Moonage Daydream

• USA Moonage Daydream (viac)
Hudobný / Dokumentárny
USA, 2022, 140 min (Alternatívna 130 min)

Davidovi Bowiemu sa darilo viac ako päťdesiat rokov ovplyvňovať svet svojou hudbou, životným štýlom a názormi, ktoré často predbiehali dobu alebo priamo ovplyvňovali jej budúcu tvár. V roku 2018 správcovia umelcovej pozostalosti umožnili dokumentaristovi Brettovi Morgenovi prístup do Bowieho archívu, v ktorom našiel doposiaľ nevidené zábery z jeho súkromia, nepublikované záznamy z vystúpení, zbierku obrazov, ktoré namaľoval, jeho vlastnú poéziu a audionahrávky postrehov a názorov. Štyri roky sa týmto jedinečným archívom preberal, aby z neho vyšiel s unikátnym zvukovým a obrazovým dielom, z ktorého sa dozviete mnohé nielen o samotnom Bowiem, ale aj o tom, ako „prežiť život“ v čoraz turbulentnejšej dobe. Nečakajte film, kde na Bowieho spomínajú jeho známi a kolegovia. V  tomto filme na seba spomína predovšetkým on sám. (CinemArt SK)

mrtvej_pes

Experience-dokument. Nečekejte žádná fakta - jak sám autor řekl, ta lze všechna dohledat na internetu. Tohle je jednoduše motivující hudebně-interview based dokument, který přibližuje Bowieho tvorbu zevnitř. Bohužel pouze pro fanoušky - film by potřeboval solidně prostříhat (šel by minimálně o 20 minut zkrátit) a zvuk byl tak nahlas, že by válečným veteránům automaticky spustil PSTD -, nedokážu si představit, že bych to dokoukal bez větší znalosti Bowieho. ()

Ivett.Motion

Naprosto famózní, fantastické, úchvatné! Jakožto nadšený fanoušek Bowieho a hudební scény ze 70 až 90 let považuji tenhle snímek za mimotělní zážitek. Plný barev, skvělé hudby, Bowieho filozofie, která nikdy nemine se zobrazením života jakožto něčeho krásného a plného dobrodružství. Hodně s jeho pohledem na svět soucítím a nacházím nesmírnou útěchu v jeho slovech a myšlenkách. Najednou nahlížím na určité věci, ve kterých já vidím hrozný negativa, chyby chaos a nevýhody, jako na něco krásného, normálního a dobrodružného. Hledat sám sebe je to nejosobnější a nejkrásnější, co máme. I tak vlivný hudebník jako Bowie, v době mládí, stáří nebo největší slávy, měl vždy chuť a touhu se hledat dál a to je brilantní, protože život a jeho možnosti nekončí jedním úspěchem, jednou porážkou, jednou výhrou. Tenhle film je pro lidi, kteří se ještě nenašli a po tomhle taky zjistí, že se najít nikdy nemusí, protože tím uhasne vaše jiskra a touha se dál rozvíjet a zkoušet nové věci. To je jeden z důvodů, proč je Bowie tolik milován, nejen jeho hudba, ale taky jeho filozofie, názory, jeho výstřední vzhled, posunul hudbu a queer komunitu dopředu. Otevřel dveře do úplně nového a neznámého světa, ve kterém spousta z nás našla hrozný komfort. ()

AhojTuHanka

To byla jízda! Takhle by se měli dělat autobiografický filmy o umělcích. Celé kino bylo filmem vtáhnutý, včetně mě. Snad všechny Bowieho záběry či fotky se tu objevili. od liváků, klipů přes filmy až po jeho výpovědi z rozhovorů a dokumentů které dokreslují jeho osobnost a jeho cestu. Chronologicky se vypráví jeho příběh a po konci tohoto skvostu jsme se s kamarády shodli na tom, že nám dílo nakonec i promluvilo do duše, jakoby režisér chtěl, aby se po zhlédnutí každý zamyslel sám nad svým životem... A určitě se někdy na netu podívám znovu, protože mám pocit, že mi stále nějaké jeho myšlenky unikly. Co se týče vizuálního zážitku - ten byl dokonalej. Skvělé prolínání hudby, hlasů a k tomu záběry, prostřihy, animace... co víc si přát. Za mě zážítek. ()

paradaj

Opravdu krásný hudební dokument, který si každý fanoušek Davida Bowieho užije. Ale nečekejte přehršel encyklopedických informací o Bowieho životě a kariéře, film je, myslím, pro lidi, kteří všechny ty "základní" znalosti mají a jde spíš o podmanivou vizuální koláž a pastvu pro oči těch, kteří Bowieho milovali a chtějí s ním strávit ještě pár chvil. Já z kina odcházela dojatá. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD