Že se kariéra Clinta Eastwooda odvíjela především ruku v ruce s kouřícími hlavněmi koltů a s westernem jako takovým, je poměrně známá věc. A jednou z prvních kovbojek, na kterých dnešní držitel čtyř Oscarů participoval, natočenou ovšem až po Leoneho „dolarové trilogii“, byl právě western režiséra Teda Posta Pověste je vysoko z roku 1968. Clinta Eastwood hraje mladého oklahomského rančera Jeda Coopera, který na konci 19. století vinou devíti lynčujících samosoudců, jež ho obvinili z krádeže dobytka a z vraždy farmáře, nyní visí na stromě a čeká na milosrdnou smrt. Ze spárů zubaté ho ale na poslední chvíli zachrání projíždějící šerif Dave Bliss. A dá mu krom života ještě něco navíc. Poté, co se zjistí, že je Jed nevinen, ho vyzbrojí možností pomstít se. S odznakem ruky zákona a s devíti zatykači má nyní za úkol pochytat všechny muže, kteří ho málem zavraždili. Za zmínku jistě stojí i fakt, že western Pověste je vysoko byl prvním snímkem vzešlým z Eastwoodovy vlastní produkční společnosti The Malpaso Company. (oficiálny text distribútora)

pakobylka

Poměrně svérázný příběh z oněch divokých časů, kdy zákon musel být prosazován velice striktně a nekompromisně, neboť vůle k jeho dodržování byla malá a nástroje k jeho vymáhání nedostatečné. Země, na jejímž území byl porušován, byla svou rozlohou naopak úctyhodná - a hemžila se drsnými chlápky, kteří uznávali jen vlastní pravidla a obvykle s vámi byli rychle hotovi. Nicméně touha po odvetě může svazovat a sžírat duši - a pomsta může mít i trpkou příchuť ... v těch končinách, kde ji vyhlížejí dokonce i blond krasavice s výmluvnýma očima. A zápletka ? Jakoby se zastavila na půli cesty - jakoby se zdráhala dopovědět všechno, co se jí honí hlavou ... nejen co se psaného práva a světské spravedlnosti dotýká ... 3,5* ()

Rocky62

Trochu mi připadalo, že se Ted Post snaží okopírovat charakteristické rysy Leonových 'spaghetti' westernů. Dle mého názoru se mu to příliš nepodařilo. Námět neni špatný, děj mě také zaujmul, a i hudba nebyla k zahození, ale přece jen to nějak nebylo ono. Postrádal jsem ten správný náboj, který by mě nějak oslnil. 65% ()

Gilmour93

Vskutku divoký západ lynčů, soudců, co nejdou k pověšení daleko a zločinců, co s vyhlídkou na konopí kolem krku kladou odpor. Už od první scény kopne Post do vrtule, šibeniční chvíle jsou poměrně znepokojivé a ženský faktor je omezen na snesitelné minimum. První produkce Eastwoodovy The Malpaso Company a zároveň nezanedbatelný příspěvek do řad revizionistických westernů, ve kterém si sám pan majitel v hlavní roli léčí jizvy na krku a duši olovem, provazem a s vysokou pravděpodobností i penisem. Aby ne, když je to sexuální kovboj.. Za ten detail na jeho přivřené oči, co věští padouchům brzký pohřeb do maximální ceny 15 dolarů, jistě posílal nějaké tantiémy dvojici Leone, Delli Colli.. ()

jatamansi

Další z řady kovbojů Clinta Eastwooda, ovšem film s netradičním začátkem. Jen by mne zajímalo, zda se čistě z lékařského hlediska dá takové pověšení přežít. Při sledování jsem se ale poprvé dozvěděla, jaký skutečný význam má spojení „proklatej vůz“, které jsem znala jen z písničky. Člověk není nikdy dost chytrý a nikdy neví, kdy se co přiučí. Pěkné, úhledně namotané oprátky na fešném čistém lešení. Že by zrovna zrenovovali šibenici? Noční zvuky při zkoušení s pytlem působivě děsivé. Co se musí Clintonovi uznat je sošné tělo a perfektní chůze, šlechtické držení hlavy. Lenivé, ospalé kočičí pohyby, přecházející v bleskový postřeh při tasení zbraně. A tak jen sledujme, jak si poradí s 9 muži, co jej původně věšeli. S více odbočkami za spravedlností. ()

andrii

Na katův příkaz.  Zlomte vaz. Tam se vás, v první řadě, co máte vesty zanícené, mraky hříchů po kapsách, ujme hlava nebes, ruka stvořitele, aby duše nasáklé strychninem, nechala sestoupit tam dolů, za "tance a zpěvu" vran, před Hádův tribunál. I on, který byl na křižovatce děje, vytasí se s lasem. Pro zákeřné "sousedy," za keřem. ()

• Snímek byl ovlivněn politickými protesty a násilnostmi odehrávajícími se v Americe v roce 1968, tedy v době, kdy přišel do kin. Nad násilím ve filmu se pozastavil i tehdejší prezident USA – Lyndon B. Johnson. (ClintEastwood)
  • Na začátku filmu, když banda pověsí Jeda (Clint Eastwood), je vidět, že Jed má boty (a tudíž i podrážky) špinavé od bláta. V jednom z následujících  záběrů je ale vidět, že podrážky bot pověšeného Jeda jsou úplně suché. V následujícím záběru má oběšenec podrážky a boty opět mokré a  zablácené. (montywalsh)