Anatómia pádu

• Česko Anatomie pádu (viac)

Úspešná spisovateľka Sandra (Sandra Hüller) žije so svojím manželom Samuelom a jedenásťročným, čiastočne nevidiacim synom Danielom v odľahlej chate vo francúzskych Alpách. A zatiaľ čo Sandra pracuje na svojom ďalšom románe, Samuel renovuje ich priestranné obydlie. Jedného dňa však Daniel nájde pri návrate z venčenia ich psa otca na zemi pred chatou mŕtveho v kaluži krvi. Bola to samovražda, nešťastná náhoda alebo má manželovu smrť na svedomí Sandra, ktorej tvrdohlavá povaha z nej robí hlavnú podozrivú? Verejné vyšetrovanie prípadu odkrýva nielen okolnosti samotnej smrti, ale aj intímne a znepokojujúce detaily ich búrlivého vzťahu. (ASFK)

Sedro

Tohle hodnocení zde opravdu nechápu.. Obdobně jako Killers of the killing moon se to táhne jak 14 dní před výplatou :-/ ()

doubravkaa

Moc dlouhé, uprostřed jsem usnula a pak dokoukávala, abych se dostala k nějaké silné pointě, která nepřišla. Takže ve finále jsem měla pocit, že jsem celou dobu na něco čekala a nedočkala se. Nebylo to špatné, emocionálně mě to vtáhlo, bylo mi líto syna, který je tak vláčen bezcitně po soudech poté, co mu zemře táta. Představitelka hlavní role měla pro mě taky charisma, i kdyžta postava byla podivuhodně chladná a chápu jejího muže, že se v její přítomnosti cítil mizerně, tím spíš že byl v podstatě v postavení ženy, zajímavé byly ty obrácené role. Líbila se mi i ta jakoby obyčejná kamera a estetická stránka filmu. Ale celkově to bylo prostě zdlouhavé až nudné. ()

jirikzaboj

Poutavé drama, které nenabídne zásadní zvraty, ani tíživé napětí. Odpovědi si musíte postupně vyzobávat z dlouhých dialogů, které postupně otvírají samotné srdce syrového prostředí jedné rodiny a na samotném konci vás nečeká stoprocentní uspokojení a o tom celém to možná vlastně i je. Paralela literatury Sandry není jen součástí její rodiny, ale samotného filmového díla. Její postava by se dala přechýlit do pozice diváka, který sice jakýmsi způsobem konce dosáhne. Ale bez jakékoliv odměny, kterou očekával. (Maybe sometimes we expect too much.) Skvěle napsaný scénář doplňuje velmi vlídná a civilní režie. Sandra Hüller doufám bude za svůj výkon sbírat spoustu ocenění a nových filmových nabídek. ()

Belphegor

Velmi dobře zahrané soudní drama se syrovými kulisami. Líbí se mi, jak jsou scény vedeny naprostou přirozeně. Je pravda, že jsem podobný námět už viděl mnohokrát jinde, ale tady je to velmi poutavě zpracováno. ()

Lockeroom

Po přečtení nadšených recenzí jsem čekal víc a nejednoznačnější konec. Sandra Hüller skvělá, Milo Machado Graner také. Ten žalobce mi přišel pojatý přepáleně, jak Urválek z 50tých let. Ale hezký evropský film jak z 60tých let, soudní a vztahové drama, nemám důvod to shazovat, jen ten konec mohl být trochu záhadnější, i když pes Sandru nakonec vzal. :) ()

Anka.

Pro mě velké překvapení a objev nových tváří. I přes svou délku jsem u filmu vydržela v napětí a celou dobu mě stahoval úzkostlivý pocit. Výkon hlavní herečky byl naprosto úžasný a už jen to, že si ani po dokoukání nejsem jistá, zda je opravdu vinna či ne, pro mě svědčí o naprosto geniálně napsaném kusu. ()

Petbrab

Dvě a půl hodiny dialogů na základě rodinné tragédie, kdy nemáme šanci se dozvědět, co přesně se stalo. Poměrně nesympatická hlavní hrdinka jen skvěle vykresluje mrazivou tíseň filmu. Výborný výkon za mě odvedl herec představující žalobce naopak obhájci mi přišli pro svůj mdlý výkon poněkud slabinou tohoto výborného filmu. ()

Schkeble

Pokud má sexy právník z Anatomie pádu milion fanoušků, jsem jedním z nich. Pokud má sexy právník z Anatomie pádu deset fanoušků, jsem jedním z nich. Pokud má sexy právník z Anatomie pádu jednoho fanouška, tak jsem to já. Pokud sexy právník z Anatomie pádu nemá žádné fanoušky, nejsem naživu. Pokud je svět proti sexy právníkovi z Anatomie pádu, já jsem proti světu. ()

lubosco

Tento film nie je pre každého, je to ukecané, treba sa sústrediť na každé slovo. Celkom dlhá stopáž, bez nejakej akcie alebo dejových zvratov. Rieši sa jeden konkrétny menželský incident, krátke vyšetrovanie a gro zaberá súdny spor a veci okolo neho. Napriek tomu pútavé (aspoň pre mňa) s hereckým koncertom Sandry Huller, ktorá už zozbierala za tento počin pár ocenení. Vlastne skvelých hereckých výkonov je tam podľa mňa viacej. Celý čas nie je jasné ako sa daný incident odohral, a vlastne sa to úplne explicitne nedozvieme. Divákovi sa postupne odhaľuje komplikovaný manželský vzťah, miestami až dokumentárnym štýlom, a má si sám vyriešiť, kto je tu ten "zlý". Až do záveru človek nevie ako sa to skončí, za mňa to potom trochu vyšumelo do prázdna. Napriek tomu skvelý film. ()

pallok

Šlo by tomu dať aj pěťku ale to by asi pseudointelechtuál VERBAL asi nepredýchal. Pamätám časy, kedy tvrdil, že má sbaleno, škoda, že to nezabalil. Tie píčoviny sa už čítajú zle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

Lukango

Anatomie pádu je psychologické drama, které vás po celou dobu drží v lehké nejistotě. Bohužel nikdy záměrně neuspokojí. Film se poměrně dost vymyká z klasických vyšetřovaček. I když hlavním tématem je vyšetřování potencionální vraždy, tak čím déle divák film sleduje, tím míň přestane samotné vyvrcholení a pravda být důležitá. Ne zrovna známá režisérka Justine Triet nám naservírovala vyšetřovačku, která ze začátku působí jako něco, co nebude tak jednoduché, jak se zdá. A ono vlastně je i není. Já osobně jsem čekal nějaký zvrat, ale nakonec se tu rozhodovalo mezi dvěma možnostmi. A vlastně mi to zas až tak nevadilo, protože nám tak film nabízí velice osobní pohled na člověka, jenž si svojí pravdu musí obhájit. Film nás provede tvrdým a velmi autentickým soudním líčením, kde se dozvíme zajímavé pikantnosti a detaily, což se dá u soudu čekat. Celý film sledujeme z pohledy spisovatelky Sandry, tedy jediného podezřelého. Film si však vyhrává s tím, že nám neposkytuje moc informací, přestože sledujme hlavní podezřelou, od které se téměř nikdy nehneme. To je také jedna z předností filmu, dokáže perfektně filtrovat informace a nechává nás neustále v mírné nejistotě, to až do úplného konce, který vlastně není zas tak jasný, jak se reflektuje. S filmem mám pár problémů, které však dělají tento snímek jedinečným a v podstatě, kdyby film byl takový, jaký bych ho chtěl, tak by nebyl dobrý a takto zajímavý. První věc je ta, že až do první třetiny jsem čekal, že to nebude tak prosté, jak se zdá. Fincherovy filmy mě naučili, že se musím na jakoukoliv detektivku koukat ze všech stran a tvořit si stovky teorií o různých podezřelých. V jeden moment jsem si třeba říkal, že by bylo hustý, kdyby tátu zabil jeho malý nevidomý syn. Tento přístup k tomuto filmu, je naprosto zbytečný a jen kazí celkový zážitek z filmu, protože tady nečekáme na zvraty, vlastně ani na vyvrcholení, tady to je buď a nebo. A vlastně to je taky jediná výtka, kterou k filmu mám, akorát mi zasahuje do všeho. Anatomie pádu je opravdu skromná vyšetřovačka z pohledu hlavní podezřelé, která vás ale provede opravdu autentickým procesem potencionální vraždy, soudního líčení, jazykových bariér, vztahů a paranoi. Jak říkám, kdyby byl film ve větším měřítku a nebylo to tak přímočaré, tak by se mi film zamlouval více. Na druhou stranu, tímto skromným způsobem je film něčím novým, je osvěžením detektivek, jenž přináší autenticitu skutečného světa. Na čem film z velké části stojí, tak jsou dialogy, které jsou tak přesně načrtlé, že i když jsou výřečné, tak nikdy neřeknou vše. To je ten hlavní rys filmu, i když film sledujeme z pozice hlavní podezřelé, tak nikdy se skrze tuto osobní cestu nedozvíme pravdu. Opravdu tu jsou dialogy špičkové, posouvají děj, ale zároveň nechávají prostor pro to, aby nic nevyzradily. I když se v průběhu filmu skrze Sandru tu pravdu nedozvíme, tak i tak je její postava skvěle vykreslená. Jinak dalším hlavním pilířem jsou herci. Musím to vypíchnout tou nejdůležitější rolí, rolí Sandry, kterou Sandra Huller perfektně ztvárnila a do těchto emocionálnějších rolí se opravdu hodí a má velký potencionál. Lehce mi evokovala výkon Cate Blanchet z Táru. Poslední herec, který zaujmul, byl Milo Machado Graner, jenž navzdory jeho věku, odváděl opravdu mimořádný výkon. Z technické stránky tu chválím nehybnou kameru a nenápadný střih. Dále také kvalitní zvuk a údernou, přesto často nenápadnou hudbu, která mi zatloukla ten beat z vraždy do hlavy. Abych to shrnul. Anatomie pádu je kvalitní, lehce komornější vyšetřovačka, která perfektně balancuje s dialogy a jejím sdělením. Dialogy mají mnohé co říct, dokáží každou replikou posunout děj, ale přesto nám nikdy neřeknou, to co chceme vědět. Film nás provází autentickým soudním líčením, který si nehraje na něco velkého, ale skutečného, možná s prvky teatrálnosti. Postava Sandry tu je perfektně vykreslená, navzdory tomu, že se čistou pravdu od ní až od konce nedozvíme. Film bych si představoval jinak, ale jen proto, že jsem laický divák a filmu nerozumím. Známka: 7,5/10 () (menej) (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

49. ceny César ovládla Anatomie pádu

24.02.2024

V pátek 23. února 2024 proběhl v pařížské koncertní síni Olympia slavnostní ceremoniál 49. ročníku předávání cen francouzské Akademie filmových umění a technik (Académie des Arts et Techniques du… (viac)

77. ročník cen BAFTA - výsledky

77. ročník cen BAFTA - výsledky

19.02.2024

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (viac)