Keď sa George Lucas rozhodol natočiť Hviezdne vojny, netušil, že nakoniec spôsobí revolúciu v celom odvetví. Tento šesťdielny seriál mapuje vývoj spoločnosti Industrial Light 8. Magic, ktorá je zodpovedná za kultové vizuálne efekty vo filmoch ako Hviezdne vojny, E.T. - Mimozemšťan, Terminátor 2, Jurský park a mnohých ďalších. Toto je príbeh tímu tvorivých géniov, ktorí sa postarali o kúzlo filmov, ktoré milujeme. (Disney+)

zigíš

Nutnost pro všechny fandy filmového trikařství, stop motion, matte paintingu, praktických efektů až po CGI součastnost. Kdykoliv mluví Dykstra, Muren, Johnston, Harrison Ellenshaw, nebo Phil Tippet je co poslouchat, smát se i dojímat. Bohužel čas od času se slova chopí profesionální nuďař George Lucas. Ten člověk snad nezná jedinou vtipnou historku. A Kathleen Kennedy jakbysmet. Naštěstí to Kasdan ví, tak mají ty dva čas před kamerou celkem omezený. Jinak není moc co vytknout. Těch šest hodin uteče jak voda. ()

Trešlson

Tohle nejde hodnotit moc objektivně. Light & Magic je to, kde bije srdce fandů filmů, které všichni bez přehánění milujeme. Povinnost a nejlepší minisérie, jakou na Disney+ najdete. ()

wege

Každý, kdo se zajímá o filmy, by to měl povinně vidět. Není to jen pro milovníky Star Wars, je to pro všechny, kdo za filmy hledají něco více. Ukazuje to, jaký byl Lucas vizionář a hlavně, jak ti lidi, co dělali v ILM, byli neskutečně kreativní, inovativní a jak žádný problém nebyl problémem. Bez nich by ty filmy nebyly, čím jsou dnes, nakolik můžeme nadávat na to, když se to nejmodernější neumí používat máme pak na plátně jen digitální bordel. Dávám tomu 5 hvězdiček, i přesto, že vím, že to je stoprocentní self-promotion a spousta věcí tam zůstává nevyřčeno. Třeba proč byl „odejit“ John Dykstra, který doslova vydupal za země trikově Novou naději. Vedle těch začátků zůstává nejvíce fascinující ale ten progres, jak málo stačilo k tomu, aby ti geniální modeláři byli najednou nepotřební a všechno nahradilo CGI. ()

Fabe

Kdysi jsem dostal životopis George Lucase od Briana Jay Jonese. Přečetl jsem to doslova během pár dnů, během kterých jsem si googlil jednotlivá jména, situace, o kterých se v knize píše. Díky tomuhle dokumentu už to není třeba, je tam vše a vlastně mnohem více. Krásné vzpomínání na těžké nejisté začátky, úspěchy, na posouvání nejen filmových efektů, ale i technologických možností a mnohé překvapivé informace, co vše vlastně ILM ovlivnilo a co díky němu vzniklo. ()

Pete

Dokumentární minisérie, která vypráví nejen o jednotlivých členech slavné laboratoře na sny ILM, ale také obecně o přechodu z analogové éry filmových triků na digitální, o (r)evoluci, která v podstatě učinila z klasického modelářství a loutkařiny zapomenuté řemeslo. Z čehož teda dýchá neuvěřitelná nostalgie. Jednotlivé části jsou poměrně odlišné: 1. Jak se původní čistě analogová parta dala kolem Lucase v polovině 70. let dohromady 2. Výroba Star Wars 3. Výroba Empire Strikes Back 4. Práce pro Spielberga, a po něm i pro další - sice ještě přichází Návrat Jediho, ale nevyhnutelně se blíží rozpad původní rodiny, a příchod nové generace, která už směřuje k digitálu, a jen tak mimochodem vynalézá Pixar nebo Photoshop 5. Digitální divize postupně přebírá otěže, práce pro Camerona 6. Jurský park se stává tím skutečným zlomem, a druhou Star Wars trilogii už pak mohl Lucas natáčet plně v digitálu. Závěrečný díl přeskočí v čase rovnou na natáčení Mandaloriana, závěr je tak krapet uspěchaný, ale nakonec dojemný. ()

PeteBuck

Naozaj vyčerpávajúci dokument o tvorcovi Hviezdnych vojen. Netreba dodávať, že tento týpek zmenil filmový svet a aj keď veľa filmov nenatočil, jeho odtlačok je nezmazateľný. Čítal som aj jeho biografiu a chápem, prečo sa aj tento dokument sústredil hlavne na rozpitvávanie prvého dielu Hviezdnych vojen. Tam to v podstate začalo and the rest is history. Ako hovoria súdruhovia na západe. Keďže som toho o ňom niečo prečítal, veľa prekvapení tu pre mňa nebolo, ale je tu more rozhovorov a je pekné vidieť celkom slušne rozpitvané dielo Georga Lucasa. ()

Vloudva

Když filmy točili lidi, který to baví, místo korporátních kalkulů bez duše. Dost podrobnej, hodně emotivní dokument o skupině frajerů, bez kterejch by nebyla kinematografie tam, kde je. Geniální. ()

Polux

9/10 | Povinnost pro všechny fanoušky filmu a zákulisí jejich natáčení, spadající do éry triky nabitých sci-fi a fantasy blockbusterů z dílny strýčků Lucase a Spielberga, mapující trikovou revoluci, která započala původními Star Wars na konci 70s a kulminovala "živými" dinosaury v Jurassic Parku zpočátku 90s a za níž stojí šikulové z Lucasem založené trikové společnosti Industrial Light & Magic, nebo-li ILM. | V šestidílné minisérii postupně dojde řeč na to, jak Lucas při přípravě originálních Star Wars zjistil, že žádná tehdejší firma z oboru zvláštních efektů není schopna naplnit jeho vizi a tak ji musel založit sám, proč firmu pojmenoval zrovna ILM, jak se do nově vzniklé ILM dostali takoví trikoví mistři v oboru, jakou jsou Dykstra, Tippett, Muren, Edlund, Knoll, Ralston nebo Johnston, jak v podstatě z nouze zmínění matadoři přišli s novými a přelomovými technologiemi typu motion control camery (dynamická kamera, řízená počítačem, se pohybovala vůči statickým modelům, oproti v té době využívané technice, kdy tomu bylo naopak), jak se podařilo ILM, jakožto firmě, určené původně čistě pro tvorbu triků ve Star Wars filmech, expandovat a osamostatnit se díky Lucasem schválenému přijímání zakázek třetích stran (ač se to možná nezdá, šlo o dost zásadní moment), jak zpočátku nenápadně došlo v ILM ke koketování s počítačem generovanou grafikou (což mělo následně vyústit ve vznik Pixaru a jeho odprodej Jobsovi), jak postupem času tato nová technologie - CGI - naprosto převálcovala všechno ostatní (stop-motion animace, fyzické modely, malovaná pozadí, masky, animatroniku, atd.), jak se k tomu jednotliví zaměstnanci stavěli (podle toho, na které straně barikády, aneb uměleckých oddělení, stáli) a konečně co pro soudobou kinematografii znamenala jak triková revoluce v podobě CGI, tak ILM samotná. | Jednotlivé díly se relativně podrobně věnují natáčení největších milníků (nejen) po trikové stránce, tj. zejména původní trilogii Star Wars (přičemž zdaleka nejvíce prostoru zaujímá Epizoda IV, o něco méně pozornosti má Epizoda V, Epizodě VI se pak tvůrci věnují nejméně ze všech tří filmů), Spielbergovu prvnímu dobrodružství Indiana Jonese (s trikově spektakulárním finále), Cameronovské dvojici kultovních klasik The Abyss a T2: Judgment Day (ve kterých bylo CGI poprvé použito ve větší míře) a pochopitelně opět Spielbergovu megahitu Jurassic Park (ve kterém CGI v pionýrské době digitálních triků dosáhlo vrcholu). K tomu nechybějí veselé historky z natáčení, vzpomínky jednotlivých aktérů, odpovědných za konkrétní trikové sekvence a samozřejmě i vyprávění příslušných režiséru od Lucase, přes Spielberga, až po Camerona a pár dalších osobností z řad režisérů a producentů (Zemeckis, Howard, Favreau, Abrams, Kennedy, Marshall, atd.). | Je trochu škoda, že se v rámci minisérie nevěnuje větší, případně alespoň nějaká, pozornost i dalším trikovým blockbusterům z dílny ILM z počátku zmíněné digitální trikové éry, například Oscarem za zvláštní efekty oceněným filmům Death Becomes Her, Forrest Gump, Innerspace, ale třeba i Who Framed Roger Rabbit a zejména pak prequelové trilogii Star Wars, která jak natáčením na virtuálním place, tak v případě Epizody II a III snímáním obrazu digitálními kamerami, představuje rovněž určitý přelom v trikových technologiích (alespoň ten The Mandalorian stran virtuálního placu nové generace krátce zmíněn je). | Celkově jde ovšem o špičkovou "making of" minisérii a pro každého pravověrného filmového fandu, který v 90s vyrůstal na dokumentární sérii Movie Magic (já to tehdy úplně hltal:-)), splněný sen a must-see záležitost o tom, jak se tenkrát tvořily filmově-trikové dějiny. | PeZet () (menej) (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD