Vzrušující a působivý film Okrsek 49 vypráví příběh baltimorského požárníka Jacka Morrisona (JOAQUIN PHOENIX), který se stává z nezkušeného nováčka ostříleným bojovníkem s ohněm. Při namáhavé a riskantní práci, kvůli níž i přes veškerou snahu nezřídka zanedbává manželku a děti, často spoléhá na podporu svého rádce a šéfa Mikea Kennedyho (JOHN TRAVOLTA) a svou druhou rodinu - ostatní požárníky, které drží pohromadě téměř bratrské pouto. Když se ale ocitne uvězněn uprostřed nejhrozivějšího požáru své kariéry, jeho život a věci, které v něm považuje za podstatné - rodina, důstojnost, odvaha - se náhle stávají ještě důležitějšími než kdykoliv předtím. Zatímco se jeho kamarádi z hasičské jednotky snaží udělat vše pro jeho záchranu, Jackův život visí na vlásku. (oficiálny text distribútora)

Lynn

Líbilo se mi, jak se prolínaly dvě roviny filmu (Jackův dosavadní život a průšvih v hořícím domě), líbil se mi realistický konec. Jenže...Chtělo by to ubrat patos a vyměnit hlavního protagonistu (Joaquin Phoenix má bezesporu talent, na nový film "Walk the Line", kde ztvárnil ústředního hrdinu jistě půjdu, ale prostě zde mi nějak nesedl). Abych to zkrátila, "Okrsek 49" je dobrý (= 3*) film. ()

genetique

Nech sa na tento film pozerám z akéhokoľvek uhla, stále sa nedokážem zbaviť pocitu, že je nedocenený. Čomu sa čudujem viac je, že v tomto smere pomerne neskúsený štáb nezneužil myšlienku čisto akčno-hasičskej a zameral sa viac na osudy postáv, či už tragické, rodinné alebo v akomkoľvek smere ľudské. Samozrejme aj akcie pri požiaroch sú natočené so skvelým nábojom a precíznosťou, čo dáva filmu ďalšie plus. A k tomu všetkému (ako darček) pribudli aj vynikajúci herci. Phoenixa toho ešte veľa čaká a Travoltu som nikdy neprestal mať rád, takže prekvapením by som to nenazval. Samozrejme tá dávka filmárskeho klišé tam nemôže chýbať, ale dá sa cez to preniesť. 80%. ()

Hakha

Obrovské zklamání, bohužel při sledování jsem se neubránil srovnat film s Howardovým o třináct let mladším počinem a to filmem Oheň, který Okrsek 49 rozdrtil ve všech frontách. Už od začátku jsem měl problém ztotožnit se s hlavními postavičkami a problém trval až do závěrečného finiše, který mě nechal tím pádem chladným. Největším překvapením pro mě byly herecké výkony mích oblíbenců Travolty a Phoenixe, kteří mě v tomto filmu nepasovali a ani jejich herecký koncert nebyl nijak zajímavý. Jinak bohužel Jay Russell natočil Okrsek 49 dosti nezáživně, jež ani záchranářské akce mě vůbec nebavili. Jinak ke kladům filmu patří Robert Patrick, který je opět výborný i když má opět mini roly a také pár zajímavých momentů, kterých je jen pár. Mé hodnocení velmi slabé 2 hvězdičky... ()

Hitman_47

Někdo by mohl namítat, že je to zbytečně moc "hrdinsky" založený snímek, samozřejmě že je, je to film o hasičích, a ruku na srdce - hasiči jsou hrdinové. Navíc díky (většinou) skutečnému ohni je tento film opravdu hodně povedený a musím proto dát palec nahoru. ()

Kaka

Základní dějová linie se dělí na dvě části. Přítomnost (obrovský požár budovy, který je mimochodem perfektně natočený) a retrospektivně vyprávěná minulost, kdy nás režisér seznamuje s minulostí Jacka Morrisona - hlavního hrdiny příběhu. Jenže tyto dvě části do sebe navzájem moc dobře nezapadají a působí jako slabě poslepovaná skládačka. Za celou dobu filmu je jenom pár scén, které dokážou člověka zaujmout a tak nějak chytit za srdce. Zbytek je jen tisíckrát omleté klišé, které už jsme nespočetně krát viděli. ()

castor

Správný to chlap leží zavalen sutinami a my postupně v retrospektivách sledujeme jeho život – nejprve pozná tu pravou, zplodí s ní děti, ztratí při požáru přítele, začne kalkulovat (rodina x práce).. V nijak zvlášť formálně zajímavém příběhu nám tak tvůrci předkládají typická americká témata - rodina, přátelství, hrdinství mužů, co riskují pro jiné.. a v neposlední řadě i silné ženy, podporující své muže i přes strach z toho, že jednou služební auto se špatnou zprávou zastaví i u jejich dveří!! ()

Spooner

Na záčátek se přiznám,že jsem žádnej film o hasičích před tímhle neviděl.A proto nemohu tento film srovnávat s jinýmy filmy s podobnou tématikou.Celý film nám ale nic nového nepřináší.Je to klišé za klišé a všechno už to známe nazpaměť.Herci také nepředvádějí nic zvláštního a jde spíše o průměr. Akční sekvence,kdy jdou naši hrdinové konečně zachraňovat jsou ale velmi dobře natočené a dost jsem se při nich spotil :-) Jay Russel chtěl natočit film, kterým vzdá holt hasičům.Nevím jak moc se hasičům tento film zamlouval,ale já byl nakonec i docela spokojen. Je to totiž dobře odvedený průměr ()

petero

Dokonalá pocta požiarnikom. Najdete tu všetko. Od nástupu na stanicu, prvý víjazd, zaznamovanie s kolegami, rande a potom tie drsnejšie veci ako záchrana obete z horiacej budovy, vyslobodenie obete (najlepšia scéna, kde nič nieje za kúdol dymu vidieť, vy napínate oči, kamera je na milisekundy sem tam zrýchľovaná a spomaľovaná, prestrihávané zábermi tušiacej obete, je to proste totálne napínavé), smrť priateľa, brutálne zmrzačenie priateľa až nakoniec vlasné uviaznutie. John Travolta je konečne v nejakej výraznejšej úlohe, podobne aj Robert "T-1000" Patrick. Sám Phoenix je asi na najlepšom vzostupe svojej kariéry. ()

gogo76

Film je v istých momentoch vtipný i dojímavý, ale neubránim sa pocitu, že sledujeme skôr epizódky zo života požiarnika, ktoré raz fungujú viac, inokedy menej. Na túto tému vznikol podstatne zaujímavejší film Oheň R. Howarda. Tak prečo mu venovať čas? Určite kvôli Joaguinovi Phoenixovi, ktorý ide v každom filme nadoraz a je to on vďaka komu som chvíľu premýšľal nad štvorhviezdičkovým hodnotením. Fakt je ale aj ten , že bez neho by film zapadol prachom veľmi rýchlo. Pompézne pohreby aké robia požiarnici v USA svojim zosnulým kolegom vo mne vzbudzujú rozpačité pocity. U nás po nich neštekne ani pes a to je smutné...60%. ()

Xmilden

Travolta více v pozadí než bych si přál. Prakticky v tomhle snímku o hasičích se zjevuje nenadále, protože režisér prostě cítil že by měl nějaký prostor dostat, když se jedná o takovou hvězdu. O jeho postavě se nedozvídáme zhola nic. Jediný kdo si vysloužil scénaristickou péči je Phoenix, který hraje chrabrého a udatného Jacka Morrisona. Oheň je někde jinde. Tohle je taková klasická rodinná limonáda na nedělní večer. 60% ()

Phobia

Průměr, který ničím nepřekvapil, neoriginální a patetické, jak se při zvoleném tématu o hasičském povolání dalo předpokládat. Herecké výkony vcelku solidní, speciální efekty na úrovni, celkově není co vytknout, až na tu nudnou předvídatelnost. Jako pocta hasičům obstojné, leč podobných filmů už tu bylo... a tenhle nepřinesl nic nového. 58% ()

nunka

Film sa vyhol záberom na americké vlajky a celú dobu sa dalo dívať na skutočných hrdinov a ich nezištnú motiváciu. Ústredná humanistická téma o živote požiarnikov v J.Russellovom filmovom prevedení skutočne chytí za srdce, dojme a upriami pozornosť na hŕstku ľudí, ktorá si zaslúži ospevné ódy za ich senzačné reálne výkony v hasičskom zbore. Okrsok 49 chcel zviditeľniť prácu hasičov, ich rodinný život, akcie, osudy a tento účel splnil. Téma krásna, celkový filmový zážitok lepší priemer. ()

Fiftis

Napínavý a emocionálne silný snímok Okrsok 49 je uznaním neobyčajnej odvahy obyčajných mužov. Hasiči z okrsku 49 sú skúsená profesionálna jednotka, ktorej príslušníci musia mnohokrát podriadiť súkromný život svojmu poslaniu - záchrane ľudských životov. Akcia, vtip, veľkolepé vizuálne efekty a hviezdne obsadenie. Snímky s hasičskou tematikou sa zvyčajne tešia záujmu divákov; poskytujú totiž napätie aj pocit chlapskej spolupatričnosti a navyše rozprávajú o výnimočnej a na prvý pohľad atraktívnej profesii. Táto skutočnosť sa ešte zvýraznila po newyorskej tragédii z 11. septembra 2001, kedy zahynulo niekoľko stoviek hasičov. Tvorivý zámer sa však autorom nepodarilo vierohodne naplniť, pretože až príliš ľahko podľahli obvyklým klišé podobných snímok. Postavy sú bohužiaľ značne schematické a tiež niektoré epizódy sú nanešťastie len "akoby" zo skutočnosti. ()

Shakers

Dobrý film, fajn herci, príbeh a pohodová atmosféra príbehu požiarnika, ale ten záver, respektíve strih filmu mi pokazil záver. Na konci to akosi nefungovalo, tak ako to malo a prišlo mi to bez nejakých emócii. Škoda. každopádne hudba sa vydarila a podtrhla dramatické pasáže. Obľúbený soundtrack: Main Title. 75% - 4* ()

Pepinec

Nejprve bych rád řekl, že si práce hasičů vážím. Snad si jí váží i Jay Russell, jeho film mi ovšem namísto slz do očí vehnal do hlavy myšlenku na přirovnání hasičů ke striptérkám. Takové striptérky také makají tvrdě pro naše blaho, zachraňují mrzké životy obyčejných hříšníků, musejí být ve střehu celou noc, zápasí s těžkými hadicemi, používají tyč a speciální ochranné pomůcky, a když mají po akci, jdou si dát na bar frťana. Jenomže zatímco každá průměrná erotická srágora mně alespoň udělá dobře, když nic jiného, u filmu Okrsek 49 jsem málem uhořel v zajetí absolutně nezajímavého příběhu, který nebyl ani poutavý, natož vzrušující, jak slibuje kolosální obsah. No a teď mi dovolte ještě jednou zopakovat, že si práce hasičů vážím. Možná stačilo, aby Russell místo natáčení svolal tiskovku, kde by tuhle větu pronesl a byl by klid. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +taková příjemná pocta hasičům, zaujme a nenudí -není to akční film, trošku hůř se mi oriantovalo v ději/// No na tenhle film jsem byl zvědavej a docela dlouho jsem ho už chtěl vidět. Joaquina Phoenixe rozhodně nevyhledávám. Naštěstí mě tady nestačil otrávit, byl prostě celkem v pohodě. Líbil se mi John Travolta a samotný snímek byl občas i zábavný. Šlo to./// Celkem 68%/// ()