Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Réžia:

Sam Raimi

Predloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scenár:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (viac)

Od chvíle, kedy sa Peter Parker (Tobey Maguire) rozhodol opustiť svoju dlhoročnú lásku Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), aby sa mohol v kostýme Spider-Mana aj naďalej zodpovedne venovať svojmu povolaniu superhrdinu, ušli dva roky. Jeho túžba po milovanej M. J. sa ale postupom času stala ešte silnejšia, a to je dôvod, aby sa tajného života superhrdinu na dôkaz svojej lásky vzdal. M. J. sa však medzitým rozhodla ísť ďalej, dala sa na dráhu filmovej herečky a v jej živote figuruje nový muž. Peter má problémy i so svojim najlepším priateľom Harrym Osbornom (James Franco).  Ich priateľský vzťah začína byť stále viac zahaľovaný Harryho závisťou voči Spider-Manovi,  ktorého viní zo smrti svojho otca. Keď už sa zdá, že sa situácia nemôže zmeniť k horšiemu, Peter je postavený tvárou tvár mocnému Dr. Octopusovi (Alfred Molina) - diabolskému stvoreniu s dvomi pármi smrtiacich chápadiel, ktoré sú mu viac ako dôstojným protivníkom. Aby dokázal jeho výčiny zastaviť, musí sa naučiť žiť so svojím osudom a využiť všetky svoje schopnosti, ktoré sú mu zároveň darom i prekliatím. (TV Markíza)

SonG

Neztrácí nic ze svého půvabu, jak to bývá u ,,dvojek,,....parádní dvě hodinky plných lepkavé pavučiny a ocelových chapadel... ()

BoredSeal

(extended verze Spider-man 2.1) Je to větší porce toho předchozího, o čemž jsem si myslel, že je to průměr a tentokrát už jsem se skutečně nudil i kvůli dlouhé stopáži. Jen ústřední trojúhelník nějak za dva roky zestárl nebo se oplácnul požíráním tun zmrzliny z honorářů a chybí mu nějaké nasazení. Co je tentokrát lepší, je záporák, narozdíl od verše-skřehotajícího Dafoe-Goblina dělajícího bordel je jeho motivace jasná a srozumitelná a chapadla jsou fajn, ovšem i tentokrát se opakuje dementní vzorec "Geniální vědec na sobě provede pokus obsahující drastický zásah do těla a rychle mu z toho jebne", kde se k němu navíc přidá "a k tomu navíc provede revoluční první pokus v nechráněném prostředí s amatérským publikem neproškoleným bezpečnostními předpisy, který málem zdemoluje město" - ale oukej, aspoň to po půlhodině nezajímavé příběhové vaty nakopne film. Scénáristi pořád neumí rozjet víc než rutinu a Mary Jane je tu ještě víc rozmazlená a nesnesitelná osoba, která neví co chce, tak jí musí radit ostatní. Kromě tetičky (která řeší složenky) jsou tu ženské postavy především od toho, aby vřeštěly a pobíhaly nebo řešily lásku, což je z dnešního pohledu vtipné. ()

kombajn

V prvé řadě je nutné říct, že dvojka je lepší jak jednička. Největším kladem je asi záporák, který vypadá dostatečně cool comicsově a přitom uvěřitelně a nepřehrává každou grimasu. Film kupodivu splní přání diváka , MJ se dovídá, kdo je vlastně Spiderman a Spiderman vlastně ukáže obličej takměř na požádání komukoliv. Co se od jedničky zlepšilo, jsou taky digitální efekty. Jinak líčení Petera jako totálního loosera bylo lehce moc. Celý film je tak na pomezí *** až **** a protože se oproti jedničce zlepšil, dám 4* ()

raffspIn

První díl jsem neviděl a po zhlédnutí druhého asi ani neuvidím. Naprosto bezduché. Očekávatelné, příběh primitivní až to bolí. Vtipné, taky ne... Americké džouky! Efekty jsou dobré ale v dnešní době průměr, za to taky ta *. Škoda že to není parodie, dal bych tomu víc. ()

lekr

Spidey se furt obstojně drží a svádí bitvu s fakt stylovým komiksovým záporákem...akce je dost slušná nicméně konec filmu je dost natvrdlý a celý jinak úžasný film pokazil..... ()

Martin741

Rozhodne nie som fundom Spider-manov a podobnej vymletej dementnej luzy a lumpenproletariatu, ale co sa mi pacilo, boli efekty a PC triky. Nic to nemeni na tom, ze je to konina. Potesitelny pre mna je len ten fakt, ze jednotka sa pacila 304 neplnoletym ludoopom, u dvojky ich je len 154. 35 % ()

rakovnik

Akčnější a drsnější, nicméně důstojné pokračování komiksáku. Protivníci jsou tentokrát o dost agresivnější, na druhou stranu díku tomu, že se jedná o pokračování, jsme "ušetřeni" často zdlouhavých pasáží zrodu hrdiny a jde se rychle na věc. ()

William_

Nejlepší film zpracovaný podle komiksů, Sam Raimi v jeho největší formě. Funguje zde absolutně vše, dialogy, postavy, akce, hlavní záporák je úžasný A. Molina a Peter je prostě Peter- ten ňouma jak má být. Musím pochválit i hudbu, skvěle dokresluje dění ve filmu. Dabing se zde také povedl. Tento film je pro mě osobně TOP superhero movie ať si kdo chce, říká co chce. 10/10. ()

raptorrr

No jasně, bejt superhrdina prostě není žádnej med. Je dobře, že tahle série nestřídá režiséry, Raimi má nějakou vizi a za tou si jde. Z pokračování tím pádem nemusím mít obavy (jako v případě X3), ale můžu se v klidu těšit, popř. být nedočkavý :-) ()

Rocky88

Daleko horší, než jednička ( to už je co říct). Nehorázná nuda, střídaná nemastnou akcí, která by nedokázala uspokojit ani úchyla postiženého předčasnou ejakulací...Příběhové opět prázdné a nezáživné, herci užiteční jak sloup v zadnici, k tomu animovaný Spiderman, který je určitě tou nejhorší postavou, která kdy vyšla z rukou animátorů. Jednu hvězdu dávám za mokré poprsí Kirsten Dunst....Nic víc není na tomto filmu zajímavého. ()

Petoss1

Musím povedať že je to skutočne lepšie ako prvá časť, viac akcie a poriadny záporak. No ruku do ohňa by som za ten film nedal. 75% ()

Elyssea

Je to patetické až hrůza. Tobey je děsný nekňuba a já mu prostě nikdy neuvěřím, že ON je Spider-Man. Není. Jen tak vypadá. Všechny scény s M.J. jsou jen těžko snesitelné a byla bych raději, kdyby si to rozmyslela alespoň den před svatbou a ne pět minut, protože to jí ubírá sympatie. Za závěrečné Jeď tygře bych scénáristu nakopala. ()

Nautila

Nemám ráda Spidermana v komixu, v seriálu i ve filmu. Dle mého nejhorší komixový hrdina. A tady? Tady ho taky nemám ráda...ale Raimi toho protivného maskáče obložil tolika zatraceně fajn věcmi, že tenhle film mě baví. I přestože je to Spiderman. Hlavní zásluhu má na tom skvělý záporák alias Alfred Molina, který je jako chobotničák vážně ...no zkrátka hustej. A pak takový ten trapně vtipný humor. Same, tleskám. ()

cariada

Pokračování je v podstatě to samé znova, jen se vylepšil záporák, který byl skvělý. Triky byli ještě lepší a konečně se Spiderman odhalil i své milé. Opět podívaná, která nenudí a pobaví. A to podobné hrdiny moc nemusím. ()

Trainspotter

Hrůza: naivní, bezduché, nepřirozené. Tohle bohužel není komiks, je to film a i když předloha je komiks, tak tohle je pořád film a film musí trochu vypadat. Kdybych byl osmileté ditě, nebyl bych takhle kritický. A ještě ke všemu ten debilní českej dabing v kině, hrůza, hrůza, hrůza. "My to nikomu neřekneme, Spider-Mane." To už jsem chtěl vraždit! Ale dávám dvě hvězdičky, protože je to pořád Spider-Man. AR: 2,35:1 - Super Panavision 70 (efekty), Super 35 (hlavní negativ), VistaVision (efekty) ()

ad

A to hodně těsné tři, celý film, je spíš tak na dvě *, ale akční scény jsou bezva a Alfred Molina jakbysmet... už jen za scény s ním si film alespoň tři zaslouží... jen škoda, že jich je tak málo a "telenovela" převládá ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

08.12.2020

Po dřívějších zprávách, že ve třetím samostatném filmu o Spider-Manovi s tváří Toma Hollanda se má objevit herec Jamie Foxx znovu jako Electro, tedy postava, již ztvárnil už v roce 2014 ve snímku… (viac)

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci

22.11.2008

Vrána k vráně sedá a američtí scenáristé s oblibou pracují ve dvojicích. Rossio a Elliot (Piráti z Karibiku) či Orci a Kurtzman (nepřehlédli jste našlapaný trailer na nový Star Trek, že ne?) jsou už… (viac)

Komiksové novinky

Komiksové novinky

03.02.2007

Restarty se v poslední době těší velké divácké oblibě, je to patrné na úspěšnosti Batmana, který začíná a Casina Royale. Proč nezkusit nový přístup k látce, i když máme za sebou teprve jeden díl? To… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)