Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

filmmovier

Pád Třetí říše jsem viděl před mnoha a mnoha lety (v době, kdy to byl nový film) a už tehdy na mně mimořádně zapůsobil. A teď, když jsem ho viděl podruhé, na mně zapůsobil úplně stejně. Naprosto dokonalý film, i přes tu dlouhou stopáž tam není chvíle, při které bych se nudil. Bruno Ganz je v té roli geniální a Hitlera zachytil naprosto mimořádně. Závěrečná hodina byla místy i děsivá a depresivní, třeba když Marta Goebblesová trávila své děti... Patrně nejlepší válečný film. Velká lahůdka. ()

jedna_vrana

Po pár minútach a zistení, že tento film som už kedysi videla, som sa predsa rozhodla pozrieť si ho ešte raz. Film vyvolávajúci silné dojmy (streľba a bombardovanie v uliciach Berlína – bežní Nemci zažívajúci najstrašnejšie momenty vojny, aké vďaka ich vodcovi zažívala šesť rokov takmer celá Európa – ale aj napriek tomu máte silný pocit, že toto si nikto nezaslúži). Na druhej strane depresívne momenty v Hitlerovom bunkri. Pár tých, ktorí ešte vzhliadajú k Hitlerovi, ako k jedinej ikone, kvôli ktorej sa oplatilo žiť (pričom sám Hitler pôsobí ako totálny pomätenec a zlomený starec. Ale nie, žiadne výčitky - obviňovanie všetkých okolo, ktorí údajne zradili myšlienku) a tých, ktorí už chápu, že je koniec, ale na očiach im vidno strach – čo s nimi bude, lebo tie zločiny, ktorých sa dopustili, kričia zo zeme. A „konečné riešenie“ poznáme všetci z dejepisu. Až vám je ľúto, že nakoniec neboli súdení a konfrontovaní. Pekný moment, Traudl Junge na začiatku opisuje, ako sa stala Hitlerovou sekretárkou a na konci, ako nie je možné ospravedlňovať svojou mladosťou a naivitou svoje konanie. Mohla dedukovať, ale zostala verná až do konca. ()

LordSnape

Válečné filmy z prostředí 2. světové války fakt nemusím, ale tohle mě docela nadchlo. Režisér Hitlera zobrazuje jako zlomeného člověka, kterému se zhroutil velký sen o své třetí říši. A Bruno Ganz se své role zhostil opravdu na výtečnou. Bravo. ()

Sfinkter

Němci účtují se svou minulostí a to velmi příjemným způsobem, pokud se tady dá o něčem příjemném vůbec hovořit. Vše bez omluv, obhajoby a příkras. Hitler byl taky pouze člověk a dílo se mu rozpadlo pod rukama. Brodit se ve vlastních výkalech s hlavou nahoře chce také odvahu a ta se nacistům upřít nedá. Hrůzná mašinérie je natočena skvěle a pro Čechy jakožto středoevropany považuji tento film téměř za povinnou podívanou. ()

Honzek

Tento snímek je perfektní ukázkou toho, jak to asi vypadalo na konci války v Německém krytu samotného Vůdce. Bunkr, ve kterém důstojníci i s Adolfem trávili svoje poslední chvilky je přesnou kopírkou 1:1 s originálem a vyprávění bývalé sekretářky, díky které se tento příběh mohl sestavit, děj jen umocňuje. Perfektní Bruno Ganz si tady střihl přinejlepším svoji nejlepší roli a musím uznat, že je to defakto nejlépe zahraný Hitler, co jsem měl v kinematografii možnost vidět. Perfektní hutná atmosféra, německý jazyk, přesné dobové uniformy, inu, pokud patříte mezi znalce dějin, budete mít brzo tento kousek ve své poličce v podobě originálního nosiče. ()

Lachtaan

Válečných filmů jsou už mraky, ty z 2. světové jsou zastoupeny zdaleka nejvíce. Většina z nich ale vykresluje akční scény z bitevních polí, pokud už samotnou politiku, tak jen z pozice Američanů či Rusů, tedy těch, které tato etapa historie považuje za klaďasy. Nitrný pohled z druhé strany barikády v nejdrsnějším konfliktu moderních dějin jsem doposud neměl možnost vidět a už jen proto můžu považovat Pád Třetí říše za výjimečné dílo. Rozhodně na mě nepůsobil lítostí vůči samotnému Hitlerovi, ale ve velkém mi otevřel oči ohledně toho, v jaké beznaději se může ocitnout i ten nejobávanější muž planety. ()

_DAVE_

Drama jako remen odehravajici se ve Hitlerove velitelskem bunkru tesne pred koncem valky. Film primo ze sebe sala atmosferu stupnujici se nejistoty mezi osazenstvem bunkru kteri na rozdil od sveho "vudce" prestavaji verit ve zdarny konec. Na samotnem konci nechybi do detailu vybrazene posledni chvile hlavnich protagonistu. ()

Redswif

Vynikájicí film, a svojí realičností jen získává!!! Skvělá kamera, dobrý střih a jedna scéna lepší než druhá!!! Vyhrocený závěr není pro každého, ale kdo ho přežije, ten si odnese vynikajíci filmový zážitek!! Dodnes lituji, že jsem ho nestihnul v kině, na DVD to hold není ono:-( ()

tomxxx

Jeden z mála německy mluvících filmů, který se mi opravdu líbil. Často jsem slyšel kritiku na postavu Hitlera, ale podle mého byl ztvárněn kvalitně. Unikátní je, že si tvůrci vystačili s velice málo prostorem. Asi 2/3 filmu jsou natočeny v bunkru, ale filmu to na kvalitě neubralo, protože je postaven hlavně na hereckých výkonech. Další důkaz toho, že kvalitní válečný snímek nemusí být plný drahých efektů. ()

Pavlínka9

Při hodnocení tohoto filmu jsem ovlivněna tím, že prostředí 2.světové války a hlavně prostředí koncentračních táborů a "Vůdcova" ideologie, je pro mě nejzajímavější oblast minulého století. Jak hluboce a kam až je schopne člověk zajít se svou myšlenkou a jak to dokáže ovlivnit další skupiny lidí. Demagogie. Zvěrstva, která byla spáchána v takovém množství, které si člověk ani v těch nejhorších snech stejně nedokáže představit. Proto také hodnotím tento film maximálním počtem hvězdiček, jelikož atmosféra, která byla ve filmu vytvořena - konečné zoufalství německé armády a Hitlerova touha to do poslední chvíle nevzdát, na to se mnoho filmů nezaměřuje. Bruno Ganz odvedl excelentní výkon a ostatní, hlavně ženy, se díky obsazení v tomto filmu poté také dostaly do podvědomí mnoha lidí. Ulricha Matthese jako Joseph Goebbels, mám v hlavě spojeného již 8 pouze s touto postavou. Závěr, který není tvořen Hitlerovou sebevraždou, ale film pokračuje ještě dál - to je také velké plus, jelikož ještě ukazuje, co se stalo s dalšími významnými členy SS. Film sice neukazuje všechna ta zvěrstva, která byla na lidech napáchána (koncentrační tábory), o tom snad všichni vědí, ale mě těšil už jen samotný pohled na rozčileného Hitlera, když začal zjišťovat, že jeho plány už nevycházejí, jak chce on a nedosáhne svého cíle bez určitých obětí a konečně se to začalo obracet proti němu. ()

Luk80

Nejsmutnější na tom je, že je to založeno na pravdivých událostech. Bruno Ganz byl ganz jak Hitler. I ostatní představitelé nelidských hovad se zhostily svých partů podle gusta. Víc nemá smysl dokládat. ()

LittleJohnny

Mám rád filmy z doby druhé světové války. Tenhle mi padl skvěle do noty. Výborný herecký výkon Bruna Ganze, kterého jsem zahlédl snad jen v tomhle filmu(škoda). Kvalitu filmu rozhodně dokazuje i 300x parodovaná scénka z bunkru, kterou zná asi úplně každý. Prostě plná palba.. ()

Kmotr76

Po druhém shlédnutí ve škole se mi film absolutně znechutil a uvědomil jsem si, jak moc je prázdný a bezduchý. Už po prvním shlédnutí mě to vyloženě nenadchlo a místy jsem se nudil. Tentokrát jsem se nudil ještě víc, a to obzvlášť po Hitlerově smrti. To se ale nedá říct o skvělém výkonu Bruna Ganze. Ale Ganzem pozitiva v podstatě končí. Možná bych ještě vypíchl asi historickou přesnost (byť je dílo poměrně kontroverzní) a charakteristiku ostatních nacistů. Některé pasáže jsem se usmíval, především pak ten záchvat u mapy a u telefonu, na které najdeme nespočet častěji trapných parodií. Je to rozvleklé, o ničem, ale nerad bych se opakoval. Na konci filmu už jsem se cítil zoufale a měl jsem chuť spáchat sebevraždu jako sám Vůdce. ()

lennyd

Blíží se konec války, a i když tomu nikdo ve Vůdcově hlavním stavu příliš nevěří, zprávy z venku jsou nemilosrdné. Rudá armáda je již za zdmi Berlína, a zůstává jen velmi málo z vojenských sil bránit Vůdce. Vůdce se svými nejbližšími se stáhl do Vlčího doupěte, aby zde posléze ukončil svůj život... S tímto filmem mám jeden velmi zásadní problém - člověk neznalý historických souvislostí by snad i Vůdce (mimochodem brilantně ztvárněného Brunem Ganzem) litoval. Mladším a neznalým fakt doporučuji před tímto filmem pročíst něco z učebnic dějepisu, nebo aspoň krátký článek na wikipedii, ať se dostanou do historických souvislostí, a lépe pochopí co a jak. Bohužel (a to není výtka k filmu) se film zabývá pouze posledními pár měsíci před koncem války, kdy už Adolf Hitler toho velmi málo zmohl, a jen se stáhl do ústraní - nicméně toto film pojal téměř absolutně, některé scény mne dodnes straší ve snu (např. jak Magda Goebbelsová usmrtila 1.5.1945 svých 6 dětí). V souvislosti s filmem nelze nezmínit i dnes mnohokráte zparodovanou scénu porady v Hittlerově hlavním stanu, např po Brněnsku... ()

Bobik9

Tohle je film, který těží jen z té události. Vybral si relativně krátký úsek a natahuje ho, jak jen to jde. Pro normálního člověka je to neskonale dlouhé a nudné. Jasně, snaží se to ukázat, že Němci byli také lidi, s většími či menšími chybami, ale podle mě to nestačí. 148 minut je na tento příběh moc. A jsem rád, že jsem neviděl režísérskou 178 min dlouho verzi. Bruno Ganz dobrý výkon, to nepochybně. Jako po filmařské stránce se tomu nedá vlastně nic moc vytknout, jenom je to prostě nuda. Pro mě jeden z nejpřeceňovanějších filmů! ()

dANo

Trochu zdĺhavé, ale celkom realisticky a brilantne herecky zvládnuté filmové dielo... Oceňujem hlavne nestrannosť, ktorá nijak nedemonizuje, ale ani neheroizuje Hitlera a jeho stúpencov. Film má celkom dobrú pridanú hodnotu v poskytnutí kvalitných informácií o tej dobe. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)