Let domov

• Česko Good Old Czechs

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný front späť do oslobodenej Prahy. Príbeh vystavaný jedinečným spôsobom iba na dobových archívnych záberoch cez osobnú skúsenosť a rozprávaní oboch letcov umožňuje divákom prežiť dejinné udalosti a chvíle vojnového života a vidieť ich očami oboch hrdinov, akoby sa odohrávali práve tu a teraz. (Filmtopia)

Betusss

Pro mě dokument se silným emocionálním dojezdem, styl vyprávění obou pilotů mě naprosto vtáhl a ta hudba mě vystřelila z papučí. I přes tragické téma, se k dokumentu budu ráda vracet. TOP. ()

Moco

Film byl plný unikátních záběrů, utkvěly mi v hlavě německé vzducholodě, které vyváděli vojáci z leteckých hangárů, dunění bomb, které v nočním tichu dopadaly z letadel na německé území, lidé, kteří chodili v ulicích Francie, Holandska a Londýna. Snímek nakonec dostal podobu dialogu dvou českých válečných hrdinů, který je plný trefných glos, vyprávěných upřímným jazykem teprve sedmnáctiletého Richarda Husmanna a o deset let staršího, ale o nic méně bystřejšího Františka Fajtla. Za mě jsou staří dobří Češi (Good old Czechs) něčím, co stojí za to vidět. A díky za dobře odvedenou práci, kterou jsem se v kině opravdu bavil, byl jsem překvapený a také zmrazený hrůzami války. Ještě bych rád zmínil hudbu. Skladatel Stroon využíval zvuky tu a tam zachycené v dobových záběrech, které mají převážně charakter němého filmu. Stroon bere například akceleraci leteckých motorů nebo hudební tóny trubek, které rozpracovává do dlouhých hypnotických tónů a vtahuje tak diváka hlouběji do děje. ()

jaaara

Výborná práce s archivem, hudba dost monotónní, ale občas dokreslující ponurou atmosféru, celkově jsem čekal více dokumentu a méně umění. František Fajtl a Filip Jánský slouží jen jako ne vždy držící spojovací linka. Nejslabší část je voiceover, který jako by načetli někdy vzájemně těžko odlišitelní kluci z kavárny. Celkově ale zajímavé. 3,5-4 * ()

Cacorka_eliz

Velmi silný zážitek a neotřele zpracovaný dokument, který si zaslouží velkou pozornost diváků a hlavně studentů. Je to umělecké dílo a kronika války zároveň. Místy mně bylo až úzko ze všech těch dobových záběrů a svědectví. A oceňuji také práci se zvukem, respektive s ruchama, hudbou a střihem. Povedené! ()

kreyson13

Krásná práce 👍 a opět cítím hrdost a úctu k "obyčejným" klukům, kteří chtěli bojovat a bojovali za svou vlast a ve finále za to dostali od komoušů bídu ☹️ ()

saintanwar

Jelikož jsem nečetl knížky o obou letcích, tak jsem uvítal tento formát dokumentu. Skvěle obrazově poskládaný. Bohužel zážitek byl zkažen nevhodnou volbou vypravěčů, kterým často nebylo dobře rozumět. Přednes, který má dominovat dokumentu, tak vůbec nefungoval. ()

Naive

Dokument vytvořený výlučně z archivních záběrů a obsahující pouze autentické vzpomínky dvou válečných hrdinů a letců RAF je jedním slovem strhující. Na rozdíl od jiných dokumentů je bez mnohdy rušivých osobních názorů odborníků a historiků, kteří vstupují do děje a vysvětlují jej jejich dnešní optikou a to tento dokument činí výjimečným. Také se velmi podařil originální hudební podkres. Knihy obou aktérů mám všechny přečtené a přesto tento dokument dal jejich vzpomínkám jiný level. Je to opravdu zážitek, doporučuji. ()

milos.bradik

Výborně udělané a opravdu působivé. Vlastními slovy pilotů popisovaná válka a k tomu připojené dokumentární záběry jsou opravdu účinné. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

03.01.2023

V úterý 3. ledna byly zveřejněny nominace pro třináctý ročník Cen české filmové kritiky, jež mají ocenit a upozornit na výrazná díla i filmaře uplynulého roku 2022. Padesát členů Sdružení české… (viac)