Kuratorium

(TV film)
  • angličtina Curatorium: A New Czech Generation

Měla protektorátní výchovná kampaň učinit z české mládeže vlastence, anebo zrádce? Den po atentátu na Heydricha vznikla na území protektorátu masová organizace Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. U zrodu této organizace stál ministr školství Emanuel Moravec a František Teuner. Cílem Kuratoria bylo podchytit výchovu české mládeže a vytvořit z ní povolnou část obyvatelstva, která bude věrná ideálům nacismu a politice Hitlerovy říše. Zároveň si její zřizovatelé slibovali, že omezí možný neblahý vliv rodičů na své potomky. Do aktivit této mládežnické organizace se zapojila podstatná část českých dětí a dospívajících. S odstupem bezmála osmdesáti let se ti, kteří touto organizací prošli, vracejí ve vzpomínkách do časů, kdy se o jejich převýchovu starali lektoři Kuratoria a jejich nacističtí poradci. Kladou si znepokojující otázku: Byli jsme tenkrát vlastenci, anebo zrádci? (Česká televize)

ChickenPate

Skvěle natočený dokument, který naplnil slova režiséra s scénáristy, kdy sliboval doposud nepublikované fotografie a záběry. Výpovědi přímých účastníků byly skvělým doplněním a je dobře, že někdo ještě stihl tyto vzpomínky zaznamenat. Jediná škoda je snad v tom, že nikdo neměl snahu získat přímé svědectví pamětníků dříve. ()

rivah

Tak takřka masová organizace to byla - a tak pozdě -po 77 letech!-se o ní mluví. Ale přece, díky České televizi, pamětníkům a archivářům. Pozoruhodný počin. ()

G04T

Velké překvapení. Jelikož to vysílala státní televize, čekal jsem, že tam bude mnoho propagandy a opak je pravdou. Tento dokument je naprosto objektivní a hlavně skvěle zpracován. O kuratoriu vim už delší dobu, ale vždy mě zajímalo, jak na to dnes pohlíží ti, kteří v něm byli a tento dokument mi nejen toto zprostředkoval. Nejvíce si ale cením Milana Nakonečného, který narozdíl od dnešních demokratů a bolševiků nezkresluje fakta o Třetí říši. Dosud neznámé záběry z výcviku mládeže nebo neznámé projevy neznámých instruktorů a kolorované fotografie (taková třešnička na dortu) poslouží jako dobrý prostředek na to udělat si vlastní názor na toto období našich dějin. ()

Binne

Mimořádný dokument, který vypráví příběh masové integrace dětí do organizace s příznačným jménem Kuratorium zachycuje naději, disciplínu, zmatek i sounáležitost dětských i dospívajících duší. Organizace nesoucí název "Národní kuratorium pro vědu, vzdělání a lidovou výchovu" byla vytvořena za účelem dosažení absolutní kontroly nad vzděláváním v souladu s Německou ideologií. Jak se v dokumentu dozvídáme prostřednictvím svědectví pamětníků, v případě, že by druhá světová válka skončila jen trochu jinak, podařilo by se. Starší generace, která vnímala svět konstruktivně a byla poznamenaná především výchovou svých rodičů pociťovala značné znepokojení nad tím, kam se ubírala názorová linie jejich mladších kolegů. Ti naopak v dokumentu mluví především o tom, že pro ně tato organizace byla pouze volnočasovou aktivitou, ze které si nebyli v dané době schopni odnášet jakékoli názory či světonázor. Máme zde velmi objektivně předložená fakta, která jsou nám servírována zcela bez obalu, konstruktivně a chronologicky, vedle toho zcela subjektivní názory a pohledy pamětníků, kteří zapírají, mluví pravdu, zatajují informace především sami před sebou, svalují vinu na druhé a proč? Vyčítala by jim společnost, že v dětském či dospívajícím věku byli nuceni přidat se k organizaci, která se tvářila zdánlivě přátelsky, sportovně a edukativně? Ne. Období druhé světové války je stejně jako období totality smutným šrámem na našem národě, který nezmizí do posledního pamětníka, do poslední generace, která bude tímto pamětníkem a jeho osudem zasažena. Otázkou je, zda posléze nepřijdeme o jediné historické bohatství, které zocelilo náš národ v novodobé historii. Domnívám se, že jen díky podobným snímkům ne. Dokument je fantastický, plynulý, archivní záběry jsou pouze doplněním do kontextu svědectví. Doporučuji. ()

ostravak30

Další z nezmapovaných kapitol protektorátních dějin. Těžko dneska soudit, protože tehdejší tísnivou atmosféru si dnes nelze moc představit. Tím spíš po atentátu na Heydricha. Takže chápu, že únik ke sportovním aktivitám a navíc možnost vyhnutí se přesunutí do Říše byla možnost velmi lákavá. Navíc mladí lidé jsou lehko zmanipulovatelní. Nemají zkušenosti, ještě neznají svět. Určitě bych účastníky nesoudil jako zrádce, i když velcí vlastenci to asi také nebyli. Ovšem řada z nich, jak jsme slyšeli, stejně chtěli v rámci organizace podnikat jisté devastační kroky. ()

jungewolf

Vynikající dokument podrobně osvětlující tu nejvíc nebezpečnou snahu nacistů, hlavně bestie z RSHA R.Heydricha a K.H.Franka - kata českého národa o germanizaci "českomoravského prostoru" , jak to náckovské kreatury nazývaly. Snahu o indoktrinaci mladých nacismem a jejich poněmčení. ** Ve 12.minutě se mihne strojem napsaný seznam z 5.3.1941 o vystoupení MUDr. Františka Teunera z organizace ČNST-Vlajka, jsou tam uvedení i další, co z Vlajky vystoupili : např. Jaroslav Čermák, býv.vedoucí Svatoplukových gard (což byla další fašistická organizace, působící na sklonku první republiky, za druhé republiky a na začátku okupace, tj.za protektorátu), nebo Marie Pechová/Fechová? (je tam vidět překlep), býv.vedoucí Svazu žen, či Zdenko Vaněk, býv.vedoucí redaktor kulturní části deníku Vlajka. ** Objevem je, že se nacisté - rukou kolaborantů - v dubnu 1945, tj. na samém sklonku války pokusili neúspěšně o atentát na (už ne exilového, byl na Slovensku,pak na Moravě) prezidenta E.Beneše . Těm, kdo budou farizejsky "šokovaní" velkou účastí české a moravské mládeže v Kuratoriu musím připomenout, že ostatní tělovýchov.organizace(včetně mládežnic.oddílů) a dětské/mládežnic.organizace+oddíly byly nacisty v protektorátě rozpuštěny a jejich majetek zabavený. Ať to byly Dělnic.tělovýchov.jednoty (DTJ - v dokumentu zmíněné, za 1. a 2.rep.napojené na sociální demokraty) nebo Sokol (blízký nár.socialistic.straně a nár.demokratic.straně - od 1935 Národní sjednocení) nebo Orel (blízký lidovcům - ČSL) anebo různé skautské oddíly včetně toho, který vedl Jaroslav Foglar - Viz zmínka o časopisu Mladý hlasatel cca v první půlce dokumentu. Takže jednotlivé oddíly, aby mohly dál fungovat, tak přešly pod hlavičku Kuratoria. Podobně to probíhalo po únoru 1948, když komunisté postupně likvidovali nekomunistické organizace, případně je slučovali s těmi svými ....  . Bylo tam sice pár nepřesností, ale přesto : 5 * a 85 % . ()

carl.oesch

Skvělé kometáře Mlle a Jungewolf. Ale zdůraznil bych jednu základní věc. Zatímco za první repubily byla celá řada i jenom tělovýchovných organizací (Sokol, Orel, DTJ, svoji organizaci měli i místní Němci), nástupcem Kuratoria byl ve skutečnosti ČSM. Jestli bylo kuratorium organizováno podle Hitlerjugend, pak ČSM se kromě oficiální ideologie, jiných symbolů a uniforem od něj a jeho velkého říšsko německého vzoru nelišilo. Je jenom malinká chybka, že tohle dostatečně důrazně v dokumentu nezaznělo. I když na druhou stranu - vlastně to není potřeba, myslícímu člověku tohle dojde samo. Bohužel, ona až děsivá podobnost mezi jednotlivými kroky, které představoval nástup Hitlera k moci v roce 1933 a nástupem komunistů k moci v roce 1948 (a tak trochu i dřív) je víc než zřejmá. Jednotná organizace mládeže jako ideologického a výchovného nástroje je naprosto zřejmá, ale je to jenom jedna ze zcela shodných "technik" - ani Hitler, ani komunisté neměli většinu v parlamentu, Hitlera jemnoval nemocný řišský prezident Hindenburg v domnění, že ho "zvládne" a ze strachu z komunistů, Gottwaldovi podlehl nemocný a vyčerpaný Beneš v domnění, že to taky zvládne na základě strachu o jednotné Československo (ale už bez Podkarpatské Rusi). V obou zemích odhlasovali nástup k moci obou (zmocňovací zákony resp. důvěra rekonstruované Gottwaldově vládě) v demokraticky zvoleném parlamentu i někteří tzv. demokratičtí poslanci (v Německu třeba tradiční katolická Centrum, u nás lidovci, sociální demokrati i část národních socialistů). V obou zemích se zmocnili jak justice, tak silových složek a nemilosrdně v nich zlikvidovali své odpůrce, řada z nich ale přešla ochotně na jejich . V obou vznikly jednotné odbory i jednotné profesní organizace, v obou se dojemně starali o pracující (dávno před ROH vytvořili nacisté KdF včetně "odborových" rekreací). V obou byla vytvořena jednotká kulturní ideologická linie, která zakazovala zvrhlé "západní" či "židovské" umění. Organizace mládeže nebo jednotná tělovýchova byly jenom jeden z mnoha společných znaků. Možná by tohle stálo za pozoronost nějakého dokumentaristy a otázkou je, že zatímco v Německu neexistovaly žádné tlaky a mocenské zájmy zvenčí, v Československu byl zájem Sovětského Svazu zřejmý.                P.S. A těm kteří začnou vyhlašovat nebo kňourat, jak jsou Češi zbabělý a bezcharakterní podnárod bych doporučil následující strohá fakta - počet členů NSDAP byl v poměru k počtu obyvatel donkonce o nějaké to procento vyšší, než počet členů KSČ, zatímco v Německu byla v Hitlerjugend prakticky veškerá mládež, v Kuratoriu polovina, v socialistcké éře Československa to bylo stejné, jako v Hitlerově Německu. To jsou fakta...kdo chce, má trpělivost a je schopen si fakta dát dohromady a do souvislostí k tomu dojde, kdo ne, bude jenom opakovat povrchní fráze a "stydět" se... ()

MATH

Velmi dobře zpracovaný dokument, při televizní premiéře zvlášť jeho kvality vynikly v porovnání s rovněž uvedeným dokumentem Fotografové smrti (TV film) (2022), který se sice rovněž věnoval zajímavému tématu, ale z části opakuje všeobecně známé věci. Kuratorium oproti tomu je skvěle soudržným dokumentem, který neopakuje notoricky známá fakta, ale naopak velmi dobře mapuje dosud bílá místa. Navíc je velmi dobře natočeno, skvělá práce s pamětníky i dobovými dokumenty. Víc podobných počinů. ()

NikiVai

Vynikající dokument z české produkce. O Kuratoriu jsem neměla ani tušení, proto byl pro mne celý tento film velice přínosný. Veliké poděkování patří jak tvůrcům, tak především i všem pánům, kteří se se mnou podělili o své vzpomínky. ()

Ammit

Možná, než napliveme na minulost, měli bychom se podívat, co se vtlouká do hlavy mládeži dnes a jak po tom ta mládež vypadá. ()

orangee

Nikdy dříve jsem o Kuratoriu neslyšela. O to více mě tento dokument s vhledem do utajované a značně zapáchající části historie překvapil. Skvěle zpracováno, oslovil mě především nezaujatý pohled celého díla, který vede diváka k vlastní úvaze nad předanými fakty. ()

zbroucek

Velmi zajímavý dokument o skoro neznámé stránce našich dějin. A navíc, jak se to přes kopírák opakovalo za bolševika.... Jediné mínus - provařený hlas Rímského (levné pneu, bez potisku apod.) ()

leafroller

Poutavý dokument o jedné, pro mě vcelku neznámé, kratičké části našich dějin, nabízí překvapivě několik velmi zajímavých faktů, týkajících se úplně jiné éry. Já jsem se na příklad nikde nedozvěděl, že to byl president Beneš, kdo nás poslal pod křídla ruského vlivu. Nebyl to Stalin, ani rudoarmějci, dokonce ani Gottwald. Ale zpět ke Kuratoriu. Smělý projekt na "aktivaci" české mládeže byl veřejností přijat jistě lépe, než se nám snaží vsugerovat aktéři snímku se svým tradičním českým černobílým pohledem. A ač se zde hovoří o době dávno minulé a mrtvé, je to právě bipolární pohled na svět, který činí tento film v podstatě aktuálním. ()

OtokPag

Měli jsme v roce 1938 odmítnout Mnichovskou dohodu, postavit se Německu a nemusela se řešit zlomená páteř národa! Němci by nás po pár měsících nejspíš vojensky přemohli, jako později téměř celou západní Evropu, ale zůstala by nám národní hrdost… ()