Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Yardie

Slabších 80%. Každopádně výborný snímek s pár výbornými nápady. Je nutno říci, že mám rád sci-fi. I když zrovna zde bych to až takovým sci-fim nenazýval, protože ufáků tam zase až tak moc nebylo. Spíše takové akční drama. O napětí nebyla nouze, výborná hudba a skvělé prostředí. Také bitka podmořských vznášedel byla opravdu originální, to jsem snad ještě nikde neviděl, alespoň si nevybavuju. Nicméně, příběh je taková klasika o jednom "pošahanci" a ostaních, kteří se snaží udělat správnou věc. Ale zde se nedá nic nového vymyslet už. Každopádně mě trošku mrzí, že tam nebylo trošku vysvětleno více o mimozemšťanech a co se vlastně s nimi stalo potom. Možná by tomu slušel i druhý díl. Každopádně velice povedený snímek, který stojí za vidění. Akorát možná výtka na závěr - docela dlouhé. Howgh! ()

aLPaC

James Cameron je mistr nad mistry a snad ve všech svých snímcích posouvá trikové efekty kupředu. Díky velkému rozpočtu (je vidět, že producenti Cameronovy vždy věří) je tomu nejinak i zde. Dále bych určitě pochválil vynikající kameru a výpravu, herce, kteří toho museli snést nad míru i hudbu Alana Silvestriho, jenž mi často připomínala Predátora. Zatím jsem bohužel neviděl director´s cut takže 4. Takže po dvou a půl měsících jsem viděl režisérskou verzi a je doopravdy škoda, že to není verze oficiální. Hodnocení nakonec zůstává, ale doporučuji všem stáhnout si ji. ()

Mikino00

Hrůza děs a bída, to jsou tři slova, která mi při sledování nejčastěji vyvstala na mysli. Klišé střídá klišé, konec je naprosto k smíchu, stejně jako hodně scén z celého filmu. ()

Movie Gourmet

Slavný a výborný snímek Jamese Camerona (snad jako každý jeho snímek), který nás zavede hluboko pod hladinu oceánu. Film má napínavý děj, kvalitní scénář a v hlavní roli výborného Eda Harrise, který ztvárnil jednu ze svých životních rolí. Poutavá je také filmová hudba od Alana Silvestri(ho). Jeden z nejkvalitnějších sci-fi snímků. Verdikt: 5* a 85 %. ()

lukasd

Trochu jednotvárné. Hlavně v první polovině jsem se docela nudil, scházelo tomu napětí. Ale poslední půlhodinka je fakt dobrá, skoro jsem měl nutkání dát o hvězdu víc. 65% ()

mira007

Na svou dobu pecka. Cameron kvůli tomu zatopil nedostavěný blok jaderné elektrárny, aby si vytvořil podmořský ateliér a mohl se realizovat. ()

Garch

Snad poprvé tak dokonale využitá počítačová "oživlá voda" udělala z Propasti milník. Bez ní by to byl lepší průměr. ()

geimz

Po zhliadnutí režisérskej verzie musím povedať, že pridané, resp. nevystrihnuté scény filmu len uškodily. Ten rozprávkový záver mi totiž do predchádzajúcich, napätím nabitých 150 minút filmu vôbec nesedí. Holt Cameron a jeho potreba eko osvety. ()

Klajnik

Lidi se tu ohání tíživou atmosférou v nehostiném prostředí, ale mě spíš tížila stopáž, tempo i debilita tohohle filmu a to jsem divák, jehož nejoblíbenější filmy sahají až ke 3 hodinám. Pokud však tvůrce chce natočit dlouhý film, musí tomu podřídit obsah. Snímek zkrátka musí mít čim zaujmout a tady to selhává v samotném základu, protože za celou tu dobu mě ani jedna postava nezaujala, což je problém, když v příběhu hrajou hlavní roli lidé. Ve středu toho všeho dění se hašteří manželský pár, jejichž problémy nám jsou utajené. Ženská je hádavá potvora a proto se asi rozvádí. Nechápu toto rozhodnutí. Ten vypjatý moment, kdy se Edd Harris snaží oživit svou ex/neex manželku mi přišel směšnej, protože selhává v samotném základu vší logiky, když jí pár minut táhne na dně moře, kde utone, prochladne a pak jí poskytne první pomoc, která nezabere. Zabere až pár facek a slova: "BOJUJ! NEVZDÁVEJ TO!". Podobných kravin je tam asi tucet a častokrát jsou v dosti zásadních chvílích. Když film selže v takovym momentu, tak ho s klidným svědomím mohu označit za 'ubohý'. ()

Emo-haunter

Tentokrát pojedu pár recenzí stručně, jelikož mi toho chybí více. Inu, zde jsem měl smíšené dojmy. Camerona naprosto respektuji, ale jaksi jsem se během prvních dvou hodin nedokázal pořádně naladit na jeho podvodní vlnu. O to větší přišlo neskutečně vymazlené velké finále s jasným poselstvím, které ve mně vyvolalo i husinu. To předtím ovšem pro mě bylo jen jakési až moc normální. Takové klasické akční sci-fi, ve kterém jde sice vidět spousta práce a nadšení, mě ale nechalo poměrně chladným. Proto na víc než tři se nezmohu. Současně přiznávám, že je zde chyba ve mně, ne v režiséru, ten dozajista odvedl opět kvalitní práci! ()

E´Tonno

Konečne som si dnes po zakúpení DVD mohol s kľudným svedomím pozrieť špeciálnu (171 minútovú) edíciu Priepasti a veru napriek tej dĺžke je stále ťažké tu nájsť nejakú pasáž, ktorá by nudila, alebo čo len bola nezaujímavá. Non-stop nejaké napätie, akcia, alebo katastrofou zaváňajúci problém s plošinou a keď už sa to trošku omrzí tak, sa na záver vytiahnu originálni emzáci. Cameron je jednoducho macher to treba nechať. Že v prvých zábleskoch pôsobia (spomínaní emzáci) ako šetrič obrazovky z prvých vydaní windowsu, sa bez problémov dá odpustiť, keďže postupom času sa objavujú stále lepšie a lepšie zábery na nich a aj ukážka ich (celkom originálnej) schopnosti potešila. Aj po dlhom čase teda zostávam na 4,5 s priklonením sa k 5, keďže sa tu kĺbia (s výnimkou hororu) asi všetky moje obľúbené žánre a výsledkom nie je ani blbosť a ani paródia. To je samé o sebe umenie. ()

Yoss

Nespochybňujem najmä obrazovú kvalitu tohto filmu pod taktovkou jedinečného Jamesa Camerona, ale podvodný svet v kombinácii s mimozemskou civilizáciou nie je zrovna moja šálka kávy. Teda vôbec nie je. ()

stankub

Dřív se mi tento film tolik nelíbil, ale co jsem uviděl na DVD speciální edici a hlavně scéna, kdy se na město hrne obrovská vlna k tomu hudba mého oblíbence Silvestriho, prostě 5*. ()

JM87

Camerona mám rád a tenhle film mi tak nějak utekl. Trochu zklamání u mě byl můj oblíbenej Michael Biehn ke kterýmu se prostě zaporný role nehodí, ale jinak to bylo příjemnej scifilm:) ()

JK-Stinger

Už jako mladistvý jsem snímek zbožňoval a viděl ho nesčetněkrát na VHS s českým dabingem. Teď se mi dostala do rukou konečně verze v původním znění a navíc prodloužená (resp. nezkrácená:)). Stejně jako u Terminátora 2, nebo u Vetřelce je těch pár minut celkem důležitým prvkem celkového dojmu a nechápu, co v minulosti vedlo k těmto zkráceným verzím. Každopádně Cameronova propast je pro mě asi nejlepším podvodním snímkem, co jsem kdy viděl. Stupňující se drama a pocit bezmocnosti v hlubinách oceánu, to je to, co mě táhne k opakovanému shlédnutí. ()

RomanHyde

Po dvojce Vetřelců si Cameron střihl opět sci-fi, které se však neodehrává mimo Zemi, ale naopak v hlubině oceánu. Jedná se o klasických hollywoodský koncept, ovšem na jedničku zvádnutý. Propast obsahuje vše, co si "klasický divák" přeje vidět.. mix napětí, neotřelých efektů, dobrodružství, občas odlehčeno vtípkem a na pozadí se odehrává i romance. Jo, je to jeden z těch filmů, na které se kdykoliv znovu a rád podívám, odpočinu si u něj a mám pocit, že příliš nestárne a budou se u něj bavit i naše děti stejně dobře, jako synové našich otců :)) ()