Gladbeck: Únos rukojmích

• Nemecko Gladbeck: The Hostage Crisis

Je srpen roku 1988 a dva ozbrojení bankovní lupiči drží německou policii 54 hodin v šachu při dramatu s rukojmími, které skončí přestřelkou. Konečný účet – tři mrtví. (Netflix)

M.i.k.e

přepadli banku, vzali si dva rukojmí a když jim policie splnila požadavky, tak odjely autem do nedalekých Brém a tam si vzali rovnou autobus plný rukojmí. Víc jak dva dny trvající naháněná policie se zloduchy zprostředkovaná čistě dobovými TV záběry, rozhovory a fotkami je něčím o čem by si jeden řekl, že se děje jen ve filmech a ono ne. Zajímavé je tu sledovat i postup médií, která nosí únoscům občerstvení a v klidu s nimi zprostředkovávají rozhovory a ti je celkem ochotně poskytují. Nechybí všudypřítomné zástupy čumilů a na rozdíl od filmů se nekoná happy end. Solidní kousek lehce nad průměrem...65% ()

janesX

Netflix dokáže zaujať. Tentokrát použil autentické zábery z 54 hodín trvajúcej rukojemníckej drámy, zosynchronizoval ich s vtedajším televíznym spravodajstvom a do tohto dobre zostrihaného materiálu už len vložil hudbu (resp.akési hodiace sa zvuky). No a my môžeme vidieť doslova autentický záznam tohto únosu. Samozrejme aj vďaka vtedy všadeprítomným reportérom s kamerami, ale aj samotným ozbrojeným aktérom, tvrdým chlapíkom, ktorí vtedy po ceste suverénne podávali rozhovory. Lupiči v nich tvrdia, že majú posrané životy a nemajú už čo stratiť. A tak to aj dopadne. Niekedy sú až viditelné sympatie reportérov k lupičom a následne z toho vyplývajúca frustrácia polície. Fakt dobré, ale so smutným, tragickým koncom. ()

rublik05

Tak tohle mě moc bavilo. Čekal jsem další klasický true-crime dokument, o to větším překvapením pro mě Gladbeck byl. Dokument je postaven na velice nevšedním základu, a sice dobových záběrech, fotografiích a rozhovorech, čímž se povedlo zachovat maximální možnou autenticitu, takže určité scény jsou opravdu dechberoucí a jen stěží pochopitelné. Žádné nudné komentáře, sáhodlouhé projevy či nic neříkající záběry, jen čistá autentická práce bez nějakých dalších zbytečností. Tleskám. Celý dokument je o to víc znepokojující, když se člověk nakonec zamyslí, jak zpackaná ta celá akce byla. Jedna věc je neskutečný hyenismus novinářů a jejich honba za senzací, jsem však toho názoru, že kdyby policie fungovala správně, nic z toho by se nestalo a vše by podle mě dopadlo jinak. Z dnešního pohledu je až neuvěřitelné, kolika přešlapů se policie za těch 54 hodin dopustila a co vše umožnila. Osobně bych se nebál jít ještě víc do konfrontace s tehdejší policejní prací, ale to asi předmětem tohoto projektu ani nebylo. Za mě spokojenost, nesmírně silný, poutavý a originální dokument, který každému vřele doporučuji. 9/10. ()

*CARNIFEX*

Absolútny kokotizmus. To, že sú média (nie len) v tomto prípade vykreslené ako absolútny hnoj, nie je žiadne prekvapenie. V živote som nevidel tak extrémny primitivizmus zo strany ľudí. To je priam neuveriteľné. Keby vidím takto scenáristicky sformovaný film, momente mu bez milosti za 5 sekúnd šľahnem "odpad" a napíšem, že tvorcom kompletne zajebalo. Lenže toto je realita, a Ja neviem či mám plakať, smiať sa, alebo byť frustrovaný. Toto je proste neuveriteľné, toto snáď ani nemôže byť pravda .. ()

Johnny.ARN

Keď máte dostatok dobového materiálu, kľudne vyfabrikujete aj takýto dokument. A treba povedať, že veľmi zaujímavý dokument. Fízli mali asi tak 26 šancí to celé ukončiť bez obetí, stačilo len, aby si snajperi robili svoju robotu. Namiesto toho sa zvolil veľmi zaujímavý spôsob, ktorý znel, nerobiť nič, len vyčkávať a pozorovať. Živná pôda pre média. Tri dni celé nemecko sledovalo jedno auto, aby na konci mohli počítať úplne zbytočné straty. Prečo? Lebo zvolili asi ten najnešťastnejší spôsob zásahu. Ako dokument a téma to však fungovalo. 4 z 5 ()