Pět let

• angličtina Five Years (festivalový názov)

Terezu si David vyhlédl na maturitním plese a po celý zbytek noci měl oči jen pro ni. Potkávají se po pěti letech. David dokončuje medicínu a na jejich společnou noc si sotva pamatuje. Tereza ho obviní, že ji tu noc znásilnil, a chce to použít jako téma pro svůj literární debut. David svou vinu ale odmítá. S událostmi maturitního plesu jsou konfrontováni nejen oni dva, ale i jejich nejbližší okolí. Tereza chce uzavřít kapitolu, David ji nechce ani otevírat. Co se tu noc skutečně stalo? (Česká televize)

ir.hools

Mně se to líbilo, délka jednotlivých dílů se postarala o jistý drive, líbilo se mi postupné rozkrývání příběhu, jak to bylo, stejně jako nastínění různých úhlů pohledu.... Herecké výkony famózní, uvěřitelné, téma seriálu zajímavé, neokoukané. Za mě 5* ()

hony23

Zajímavý počin ČT, která ho ale naprosto nesmyslně nenasadila do vysílání a pouze ho umístila na svůj web. Seriál o 10 čtvrthodinových dílech přináší zajímavý příběh o jednom obvinění ze znásilnění, ke kterému mělo dojít před 5 lety po maturitním večírku. Zatímco slečna se cítí být traumatizovaná a svůj příběh hodlá využít ke startu své literární kariéry, chlapec události oné noci vidí odlišně a snaží se uchránit svou pověst i vztah se snoubenkou. ()

Fender

Povedená a dobře uchopená série, která se nesnaží jít jedním směrem ale poukazuje i na mnohdy komplikované motivy, které se v takto citlivém tématu mohou vyskytovat a nabízí komplexnější pohled na problematiku. Znásilnění je určitě odporný čin a je smutné, že to někteří bagatelizují, avšak někdy to nemusí být tak prosté, proto se mi líbí, že si série klade na diváka určité nároky k zamyšlení. Od začátku si divák mohl udělat o určitých motivech tak trochu obrázek, ale postupně přichází na to, že je to trochu jinak a nakonec zjistí, že to stejně není tak jednostranné a že to opravdu není jednoduché. Nejde zde ani tak tolik o to, kdo lhal a kdo měl pravdu, protože na konci všeho to právě není stejně tak jednoznačné, ale jde tu spíš o to, co je vlastně to znásilnění, jak se k tomu oba dva postaví, co to s nimi udělá a jak to změní jejich životy. Zajímavě zpracované a také hodně k zamyšlení. ()

kokofek

Vcelku překvapivě uvěřitelné dialogy. Velmi dobré herecké výkony. Žádné straně se nenadržuje,alespoň dle mého názoru. A vina je na obou stranách. Testosteron v 18 letech je špatně zvladatelný. Je mi však jasné,že autorka chce téma k diskuzi. ()

notozjano

Opravdu kurva nechápu, proč se natočil seriál, který končí tím, že všechno vyšumí do ztracena. Na tu vychcanou lesbu se nedalo ani dívat a co se týče snoubenky hlavní postavy, tak to už byl fakt extrém. A tu si chtěl vzít, jo? Slabší scénář, ale ten závěr to úplně zabil. Lesba mu totálně posere život a jen tak se usměje, že jako snad najednou procitla nebo jak to má divák chápat?? Zbytečné skoro tři hodiny v podstatě o ničem. ()

doriana.g odpad!

Ok. Takže žárlivá lesba něco dokazuje sobě a milence, ta na to sere, takže lesba se ožírá, přitom citově znásilní dychtivého kluka, ten je nadšený, doufá ve spojení, leč kráva si to ráno rozmyslí, protože ona to tak nemyslela a on měl být asi jasnozřivec....  Holky, ještě chvíli dovolte z kluků dělat vilné blbce, a už o vás nikdo nezavadí, protože pro ně bude bezpečnější si ho v klidu vyhonit u porna. Myslím to vážně. ()

Kozlowski8

Příběh o zamindrákované, zatrpklé, ne příliš hezké holce, která obviní bývalého spolužáka ze znásilnění na maturitním večírku před pěti lety. Dobře natočená a neznámými mladými herci slušně zahraná minisérie na ožehavé a v poslední době často diskutované téma. Pojem znásilnění v dnešní (divné) době značně ztenčil linii mezi "dobrovolně" a "nedobrovolně", což sice na jednu stranu více chrání ženy před nechtěným obtěžováním, ale zároveň jde na ruku zatrpklým ženským, které si léčí mindráky, chtějí se mstít, nebo nesnášejí muže. Tereza ze seriálu má v mých očích rozhodně blíž právě k těmto typům. Je to ale věc názoru a úhlu pohledu a taky podnět k zamyšlení a diskuzi. Pět let je seriál, který má co říct a já dávám palec nahoru jeho mladým tvůrcům. 75 %. ()

SuzieS

Dialogy jsou misty velmi umele. Spis jak poucky od psychologu. Postavy vsechny nesympaticke: tema mohlo byt zajimave (odlisne pohledy na stejnou situaci), ale uplne mi nesedlo zpracovani. Zbytecne moc vaty, zbytecne dlouha stopaz, spousta zbytecnych scen a dlouhych zaberu. ()

MATH

Zhlédnuto na jeden zátah. Oceňuji délku jednotlivých epizod, díky ní je napětí správně dávkováno. Líbí se mi prokreslení jednotlivých postav, nemáme zde ani jednu vyloženě pozitivní, nejedná se zdaleka o černobílé podání, v průběhu narativ krystalizuje, jak se objevují různé výklady událostí a motivace jednotlivých postav. K tématu se zde přistupuje bez příkras a bez předsudků, kyvadlo propagandy se nevychyluje ani na jednu stranu. Za mě hezká práce. ()

zeleznak

Koukali jsme na to stejne??? Pisu to po 3.epizodce. Hlavni hrdinka je na pres drzku od 1.minuty. Nesympaticka, vomrnena, sobecka, necitelna, des bes. ()

Endurion

Vůbec nechápu to srovnávání s TBH. To je jak srovnávat belgickej svrchně kvašenej pšeničnej witbier se zteplalým braníčkem z petky. Chápu, že to druhý má svoje konzumenty (jinak by to nevzniklo) a jestli jim to chutná, nemám s tim problém, ale belgickej witbier je zkrátka o několik levelů jinde a je na úplně světový úrovni - scénářem, kamerou, střihem, hereckejma výkonama - všim. Zpočátku jsem teda byl na rozpacích z trochu odtažitýho herectví, ale rychle jsem pochopil, že Damián Vondrášek i hlavní herci ví co dělaj a že tu nic (a nikdo) neni omylem. Herci jsou fantasticky vybraný, jenom si nemůžu odpustit poznámku, že Dana Marková tu má vzhled i vystupování, co bych čekal spíš od zastupitelky Prahy 2 za ODS než od ředitelky "woke" levicovýho nakladatelství, ale i tady chápu, že ji Damián musel posunout opačným směrem než všechny Tereziny kamarádky. A hlavně je to moje jediná, docela banální výhrada. Jinak všechno funguje úplně skvěle. Díky za důkaz, že u nás můžou i za vlády Jana Žižky vznikat dobrý věci! ()

Ewilka

Česká televize představila na své poměry odvážný projekt. Tématem desetidílného seriálu Pět let, který diváci mohou sledovat na portálu iVysílání, je znásilnění. Zpracovávat takové téma je vždy těžké. Jak jej zobrazit citlivě a zároveň ukázat ničivé následky, které mohou trvat klidně celý život? Seriálu Pět let se to nicméně povedlo. Autoři nejenže dávají prostor oběma hlavním postavám, aby příběh vyprávěly ze „svého“ pohledu, ale navíc nezvolili ani brutální znásilnění, u kterého by byl děj od začátku černo-bílý. Vyprávění tak plyne v odstínech šedé a divákům se pomocí flashbacků postupně odkrývá, co se oné noci před pěti lety stalo. Ani postavy nejsou psané stylem „hodný-zlý“. Tereza se chová sobecky a nesympaticky, zatímco David působí mile, dokonce kritizuje kamarádovo sexistické chování. Alžběta Malá i Samuel Toman se zhostili svých rolí na výbornou. Seriál neopomíjí ani reakce přátel a rodiny, které (bohužel) působí více než realisticky. Vedlejší linky by si zasloužily více prostoru, ovšem vzhledem k omezené stopáži (jeden díl má cca 15–20 minut) se to dá pochopit. Škoda, že seriál nedostal šanci v hlavním vysílacím čase. ()

MarySan

Série, která perfektně popisuje téma, které už nějkou dobu hýbe společností. Téma, jež vyvolává vášně a neshody. Série nám nabízí pohled obou strany, to že není nic úplně hednoznačné, ale vyvstává, že znásilnění, zkrátka znásilnění je, i když se to tak na první pohled nemusí jevit. Rozhodování a chování jednotlivých postav dává smysl. Jediné co mi vadio, byl charakter Terezy, který mi byl od začátku hrozně nesympatický, postuúně se mi ale pohled na ní promněňoval, stejně jako na Davida, který mi nejrpve sympatický svým způsobem byl, alle psoléze se ukázalo, co v něm doopravdy je. Skvěle zahrané i natočené. ()

Monyfik odpad!

Ani jako diplomovka to neobstojí. Kritické komentáře záhadně mizí, za chvíli dostanete BAN pokud nedáte hodnocení aspoň 3 hvězdy. Svatozář LGBŽT komunity můsí zářit až na konec vesmíru. ()

Annaroz

Jestli se bude za znásilnění považovat to, že žena, která celou noc jednoznačně muže svádí, jde dobrovolně s dotyčným do bytu, dokonce do postele a pak jen řekne - přestaň, tak je jisté, že západní civilizace vymře.... ()

Carlito1

Kontroverzní téma s kterým se ČT opravdu skvěle popralo. Srdcervoucí teen drama o znásilnění, ve kterém se dokážete vcítit do osobnosti každé z postav. Čistě online záležitost zdarma ke shlédnutí na iVysílání, ale kvalitnější než spousta pořadů v televizi nebo na streamovacích platformách. Na konci vám ukápne veeeelká slzička. ()

PoprockCZ

Seriál krátkého formátu, který chcete vidět až do konce. Hodně povedený je závěr seriálu, realistický a výstižný. Je pravda, že určité momenty (jednání s vydavatelkou nebo s matkou Terezy) jsou dialogově trochu zvláštní, ale herecké výkony hlavních postav jsou přesvědčivé. Hezky to vystihuje aktuální téma znásilnění a definice toho, co vlastně tohle slovo znamená. Bohužel při pohlédnutí na komentáře, pod tímto seriálem, je vidět, že naše česká společnost ještě stále nemá jasno v tom, že slova jako: "přestaň" či "ne" jsou dostatečně silnými signály k tomu, aby partner/ka činnost přerušil/a. Každý holt není nastaven tak, že při nekomfortní situaci začne křičet a kopat kolem sebe... můžete prostě zamrznout. A to nijak nesnižuje prožitek z celé trýznivé situace. ()

vinducha

Nebudu spoilovat , takže se o tom nic moc psát nedá . Každopádně těmto 2 mladým tvůrcům režie / scenář držim do budoucna palce . Protože poslední 2 díly už byly takřka bezchybná práce. Nepříjemné téma , na naše poměry hodně dobře natočené. ()

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

Začíná 17. ročník festivalu Pragueshorts

28.02.2023

Mezinárodní festival krátkých filmů Pragueshorts se letos uskuteční od 1. do 5. března v pražských kinech, od 5. do 18. března pak online na KVIFF.TV. Přehlídka organizovaná týmem MFF Karlovy Vary… (viac)

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky