V tejto, premiérovej epizóde spoznávame Máriu Teréziu ako matku. Matku svojich šestnástich detí, matku Habsburskej ríše, ktorej blahobyt stavala na piedestál. Prostredníctvom svadobnej politiky sa snaží zabezpečiť budúcu stabilitu monarchie. So svojimi deťmi pracuje ako s vojakmi na bojovom poli, určuje im životných partnerov, ignorujúc ich preferencie, či vôľu. Na habsburskom dvore pôsobí ako učiteľ a vychovávateľ detí Adam František Kollár (Maroš Kramár), jeho úlohou je vychovať z dcér Márie Terézie vhodné a vzdelané partnerky pre budúcich európskych kráľov. Mária Terézia je tak zahĺbená do zahraničnej politiky, až prestáva reflektovať vnútropolitické dianie. Viedeň urýchlene potrebuje reformy. Situáciu využíva šľachtic Václav Kounic a peňažným podvodom sa mu podarí zadlžiť kráľovskú pokladnicu. Dôležitú úlohu opäť zohráva František I. Štefan, odhalí podvod a sám sa vysporiada s neuváženým konaním šľachty. Zodpovednosť za kasu, berie do svojich rúk, aby uchránil Máriu teréziu. Jeho smrť hlboko zasiahne a výrazne determinuje posledné roky života Márie Terézie. Na pozadí politického členenia mapy Európy sa odohráva rodinný príbeh o rozpadajúcich sa vzťahoch medzi Máriou Teréziou, Františkom a ich synom, Jozefom II, ktorého pripravujú na prevzatie trónu. Jozef II. opovrhuje svojím otcom, František si len márne k nemu hľadá cestu, k zmiereniu prichádza žiaľ, až keď je neskoro. Do popredia sa dostáva nešťastný osud Márie Antoinetty, ktorá si prešla tvrdou výchovou, aby bola hodná francúzskeho kráľa. Intímny príbeh skutočnej, no nešťastnej lásky medzi Mimmi a Izabelou Parmskou, manželkou Jozefa II, je poznačený tragickým koncom. Jozef II ako následník trónu, dostáva v príbehu rovnocennú dejovú linku, sledujeme ako sa z tvrdohlavého a zanovitého chlapca stáva vzdelaný muž. Dospievanie ho sprevádza bolestivými momentami, keď príde o ženu, ktorú miloval. Jeho neustály boj s vlastným otcom, pocit nepochopenia a absencia lásky z neho urobí rázneho muža.  Poslednými rokmi  života sprevádzali Máriu Teréziu už len tí najbližší, radca Tarouca, syn Jozef II a dcéra Mimmi, boli pri nej až do konca. (RTVS)

easaque

-3* Tak se nám zase po 2 letech objevil závěrečný díl o Marii Terezii. Komentář následuje, ať to máme celistvý. Rok 2017 a první dva díly: tahle televizní rakousko-uherská koprodukce v mých očích nedopadla tak špatně jak ji mnozí popisují a beru ji jako vkusný vhled do dospívání a vladaření první císařovny Marie Terezie pro nejširší publikum. Tím pádem se bulváru vyhnout nešlo a nikdo snad nemohl čekat od dvoudílné dramatizace života bůhvíjakou životopisnou přesnost. Casting mi nijak zvlášť nevadil, dobová stylizace mi přišla velmi slušná a scénář normální. Druhá část mě bavila víc, protože v ní bylo mé oblíbené politikaření. Rok 2019 a II. série (3a 4díl): Tímto pokračuje životopisné dílo o slavné vládkyni (tedy v našich luzích a hájích). Třetím dílem jsem byl dost zklamán, protože některé postavy byly zahrány nevěrohodně k té době a působily doslova jako karikatury. Vesměs mě to unudilo a skoro jsem usnul. V posledním díle se to zlepšilo a nebo jsem si zvykl, ale rozhodně zobrazované události už byly zajímavější a udržely mou pozornost do konce. Rok 2021 a III (5. díl): Poslední díl nevybočuje z celého konceptu a změnila se jen herečka v hlavní roli, ale ostatní ani moc ne. Uzavírá kapitolu zejména rodinnými událostmi v císařské rodině - výchovou a přípravou dětí na vdavky a tím udržování dobrých vztahů se sousedy. Ve výsledku je stejně "tuctový" jako předešlé díly , ale koukatelné to je. Celý koncept bych nakonec ohodnotil slabšími 3 hvězdičkami a nevidím důvod se k tomu vracet a to raději si přečtu o ní nějakou knihu.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Nach

Příjemná tečka za pentalogií o Marii Terezii. Pokud ji retrospektivně zhodnotím, musím smeknout. Po věru nezajímavých prvních dvou epizodách, kde mě u druhé série motivoval ke sledování pouze Vojta Kotek, se ve druhé sérii Marie Terezie přetavila ve kvalitní politické drama, aby v posledním díle tuto kvalitativně nastavenou laťku dovedla do chtěného cíle. Největší negativum Marie Terezie III. tak tkví v přílišné rozvleklosti. I tak ale - zvláště pro milovníka pomalejších filmů - ty dvě hodiny byly naplněny množstvím zajímavých charakterů, které hrají excelentní herci. Obzvláště zmíněného Kotka bych rád vychválil. Příběh o střetu generací byl podán záživně, vtipně i dramaticky. Pro celou koprodukci určitě více než chvalitebná tečka za celou sérií. 75% ()

Cheeter

S třetí částí u mě velká spokojenost. Herecký výběr se povedl, byť mi přijde, že tentokrát hodně bylo zastoupeno z české strany. Kotek ukázal, že umí hrát, kdy na Marii Terezii se vystřídaly tři herečky, tak on zvládl všech pět částí a to na vysoké úrovni. Rovněž nebylo vynecháno nic zásadního ze konce vlády, byť některá místa byla spíše zkratovitá, ale to takto široká materie nutně potřebovala. ()

angel74

Krásné a důstojné uzavření celé pentalogie. S přibývajícím časem a blížícím se koncem jsem měla co dělat, abych nebulela. Opravdu mě to dojalo. Hlubokou poklonu si zaslouží Vojtěch Kotek, který ztvárnil navýsost přesvědčivě Františka Štěpána Lotrinského, a to od útlého mládí až do posledního záchvěvu života. Nechci nijak snižovat herecké kvality ostatních, ale Kotkův výkon byl ze všech nejkomplexnější. V této souvislosti bych ráda vyzdvihla také práci maskérů, kteří si dali záležet a na Vojtovi se slušně vyřádili. (80%) ()

otík

Tak na závěr série to žádná velká bomba to nebyla. Spíše vše pokračuje v nastolených kolejích, jen ještě více ubylo záběrů z říše (myšleno chudý a (s)prostý lid) a přibylo záběrů z hostin, oslav a svateb. Ano, velkolepé a honosné záběry se povedly. Ale vypovídající hodnota nikde. Víme, jak se žilo panovnici a jejímu dvoru (to víme už od prvního dílu), nevíme, jak to vše panovnice a její poddaní řešili. Prostě viděli jsme pozlátko bez práce a užitku. No hlavně že víme, proč v pozdějším věku Josef II. rád navštěvoval nevěstince.  Rozhodně film není zklamáním, ale čekal jsem víc. ()

Johnny.ARN

Chýbal mi systém dvoch častí. Zakončenie tejto minisérie okrem novej herečky prinieslo aj lepší pohľad na vzťah Jozef-všetci ostatní, na panovanie v najťažších časoch a hlavne, bol to komornejší exkurz s menším počtom postáv do celkového systému vládnutia. Keď opomenieme lesbo hrátky (lebo Kvantiková je slovenská Kerekeš mám taký pocit) tak opäť vysoký štandard výpravy, kamery, rekvizít a kostýmov. Možno to nebolo také dynamické a vtipné ako jednotka, ale ten príbeh bol napísaný veľmi dobre. K historicite nech sa vyjadrujú habsburgológovia, mne to zmysel dávalo. Solídne zakončenie. 4 z 5 ()

Lachtaan

Téhle velkokapacitní středoevropské koprodukční sérii se podařilo dokázat, že každým dalším dílem se dá zlepšovat a ne naopak a poslední náhled do života nejslavnější české panovnice se vyvedl skoro na jedničku. Další změna hlavní představitelky vítána, stejně tak jako fokus na její děti, jehož zpracování se jeví jako mnohem působivější zápletka než v dílech předchozích. Dobrá práce. ()

fabecc1222

Třetí část životopisného cyklu, která měla tentokráte jen jeden díl. mi z těch tří přišla asi nejslabší, což ale neznamená, že by byla špatná. Řekl bych, že v rámci historických životopisů je tato koprodukce stále tou nejlepší, která u nás vznikla. Tvůrci podle mého od začátku počítali se dvěma díly, a pak v rámci úspor museli zúžit scénář na jeden díl, jelikož látky pro dva díly je tu opravdu dost, a stopáž tak neumožňuje tolik proniknout do jednotlivých dějových linek. Stejně tak výprava se musela uskromnit spíše jen na interiéry, a dočkáme se řešení hlavně interních vztahů, než globální politické situace s davovými scénámi. Vyzdvihnout lze hlavně bezchybné namaskování Kotka, který opravdu vypadá jak nemocný, životem unavený vladař, proměna opravdu neskutečná, a stejně tak i jeho nejlepší herecký výkon. Oproti tomu taková Pauhofová od prvního dílu nezestárla ani o minutu, což je ale takový evergreen sérií tohoto typu... Závěrečné odcházení panovníků jedné generace, a postupné předávání moci novým velmi hezky uzavřelo tento cyklus. ()

Vajonek

Dívalo se na to pěkně - kamera, kostýmy, masky (snad jen u exteriérů mi některé záběry připadaly, nevím proč, trochu umělé)... Obzvláště se mi líbil Vojta Kotek a to nejen vizáží, ale i tím, jak se dokázal celkově, včetně třeba hlasového projevu, vžít do role stárnoucího Františka Štěpána. Oproti předchozím dílům (kde to bylo obsaženo také výrazně, přece jen ale pořád dost prostoru dostaly i jiné linky) na mě byla (a ponechávám při tom úplně stranou historickou věrohodnost) Marie Terezie III ale až příliš zaměřená na vztahové (či spíše sňatkové) peripetie, působilo to už hodně "bulvárně", monotematicky. Čekala jsem prostě trochu více třeba o chystaných reformách, politice, více společných dialogů matky a syna z "pracovní" oblasti. Velice působivá byla ale závěrečná scéna pohřbu, důstojné zakončení. A v celkovém souhrnu si tento koprodukční projekt určitě zaslouží pochvalu - jsem přesvědčená, že řadu lidí nejen bavil, ale probudil v nich skutečný zájem o význačnou panovnici. Asi je to právě i tím, že tu byla velká snaha udělat filmy divácky co nejpřístupnější, možná trochu na úkor historické přesnosti nebo komplexnějšího podrobnějšího shrnutí života císařovny. Věřím, že si každopádně teď po zhlédnutí spousta diváků bude dohledávat bližší informace, některé věci upřesňovat (podobně jako se na to chystám já :D). Když nějaký počin něco takového dokáže spustit, vždycky se to podle mě počítá. ()

mira007

Výpravná přehlídka kostýmů a lokací, která má vyšší přidanou hodnotu pro fandy politických dramat kombinovaných vztahovkou. Ikdyž stokrát psali, že na závěrečnou část nejsou peníze, nakonec se zadařilo a řekl bych, že z těch tří sérií patří tohle mezi tu kvalitnější polovinu ... pátý díl označený III. Namaskovaný Kotek vypadal spíš jak po kalbě než na padesát pět a pak  Ursula Strauss vypadala spíš jako jeho matka, Pauhofová třicet let nestárne a z mladých byl přesvědčivý Aaron Friesz jako Josef II. a vidět Sabinu Rojkovou jak se líbá s nahou Janou Kvantikovou byl sice estetický zážitek, ale bál jsem se, že to je nějaký laciný trik režiséra Dornhelma poplatný dnešní době jako poslední šance, aby diváci nepřepínali, ale podle dochovaných dopisů Izabely Parmské to je historicky asi i doložitelné. Asi stejně jako zbořená manželská postel v prvním díle. ()

filipvrbik

On ten poslední díl už je spíše o Josefu II. , než o Marii Terezii - což mi nevadilo, ale naopak mi vadilo, že pořád mění herečku. Když mohl Františka Štěpána Lontrínského hrát Vojta Kotek ve všech dílech, proč ne Marii Terezii, hodně to kvalitu snižuje.. Ale tak hrozné to není...60% ()

in nomine

Líbilo se mi to, určitě je hodně věcí k vyčtení, a historicky bylo kvůli udržení pozornosti hodně události změněno.. Strašně moc mě bavil Vojtěch Kotek v roli Františka Štěpána... Závěr super.. Vícero takových historických filmů.. (i bez zastupů černých herců)!!! ()

Bozvav

Velké, vizuálně dokonale vymazlené nabubřelé nic. Historicky přeceňovaná Mařka Terka, která musela Františkovi celý život pít krev a ten ji přesto podržel a co víc, díky němu a jeho obchodnímu géniu se Habsburkové mohli ještě dosti dloho udržet u moci. Tento díl se soustředí převážně na rodinné vztahy, kde významné historické události zůstaly v pozadí. Bohužel to tvůrci vzali dost hopem, takže prokreslení jednotlivých povah se nekonalo. prostor dostal jen Josef a Mimi. jemně bylo také naznačeno, proč Marie Antoaneta byla hloupá husa, která si svým chování způsobila, že ztatila hlavu.  Co považuji za pozitivní, je znázornění obrovského protikladu bohatých a opulentních slavností a života u dvora, proti bídě a útrapám obyčejného lidu. Jestli pak i dnes lidem dojde, že se to vrací, byť v jiném kabátku? Vojta Kotek skvělý jako vždy, Ursula i Aeron také velmi dobří. Hudba parádní. Za mne tři poctivé hvězďule. ()

Ben Nevis

Škoda, že plytký masový divák ocení víc postelový skandál než zdařilý tah na bitevním nebo diplomatickém poli. Takže jsme víc v ložnici než v pracovně. Vychvalovaný Kotek má dobré repliky, ale že by mohl předvést herecké umění, zvláště v té obličejové masce, to nehrozí. Ursula mi byla ze všech Marií Terezií nejsympatičtější. Nečekala jsem, že z osvíceného Josefa udělají nesympatickou osobu přivádějící manželky k šílenství. Produkce je televizní, tomu odpovídá kvalita. Ale s kostýmy si vyhráli a je super, že si mohli půjčit zlatý kočár, ten dílu vyloženě dominuje. ()

Luk Skywalker

Skvělé ukončení tohoto koprodukčního projektu. Herecky nejlepší je Vojta Kotek, zahrát jak mladého, tak starého Františka Štěpána, to už chce dost talentu. Josef II je divný, jestli takový byl i v reálu, nejspíš ano. A ta lesbická vložka, snad tam není jen kvůli "norem". ()

mardun

Za mne nejlepší díl a nejlepší herečka v roli Marie Terezie. Vojtěch Kotek jako vždy perfektní a Sabina Rojková velice uvěřitelná. Ještě bych vydzvihnul Aarona Friesze. Díky za skvělou mini sérii. ()