Akčný sci-fi thriller odohrávajúci sa uprostred vojny medzi ľudskou rasou a silami umelej inteligencie niekde v ďalekej  budúcnosti. Hlavný hrdina Joshua, vojnami zocelený bývalý agent špeciálnych jednotiek, ktorý smúti za za svojou nezvestnou ženou je naverbovaný, aby vypátral a zabil Tvorcu, nepolapiteľného architekta pokročilej umelej inteligencie, ktorý vyvinul záhadnú zbraň so schopnosťou ukončiť vojnu… a ľudstvo ako také. Joshua a jeho tím elitných agentov sa vydávajú cez nepriateľské línie, do temného srdca územia okupovaného umelou inteligenciou, aby zistili, že zbraň, ktorá má zničiť svet, je umelá inteligencia v podobe malého dieťaťa. (Cinemart SK)

Mysa

Osobně velice holduji žánru Sci-fi a tak je Stvořitel pro mě vyloženou slastí. A to nejen pro oči, které byly ale potěšeny nejvíce. Může za to naprosto fenomenální vizuál, kde kombinace výborného CGI a praktických efektů tvoří na plátně neskutečně nádhernou podívanou. Jenže film nezaostává ani v ostatních aspektech, například příběh je zkrátka super, sice se točí okolo klasické premisy koexistování robotů/AI a lidí, jenže Stvořitel vypráví tuto premisu v trošku jiném a originálním světle a místy jsem byl velice příjemně překvapen. Svět, do kterého je tento příběh zasazen je taktéž bravurně proveden, ať už to je futuristické město, kde se podobnost s Blade Runnerem nezapře, masivní vesmírné stanice nebo Vietnamská rýžová pole plná robotických mnichů, tak všude jde vidět, že tento svět skutečně žije a někdy naopak ne, díky probíhající válce. Velmi mě mrzí, že tyto pořádné a originální Sci-fi filmy, které nejsou součástí dlouholetých franšíz se v dnešní kinematografii objevují jen zřídka. Stvořitel ve mě ale skutečně stvořil naději, že tyto filmy by se na plátnech mohli objevovat častěji a častěji. ()

greath

Filmy Geretha Edwardsa majú krásny vizuál to sa mu musí nechať, len im strašne chýba duša a preto po čase začnú nudiť. Aj v tomto prípade veľká škoda nevyužitého potenciálu naplno. ()

Koda

3 hvězdy dávám za to, že prostě umělá inteligence s lidskými obličeji proti lidem mi nedávala moc logiku. Na druhou stranu dost silný, dojemný a překvapující film. ()

kenkaku

Nevím čím to je. Prvních 30 minut jsem byl až v šoku kolik se toho už stalo a jak děj jede. Po hodině a půl, jsem se nudil tak, že jsem se přistihl jak už nevnímám co se děje. Tedy buď jsem se nabažil vizuálu, nebo scénáři došel dech. Pointa je taková, že čím déle to běželo, tím víc šlo hodnocení dolů. ()

Soweek

4,5* Stvořitel je pro mě takový Avatar udělaný správně. Příběh je jednoduchý a v žánru sci-fi už několikrát probádaný, ovšem zpracování ( a samozřejmě hlavně rozpočet ) je přesně takový, jaký by měl být. Edwardsovi hrozně fandím. Povedenost Creatora určitě nebyla náhoda, jelikož předchozí Rogue One byl v podstatě jediný novodobý Star Wars, který se mi líbil a sci-fi žánr tak může mít dalšího silného zástupce. Druhý Villeneuve z Edwardse asi nebude, ale to vůbec nevadí. Ve sci-fi stačí vyprávět i klasické jednoduché příběhy, pokud jsou správně zpracované. Washington Jr. je pro mě už také taková sázka na jistotu. Stejně jako např. u DiCapria vím, že pravděpodobně nesáhne po špatném scénáři. ()

Maynard.

Jako, lepší ež drátem do oka. Ale že by to bylo scifi, o kterým bych psal domů, tak to opravdu nee. Tenhle čeernoch nemá moc štěstí na filmy, dojebal Teneta a teď i todle. Teď si dělám srandu, on za to přece nemůže... Příběhově to docela šlo, vlastně se mi i pár věci dost líbilo (asi nejvíc robot, kterej uměl mluvit a měl v sobě bombu a když přišel rozkaz, vlítnul do vřavy a bouchnul), to sem ještě nikdy před tím neviděl, takže originalita ano. Ale příběh s malou holčičkou, to mi nesedělo. A co je asi nejhorší, tak sem u toho dvakrát usnul, takže sem to viděl až na třetí pokus, což je bída... ()

sedm.1

Od Stvořitele Garetha Edwardse jsem čekal asi stejně jako naprostá většina diváků po celém světě o dost víc, na druhou stranu si zároveň myslím, že je té kritiky občas ale i až zároveň zbytečně moc. Zásadní problém je podle mě každopádně v tom, že já jsem od The Creator čekal opravdu velkolepou jízdu, narvanou až po okraj akcí a dech beroucími efekty, v čemž mě utvrzovalo i Edwardsovo strhující řádění v jeho předchozích filmech, tedy Godzille a Rogue One, jenže zde to pan režisér a scénárista v jedné osobě vzal krapet za jiný konec a tak tu máme místo jednoho velkého nepřetržitého akčního výplachu spíš jen jedno velké filozofické zamyšlení se nad umělou inteligencí. Sice to tedy neznamená, že tu ony efekty a akce chybí úplně, to v žádném případě, jen prostě ale nedominují tomu filmu tolik, jak by se očekávalo, a spíš se tu tak víc mluví a přemýšlí, ještě víc se pak ale i dramatizuje a tlačí se tu na pilu po emoční stránce, no a na pozadí těchto událostí pak sem tam něco exploduje, sem tam se něco zdemoluje a občas se postavy i poškádlí nějakou tou dávkou ze střelných zbraní, ani jednou se ale nejedná o nic skutečně velkolepého, když tedy nepočítám úplný závěr, který se tedy akční a efektní být snaží se vším všudy, mě ale právě tento závěr kupodivu oslovil z celého filmu asi nejméně, i když si ale nedokážu upřímně příliš vysvětlit proč tomu tak bylo, ale je to zkrátka tak. Co mě nicméně určitě oslovilo, byla velmi působivá atmosféra, naopak co se týče přímo zápletky, tak ta je docela předvídatelná, chybělo mi v ní napětí, či něco fakt nečekaného, a pravdou je i fakt, že to na mě celkově působilo jako směska všeho již viděného a použitého, čímž ji lze označit bohužel i za vyloženě tuctovou. No a když bych měl ještě okomentovat postavy a jejich herecké představitele, tak v tomto ohledu je Stvořitel asi nejnezajímavější, žádná z postav není totiž nikterak výrazná, a totéž platí i pro herce, včetně mladého Washingtona, který si zatím během své kariéry k tatíkovu hereckému talentu ani nečichl a pochybuji že se na tom v budoucnu cokoliv kdy změní. The Creator tak zkrátka ve mně vzbuzuje především rozpaky a osobně se se spokojeností a užitím si této podívané pohybuji tak někde na půli cesty, každopádně bych ale tento snímek nechtěl úplně zatracoval, na to jistě své určité kvality totiž má. ()

iXtr3m3

Bohatstvo, to nikto tu nemá dcéru, ktorá by bola v podobnom veku, ako herecká predstaviteľka v Creatorovi? Tento film má kvantum plusov a minimum mínusov. Tvrdiť, ako Pomo, že nenadchne výpravou, že sa odohráva na poliach a naviac v tme, veď to bola len časť filmu. Navyše kamera bola doslova nádherná. Hory, lesy, príroda v kontraste s modernými technológiami, čo ste to nikto nevideli. A že futuristické mesto vyzerá presne ako z Blade Runnera? Možno ešte viac z nového Total Recallu, ale uvedomte si, koľko tento film stál. Týmto filmom sa z Garetha Edwardsa stáva podobný mág ako svojho času Neil Bloomkamp, pretože tento megafilm za smiešnych 80 melónov schová po technickej stránke do vrecka aj konkurenciu v sumách 200-250 miliónov a to zatiaľ myslím kinokonkurenciu a nie trápne 200miliónové sterility od Netflixu, kde polka rozpočtu ide hercom, polka z polky na nepodarené triky a zbytok asi na stravu. Prvá podobnosť od prvých monetov bola jasná (Elysium, Chappie), neskutočne uveriteľné spracovanie pohybov a správania sa robotického osadenstva. Druhá podobnosť pozadím príbehu (T2, Avatar, Vexille 2077). Ale z každého len to najlepšie. Nehrajme sa na dokonalú originalitu, to už v sfére sci-fi megaprojektov neexistuje. Tretia vec. Toto nevyvoláva emócie? Ok, na A.I. Umelú inteligenciu sa to stále nechytá, ale to je jeden z naj projektov všetkých čias, ale ak postupné hľadanie si cesty medzi spočiatku opačnými stranami tábora, až po silný záver, ak toto v niekom nevyvolá emócie, tak je to človek otupený stupiditami, ktorých sú kiná aj VOD či Netflix/Amazon/HBO/AppleTV/Disney produkcie preplnené. Mám dcéru, ktorá o 6 dní oslavuje 10 rokov a nechcel by som byť v pozícii Johna Davida Washingtona v samom závere, aj keď by som sa rozhodol rovnako. A posledná vec. Gareth Edwards mal tú odvahu, že z Amíkov urobil tie najväčšie svine na planéte, v podstate ukázal pohľad do budúcnosti fakt že realistický, to chcelo iné gule, aby mu to prešlo. OK, niektorí ste tu otupení, niektorí ste tu presmradení, niektorí ste tu "znalci" všetkého, ktorí si nevidia ďalej ako na koreň nosa... A viete čo? Hodnoťte si to ako chcete, ja to mu presne kvôli vám "jebnem" plnú palbu a komu sa to nepáči, nech si vyserie oko. P.S. Jediné mínus, s ktorým by som sa mohol stotožniť, je možno ten "neodhalený" výskyt tanku za chrbtom, ale... ALE za prvé to mohla byť len vina strihu, za druhé to mohlo byť spôsobené tým, že naokolo zúrila vojna a hluk, takže kvôli tanku na jednej strane nerozlíšili tank na inej strane. Len môj odhad. Učím žiakov na dieľni plnej strojov, kde ak idú všetky stroje, tak nerozlíšite, čo sa deje vpredu a čo vzadu, pretože to, čo je najbližšie, prehluší to ostatné. Vo vojne je to podobné, napriek tomu, že som v žiadnej nebol a snáď ani nebudem. Neriešim, z ktorej strany vyletí projektil, alebo sa vyrúti ktorý tank, keď idú postupne odvšadiaľ. Toť vsjo. P.S. Nezabudnite, že Expend4bles stáli 100melónov a tento audiovizuálny skvost tohto roka o dvacku menej. A to nechcem zrovnávať spracovanie. Ale to som už odbočil. Nenechajte sa odradiť slabými komentármi, resp. recenziami niektorých "detí" pracujúcich pre Kinobox.cz a iné posraté weby, pretože to je od reality ďaleko. () (menej) (viac)

DavidS.

Velkolepý vizuál a dynamika jednotlivých scén versus až trapné pseudohumanistické poselství, lidská strategická a vojenská impotence, základní logika i všudypřítomné plagiátorství...Stvořitel jednoduše potvrzuje všechny silné a bohužel i slabé stránky Edwardovy tvorby - opulentní měřítko a strhující formu, ale také přihlouplé scénáře plné klišé... ()

666Carnage

Příběh sice ohraný zato pěkně udělaný. Dobře se na to kouká a i po hudební stránce je to super. Je to mix hromady filmů, sice jsem si u traileru chrochtal víc než u konečného filmu, ale to nic nemění na tom, že to byla zábava. Majstrštyk to není, ale o vyložený průšvih se taky nejedná. 70% ()

chmíří

Neuvěřitelně podhodnocený film. Já si to užil až skoro na max., ale uznávám pár chyb se našlo. Ale takhle si prostě představují sci-fi. Skvěle do detailu zpracovaný fiktivní svět s myšlenkou a emocemi, které mě zasáhli. Tohle si zopakuji. ()

BlackTom

Najväčšou prednosťou tejto kinoprojekcie bolo to, že som si zakúpil prémiové miesta a mohol si konečne vystrieť nohy. Na film už som zabudol, ale toto neskonale potešilo. ()

JamesSi

Ano, silně nadhodnocuju, ALE --- Vidím tam inspirace z Blade Runnera, Akiry, Vlka Samotáře a Apocalypsy Now, což pokud se podíváte na můj seznam nejoblíbenějších filmů, tak to je doslova většina toho seznamu. Vizuálně mi to taky připomíná sérii artworků Things from the Flood, akorát s tibetskými mnichy namísto původními obyvateli Ameriky.  A tyto artworky mám jako pozadí na notebooku už pár let. Vizuálně nádherné, zvlášť na ten rozpočet, včetně grafického designu. Herectví přijatelné, scénografie krásná. Avšak hlavním mínusem tohodle filmu je příběh. Konkrétně jeho vyprávění. Je dost uspěchané v některých momentech a málo vysvětlené v jiných. Říkáte si proč některé věci hrdinům nedošli dříve, nebo proč se hrdinové rozhodli takhle rychle, nebo nebyla jiná lepší možnost jak to vyřešit? Taky si nejsem jistej zda-li se můžu postavit za "hurá, umělá inteligence z Číny (pardon Nové Asie) vyhrála". Ano, jsem tedy trochu předpojatý kvůli jasné inspiraci mými oblíbenými díly, ale musím tomu hodit 4*. Nominace na Oskary za efekty je na stoprocent oprávněná. Co se týče režie a scénáře, holt každý máme přednosti a slabiny. ()

FilmysMartym

Umělá inteligence, zatím pouze v plenkách, má obrovský potenciál a nemusíme ještě zatím malovat čerta na zeď. Ale film Stvořitel nám věrně demonstruje, jak by naše budoucnost za pár let mohla vypadat. Rozjezd je pomalejší, ale podle mě postupně sahá příběh i celková myšlenka za hranici 2,5 hodinové stopáže, což Stvořiteli zbytečně škodí a rozdělení by nebylo na škodu. Samozřejmě vzhledem k tak nízkému rozpočtu je to po vizuální a kamerové stránce úchvatné a mnohé scény překonávají filmy s vyššími rozpočty. Za zmínku taktéž stoji design stanice Nomad a morální vztah západních velmocí k tomuto skoro až divu světa. Akční scény mě kvalitou mile překvapily a sci-fi žánru Stvořitel dělá čest. ()

Frantisek.Fu

Stvořitel není příběhově žádný zázrak, a asi nikdo si ho za pár let nebude pamatovat. Co ovšem nabízí dokonale je takřka dokonalý vizuál, nádherná kamera, nepřekvapivě úžasná hudba od Zimmera, skvěloá akce a překvapivě až na dřeň a nijak křečovitě ždímané emoce. 7/10 ()

Hanys_

Strašně moc mě to nebavilo. Kde je to propagované chytré scifi roku, budoucí klasika atd? Je to sbírka všude možně už viděných námětů, byť zajímavých. Sympatického obsazení mi bylo líto, jenže Edwards je fakt spíš dělník pro Marvel. 4/10 ()

SpaceOdyseus

Audiovizuálně vtahující, jak žádný film za posledních x let. Edwards tu zobrazuje nekonečně zajímavý svět. Ale bohužel v něm vypráví banální a celkem nezajímavý příběh prostý nějakému napětí. ()

ruhebitte2010

Tak nějak mi dle komentářů přijde, že naši čecháčci si zase myslí, že jsou něčím nadřazení a vlastně tahle ubohost je pod jejich úroveň.  Ano, myšlenkově to není extra hluboký film, ale to nejdůležitější s sebou nese a měl by vést k zamyšlení. Ani nechápu kritiku některých herců. Vizuální stránka slušná. Rozhodně hodnocení někoho pod průměrem není objektivní. ()

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

Gareth Edwards a nový Jurský svět?

21.02.2024

Kolem dinosauří série začíná opět být čím dál víc rušno. Není tomu ani tolik dnů od chvíle, co jste se zde mohli dočíst, že ohledně natočení nového dílu Jurského světa z pera scenáristy prvních dvou… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Čína ovládla globální příjmy kin

Čína ovládla globální příjmy kin

02.10.2023

Už dávno nikoho nepřekvapí, že čínský filmový trh je obrovský. Stále se nicméně neděje často, aby filmy z druhé nejlidnatější země na světě, které zároveň takřka nikdo za jejími hranicemi neviděl,… (viac)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu