Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

Johgas

Velmi silný emoční zážitek; líto mi bylo hlavně cvilistů. Šílených fanatiků ve vůdcově bunkru ne. Stejně šoufl mi bylo z vyřizování účtů mezi Němci samotnými - chlap s oprátkou, navštěvující domácnosti a zanechávající po sobě spoušť.....příšernost. Takhle je to vždy, když končí jedna diktatura a rozdávají se karty pro nastupující režim. ()

ElVory

Čekal jsem mnohem lepší film... Hlavní role Hitlera je zahrána velmi dobře, ale ten zbytek nestál za nic. Doufal jsem, že film bude obsahovat delší časovou osu z období války (také více informací z války) a ne jen 5ti minutový začátek a posun do posledních dnů. Jednoduše řečeno...šlo z toho vytáhnout mnohem víc. 65% ()

Martin_L

I drama z jednoho z nejzničenějších míst Evropy v čase jeho největší zkázy nemusí plýtvat spektakulárními válečnými scénami a zaměřuje se především na psychologii ústředních postav a vcelku komorní příběh z interiéru podzemního bunkru pro nejvyšší nacistické vedení. Divák, který je na tuto vlnu naladěn, je nad míru spokojený a velmi velkorysá stopáž uteče jako voda. Velmi zdařilý čtyřhvězdičkový film. ()

Starejsi

Bruno Ganz zahral Adolfa naozaj vierohodne. Čakal som ale trošku širší výklad a nielen doslova posledné hodiny jeho života. V podstate bol celý film uväznený v časovej slučke zloženej zo scenára: "Musíme opustiť Nášho Vládcu." a "Ostávam so svojím Vládcom až do konca". pohľad z Nemeckej strany, ktorý sa na nič nehral. Videné v českom dabingu....žiaľ. ()

gizi

Jako film průměrné (60%), jako přiblížení historických událostí zajímavější (alespoň pro laika a neznalce, 75%), celkem 70% a 4*, 19.6.2016. ()

kodwin

Silný film. Hitlerova občasná milá póza mě taky trochu rozčilovala, ale to je tak jediné mínus. Původně jsem si myslel, že se budu trochu nudit, jelikož o posledních Hitlerových dnech toho bylo napsáno dost, ale tohle filmové ztvárnění mě dostalo. ()

LIMBUS

Tradl Jungová, ktorá napísala knihu a podľa ktorej vznikol tento film, mala byť popravená na verejnosti a dosať guľku medzi oči. Prikrášlený príbeh, ktorý si ona sama napísala tak, aby z toho vyšla ako morálny víťaz a jediná jej výhovorka je, ako za to nemohla, veď bola mladá a hlúpa (o čom sama hovorí posledné 3min filmu). Hanba, celú vojnu robí Hitlerovi poslušného psa a keď ide do tuhého, ona za nič nemôže. 2 miliony Židov dávali do plynu, hádzali do pece a mali ich za menej ako obyčajné zvery po celý ten čas, čo sa ona bavila a užívala život v Berlíne po boku Hitlera. Príbeh vykonštruovaný ako strašné to bolo pre velenie a vedenie nacistov, keď Berlín obsadil Stalin ale čo sa odohrávalo v Osviencime, tam aj ta jedna guľka do hlavy pri samovražde je malo. 3* za výkon Bruna Ganza. ()

Tumbik

Dokonalé válečné mistrovské dílo s neuvěřitelnými hereckými výkony (zejména Bruno Ganz je jako Hitler nezapomenutelný - on nehrál Hitlera, on se Hitlerem stal - nadlidský herecký výkon, něco takového jsem snad ještě v životě neviděl), mrazivou atmosférou, úžasným scénářem, vynikajícími efekty a úžasnými sekvencemi. Film vykresluje Hitlera jako člověka, který dokázal být mírumilovný ke své sekretářce, psovi, manželce, ale ve skutečnosti byl naprosto neústupný tvrdohlavý fanatik, který věřil v nereálné věci (v tomto případě jeho vize Třetí říše), nevyléčitelný cholerik a jeden z největších masových vrahů a nejkrutějších diktátorů historie lidstva, který dokázal zfanatizovat desítky milionů lidí, kteří byli ochotni jít s ním až na smrt, (jeho důstojníci, nejbližší spolupracovníci, manželka,...) a uvrhnout svoji zemi do války... Celé toto mistrovské dílo je pak dokonalým obrazem toho, jak se Hitlerovy sny na samém sklonku jeho života postupně hroutily, a jak následně upadal do depresí. Dále také je zde geniálně popsáno Hitlerovo šílenství - spoléhá na pomoc jednotek, které jsou již dávno zničené, ale on stále spřádá plány na poražení Rusů a nadále věří, že nejenže ubrání Berlín, ale i že vyhraje celou válku a poté nastolí říší, která bude trvat tisíce let a důrazně se ohrazuje vůči možnosti kapitulace, místo níž by si raději prohnal kulku hlavou, což se i následně stane. Co více dodat... Snad jen to, že tenhle film nemá chybu... Neskutečné, vynikající, dokonalé, úžasné, bezchybné, neuvěřitelné... ()

mcamino

Tak jsem se po velmi dlouhé době v podstatě náhodou dostal k tomuto snímku. Pokud jde o téma jako o historickou událost, nepřináší film nic nového, ale to, jakým stylem film podal příběh, příběh z opačné strany, než většina podobných, dělá film pro mě naprostým skvostem. Původně jsem si film pustil jen jako kulisu, ale po 5 minutách jsem nemohl odtrhnout oči od obrazovky. Prostě dobrý počin a surově podaný děj, pro mě jasně za plný počet. - 5* ()

Jandecka

85% neuškodilo by mírné zkrácení-zrychlení, ale jinak opravdu není co vytknout a je třeba pochválit obsazení, které se jak vzhledově, tak schopnostmi herců zahrát detailně role, velmi povedlo! :) ()

ssarka

jediná smysluplná věta skoro TŘÍHODINOVÉHO filmu : Národ si svůj osud vybral sám!... jinak film jako výpověď,co asi se tak dělo u Hitlerů v obyváku, je celkem usměvný, ale to je tak vše...jak už bylo zde řečeno,film dost tlačí na soucit a snaží se ukázat,že Áďa byl přece taky člověk - ne nebyl a dokázal to víc než dostatečně,ale je natočen podle vzpomínek jeho sekretářky,takže je to pochopitelné....pořád jsem měla pocit,že bych Adolfa,Evičku,jeho sekretářku a všechny vojáky hrdinně bránící Berlín i civilisty,kteří před pár lety hajlovali jako vzteklý, měla litovat...tak ještě natočit druhý díl dle vzpomínek soudružky sekretářky Stalina, kde se ukáže,že to baťuška myslel dobře s Ruskem a Evropou a máme komplet sadu dvou největším zrůd historie...jedna hvězda za výkon Bruno Ganze, jinak mě nikdo z herců nezaujal... ()

Sa.sa

Zajímavě natočený film, který ukazuje konec Třetí říše v bunkru v Berlíně... Je zde vidět beznaděj, šílenost, zmar, ale hlavně fanatizmus a oddanost k Vůdci! Je dobře, že tento film byl natočen ()

Skylwalker42

Němci umí točit dobré filmy. A toto je jeden z nich. V roce 2004 jsem byl dvakrát v biografu kvůli němu. Naprosto mě uhranula ta až místy neuvěřitelná sugestivní tísnivá atmosféra a dramatické momenty - Himmlerova zrada, smrt Goeebblesových dětí (pokaždé mi ukápne slza smutku)....smrt německého ovčáka, fenky Blondie. Vše tak skvěle podáno, že o tom budete dlouze přemýšlet. Věřím, že se to nějak podobně vše odehrálo. A největší herecký koncert jaký jsem kdy viděl - herec Bruno Ganz jako Adolf Hitler. ()

matous20063

Skvělý film z trochu jiného válečného prostředí. Herecké výkony jsou celkem dobré a zpracování je výborné. Scény z Berlína jsou skvělé a vypadají reálně. 80% ()

mdf

Po důkladné reklamní mediální masáži, přišlo docela velké zklamání. Scéna s proslovem jak by to mohlo všechno být potom, byla asi nejlepší na celém filmu. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)