Elementy

• Česko Mezi živly (viac)

Film štúdií Disney a Pixar Elementy je úplne nový, originálny celovečerný film, ktorý sa odohráva v meste živlov, kde spolu žijú obyvatelia ohňa, vody, zeme a vzduchu. Príbeh predstavuje Ember drsnú, pohotovú a ohnivú mladú ženu, ktorej priateľstvo so zábavným, roztopašným a prúdivým chlapcom menom Wade spochybňuje jej presvedčenie o svete, v ktorom žijú, a o osobe, ktorou chce byť. (Cinemart SK)

Brooks

Pekne naanimované a emocionálne angažujúce, ale na podobných základoch postavený Zootropolis bol vtipnejší, pútavejší, myšlienkovo bohatší a celkovo prepracovanejší. 3* ()

koty2201

Popravde mi nie je ani veľmi jasné, že z akého dôvodu dostávajú Elementy takú záplavu nižších hodnotení. A to prevažne od amerických divákov. Keď som videl trailer, tak som si ihneď spomenul na do nebies chválený Zootropolis. Áno, je mi to ľúto, ale takejto kvality nakoniec film nedosiahol. Napriek tomu má v sebe iskru a netreba ho pochovávať pod čiernu zem. A rovnako ako ste si možno všimli tie slovné hračky, tak veľmi podobne ich využíva tento animák od začiatku, až do konca. Jedná sa o veľmi príjemné a hlavne kreatívne dielo u ktorého vidieť, že niekto nad ním naozaj rozmýšľal, aby všetko dávalo zmysel.  Pri pozeraní si môžete všimnúť plno detailov, ktoré istým spôsobom dokážu hravou formou vysvetliť deťom základy fyziky a chémie. Ako také banálne veci typu, že keď zahrejete piesok na vysokú teplotu, vznikne sklo. Alebo že vodou uhasíte oheň, ale aj že ju vďaka ohňu privediete do varu a začne sa vyparovať a následne môže skondenzovať ak sa zníži teplota. A tak ďalej. Film je toho plný. Vizuálne sú Elementy veľmi krásnym a prepracovaným filmom. Zvláštnym spôsobom kombinuje akúsi 2D kresbu s 3D animáciou, aj keď prevažuje práve tretí rozmer. Tak či tak je to u Pixaru nezvyk a za nápad majú plusový bod. Hudobne sa mi film tiež veľmi páčil a hudba sa využíva tiež veľmi šikovne, aby hrali správne tóny vtedy, keď treba. Takže keď to tak trochu zovšeobecním, tak technicky je filmy prakticky dokonalý a tvorcovia odviedli skvelú prácu. Príbeh aj s poučením je pekný a myšlienka dobrá. Len to bohužiaľ nie je nič nové. Čo je trochu aj mínusom filmu, pretože ten dej proste občas škrípal a nefungoval tak dobre, ako by mal. Dospievanie, preberanie zodpovednosti, láska, preniesť sa cez vzájomné rozdiely.... proste rozprávková klasika. Takže nápad dobrý, prevedenie mohlo byť poňaté o dosť lepšie. Postavy sú napísané sympaticky a celkom rýchlo som si ich obľúbil. Aj keď som čakal, že ich stretneme viac. Prekvapivo ich tu nejak veľa nie je. Aspoň som mal z toho taký pocit a možno že je to iba môj pocit. Chémia medzi ústrednou dvojkou na mňa zapôsobila príjemným dojmom. Ostatné boli akosi až príliš v úzadí. Ale vo výsledku som spokojný. Takže ak som na nič dôležité nezabudol, tak na záver len dodám, že určite si na to zájdite aj s deťmi, rodičmi, súrodencami .... s kýmkoľvek. Myslím, že budete mať pekný večer pri ďalšom podarenom animáku od Pixaru. ()

Mkartaylas56

Hrozně příjemné překvapení od mého oblíbeného studia. Minulé pixarovky Proměna či Rakeťák rozhodně nebyly špatné animáky, avšak jim pro mě scházelo něco, čím bych si je více zapamatoval a nebyly za mě příliš úderné. I proto jsem ani od Elemental nečekal příliš mnoho, přestože trailery vypadaly pěkně. No a nakonec mi tvůrci doručili velmi nápaditý, líbivý a také emotivní animovaný počin, který je pro mě od Duše tím nejlepším, co "studio s lampičkou" vypustilo do kin. Ano, nejde o až tak silný počin, který by se mohl rovnat třeba té Duši nebo Coco a například svým hlavním tématem a celkovou strukturou taky nejde o ten nejvýjimečnější kousek, avšak to tu vůbec nevadí. Svou animací a horou vizuálních nápadů připomíná úspěšné Zootropolis a to jen a jen v tom dobrém. Probíraná témata tu jsou krásně rozpracovaná a jsou navíc vysoce aktuální pro současnou společnost. Hudba od mého oblíbeného skladatele Thomase Newmana film taktéž velmi pozvedává a skutečně ve mně i po čase rezonuje. No a ústřední romance a vůbec vztah a chemie hlavních postav tu je parádní a krásně, i přes nějaká ta klišé, funguje, a v závěru dokáže vzít nečekaně silně za srdce. Mezi živly tedy skutečně není jen zajímavý nápad na fikční svět převedený do filmu, ale jde o nefalšovanou a poctivou pixarovku se srdcem na správném místě, u které mě echt mrzí další finanční neúspěch. Nezbývá než doufat, že kvůli tomu ve studiu nezanevřou na originální projekty, protože alespoň čistě kvalitativně na to stále mají... ()

MatakCZ

Od filmu jsem nečekal mnoho a dostal jsem tak nějak to co jsem očekával, animace je jedna z těch silnějších stránek, ale jelikož je to film od Pixaru, tak nic jiného očekávat ani nelze, jenom by sem tam nějaké ty postavy na pozadí mohli mít trochu výraznější design. Mezi dvěma hlavními protagonisty mohla za celý film proběhnout trochu větší chemie a mohli mít více scén zaměřujících se na jejich vztah, aby zakončení filmu působil epičtěji. Co se týče humoru, tak tam film dost pokulhává a jenom zřídka ze mě dokázal dostat rychlé vyfouknutí vzduchu nosem. Na příběhu mohli taky trochu více zapracovat, aby působil méně prvoplánově. Film jako takový rozhodně není nejhorší a špetka originality a myšlenky v něm je, ale neočekávejte žádný zázrak. ()

johnny01

Spoilery. ... Film hodně doplatil na míchání žánrů. Ani v jednom však není dobrý. Nejdřív se to tváří jako jakési existenciální drama, kdy ohňové přijdou do nového prostředí a snaží se nějak uchytit. To se nakonec i podaří. Tahle linie samostatně zjevně není dostatečně nosná. Přitom to ve spojení s druhou, iniciační linkou (a i sci-fi linkou), mohlo vydat na pěkné dílo v kratší stopáži. Iniciační linka tam přidává drama - podaří se Jiskře zvládnout emoce a jak to dopadne s předáním obchůdku? Bohužel tady je to zcela nezvládnuté. Asi čtyřikrát se rozmyslí, jestli chce, nebo nechce prodávat, vypadá jak schizofrenní. Nakonec emoce zvládne, ale prodávat pak už stejně nechce... Neskutečně zmatené. Přitom záchrana obchůdku před zavřením tam docela přidává napětí a pěkně funguje k první linii. Sci-fi linka je to, co na filmu lákalo nejvíce - vztahy mezi elementy. Zde to je skutečně místy zajímavé. Oheň, vzduch i voda mají své supercool schopnosti. Obrovské zklamání je však země - co komu udělala? Jejich největší schopnost je... že roste kytka v podpaží. No cože? Občas tam někomu roste koruna stromu, ale to je patrně spíš nešťastná náhoda, nebo mají milenci sklizeň jablek ze svých korun - aha? Přitom to mohli krásně využít, nějak hýbat půdou, prohrabat se někam, nevím. Už od pohledu jsou to ale ti největší joudové v čele s nějakým polosenilním mezišéfem na magistrátě a tím "frajírkem" s kytkami, o kterém už řeč byla. Živlově byl nejlepší asi výlet do botanické. Bohužel to ale naprosto totálně selhává v další linii, romantické. Naprosto prvoplánově je od začátku jasné, jak to dopadne, hlavně ale jak se může dotýkat oheň vody? Celý film se oheň chrání vody, kdykoliv je pocákán, něco mu upadne a musí si přiložit, aby se rozhořel. A pak najednou jim dvěma to funguje? Tedy překvapení to dějově samozřejmě není, ale je to prostě absurdní a nesedí to tam. Nehledě na to, že ten vodák je hrozný jouda a naprosto se k ní nehodí, je asi tak třikrát tak větší ve všech směrech než Jiskra. Půl filmu tam obě postavičky přehrávají (uvědomuji si, že to prohlašují o animovaných postavičkách...) a slintají po sobě, pak nastane fáze, kdy asi během 15 minut si to Jiskra třikrát rozmyslí, trapné pronásledování matkou a trapná návštěva u tchýně, kde se ukáže, že mamánek vodák podrobně referuje mamince, a nesmyslné slzy Jiskry. Vrchol všeho je naprosto absurdní oslava. Při potopě vodák konečně umírá a s nadějí doufáte v úlevu v podobě konce filmu s důstojným smířením a návratem Jiskry do obchůdku, kde by třeba mohla postupně zkusmo začít prodávat skleněné výrobky. Plané naděje! Nastává naprosto nesmyslný happyend, kdy vodák vstane z mrtvých jako Ježíš Kristus, na jeho obnově se podílí dokonce i otec. Odjezd do nějaké sklárny, protože najednou z jedné návštěvy u tchýně našla smysl života? A mamánek s ní? Na konci filmu je pak jediný silný okamžik, a to uklonění se Jiskry a dcery, ale je to takové izolované. Titulkové scény s mimořádně úspornou animací jsou pak téměř nekoukatelné. Celkově je to tedy dost zklamání. () (menej) (viac)

Cermicek

Po delší době povedenej animáček od Pixaru. A to jak námětem, tak i zpracováním. Bavila mě animace “ohniváků” tak trochu Borderland style. Bavil mě příběh s 2 liniema. Nebylo to zbytečně přehnaný. Dubbing poměrně neznámí herci (alespoň pro mě). Jo fajn! 👍 ()

Emjecko odpad!

Pixar míval chytré filmy s hlubokou myšlenkou, dokázal ji podat mile a s humorem. Naposledy v roce 2015 ve filmu Inside Out. Od té doby nic. Nada. Mezi živly měly šanci aspoň zrecyklovat vztah mezi 4 nesourodými entitami schopnými existovat zvlášť, ale jenom spolu opravdu vynikaly. Možná to byl i původní nápad, ale zůstal někde na papíře po prvním brainstormingu. Na další už dotyčného vizionáře pro jistotu ani nepozvali, tak "komplikované" věci se do animovaného filmu v roce 2023 nehodí. Většině bude stačit, že hezky vypadá. To je doslova jediné positivum, které mě napadá. Přiblížím na situaci, když chcete někoho pochválit, vlastně není za co, ale vy nechcete působit toxicky, tak řeknete aspoň "on/ona je hodný no...". Mezi živly jsou pěkné no... Přemýšleli jste někdy nad tím, že za toxické označujeme lidi sdělující nám nepříjemnou pravdu? Nic objevného, já vím, ale řekněte to nahlas veřejně. Možná by potom víc lidí napsalo pravdu, sice že Mezi živly jsou hloupé, hloupé a hloupé. Neuvěřitelně moc. To ani není na relax, to je na smrt z vyděšení. ()

estik97

Velmi krásná animace, věřím, že na velkém plátně by se to vyjímalo ještě mnohem více. Spousta barev a detailů, má to však jedno velké ale. Nebavilo mě to. Respektive jo bylo to fajn, ale vůbec mi nevadilo si to několikrát stopnout, na film jsem se dívala asi 3 hodiny, protože proč ne.. je to pěkné, ale nezanechává to ve mě dojem "jo to chci vidět ještě jednou!" ()

Pete

Škoda tak podivně generického scénáře pro tak úžasně animovanou pastvu pro oči. Jelikož ale na konci mi z těch očí tekly proudy jako Vlhošovi, jednu tak trochu nespravedlivou hvězdu přecejen přidám. ()

hrumsrt

I když mě nepřišlo téma nové Pixarovky tolik zajímavé a ani s potenciálem stát se další událostí, která změní historii značky nebo animovaného filmu, nebyl důvod proč Elementalu nevěřit.. Stačí se podívat na poslední filmové projekty Pixaru a vlastně vidíte jen výčet úspěšných a kvalitních kousků. Ano, Pixar už asi má to nejlepší za sebou a vzhledem ke strategii spíše poukazovat animovanou formou na některé společenské problémy a svoje příběhy daleko více prodávat dospělejšímu publiku, kde naopak to dětské si mnohdy kromě roztomilého prvku nebo hravé animace nenajde tolik jako dříve. Nicméně mě osobně ještě Pixar několikrát dokázal, jak dobrý tvůrce dokáže být, když třeba ještě nedávno dokázal vytasit s Coco nebo Frčíme, což pro mě jsou určitě ty nejlepší tituly vůbec.. O to větší šok, jak je Mezi živly zpátečnické a představuje vlastně průměrnou podívanou, ke které se nutně nepotřebuji vracet. Nikdy jsem nefandil vytvoření fikčního světa pouze pro jeden konkrétní film, navíc představování světa živlů nepřináší nic překvapivé a spíše si jako divák odškrtávám, co jsem čekal.. Ve velkém očekávání na teasovaný romantický příběh, jaký posune Pixar zase o krok dále, jsem ale i tady zůstal zklamán, jak povrchní a nekreativní dokáže jeho odvyprávění být.. Ve snaze různých narážek a vtipných situací ve spojení s elementy, čemuž pomáhá i hravá práce česky lokalizovaného dabingu, se ale o to rychleji vytrácí ústřední příběh, což dokonce znamená, že jsem si to prošel takřka bez emocí, což je možná i u pixarovky novinka.. Tedy animačně krok do nových vod, kde jde stále o vrchol řemesla, i když mě to tolik nesedí, jenže v tom hlavním Mezi živly nestíhají.. Takže průměr? 60% ()

Mykhaluu

Kdyby to nebyl chemicko - fyzikálně takový úlet v samém základu, mohlo to být úplně super... 🙃 Nakonec totiž "spoiler allert" nešlo o obchod, ale "o Tebe". ()

Domineus

Graficky to bol bezpochyby najlepší animák roku. Bolo to farebné, hravé, dizajnovo veľmi zaujímavé. Za mňa ale trochu škoda, že to už tak super nebolo aj dejovo. Samotný dej bol podľa mňa až príliš jednoduchý a priamočiary. V niektorých častiach som si hovoril, že je to až moc detské, niekedy zase presne naopak a bolo to vyložene pre dospelých. Nejaké vtípky tam boli, ale myslím si, že na dané prostredie a dej by ich kľudne mohlo byť ešte o niečo viac. Rozhodoval som sa medzi 4 a 5 hviezdičkami, no nakoniec volím tesné štyri. 80% ()

strachon

Vizuálně možná líbivé, řemeslně propracované, ale ten příběh naprosto předvídatelný, plytký, svět invenční možná jen prvoplánově, ale nijak zvlášť do hloubky nedomyšlený a nepředstavený. Prostě nenadchlo. Třeba to Disney zamýšlel opravdu jenom pro děti, budiž, ale kdysi pixarovské animáky dokázaly nadchnout i dospělce. ()

Detak

Nádherně animovaná dojička, aneb pohádka plná emocí, kde druhý hlavní hrdina stále brečí a je obrovsky dojat. Cílení spíše na holčičky, dyť je tam také hlavní hrdinka a ústřední zápletkou je láska mezi živly, ale i tak pěkný počin. ()

Isag1

Po vizuálnej stránke je to dosť dobré, ale keď dojde na samotný scenár, podotýkam, ktorý sa opakuje naprieč všetkými filmami v Disney, je tento film jednoducho slabota. Chcem znova staré zaujímavé a originálne Disneyovky, ako kedysi, nie tento výgrc čo dávajú na filmové plátna každý rok. ()

ESNYR

Pixar má pořád zajímavé nápady. Ano už to určitě někde bylo (na YT jsou short filmečky s podobnou tématikou) ale ta animace je prostě neuvěřitelná. Neříkám že to je takový překvápko jako V hlavě, nebo Ratatouile, popřípadě konkurenční Klaus, ale určitě si to krásně hraje z rozdílným prostředím kde cítíte že to všechno do sebe krásně zapadá. Zootropolis je v tomhle vykreslení různých biomů  sice o 3 parníky lepší ale i tak je Elemental vizuálně opět trefa do černého. Příběh jsem ani moc nevnímal, dal se předvídat hodně dopředu (i když pár překvapení tam je, takže nečekejte čistě jen klišé) I když Pixar sežral Disney jde vidět že vedení má ještě trochu rozumu a daly Pixaru volnou ruku. Dětem se to bude líbit určitě, je to v mnoha místech fakt takové roztomilé (podobně jako Zootropolis). Dal bych 3, protože míň by byla asi nespravedlnost (nápad,  animace, svět) a víc by bylo zase až moc velké naddržování (nemá to tu originalitu jako mnoho pixarovek) V mnoha scénách doslova cítíte že ten svět funguje. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (viac)

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023