Diablovo priznanie

• Česko Adolf Eichmann: Ďáblova zpověď (viac)

Niekoľko týždňov pred začatím procesu s Adolfom Eichmannom sa nahrávky rozhovorov holandského nacistického novinára Willema Sassena s Eichmannom ocitli v rukách prokurátora Gideona Hausnera. Rozhovory uskutočnil Hausner niekoľko rokov predtým ako Eichmanna priviezli izraelskí špióni Mossadu z Južnej Ameriky do Izraela. V priebehu procesu sa Eichmann snažil presvedčiť súd, že bol iba obyčajným byrokratom, ktorý vykonával príkazy, ale prepisy rozhovorov hovorili o niečom inom: Eichmann bol na svoje skutky hrdý a hlásil sa k plánu "konečného riešenia" židovskej otázky. (RTVS)

Johnny.ARN

Dolfi potreboval pozornosť a robilo mu to dobre, že aj v ďalekej argentíne sa o neho niekto zaujímal. A to bol aj kameň úrazu. Už pri filme som to písal, že mohol držať hubu a viesť z úzadia celý štát, tak jeho duch poletuje niekde nad morom. Celý súd bol pekná fraška a dosť sa to podobá na monster procesy u nás. 4 z 5 ()

ostravak30

Těžko se chápe člověk, jakým nejspíš byl Adolf Eichmann. Moc se mi líbí archivní záběry na soud, díky němuž můžeme tomuto člověku, a je smutné, že i takoví lidé se mohou takto nazývat, pohlédnout do tváře. Naprosto neuvěřitelné je, že se po válce v Argentině chlubil svými činy a zpověď poskytl jen proto, aby po jeho smrti mohla vyjít najevo. Nevím co čekal... Že bude za hrdinu? Že naposledy pozlobí, naštve, rozjitří svět? Jedinou kaňkou je, že nemohly být rozhovory přehrány přímo v soudní síni. Kvůli takovým lidem doufám, že existuje nebe/peklo. Každopádně i v tomto dokumentu máme důkaz, jak silná vždy byla a je politika. Němci zaměstnají jednoho z nacistů do úřadu vlády, Izraelci zase nechtějí jeho jméno u soudu zmiňovat... ()

Polux

8/10 | Předmětné zvukové záznamy navzdory názvu dokumentu bohužel nepředstavují středobod celého vyprávění a v samotném procesu téměř žádnou roli nehrály (protože nebyly k dispozici), přesto se tvůrcům podařilo skloubením těch několika nejvýmluvnějších Eichmannových výroků z dochovaných pásek s procedurálním pojetím právě probíhajícího soudního přelíčení (plus několika hraných sekvencí) vytvořit poutavý a poměrně komplexní pohled na celou kauzu. | Největším přínosem filmu (potažmo samotných zvukových záznamů) je úspěšné nabourání zažité teze o nacistických pohlavárech, kteří byli jen obyčejní pěšáci a "prostě jen plnili rozkazy". Protože ne, prostým plněním rozkazů se nikdo mezi absolutní špičky jakéhokoliv represivního režimu nedostal. | Největším nedostatkem je skromný výskyt zmíněných hlasových úryvků, tudíž ponoření do Eichmannovy mysli se tady neděje v takové míře, jak by asi bylo záhodno. Nicméně podle všeho vedle tohoto dvouhodinového filmu existuje také třídílná tříhodinová minisérie, tak je možné, že v jejím případě tato výtka padá. | PeZet ()

Adramelech

Eichmann byl válečný zločinec první kategorie. Zůstal věrný svým ideálům, nevyměnil kabát a nesypal si popel na hlavu, i když později u soudu vše zapíral. Zvukové záznamy pořízené jeho soukmenovci v Argentině obsahují některé bezděčně humorné momenty. Eichmann hovoří o tom, že když uprchl z amerického zajetí a cestoval přes Německo do Rakouska a pak dál, natrefil v Německu na Židy: „Pořád si stěžují, že jsme je všechny poslali do pecí, a teď aby se s nimi člověk handrkoval.“ No kterého přesvědčeného nacistu by to nenaštvalo? V Argentině se mu nijak valně nedařilo. Živil se, jak se dalo, mimo jiné též chovem králíků. Že by si neulil žádné peníze do nějaké švýcarské banky? Asi ne. Podstatná část filmu zachycuje průběh jeruzalémského procesu s Eichmannem, což je téma poměrně známé, ale to neznamená, že by nemělo být připomínáno. ()