaujal víc. Absurdní nápad s koněm v bytě je dobrý, ale často to sklouzává k těm nejbanálnějším epizodám ve stylu "No a co? Tak mám v bytě koně, vy máte psa". Tedy ten styl: nepříjemné a přehnané karikatury měšťáků vs. otevřená hlava učitele/podivína. Není snadné najít v hrdinovi zalíbení. ()