Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

Rafik

líbilo.Už se mi hodně dlouho nestalo,abych nesnášel filmovou postavu tak, jako v tomto filmu De Nira, v závěrečné rvačce, kdy mu Di Caprio jednu ubalil, jsem nevědomky zaťal pěst, jak jsem si přál aby De Niro dostal. ()

Reesam

Fantastický Leo, který byl ve všem naprosto úžasný a v lecčem konkuroval všem ve filmu, a fantastický De Niro, který úžasně zahrál toho blba. Mám ho ráda, je mi sympatickým, ale bože, tady bych ho nejradši profackovala. Až tak skvěle to zahrál. Spousta zajímavých postřehů, a že život není postaven jen na promyšlených rozhodnutí. Líbilo se mi to propojení se začátkem, kdy nebyl problém se sebrat, a odejít, přestěhovat se. Proč to tak neudělat na konci, že? A do toho ta krásná stará Amerika. No úža. ()

Lord.Jim

Já to vždycky říkala, že Leo je nejlepší. __De Niro jako závratnej pablb, hňupo-kretén-idiot versus floutek z největších... a zcela upozaděná matka. A ona tam nebohá stojí a čumí. ()

Nuala

Zajímavý snímek s úžasným Robertem de Nirem v úloze tyranského nevlastního otce a Leonardem DiCapriem, u kterého nemůže být pochyb o jeho hereckých kvalitách. Sečteno a podtrženo kvalitní film a dokonalý DiCaprio. ()

Marqta

Snímek líčící život dospívajícího chlapce na konci světa v zapadlém městečku Concrete, jehož název je už sám o sobě dosti příznačný. Nádherná příroda a atmosféra maloměsta jsou jen okrajovou součástí příběhu, který je především o vztazích a to tak, že těch rodinných. V dnešní době kdy není neobvyklé zakládat rovnou několik rodin za život je vztah dětí a jejich nevlastních rodičů a sourozencům velmi aktuálním tématem. Herecké výkony jsou dokonalé a dalo by se říct že (který byl dokonale odporný) táhnou celý film, ne že by děj sám o sobě nebyl zajímavý, ale místy byl lehce rozvláčný a místy mi to zase přišlo lehce nedotažené. (Ve filmu je spousta vedlejších a méně důležitých dějových linií- jen naznačených a to je podle mě škoda. Když už se tvůrci rozhodli do filmu něco přidat, nemělo by to být jen polovičatě...) Takže by mi určitě nevadilo trošku to prostříhat- hlavně ze začátku filmu. ----"You're so afraid that someone's gonna get something that you never had. It's what makes you mean. And you know something, Dwight? One of these days, all of that meanness is gonna snap back and slap you right in the face."---- ()

Martin741

Reziser Michael Caton-Jones /Rob Roy, Strelba na psy/ natocil celkom sympaticky, ale iba priemerny film o dospievani syna istej matky v Seattlu. Slobodna matka si najde manzela - ochlastu, tyrana s nie malym panderom, ktoreho ulohy sa zmocnil De Niro /Taxikar, Kmotr 2/. A moze sa odvijat pribeh. Konflikty syn - otec mali nieco do seba ale chyba vyraznejsia dejova linia, takto je to len priemer : 66 % ()

William_

Krásně natočený a odvyprávěný příběh se správnou 50´s USA atmosférou. Také film, kde se poprvé setkali 2 velké legendy dnešního herectví, a to Leonardo DiCaprio a Tobey Maguire. Tento snímek mohu s klidným svědomím doporučit, hezky se na něj dívá. ()

Attta

Tento film především dělají herecké výkony. Film je dobrý i po ostatních stránkách, ale her. výkony na mě udělaly největší dojem a to především mladý DiCaprio a samozdřejmě De Niro, který toho magora zahrál uplně skvěle. Na občas trochu rušivou hudbu a pár zbytečných scén je tento film velice koukatelný. ()

Streeper

Velice příjemný film. De Niro je ve filmu opravdu hodně skvělý a i Leonardo zahrál svou roli perfektně. Ovšem na celém filmu mi něco chybělo k dokonalosti, ale i tak je to skvěle natočený film. ()

starbrejkr

Paráda. V poslední době mám nějaké štěstí na filmy podle skutečných událostí. Toto komorní drama není samo o sobě nějak neobyvklým snímkem. Neobvyklým ho z něj činí hlavně obsazení. Atmosférou, stylem vyprávění a tématem se jedná takřka o typický retro snímek nějakého méně známého tvůrce s kupou neznámých herců. Tady ovšem v hlavních rolách neznámé herce nehledejte. Nemyslím jen hvězdné duo rivalů DeNiro a DiCaprio (DeNiro je podle očekávání vynikající a málokdo umí vystřihnout záporáky tak stylově a elegantně, ale úžasný je i DiCaprio - ještě v teenagerském věku rozhodně jeden z jeho nej výkonů), ale zajímavý jsou i v malých roličkách Chris Cooper a Tobey Maguire. Ač film obsahuje dost syrových chvil, mám z něj dost příjemný pocit, hlavně kvůli oné atmosféře a taky parádní dobové hudbě (odehrává se na přelomu 50. a 60. let). Kdyby se ještě trošku rozkreslil vztah otčím-syn (zvláště lehce naznačený vliv otčíma, kdy se mu Jack v lecčems začíná podobat), bylo by to bezchybné, takhle tomu do dokonalosti ještě malinko chybí. ()

Wormboy

Herecky koncert DiCapria s De Nirom vo velmi kvalitnej sfilmovanej sonde do zivota dospievajuceho chlapca, ktory sa so svojou matkou dostanu pod zeleznu ruku zakomplexovaneho chlapa. ()

Biggy

Dlouho jsem tenhle film přehlížel, ale nakonec jsem se rozhodl na něj podívat a určitě jsem NEUDĚLAL CHYBU ! Skvělé psychologické ztvárnění vztahu despotického nevlastního otce a syna, který je z jeho chování v opojení alkoholu vystrašený. Psychické i fyzické týrání se snaží zvládnout, ale jednou si řekne, že to prostě musí přestat a že s tím něco udělá. Mladičký DiCaprio po boku filmového veterána De Nira a jeho krásná manželka Ellen Barkin podávají věrný herecký výkon a vše je krásně zasazeno do tehdejší doby. Ke konci filmu mě i trochu zamrazilo. ()

dr.fish

Niro ve své dokonalé poloze arogantního kripla, Caprio jako svéhlavý fracek. Nelítostný souboj, ego proti egu. Ostatní přihlížejí. Život se scvrkne na jednu jedinou myšlenku- co nejdřív a jakýmkoli způsobem vypadnout z báječného městečka Concrete. 80% ()

Noviik

Jak malý Leonardo herecky remizoval s velkým Robertem. Bravůrně zahrané a zrežírované drama o vztahu syna a otce v komplikovaném americkém snu. Účast několika dalších budoucích hvězd potěšila. ()

eisha3

Nic, co by mě posadilo na prdel. Rozhodně ne námět. O čem bych byla schopná v tomto případě spekulovat, je ústřední herecké duo DiCaprio - De Niro. ()