Svätý pavúk

• Česko Svatý pavouk (viac)

V Mašhade v noci vyčíňa Pavúčí muž, ktorý láka obete do svojej siete. Zabíja ženy, prostitútky. Zatiaľ čo polícia zločiny ignoruje, Rahím, novinárka z Teheránu, putuje po temných štvrtiach svätého mesta a hľadá pravdu. Film Svätý pavúk je založený na skutočnom príbehu a jeho názov odkazuje na prezývku sériového vraha Saída Hanaía, ktorý v roku 2001 zabil v meste Mašhad šestnásť prostitútok, pretože ich považoval za "nečisté". Jeho súdny proces vyvolal v Iráne veľký rozruch nielen kvôli hrôze, ktorá sa stala, ale aj preto, že niektoré médiá a konzervatívne skupiny z neho urobili hrdinu. (Film Europe)

Athree

Na film jsem uvítal náhodou a po dlouhé době jsem byl z něčeho takového nadšený! Sice se mi trošičku nelíbí, že odbočili od skutečnosti, každopádně se jedná o opravdu kvalitní snímek. Vryla se mi do hlavy především hudba, takže vřele doporučuji! ()

Hrabovo

Jako film slabé, to nezachrání ani silné společenské téma. Taky bych nemusela vidět každý průběh vraždy i popravy vteřinu po vteřině, samotným počtem obětí jsem pochopila hrůzu příběhu! ()

jokino

Nedám viac ako 3*, pretože tomu chýbalo omnoho hlbšie spracovanie. Postavy mi boli prakticky jedno, vôbec sa nedal vytvoriť nejaký hlbší vzťah k nim. Všetko mi pripadalo brané len v širokom ponímaní, veľmi okrajovo a iba z "oblúka". Samozrejme neviem, aké mal v tomto smere režisér možnosti, aby ukázal isté skutočnosti a pravdu, no mne to prišlo byť dosť slabé. Úplne čistý priemer na takúto snímku, ktorá mala obrovský potenciál a predovšetkým z toho, že vychádzala z reálnych skutočností. No podané to mohlo byť podstatne intenzívnejšie, "mrazivejšie", vygradovanejšie, "zaujímavejšie", proste s väčšou "filmovou dušou". Beriem, že režisér sa snažil vykresliť čisto realitu, no ako vravím, chýbala mi tam väčšia svižnosť deja, gradácia príbehu, psychická hĺbka agresora a jeho obetí. Z môjho pohľadu to mohlo byť urobené omnoho pôsobivejšie, pútavejšie a s postupnou gradáciou deja. ()

xxmurphyxx

Slušná a a miestami mrazivá sonda do hlavy jedného...vlastne ku koncu viacerých kozojebov, ktorú by mali určite púšťať všetkým pomäteným výtačom, dúhačom, lgbtifck+- uletencom, ktorí tak vehementne a veľkohubo škriekajú, ako moc potrebujeme kultúrne obohatiť a ako sa hentá bradatá háveď prispôsobí. Neprispôsobí. Nikdy. A tento film to jasne na konci ukáže prečo. ()

kundichlup

Svatý pavouk je především svědectvím o kondici společnosti nijak ve skutečnosti vzdálenému tzv. “západnímu světu”. Světu, kde jsou trestány vybrané sociální skupiny považované za ty méněcenné, slabší nebo prohnilé a z té stejné skupiny jsou vybráni ti, kteří ve jménu vyšší morálky trestají. Všichni dohromady dobře poslouží skupině mocných pro demonstraci jejich síly a moci. Střihová skladba filmu je konvenční a příběh nepřináší mnoho překvapivých momentů; některé scény méně uvěřitelné, pokud zůstáváme v realistickém ladění snímku. Oceňuji ale jeho společenskou naléhavost. ()

Eddemi

V podstate pribehovo a spracovanim to bol taky priemer na 3*. Ako pridanu hodnotu v tom vidim moznost nahliadnut do vnimania a pohladu inej kultury na dany problem. Poslednu polhodinu vnimam ako velmi prinosnu v tomto smere. Herecky super. ()

Sunwheel

Pomerne surová, kvalitná krimi dráma kde niektoré scény budete mať v hlave ešte dlho po pozretí. Postava fiktívnej, silnej žurnalistky určite oslovila západné publikum aby mali komu fandiť. Iránsky "Jack Rozparovač" verne zobrazujúci Saeeda Hanaeia sa nesnažil pôsobiť démonickejšie ani úchylnejšie ako skutočný vrah. Režisér sa držal kvalitne na uzde. Verím, že americká produkcia by sa snažila trošku viac a znížila látku autentickosti. ()

endrix

Mám maličko problém s tímhle filmem. Je až moc takový, jako bych čekal. V kriminálce z Iránu bych čekal chudobu, neúctu k ženám, náboženský fanatismus a celkově naturalistickou surovost. A ono to tu všechno je. Skoro jako by si někdo řekl, dejte západnímu divákovi takový Irán, jaký čeká. Ale za slušnou kriminálku z netradičního prostředí můžu stále dát pohodových 3,5*. ()

Saxos

I druhé největší íránské město Mashat má svou E55. Sice holky trochu víc zakryté a místo peří milují místní drogovou produkci, ale podmínky podnikání určitě horší. Teď vážně. Perfektně zpracované krimidrama, podložené skutečným zločinem. Vše od začátku jasné a proto se můžete soustředit na odlišnost kultury a jejího vlivu na všechny zúčastněné. Velká škoda, že 100 ran padlo vedle. Závěr: určitě doporučuji. ()

Germanicvs

Sice nepřekvapí originalitou svého filmového zpracování, ale svojí syrovou sugescí zaleze divákovi pod kůži a pustí ho až se závěrečným upozorněním, že jde o rekonstrukci skutečné události v neskutečné zemi. Brrrrr. ()

Ace.A.T.L.

Je to zajímavý. Člověk co čeká kdoví jak výpravnou detektivku, tak si na svoje asi nepřijde, ale pokud člověk hledá film, u kterýho se mu cosi posadí za krk a bude mu tam sedět a donutí ho to, uvědomit si, jak si vlastně v Český Republice žijeme relativně dobře, pokud se o mentalitu lidí a jistej pohled na svět, týká. Neni to náročnej film na podívání, ale je to náročnej film, pokud se vžijete do situace, že by jste byli otec/matka jedný zbloudilý duše, o kterou se "postará" tatínek od rodiny. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

halberdier

Kriminálka odehrávající se v Iránu inspirovaná skutečnou událostí určitě potěší západního díváka exotickou atmosférou arabského světa a zárověň možná naštve, jak se odlišná kultura dívá na hodnotu lidského života. Samotné vraždy jsou realisticky zobrazené, vrah nám je představený poměrně brzy a máme možnost nahlédnout i do jeho osobního života. Navíc je filmu naznačena, jak funguje iranská justice a že náboženstí hraje v roli ve všech aspektech běžného života, který ukazuje propastný rozdíl mezi tím našim evropským. A zavěrečný dovětek v podobě rozhovoru se synem vraha je hodně mrazivý. ()

Dharmma

Film pro mě jako pro Čecha přinesl opravdu mnoho zajímavých myšlenek. Trochu mě mrzelo, že vrah je znám tak brzy, ale k tomu filmu to vlastně naprosto sedí, vždyť ho mohli dopadnout již dávno. A sociálněekonomické podmínky nedoléhají na lidi pouze v arábii, ale na celém světě. ()

vinducha

Iranská lajt verze U zlaté rukavice . Postavení ženy v jejich společnosti potažmo sexuálních pracovnic , je oproti našim standartům někde úplně jinde. To co tam pro Rahim předváděl synek na své malé sestře , je důkazem , že ten přístup je tam pěstovný od malička. Vůbec bych se nedivil , kdyby to nakonec dopadlo , tak jak to do poslední chvíle vypadalo. Pobavil mě malý detail , a to záběry na kšilty čepic vojáků strážících vězení. Strýček Pompo by plesal. ()

Sopholojong

Iransky Zodiac nakruteny Irancom v Europe. Tamojsi rezim by takuto islamom zvratenu ideologiu nepovolil! Absolutne perfekcionisticky zmaknute sceny mordov (uskrteni) so vsetkymi autentickymi vyjavmi vyvalenych oci, lapani po dychu, trasenim tela, ci zmodranim. A jeden zaverecny "ofajc" s autom pred popravou, pri ktorom som si s chutou zaplesal: "Tu mas... to tvoje cistenie v mene Allaha". Abbasi to ma rezijne pevne v rukach, "kurvy" su typovo excelentne "nacastingovane" (najma ta uvodna, v jednej scene dokonca viditelne fajciaca "ko...t"), ale ten scenar, ta dialogova praca. Davno som nevidel tak excelentnu konverzacne robotu... ak aj, tak prave v iranskych opusoch A Hero, alebo A Separation. Len silne styri "lapsy", najma za mierne nudiacu prostrednu cast v okoli "killerovej" rodiny a jeho trampot s nou. ()

nerw01110

Jedná se o zcela obyčejný film. Žádná složitá zápletka a není nad ním moc třeba přemýšlet. Postavy se chovají často iracionálně a člověk si k ním nevytvoří žádný extra vztah. Nejlepší je sám vrah. Smyslel filmu je ukázat Arabskou (ne)kulturu a to jak korupce zasahuje v Íránů do orgánů spravedlnosti. Hlavní slovo má náboženství. Motiv vraha se velmi rychle prokoukne a člověk jen zírá, jaktože vraha ještě někdo nenačapal při činu. ()

Zaks

V mene Alaha zobrať spravodlivosť do svojich rúk, nie je úplne jednoduchá vec ani v ortodoxnom Iráne. Zaujímavý film podľa skutočných udalostí o mentalite pravoverných moslimov (nielen hlavnej postavy), ktorí sa k nám do EU práve snažia húfne dostať... ()

mdf

Temný krimi výlet do Iránu,pro nás cizokrajné prostředí,které ukazuje pohled na nelehké postavení žen očima seriového vraha prostitutek. ()

Sebastian Stan bude Donald Trump

Sebastian Stan bude Donald Trump

30.11.2023

Nominant ceny Emmy a Zlatého glóbu Sebastian Stan si po svém výkonu v roli Tommyho Lee z chválené série Pam & Tommy zahraje další excentrickou postavu, známou mimo jiné pro své na veřejnost… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

9. ročník Be2Can startuje už tuto středu!

03.10.2022

Už tuto středu začíná Be2Can v 34 kinech po celém Česku! Zahajovacím filmem bude stejně jako v letošním Cannes zombie komedie Poslední střih od Michela Hazanaviciuse. 9. ročník přehlídky… (viac)

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

V Cannes byly uděleny Zlaté palmy

28.05.2022

75. ročník prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se uchýlil ke svému konci a dnes večer proběhl zakončovací ceremoniál celé letošní filmové akce, kde byli mimo jiné oznámeni vítězové… (viac)