Jsou světla, která nevidíme

• USA All The Light We Cannot See

Minisérie, natočená podle románu oceněného Pulitzerovou cenou, sleduje příběh Marie-Laure, slepé francouzské dívky a jejího otce Daniela LeBlanca, kteří prchají z Němci okupované Paříže ve snaze uchránit vzácný diamant. Marie-Laure a Daniel jsou pronásledovaní krutým gestapákem, který se snaží získat kámen pro své vlastní sobecké cíle. Oba najdou útočiště v St. Malo, kde se usadí u samotářského strýce, jenž v rámci odboje vysílá tajné rozhlasové vysílání. V tomto kdysi idylickém přímořském městě se však Marie-Laure střetává se spřízněnou duší Wernerem, geniálním teenagerem, kterého Hitlerův režim naverboval, aby sledoval ilegální vysílání. Spolu s Marie-Laure sdílí tajné pouto a její víru v lidskost a naději v neúprosné době. (Netflix)

jedna_vrana

Nenazvať film dráma, historický a vojnový by bol prvý krok k tomu, aby divák na konci nezostal oklamaný. Zaradiť ho k filmom ako „Charlieho továreň na čokoládu“ by u diváka mohlo vyvolať blahosklonný povzdych – ach, rozprávka. Nechať postavy prehovoriť ich vlastným jazykom by bol druhý krok k úspechu. Takto je to nerovný súboj mozgových buniek – vidíte Francúza a Nemca baviť sa spolu po anglicky a hlava vám to neberie. Lars Eidinger by si mohol najbližšie zahrať Jokera (nesympatické postavy sú prehnane nesympatické a ostatní sú milé babičky a deduškovia na prehnane podfarbenom pozadí). Viac už si prosím nerobte srandu z bojov počas druhej svetovej vojny, tvorcovia! Aj keď samotný príbeh mohol byť dojímavý, film ho zvrzal. Diamant bol prvkom úplne navyše (ak mal dodať príchuť exotických dobrodružných filmov, tu sa stal príťažou scenáru – a presne tak aj skončil). ()

Malarkey

Námět smrdí velkofilmem z prostředí druhé světové války. Jenže to by z něj tvůrci nesměli udělat mnohdy dost nelogickou událost, kterou právě ta nelogika často dost sráží na kolena. Je to škoda, téma je super, prostředí taktéž. Jenže pořád tu jsou momenty, které z celého námětu dělají hroznou frašku. Je to taková povrchní, nelogická, ale technicky dobře zvládnutá podívaná. Ještě, že to má jen čtyři díly. ()

Fr

„...PODLE NÍ JE KÁMEN, ZVANÝ MOŘE PLAMENŮ, PROKLETÝ. TOHO, KDO SE KAMENE DOTKNE, ÚDAJNĚ STIHNE KLETBA…“  Obyčejnej, dlouhej rozjezd, kterej vlastně nevěstil nic dobrýho. Snažil jsem se nevnímat podivný CGI, respektoval komorní příběh… a přemejšlel, co že to jako bude za žánr. Pohádka? Válečná fantasy? Rozhodně ne drama, říkám si… Má to 4 díly a je v tom hafo slov o ničem, takže děj zákonitě občas nudí. Esesák, co si hraje na Landu (ne vole, Daniela, ne!) působí zvláštně a celkově zapadá do toho levnýho…všeho. Nakonec bych řekl, že je to asi nejspíš taková slaboduchá válečná romance, ve který všichni mluvěj stejnou řečí a poslouchaj stejnou rozhlasovou stanici. Škoda, že ta řeč není filmová…  /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Film vznikl podle stejnojmenné knihy, kterou v roce 2014 napsal Anthony Doerr. 2.) Přestože tvůrci chtěli natočit seriál, aby vystihli postatu knihy, je děj a osudy jednotlivejch postav hodně zkratkovitej a nepřesnej. Není tedy divu, že podle kritiků, tomu chybí šťáva a myšlenka. 3.) Thx za titule „Petra Kabeláčová“. ///                         PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

Hild

Strašně moc bych chtěla jí s hodnocením o jednu hvězdu výše, jelikož šlo z toho cítit, že do projektu bylo vloženo srdíčko ze strany tvůrců i všech zúčastněných a najdou se tam moc pěkné momenty. Ale celkově ten scénář není vůbec dobrý. Některé dialogy vyloženě tahaly za uši, pak těch nelogičností bylo až příliš a strašně do očí bijící. Dále si myslím, že hodně lidí bude kritizovat to, jak série pracuje s jazyky. Já nejsem většinou ten, co by kritizoval filmy/seriály za to, že se tam mluví jen anglicky, i když se děj odehrává v jiných zemí a postavy mají být jiné národnosti, ale tady to úplně nešlo přejít, jelikož tvůrci na to sami upozorňovali. Například když se někdo hlavního hrdiny ptá, jak se naučil tak dobře francouzsky, přitom francouzština ve filmu snad nezazní ani jednou, tohle prostě bylo zvláštní a jakoby si tím tvůrci sami podřezali větev. Poslední důvod proč tu čtvrtou hvězdu nemůžu dát, je postava gestapáka, která byla fakt příšerně napsaná i zahraná a hlavně v posledním díle už jsem to fakt nemohla snést. Je to škoda, protože pod tím vším můžu vidět pěkný příběh, jen to chtělo lepší scénář, ale jinak vlastně trávit u toho ty 4 hodiny mi vůbec nevadilo. ()

Ducharme

Já teda píši komenty málo, ale s tímhle běžte fakt do ******. Knížka byla tak neskutečně krásná. Hlubokej příběh. Nádherný postavy. A tohle byl tak strašnej nesmysl, že jsem u toho radši nabírala XPs v Duolingu. Jo, tak špatný to je. Takže! Nekoukejte. Čtěte. Bude vám líp. ()

mzss1

[75%] Docela solidní 4 dílná minisérie z období 2.světové války. Toto téma je možná už přespříliš využité, ale zde to funguje celkem dobře. Třetí díl je trochu nudný, jinak si nemám na co stěžovat. Sice to milostné propojení německého vojáky a té slepé dívky bylo ve finále trochu méně uvěřitelné, tak i přesto se mi to líbilo a neměl jsem větších výhrad. Technická stránka je solidní, o akci to ale není. Herecké obsazení je na tom výborně, krom ústředních dvou postav mě nejvíc asi zaujal Hugh Laurie. Uteklo mi to rychle, dal jsem to v podstatě naráz ... ()

Chrustyn

Nevýrazné, to je to hlavní co mě při sledování napadalo. Téma není úplně špatné a v šikovných rukách by to 4 hodiny utáhlo naprosto bez problému, ale Shawn Levy určitě není dobrá volba pro smrtelně vážné, historické drama z 2. sv. války. Nuda s velice slabým vyprávěním a nevýraznými hereckými výkony. ()

Stanislaus

Knižní předlohu jsem nečetl, což je - vzhledem ke zdejším komentářům - nejspíš dobře, jelikož bych se jistě neubránil srovnání s románem. Jsou světla, která nevidíme bych žánrově zařadil do jakési hybridní škatulky sestávající z válečného filmu a pohádkové romance, přičemž historickou rovinu (období 2. světové války) a její akurátnost bych bral radši s nadhledem a rezervou. Stejně tak se umím i povznést nad jazykové faily, kterých je v minisérii nemálo ("francouzská" výslovnost [žila verna] coby [džulse] mě nicméně pobavila). Z technického hlediska se jedná o solidně zvládnutou práci s uvěřitelnou atmosférou rozbombardovaného městečka na francouzském pobřeží. Herecké obsazení bylo veskrze dobře zvolené - pochvalu jistě zaslouží Aria Mia Loberti a její debutový výkon. Démonický Lars Eidinger byl v závěru už příliš teatrální a doslovný. Po přečtení obsahu knihy na Wikipedii jsem byl rád, že minisérie skončila právě tímto způsobem. Slabší čtyři hvězdičky! P.S. (Spoiler) V závěru si nešlo nevybavit starou Rose z Titaniku. ()

hrona

Knihu od Diera jsem četl a byl jsem moc zvědav, jak se s tím filmaři poperou. Paradoxně hlavní části Mariininych vizi a představ na kterých kniha stojí zde úplně nevynikne, ale ve své podstatě to nevadí, neb sérii táhnou paradoxně menší knižní postavy. Chemie mezi Lauriem, hlavní hrdinkou a a Ruffalem funguje bezvadně. I linie s Wernerem - německým vojákem, běží skvěle a drží se napsaneho. Jediné mínus celého příběhu je podle mě dějová linka s diamantem. To je taková splácanina ala Indiana Jones, která tomuto křehkému příběhu moc nesluší. Ale zase alespoň to udržuje jakž takž příběh v napětí i ve vedlejší linii a v těch čtyřech hodinách to příjemně vyplní mezery mezi dlouhými dialogy. Němečtí důstojníci jsou obsazení skutečně dobře. Docela mě mrzí, že je filmový příběh utnutý ihned po osvobození, zasloužilo by si poznat Marii i v pozdějších letech. Kdy až trošku překvapivě z ní taková poetická dobračka není. Ale jinak dobré, velice dobré. ()

TheEvilTwin

Těžká nuda. Příběh bohužel není true story, takže není důvod jej opěvovat, 4 díly jsou roztahané až hrůza a celé se to neskutečně vleče. Seriál o čtyřech postavách, jakoby nikdo jiný snad ani neexistoval, akce doslova žádná, celou dobu se jen mluví a po dvou slabých rozjezdových dílech se na stejně nudné notě jelo až do konce. Těžká bída. ()

RelaxMan

Docela podařená válečná minisérie a to hlavně díky Larsovi Eidengerovi, který opět dokázal, že patří mezi nejlepší herce. Ty Nazi hraje prostě naprosto skvělé. Musím pochválit i Hugha Laurieho, za také velmi dobrý herecký výkon. Moc mě v této sérii baví ta válečná část. Prostě, když tam jsou uniformy, tak je to výborný. Naopak, když mají dialogy civilisté, tak je to občas nudné. Celkově se, ale jedná o lepší průměr, dal bych 3,5 hvězdy. Za shlédnutí minisérie určitě stojí. ()

M.i.k.e

Knght má sice na triku Peaky Blinders, ale krom nich už pěkných pár let nenapsal scénář k ničemu opravdu výraznému. Levy je zase rutinér, který se tu a tam připlete k něčemu dobrému, ale většinou jsou jeho filmy neurážející průměr. Tihle dva pánové spojili síly při adaptaci oceňované knihy a byť se na výsledek celkem hezky dívá, není ničím víc než tím neurážejícím průměrem.  Je tady sice hodně vidět jak moc by tahle minisérie chtěla být opravdovou událostí, ale nohy jí podráží plochost postav a spousta nelogičností. Knížku Anthonyho Doerra neznám, nicméně předpokládám, že bude podstatně propracovanější a funkčnější ve všech směrech. Hezký vizuál a dobří herci bohužel děravý scénář nezachrání...60% ()

BarryLyndon

Naprosto zbytečná minisérie od Netflixu. Je to velkolepé, s nádhernou výpravou. Podle bestselleru. Od Knighta s Levim. Hvězdné obsazené - Ruffalo, Laurie,  hvězda Darku nebo i vždy excelentní Lars Eidinger. Hudbu dělal James Newton Howard. No a taky je to pěkná nuda. A první dva díly se nestane vůbec nic a zbývající dva se to snaží dojem napravit, ale hrozně prekotne a nezazivne. Děje je tam tak na 45 minut. Nevím jak je na tom 550 stránková předloha, ale tohle bylo stěží na film, ne seriál. Zítra zapomenu, že jsme to viděl. 5/10 ()

C0r0ner

Místy se to celkem vleklo a podle mě by se to celé na pohodu vešlo do dvouhodinového filmu. Na druhou stranu se na to zase pěkně koukalo, prostředí zajímavé, náckové hnusní a příběh originální. Dohromady tedy žádný zázrak, ale lehký nadprůměr to ještě je. 70% ()

Pajky3

Už je to nějakou dobu, ale tuhle knihu, která byla velmi oceňována, jsem si mohl vychutnat v plném rozsahu. A zanechala ve mně určitě pocity, které tahle minisérie nedokázala zopakovat. Je to příběh slepé francouzky a německého syrotka a od začátku víte, že se jejich cesty protnou a navzájem si ovlivní životy. Nicméně tady začíná první problém, který se zpracováním mám. Kniha má totiž hlavní postavy skvěle vypracované a snadno si k nim budujete vztah a to tady v podstatě neexistuje. Pár flashbacků sice dá možnosti nahlédnout do toho, jak se jejich cesta formovala, ale to mi vážně nestačí. Obzvlášť Wernerova část je slabá. Pak je tady problém zpracování jazyků. Prostě nedovedu pochopit proč v dnešní době není tohle zpracované autenticky (francouzština a němčina) a místo toho se používá jeden jazyk, kterým mluví úplně všechny postavy (angličtina) a ještě si u toho špitají, že poslouchat francoužštinu na rádiu je nelegální (i když divák slyší jen angličtinu). A navíc tomu nedokážu odpustit ani závěrečné vyznění. Kniha jde totiž dál a konec rozhodně není tak prosluněný jako osvobození Saint-Malo. A právě ten knižní závěr vyvolává velmi silné emoce a divák o ně přijde.  Takže ano, je to jistě zajímavá minisérie, která stojí za podívání. Přeci jen je vidět, že do toho Netflix nacpal hodně peněz a zlákal jména jako Ruffalo nebo Laurie, jenže pokud jste měli již co dočinění s knihou, tak vás to zklame. Stejně jako mě. ()

nineweh

Aria Mia Loberti je objev a její herecký výkon na jedničku, ale zbytek byl klišé na klišé, což byl problém už v knize (takhle to dopadá, když američtí spisovatelé píšou o evropské historii). Je tu všechno včetně pološíleného zlého nácka v koženém kabátě, hodného modrookého nácka se zlatým srdcem, který je vojákem jen proti své vůli, hromady těžko uvěřitelných shod, náhod a nelogičností, francouzské malebnosti (barety i bagety included) a konce, který svou absolutní melodramatickou klišovitostí vyvolá akorát tak nevěřícný smích. Tohle se dalo udělat o hodně líp, ale bohužel... ()

fabecc1222

Další viditelně původně filmovej námět, který opět někdo natáhl do podoby minisérie, a tím tomu celému uškodil. Na poli nějakých dvou hodin by tohle mohlo fungovat mnohem lépe, ale v rámci čtyř hodin už se projevují všemožné neduhy, jako dějová prázdnota hlavní linie, či absolutně šměšně slabý záporák. Laurie i Ruffalova ve vedlejších rolích nedostávají tolik prostoru, kolik by divák chtěl. Nenechte se nalákat na velkolepé válečné drama. Tohle je spíš melancholická pohádka s prosťoučkým příběhem na nedělní odpoledne. ()

JohnSmith

Chtěl jsem dát alespoň 3* ale tenhle miniserial je neskutečně nezáživná nuda s příšerným záporákem. Je hezké že tvůrci chtěli obsadit nevidomou dívku,ale mohla alespoň trochu vypadat jako francouzka z minulého století a ne jako současná. ()

DavidS.

Válečné drama nemůže být pohádkou v teplých podzimních barvách...Nefunguje základní logika, kdy děvče noc co noc vysílá moudra i kódy éterem ve stylu Šeherezády bez jakékoliv hmatatelné hrozby smrti a popravy celého Saint-Malo...Diamant je zápletka jak z Titaniku a gestapák marně pokukuje po postavě plukovníka Hanse Landy...Posledním šumem je pak nulová práce s jazykem, kdy všechny postavy mluví anglicky napříč národnostmi a vysvětluje se to jejich lingvistickými schopnostmi... ()

Jane18CZ

Když jsem zjistila, že moje oblíbená kniha bude zpracována jako minisérie, byla jsem nadšená. Po prvotním nadšení se ozvaly obavy, jak to dopadne... jelikož v drtivé většině případů to tvůrci zpackají a nestojí to pak za nic. Po všech zkušenostech se proto snažím neporovnávat knihy vs filmy a nesnažím se "napasovat" do knížky, protože to nelze udělat na 100%. Snažím se to tedy vždy brát jako dvě samostatné tvorby a podle toho je i hodnotit. Kniha byla úžasná, je jednou z mých nejoblíbenějších. Minisérie od Netflixu se povedla! Samozřejmě že mám nějaké výhrady (proto jen 4*), ale celkově se jim podařilo příběh smysluplně zpracovat a dát mu nějakou hloubku. Neřeší se zde jazyková bariéra a to nejspíš proto, aby příběh byl plynulejší, což je možná škoda, ale kdo ví, jak by to dopadlo obráceně. MALÝ SPOILER ALERT: Nečekejte stejný konec jako v knížce. Filmový konec se mi ale také líbil, hlavně ten "poslední souboj". Úžasně využitá slepota a nadání pro rádia. Já jsem s celkovým výsledkem spokojená a fakt jsem si to užila :) ()