Americká jadrová ponorka Montana zaznamená v Kajmanskej oblasti neďaleko Kuby silný podmorský pohyb. Po strate energetických zdrojov sa potopí do hĺbky 200 stôp. Vojsko požiada o pomoc posádku podmorskej vrtnej veže Deepcore. Veliteľ veže Bud Brigman (Ed Harris) nie je nadšený, pretože záchranná operácia sa má realizovať pod vedením poručíka Coffeyho (Michael Biehn) a s účasťou Budovej manželky Lindsey (Mary Elizabeth Mastrantoniová). Na hladine je hurikán. Padajúci žeriav lanom stiahne aj vrtnú vežu na okraj podmorskej priepasti. V nej svetielkujú inteligentné mimozemské bytosti žijúce na dne oceána. Môžu sa prejaviť ako dlhý had vody, schopný nabrať podobu jednotlivých členov posádky, s ktorými sa pokúšajú komunikovať. Vojaci proti nim použijú jadrovú zbraň. Výskumníci chcú naopak znefunkčniť naprogramovanú jadrovú nálož, ktorá spadla až na dno podmorskej priepasti do hĺbky 17-tisíc stôp, kde človek nikdy ešte nebol. Bringman už nemá dosť špeciálnej dýchacej kvapaliny, aby sa z dna priepasti vrátil... Mierumilovní mimozemšťania z mamutej kozmickej lode mu zachránia život. (TV JOJ)

Pekisan

Jasny dokaz, ze spojenie akcneho trileru so sci-fi moze skvelo fungovat ak si reziser zachova chladnu hlavu. Ked sa pozriem na sucasnu snahu mixovat vsetky mozne zanre dokopy, coho vysledkom je vacsinou pateticky dva a polhodinovy gulas bez chuti, tak je jasne vidiet v com bola Jamesova genialita. Neviem ci este stale je, pretoze titanikovske sci fi - Avatar je len rodinna technologicka krupicova kasa. Abyss je vsak akcna pecka, ktora sa na nas vali od prvej minuty az po prekvapujuco seknuty zaver. Ktory ma vlastne o to viac potesil. Atmosfera je proste uplne unikatna - cierna studena klaustrofobia nekonecneho natlakovaneho oceanu spolu s tajomnom mierumilovnych(?) mimozemstanov/atlantidanov. Herci hraju vyborne, ziadne zbytocne keci, nejake vzajomne podpichovanie, dokonca pride aj na lasku (I love you), ale uplne prirodzene bez zbytocnej snahy nieco silit. Bohuzial sa dockame aj tradicneho americkeho salutovania. Ani to vsak nemeni nic na tom, ze Abyss je jeden z mojich oblubencov. Keep pantyhose on. You gonna love this. ()

Stíba

Skvěle navozená stísněná atmosféra podmořské hlubiny ve které film ve svém průběhu několikrát vrcholí aby v závěru ještě silnější vygradoval. Režisérský majstrštyk. ()

Kingjiri

Cameron je jednim z mejch nejoblíbenějších režisérů, ale Abyss mě vůbec neoslovil a nadšení ostatních moc nerozumim. Jedná se totiž předevšim o thriller v podobě boje posádky s pošahanym mariňákem. Sci-fi prvků je jenom pár a uvítal bych, kdyby byl poměr thrillerovejch a sci-fi scén vyváženější. SPOILER Pokud by však pointa měla být stejná, tzn. dobrácký mimozemšťani v duhovejch barvičkách nastolující celosvětovej mír (taky jste si představili sluníčkový lidi?), stejně bych byl zklamanej. KONEC SPOILERU. Scifi námět je pro mě nic neřikající a thrillerová část, byť má napínavý momenty, trpí předlouhou stopáží (viděl jsem prodlouženou verzi) a tim pádem šnečim tempem vyprávění. Třetí slabá hvězda je těžce vydřená Cameronovym vizuálem, záblasekama napínavý / mysteriózní atmosféry, pár akčníma scénama a Edem Harrisem. ()

Biopler

Divák si užije podmorský svet, ktorý mu skvele servíruje perfekcionista Cameron a hlavú rolu hrá sympaťák Harris, ktorému v istej chvíli zachráni život obrúčka. Celkom vtipná narážka na rozvod, ktorý má na spadnutie, no i tak obrúčku z prstenníka ešte nezložil. Akcia je zvládnutá výborne, otázkou celý čas zostáva kto/čo posádku ohrozuje. A toto je kameň úrazu. To tajomno je úbohá rozprávka o mimozemšťanoch, ktorí sledujú CNN a BBC a možno aj STV a povedia nám akí sme úbohí keď sa k sebe nesprávame dobre. Podobný pocit z nulovej logiky, ako pri Nolanovom Interstellare, som mal keď sa Virgil ponáral stále hlbšie a hlbšie. Zopár minút predtým chlapíka zo SEAL roztlačil podmorský tlak, no jemu sa kupodivu nič nestalo. Podobne zarážajúco smiešnou ostala scéna oživovania jeho žienky, ktorej už modrali isté časti tela, no kupodivu sa po niekoľko minútovej resuscitácii prebrala k životu. Suma sumarum - veľmi dobre rozbehnutá podmorská jazda je v závere dokaličená naivitou vysokého levelu. ()

dalziel

Chvýľu trvalo dokiaľ sa videokazeta s týmto filmom ku mne dostala.Až po viacnasobnom rezervovaní som prišiel na rad.Kto by to dnes pochopil??? ()

tranquill

"Věděl jsem, že se nevrátím, ale musel jsem jít..." Zato já se k této, pro mne kultovní, sci-fi budu vždy rád vracet. První film s digitálními efekty je pro mne nezapomenutelným podvodním Blízkým setkáním třetího druhu! ()

geek.ondra

Nádherné sci-fi které má po obsahové i vizuální stránce opravdu co nabídnout. Vedle ostatních Cameronových kousků to ale působí spíše jako taková jednohubka na zaplnění času. 7/10 ()

Razzor_82

"Tam dole vážně něco je." Po letech jsem si dal prodlouženou verzi, díky které má snímek větší přesah. Zase jsem si naplno užil ten fascinující podmořský svět a neprobádané hlubiny moře. Triky s technikou na konci osmdesátek jsou famózní. Neonová vizualizace a tekutý mimozemšťan. Výborný nápad byl použít do filmu dýchací kapalinu. Cameronon je prostě vizionářský bůh. 8/10 ()

kondor77

Film jsem poprvé viděl na asi 1000000-krát přehrané VHS-ce, což filmu a mému hodnocení rozhodně neprospělo. Po letech jsem se ale k němu vrátil na DVD a musím se přiznat, že jsem byl maličko zklamán. Přišlo mi, že Cameron se jen chtěl trochu vyblbnout (a odzkoušet počítačové efekty) před druhým Terminátorem. Jsem si vědom toho, že film vznikal za nestandartních podmínek a na hranici sebeobětování herců i pana režiséra, ale sorry jako, moc mě to nebavilo. ()

chlebos

Byl to můj první Cameron v kině a už tenkrát mě uchvátil. Vůbec nezestárnul ba naopak na DVD nabídl mnohem více a konec je teď daleko lepší. Cameron prostě umí a těším se na jeho nový projekt... ()

arkie

Svojho času som bol týmto filmom fascinovaný, nádherné zábery, skoro všetko myslím natočené pod hladinou, úžasná gradovaná atmosféra v uzavretom priestore podmorskej stanice. Obľúbená scéna s Ed Harrisom, ktorý loví snubný prsteň zo záchoda - aby mu neskôr zachránil život. Toto všetko zruinovala a zničila režisérska verzia, ktorá je tak stupídna a trapná, že som film okamžite vyradil zo svojej zbierky. Je mi ľúto. ()

dustur

Skvelé filmové dielo, skvelé dobrodružné sci-fi ,a jednoznačne kultový film Jamesa Camerona...,a samozrejme skvelý Ed Harris.. Toto je film, ktoré si pozriem veľakrát... Moje hodnotenie filmu je jednoznačne a zaslúžene.: 5 / 5... ()

Gardenboy

Nadčasový thriller s nadčasovým spracovaním a na sovju dobu eniálnymi počítačovými efektami. V tomto prípade výrazný happyend vôbec nebol na škodu a film práveže vyzdvihuje podobne ako sa dvihlo dno mora ... ()

Zahartof

Perfektní sci-fi, zakázané dílo pro schizofreniky a klaustrofobiky. Ani minutu ze stopáže jsem se se nenudil, na rozdíl od průměrné Koule. U jiného režiséra bych se asi obával, ale Cameron i patetické momenty (poplatné době) zvládá s bravurou a zlehčuje je vtipem. Atmosféra se dá krájet a stísněnost s depresí je místy absolutní. Nebýt emzáků, mohl to být survival horror, lepší než The Thing. Objevením alienů se ale film přesouvá do jiné kategorie, kde ale také kraluje :) Ještě musím vzdát hold mému nejoblíbenějšímu herci Edu Harrisovi. Ten chlap má charisma na rozdávání. Jasných 5* ()

Markuss

Po shlédnutí Propasti jsem si říkal, sakra jak je možná že tohle natočili už před 20 ti lety. Ve filmu jsou na svou dobu naprosto revoluční digitální záběry, které dávají ve své době filmu punc jedinečný. A řekl bych, že I dnes je to skvělá podívaná. Cameron ve svém filmu dokázal také skvěle zachytit atmosféru na základně, oddělené od zbytku světa obrovskou vrstvou vody. Prostředí je skutečně jako živé a už na pohled dokonale stísněné. S účastníky pomořské mise cítíte pod vodou všudypřítomnou zimu, tmu, samotu a možná i trochu beznaděj. Už samotný děj mě však tolik oslovit nedokázal. Potápěči měli nejprve ohledat místo z neznámých důvodů ztroskotané ponorky. Ta prožila střet s něčím neznámým („mimozemským“). A mě o tom neznámém ve filmu chybí víc. Ano celý příběh není vůbec špatný, ale já bych čekal více o neznámích podmořských živočiších. O nich se ve filmu vlastně nic nedozvíte. Nevíte proč potopili ponorku, a proč byli na konci přátelští. Přesto počítám Propast mezi žánrově velmi kvalitní snímky s celkovým hodnocením 80% ()

Dartdevil

Viděl jsem pouze prodlouženou režisérskou verzi, a filmu nemám co vytknout. Perfektní gradace a mystično, závěr sice naivně poučný, ale i tak nenásilný a nepůsobící trapně nebo zmateně, jak na to někteří u klasické verze poukazují. ()