Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

SONNY07

Špičkové dílo. Viděl jsem to v češtině, ale právě se na to dívá v němčine bez titulků a to je mazec !!!! Bruno Ganz je naprosto úžasný, v této roli nebyl asi nikdo lepší! Zajímavý pohled na konec války, suše naturalistycký, ale nechtěl bych u toho být. ()

Janusa

Nejde o film, jde o naprosto uzasny vykon Bruna Ganze. A vubec, bavime se tady o realite, konci valky a smrti nejvetsiho vudce v dejinach. Tak jaky uzasny nebo nudny film? To z nej meli udelat klauna a postavit ho do ringu? ()

fifotron

Z historického pohľadu to je vskutku autentické dielko ale zo subjektívneho pohľadu, to vo mne absolútne nič nezanechalo. Zarezonovali u mňa jedine herecké výkony, najmä Bruna Ganza a Mariu Laru. Lepšie 3 hviezdy. ()

Radiace

Pád třetí říše se mi velice líbil, což bylo zapříčiněno především výborně propracovaným scénářem podle skutečnosti a výběrem herců, kteří (až na herce, jenž hrál Hermana Geringa) se skutečně podobali skutečným historickým osobnostem. Tento film je pojat z německé strany, což by mohlo zapříčinit obvinění tvůrců typu: "Nadržujete Němcům za 2. světové, vy nacisté!". Není to však pravda. Mnoho se totiž staví k Německu za Druhé světové války až příliš předpojatě. Tento film je důkazem, že i němečtí vojáci byli lidé! Je však pravda, že se mi filmový pohled na Adolfa Hitlera také příliš nezamlouval - až na pár scén, kde špatně mluvil o židech, mi připadal jako takový hodný usoužený strýček. (tímto říkám, že se v žádném případě nekloním na stranu nacismu) ()

gfrusvk

Kto Der Untergang nevidel v pôvodnom znení, akoby ho nevidel vôbec. Skvelý výber hercov, skvelý Bruno Ganz a Ulrich Matthes (Goebbels) s "manželkami". ()

Korny12

V klaustrofobickém prostředí berlínského bunkru dožívá svůj život jedna z nejděsivějších postav historie. My její konec a zánik jeho říše sledujeme očima jeho mladé sekretářky. Tato hodně věrná rekonstrukce událostí mě fascinovala od začátku do konce. Výkon Bruna Ganze v hlavní roli je naprosto strhující. Thomas Kretschmann ve své další roli v německé uniformě opět nezklame. Film v některých momentech vykresluje Hitlera jako hodného strýce, aby vzápětí ukázal jeho pravou tvář v záchvatu zuřivosti, kterou už ale poznamenává bezmoc související s příchodem konce. Po technické stránce na evropský film vysoce zdařilé dílo. S plným hodnocením ani po druhém shlédnutí neváhám. PS pro úplný zážitek jedině v originálním znění :) ()

Ferguson

Trochu mi vadil paralelní příběh racionálního (asi i lidsky dobrého, pche!) doktora SS, který se naštěstí nakonec propojil s příběhem lidí v bunkru. Ale podle mě toto téma nešlo natočit lépe (pokud to tedy mělo být strhující drama a ne Sokurovova úvaha "Moloch" o lidské samotě, která může vést ke společenským deviacím, kterou nacismus jistě byl). ()

andydufrsn

Nekulhající Goebles, první věc, která mně na tomhle snímku zarazila.. Při podrobnějším pozorování a porovnávání s dokumenty (H.Eberle, M. Uhl – Akta Hitler / T. Junge , M. Müller - Do posledního okamžiku) najdete v tomhle snímku víc věcí, které ve střetu se skutečností neobstojí. Přesto ale pokud si chcete udělat solidní obrázek o posledních 20dnech nacistického Německa tak snímek doporučuju. Úžasný Bruno Ganz roli té megasvině! ()

pretorij

Velmi povedene a celkem odvazne. Neni od veci jednou taky vykreslit Adolfa "trochu jinak". Tim m´nemyslim, ze by z nej tady nekdo delal svatouska, ale komecne vidime i jine, nez je ty cholericke momenty. Jasnych 5* ()

Ruda.neck

Povinný film pro všechny, kdo se zajímají o druhou světovou válku, a vlastně i pro ty, kteří netuší, jak probíhaly poslední dny Třetí říše. Film detailně popisuje události v bunkru na zahradě říšského kancléřství na přelomu dubna a května 1945. Z historického pohledu nepřináší nic nového, což je vlastně dobře, jeho největší devizou je, kromě hereckých výkonů, skvělé vyjádření tíživé atmosféry a deziluze z konce národního socialismu, souboj zdravého rozumu a totálního fanatismu přetrvávajícího tváří v tvář smrti. Výborná ukázka toho, kam vedou "rychlá" a "jednoduchá" řešení, jak končí snaha označit za prapůvod všeho zla některé etnické/národnostní skupiny a sebe považovat za lepší, nadřazené, kam vede slepé následování populistických demagogů. Bohužel se bojím, že jsme se nepoučili... ()

JWK

Zajímavé emoce, čím víc jsou a je v prde.i tím větší je moje racionální radost :) btw. berlinské bunkry jsem navštívil, byl to silný zážitek ()

Widlicka4

Jistě, pro mnoho kritiků asi bude nestravitelné, že válečný film není založen na velkolepých bojových scénách, ale je to taková časově dost roztahaná konverzačka z bunkru. Na druhou stranu, válka má nejen miliony vojáků v zákopech, ale i své vůdce, kteří daleko od těchto zákopů válku vyvolali a vedli. A tak nám Oliver Hirschbiegel dává možnost se zamyslet nad nesmyslností válečného běsnění z úplně jiné perspektivy, než je obvyklé - nikoliv pohledem na utrpení řadových vojáků, obětí v koncentračních táborech nebo civilistů, ale pohledem na to, jak se ničiteli Evropy pod rukama rozpadá jeho sen o velkoněmecké říši. A pokud tomu všemu vévodí famózní Bruno Ganz, pak je pět hvězdiček jistých. Pravda, krapítek sestřihat by tomu neškodilo, ale každý z nás nepochybně prohospodařil ve svém životě už tolik času, že si může dovolit na dvě a půl hodiny sednout a vychutnat si tento skvost. ()

Jake632

Zájimavě emoční film,který popisuje poslední dny třetí říše a lidí co byli Hitlerovi po boku v posledních dnech života zaslouží si určitě pět hvezdiček. ()

topol999

STRHUJÍCÍ VÁLEČNÝ VELKOFILM, KDE SE POVEDLO VŠE, NA CO SE ŠÁHLO!!! SMEKÁM, ŽE SE TVŮRCŮM POVEDLI NAJÍT HERCI A HEREČKY, KTERÝ BY JAKO Z OKA VYPADLI ORIGINÁLU. BRUNO GANZ A JEHO HITLER JE NESMRTELNÝ. JEHO VÝLEVY JSOU BOMBA!! GOEBBELS BYL HAJZL NA DORAZ!! "ZŮSTANOU TU JEN: KEITEL, JODL, KREBS A BURGDORF". O KVALITÁCH FILMU SVĚDČÍ I VELKÉ MNOŽSTVÍ PARODIÍ. 100% ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)