Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

rexino

Trikovo absolútne bezkonkurenčné... v ILM sa v 1989 naozaj prekonali a ešte aj dnes (2023) nepôsobí film zastaralo. Podmorské kulisy boli úžasné a nešetrilo sa na nich. Možno od hlavnej línie trocha odvádzal druhý akčno-survival akt s jadrovou hlavicou, ktorý bol síce natočený efektne a napätie bolo cítiť, ale za absolútnu pridanú hodnotu považujem záverečných 40 minút. Aj keď to pôsobilo miestami až príliš sladko a doslovne, ale efektnosti to neublížilo. A Ed Harris dokázal, že nie je iba kráľ vedľajších rol. ()

Trešlson

Jsem rád, že jsem se k tomuto kousku konečně dostal. Konec je opravdu působivý. Je hezké vědět, že i před dvaceti lety se daly natočit trikově působivé záležitosti s efekty na jedničku. Propast má k pěti hvězdičkám nakročeno velmi slibně.... Uvidíme jestli své rozhodnutí ještě přehodnotím. ()

mala_kea

Cameron si prostě umí vybrat prostředí. Stejně jako u titaniku. Také si potrpí na ty roztomilé příšerky, které jsou vážně k nakousnutí. Všechno do sebe perfektně zapadalo a s přibývajícími minutami divák dusivě lapal po dechu, ALE co by to bylo za film, kdyby Ed Harris a Mary Elizabeth umřeli ?..Američtí akční hrdinové se objevují i u pana Camerona a je věčná škoda, protože jeho cit pro hru je k nezaplacení. Pro mě pan Cameron není nikdo extrémně významný a tudíž se na 5* hvězdiček asi nedostanu. Jeho filmy jsou sic skvělé, ale pořád na ten samý způsob. Americký způsob. Kdyby si trošku pustil pusu na špacír, trhal by laviny, zatím na to ale nejspíš nemá dech. ()

PepeCCM

Náhodou se nudím, projíždím programy co jde v televizi a na Prima Cool narazim na tohle... Ještě teď, asi deset minut po skončení mám otevřenou pusu. Opravdu začínám mít pocit, že Cameron žije ve světe, který je tak 20 let před tím, co žijeme my ostatní. Pro mě jedno z nejlepších sci-fi co jsem viděl.... ()

Adm.Nelson

Cameron je pre mňa dosť precenený režisér, aj práve kvôli tomuto filmu. Nákladná výprava, jednoduchý príbeh, slabé dialógy, pár dobrých scén, a to je asi tak všetko. Možno je director´s cut o niečom inom, kinoverzia, ktorú som videl, je ale maximálne za 6/10. ()

Radek.SCH

Tak od Pana Režiséra bych čekal mnohem víc. Typická hollywoodská levičácká konina, s vyšinutými vojáky, kterým nezáleží vůbec na ničem, strašnými zvraty, neuvěřitelným (to znamená, že tomu nebudete věřit) oživováním postav, které byste měli mít (podle tvůrců) rádi a s debilním happyendem. - 60 % ()

Quipido

Nekompromisně nejlepší Cameronův film. Můžete se na něj podívat dnes a skoro nepoznáte, že už je to nějaký ten rok, co vzniknul - pokaždé u toho sedím jak přikovaný, protože tenhle film je strašně napínavý (což sice zní banálně, ale poslední dobou je to zrovna to, co v moderní kinematografii často chybí). ()

Rikky007

Přes svoji délku velice záživné sci-fi. Kontinuální příběh prost jakýchkoliv zkratek s neustávajícím napětím. Dnes už se takové filmy skoro nevidí, které by neměly potřebu násilně hnát tempo dopředu. K filmu výrazně přispívá Ed Harris ve své životní formě a taky ( možná paradoxně) spousta neznámých tváří, které nemají potřebu dělat velké divadlo. Pěkně vystavěné, profesionálně a autenticky vyvedené. Jeden z nejlepších dobrodružných filmů vůbec. ()

hororwatch

Nenáročný zábavný film. Na rok 1989 bych teda čekal něco jiného ale budiž. V podání Camerona se dá překousnout i ta přemrštěná dávka romantiky, která v závěru nakonec působí jako hlavní dominanta filmu. Mimozemšťáni, kteří se chtěli kamarádit mi až zas tak nevadili, ale v závěru mi připadalo že tam byli jen pro ten milostnej happyend a to už nepřekousnu. Jako celek to ale působí dobře a Cameron se tak dá označit za režiséra, který umí točit ,,pro všechny''. ()

strikeman

No já bych řekl, po zhlédnutí obou verzí, že ta režisérská není až tak jednoznačně lepší. Rozhodně je doslovnější a tak nějak američtější. Jsem rád, že jsem viděl obě varianty, ale také jsem rád, že tu delší jsem absolvoval až později. Každopádně se jedná o špičkové sci-fi, o tom žádná... 90% ()

bulbasaur

uctihodne a vypravne ako bič. Aj keby som nevedel že to točil Cameron, bol by som si tym isty. Jeho rukopis citit silno. na svoju dobu skvost a pre moje detske oci prahnuce po dobrodruzstve film na ktory nikdy nezabudnem. ()

helloween93

Strhující sci-fi thriller z konce 80. let s velmi dobrou atmosférou. Klobouk dolu před vizuálními efekty v tomhle filmu, protože efekty působí ještě dnes dost vyspěle. Obsazení filmu je dostačující a Harris se do role Buda docela hodil. Osobně nemám rád filmy s ponorkami nebo z hlubin oceánu, ale tohle se mi líbilo už jenom kvůli tomu napětí z neznáma. ()

Luk Skywalker

Porvé jsem film viděl jako malé děcko a pak ještě jednou v pozdějších letech a tehdy mě ten film dost pohltil. Dnes už působí zastarale, ale tehdy to byla bomba. ()

Evander

Propast se mi těžko hodnotí. Na jednu stranu je to audiovizuální skvost, a to zejména s ohledem na rok "výroby", na druhé straně je z téměř každé scény patrná naivita poplatná dané době. Když k tomu přičtu pachuť studené války, která se tehdy sice již blížila svému konci, přesto však ve filmu hraje významnou roli. Dnes by se tomu řeklo propaganda... Shrnuto a podtrženo tyto věci podle mě tento jinak skvělý film strašně sráží a tak nemohu hodnotit ani zdaleka tak vysoko, jak bych rád a jak by si někteří herci za své výkony zasloužili. 69% ()