Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

MOVIE_MAN

Človek sa nestačí diviť čo Cameron dokázal v "tých časoch" obdivuhodné, videl som extra dlhú predlženú verziu a vo filme mali veci úžasný timing. Nabudúce ale...Tlak (psychologický a fizický ) je predsa len tlakom. ()

io.

Poprvé jsem Abyss viděl v 90´ letech v kině - mořské hlubiny na širokém filmovém plátně - to byla naprosto fascinující podívaná, navíc nevídané filmové efekty, nebyli jsme tak rozmazlení. Dneska už to vidím trochu jinak, ale určitě zůstává Propast skvělým filmovým zážitkem. Dabing už taky pokročil a dneska už ve filmu nezazní "a jejda" nebo " pro krista", dneska už se tvrdších výrazů nikdo nebojí :-) ()

Rorschach_SK

Veľkolepá sci-fi výprava až na samotné na dno oceánu. Fantastické triky - na tú dobe dych vyrážajúce (Oskar za vizuálne efekty) a viac než slušné aj dnes. Výborne dávkované napätie a akcia. Skvelé obsadenie na čele s psychopatickým Michaelom Biehnom, ktorému skvele sekundujú Ed Haris a Mary Elizabeth Mastrantonio. Jednoznačných 5 hviezd, po videní režisérskej verzie zvyšujem hodnotenie na 6 hviezd (aspoň na mojom súkromnom rebríčku) - práve táto rozšírená verzia ponúka okrem zopár nových scén hlavne záver, ktorý dáva filmu úplne odlišné vyznenie a silné posolstvo. ()

andydufrsn

Dlouho dlouho jsem tenhle film neviděl, viděl jsem ho naposledy snad, když mi bylo tak 15. Teď po dvaceti letech mi přišel dost trapnej. Maník v skafandru si v oukeji sestupuje do 5 kilometrové hloubky, až mu to rozmačká kameru co má v ruce a on má jen lehký halušky a další a další podobně laděný voloviny. I Sci-fi by mělo dodržovat nějaká základní pravidla a hlavně fyzikální zákony ()

Robinex

To co jindy prozivame u ruznych scifi ve vesmiru je nam zde servirovano pod vodou a na uplnem dne samotneho oceanu. O to vice fantasticke to je. Uz mladsi jsem ten film hodne prozival, a do dnes se nic nezmenilo. Je to narez! ()

Jirkacek

Snímek Propast jsem viděl minimálně dvakrát v TV, ale nikdy jsem se přes jeho délku 139 minut netrefil do jeho startu, tak jsem se rozhodl to napravit a doma jsme se podívali na celý film pěkně od začátku do konce. Vychutnali jsme si jej jako praví filmový gurmáni a i přes onu hrozivou délku jsme se takřka nenudili. Je tedy pravda, že určité pasáže nebyly nějak akční či zábavné, ale celá koncepce děje byla dokonale vymyšlená a příběh dobře poskládaný, takže se pár hluchých míst určitě dalo odpustit. Velkou zásluhu na tom má určitě můj oblíbený režisér James Cameron, který byl zároveň také autorem scénáře. Výsledný pozitivní dojem navíc umocňoval fakt, že podmořské scény, které zde jednoznačně dominovaly nad ostatními, byly natočeny v obrovském akváriu a ne na moři. Každopádně na začátku jsme museli přežít povinnou seznamovačku s hlavními hrdiny - jedním z nich byl Bud Brigman, velitel podmořské vrtné věže v podání vynikajícího Eda Harrise, další důležitou osobou byla jeho manželka Lindsey, kterou si zahrála Mary Elizabeth Mastrantonio a jejich tým kolegů. Za nimi jednoho dne přijeli s žádostí o pomoc vojáci, kterým se nedaleko odtud nabourala jaderná ponorka. Úkolem záchranného týmu bylo zjistit, zda někdo z ponorky přežil a deaktivovat jaderné nálože. I v tomto filmu ale platil zákon, že když se má něco pokazit, tak se to pokazí, protože na hladině propukla bouře a tak se museli spolehnout jen sami na sebe. V té chvíli začala eskapáda událostí a napínavých okamžiků. Nejprve se utrhl z lodi jeřáb nad plošinou jeřáb a ten padal přímo na ni. Naštěstí ji těsně minul, ale i tak málem stanici strhl do propasti a těžce plošinu poškodil. Lindsey se pustila do oprav a v té chvíli se z propasti vynořila podivná světla. Chvíli trvalo, než tým pochopil, že je navštívili mimozemšťané. Jednomu z vojáků však z pobytu v hloubce ruplo v bedně a myslel, že se jednalo o ruské vojáky a tak ovládl stanici a vyslal do propasti načasovanou jadernou hlavici. Brigmanovi a jeho lidem se naštěstí podařilo ostatní vojáky přemoci a tak se mohl vydat do propasti, aby hlavici zneškodnil. To byl již samotný závěr úžasného filmu a jak vše dopadlo asi víte a pokud ne, tak ode mne se to nedozvíte. Každopádně je potřeba mít ne tento film náladu a udělat si na něj čas. Není to prostě jen tupý akční snímek s milionem vystřelených kulek či bezduchá mimozemská patlanina, ale o duševní zážitek s mírovým posláním. A za to ode film Propast dostává čtyři propastné hvězdy ****, ale dal bych ještě o půl cípaté navíc. ()

70s80s90s

James Cameron v tomto snímku využíva vodu, ako nástroj temného a hlbokého sveta. Nie je sa čomu čudovať, pretože jeho fascinácia podmorským dnom sa spečatila 25. marca 2012, kedy sa stal tretím človekom v histórii, ktorý dosiahol dno Mariánskej priekopy. Škoda, že nie pred natočením tohto nervy drásajúceho sci-fi hitu. Vždy, keď pozerám Propast, prejavujú sa u mňa známky thalasofobie. ()

Caesarion

Geniální film s věčným tématem v podobě ruského nebezpečí v kombinaci s jasnou vizí mimozemské entity na dně moře. Zvědavost a vstah muže s ženou na jedné straně strach z neznámého nepřítele, a fobie labilniho vojcla na straně druhé. Totálně věrohodné scény navazují mrazivé napětí. A němý úžas zase triky od ILM. Mam jakysi dojem že se vše ve filmu jakoby předhání v perfekcionismu což vede nezadržitelně k pěti hvězdám. Film je jediný svého druhu. ()

BStone

Bombastická sci-fi v režii Jamese Camerona nemůže dopadnout špatně. A taky že ne. Klasicky silná ženská postava, vymakaný scénáž, skvělí herci, parádní triky plus emoční nářez. A samozřejmě speciální edice. Cameron výstražně zvedá prst způsobem, který umí málokdo. Přidám i jednu malou výtku - hudba v některých pasážích se opravdu silně podobá Vetřelcům. 95% ()

jirik2103

Patrně jeden z mých prvních sajencFikšn filmů, co jsem kdy viděl a u kterých jsem si uslintnul. Stará klasika nezrezaví - není třeba bambilion počítačových efektů, ale stačí Vám se 90minut těšit na to, co přijde na konci. Kdo umí, ten umí ... kdo neumí, ten jen marně čumí. Jamesova nejlepší režijní léta - dokázal propojovat tajemno a fantazično s poctivou filmařinou, timingem a nadčasovou kvalitou tehdejších efektů. MástrPís. ()

teekanee

Viděna prodloužená verze. Dostalo se mi výborně zahraného a natočeného scifi, které ale místy působilo trochu unyle. Závěr byl opravdu velkolepý, ale myšlenkově sem možná čekal něco víc. Vizuálně ale opravdu pěkné. Nejsilnější moment filmy byla určitě resuscitace. Přesto je to za mě asi nejslabší Cameronův film, co jsem viděl. 81% ()

Flexis

Z vesmíru plné vetřelců jsme se vydali do hlubin oceánů. Po zhlédnutí mám rozporuplné pocity. Těšil jsem se,že to bude akční boj s monstry z hlubin a ono nic. Akce tu moc není a chvílemi mě to popravdě nudilo. Asi jsem od toho čekal něco jiného. Na druhou stranu vizuální efekty jsou povedené a závěr filmu se taky povedl! 65% ()

murinvm

Super film...9/10...a pro zlepšení zážitku se po shlenuti oficialni verze podívejte na aternativni vezi,která se asi kvůli dobové kontroverzi nemohla vypustit.Ta mi dala úplně jiný pohled na tento vynikající snímek. ()

710.cz

Přes třicet let starej film a pořád mě dostává ten úžasnej záběr tváře z vody. Chytrej, úžasně natočenej film, asi to nejlepší z Camerona. Skvělá kamera, scénář.... Ten konec je tak trochu na prd, ale i tak je to super. ()

trotlicek