Když Graham Greene napsal scénář pro film Carola Reeda (úspěšná stejnojmenná kniha je přepisem scénáře, nikoli naopak), ani jeden z nich netušil, že píše filmové dějiny. Třetí muž se stal největším evropským pilířem filmu noir. Namísto amerických studiových podívaných dal přednost poválečné rozbombardované Vídni. Sem přijíždí autor brakových románů Holly Martins na pozvání svého starého přítele Harryho Limea. V Harryho domě však zjišťuje, že je jeho hostitel mrtev a chystá se k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti, která je interpretována jako náhodná, mu však nepřidají na klidu. Pouští se do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví. Za partnerku si bere Harryho milenku, krásnou Annu Schmidtovou, se kterou začne rozvíjet klubko událostí, na jehož konci čeká šokující odhalení. Film proslavila vynikající atmosféra s výrazným svícením i dramatická honička v kanalizaci města. Ostrý kontrapunkt k dusivé atmosféře pak přidal citarový doprovod Antona Karase. (Hwaelos)

Toj

Abych byl upřímný, skutečně jsem nečekal, že mě to takhle dostane.... Nicméně byl jsem naprosto unešen a dost možná se jedná o nejlepší noir, který jsem kdy viděl. Zaujala mě stylová práce s kamerou, která podtrhuje žánrovitost, krásné temné kompozice zdůrazňující hloubku prostoru, zdánlivě laciný příběh a přitom velmi sofistikovaná atmosféra. Jako bych cítil ten nadhled a sebeironii, když dostane hlavní postava otázku na Joyce, zároveň nám to však připomíná, že autoři to vědí a proto poskytují ve vedlejším plánu i hloubku. Portrét traumatizované Vídně, lidské zrůdnosti, absurdita a chování se jednotlivých armád. Tenhle film mi velmi intenzivně připomíná tvorbu Orsona Wellese.. ()

Aleee89

Jeden z klasických filmů, přitom by mi, nebýt v imdb top 250 (a to docela vysoko), asi unikl. Bylo zajímavé sledovat Orsona Wellese jako herce (pro mě to ovšem nebylo poprvé), je něčím zvláštní. Žádný prototyp krasavce, kterých je jinak ve filmech té doby hodně (mám ráda klasický Hollywood a jeho gentlemany), přesto nesmírně zajímavý. Jako herec neoddiskutovatelně dobrý. Snímek je jinak typický noir, nebudu tu vypisovat jeho formální kvality, neboť bych jenom nosila dříví do lesa, ostatně kdo ví, jak má noir vypadat, ví, jak asi vypadá tenhle film, byť ho ještě nemusel vidět. A tím s pozitivy končím. Snímek zaujme, ale ne natolik, abych mu udělila osmdesát procent. To by mě musel do děje vtáhnout více. ()

Skip

Třetí muž je na můj vkus až moc upovídaný film, což mu poněkud ubírá na kvaltě, protože je dost namáhavé všechny ty věty usledovat, aby člověk neztratil nit. Ale po formální stránce je to opravdu lahůdka. Práce se světly a stíny, různé úhly pohledu kamery, to je něco, na co se moc dobře kouká a co dělá z tohoto filmu nevšední zážitek. ()

L_O_U_S

No, kdovíjak unesen jsem nebyl. Z Orsona Wellese si na zadek nesedám, Karasova citera působí místy celkem nepatřičně, zato ale oceňuju účast krásné Alidy Valli. (795., 19. III. 2013) ()

radektejkal

Romány Grahama Greena si prostě říkají o zfilmování. Ne vždycky to ale dopadne tak dobře jako zde (snad proto, že scénář k tomuto filmu dělal Greene - jako jediný - osobně). Navíc mi film přijde jako prototyp (v obou smyslech, jako první výrobek i základní vzor) detektivního žánru. . Všichni si zde přijdou na své, kromě diváků především Anton Karas a David O. Selznick. Těžko se zde nalezne nějaká chyba či nedostatek. Snad jen žena, která která se ptá, "jak mohla Anna milovat takovou zrůdu jako byl Harry Lime ". Je to asi proto, že dosud nikoho nemilovala, neboť lásku rozplameňuje něco jiného než (jen) dobré či špatné vlastnosti (alespoň je to tak u mužů). ()

Fanucci

Tak jo...jedu: a) strašná rušivá hudba b) příběh překvapivě velice jednoduchý a nudný c) výborná postava oportunisty Wellese d) pěkná kamera d) natahovaný závěr. Čtu tady, že tento film někteří stavíte na stejnou úroveň jako Občana Kanea. ANI NÁHODOU!:-) ()

wipeout

Musím sa so zaslúženým zahanbením priznať, že tento úsek filmovej histórie v podobe Noir úspešne unikal môjmu záujmu už po dlhšiu dobu. O to naliehavejšie znela pozvánka od jedinečného projektu 100. Napriek úctyhodnému veku tohto filmu nestratil nič na svojom napätí, atmosfére, či vynikajúcej gradácii deja ani z pohľadu súčasného laického diváka. Práve naopak: to všetko mu moderná filmová produkcia môže závidieť. No nebudem sa radšej viac rozpisovať, keďže tu Čsfd je omnoho viac kompetentnejších fanúšikov. ()

Chrysopras

Nedá se tomu upřít slušná atmosféra a sympatická československá stopa. Nicméně pointu jsem žel vyhmátl docela brzy. A motivy jednotlivých postav byly takové nijaké nebo zvláštně nedořečené. Nejzajímavější postavu hrála Valli, což podtrhuje i závěr. Cottena ( na kterýho jsem se těšil ) už jsem viděl rozhodně zahrát líp a Orson... je Orson :-). Zas jedna historická bublina těžící ( zvláště na imdb ) z nostalgie... Za mě průměr. ()

dyfur

.......pozitiva:Noir film,č-b prevedenie a hlavne povojnové zábery rozbombardovanej Viedne.Veľmi dobrý film...aj keď sa mi nezdá až tak extra TOP ...tá zápletka naivná...načo bol volaný,keď....nelogika hlavnej ženskej postavy....čo by Ťa čakalo,keby....a toľko vychvaľovaný Orson Welles - úúúplna klasika záporáka,nič extra.V každom prípade stojí zato vidieť daný film a iste i opakovane...nečudujem sa,že nebol vysielaný v ČSSR ....nechcem byť moc konkrétny - aby som nespoileroval.... ()

easaque

film má unikátní atmosféru a prostředí zničené poválečné Vídně tam ideálně sedí. Míchání angličtiny s němčinou místních rakouských usedlíků přidává taky dost na autenticitě. Co se týče filmové práce, tak nemám jedinou výhradu, jen nemám klasické detektivky nějak moc v oblibě, ale tato se mi líbila a přinejmenším si zaslouží aspoň čtyři hvězdičky, a to v rámci hudebního doprovodu, který mi připadl velmi vhodný. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Naprostá preciznost. Konverzace dotáhnutý k ďáblu. Morální ping pong mnohem víc u diváka než z postav. Postavy se v podstatě nemění, což je dosti depresivní vzhledem k vývoji událostí. Dokonalé scény vlastně vždy, kdy se objeví Orson Welles (kocour, horský kolo a závěr). Dále exteriéry rozbourané Vídně neskutečně konvenují ději a náladě, stejně jako finiš ve stokách. Hudba zdánlivě mimoidní je jediná možná. O hereckých výkonech a kameře již bylo napsáno tolik, že nemá cenu srát do latríny. Klobouk dolů a poroučím se. A kdyby ten poslední záběr trval ještě o kousíček dýl....mlask. ()

Martin741

Podla mna jeden z najlepsich noirov, ake sa v Europe natocili. Vyborny pribeh, ktory ma hodne do detektivky /vysetrovanie kamaratovej smrti/, perfektne je zvladnuta atmosfera filmu. Dalej vyzdvihujem pekne realie este stale rozbombardovanej Europy roku 1949. Reziser Carol Reed sa proste pohral s reziou, je fakt na urovni. Na mojho oblubeneho Orsona Wellesa som cakal hodne dlho, az sa tusim po vyse hodine objavil. Za mienku vsak stoji aj Joseph Cotten /Obcan Kane/, ktory je ustrednou postavou filmu. Najlepsia scena sa odohrala az na konci filmu v Kanaloch, to bol proste masaker. V ramci noirovej jazdy urcite kult. 100 % ()

BarryLyndon

Hrozně jsem se toho bál, jelikož to na mne papírově působilo jako šíleně těžkopádná noirovka. JÁ SE TAK PLETL!!! Noirovka v poválečné Vídni? Proč ne! Super svěží prostředí, parádní kamera, relativně moderní hudba na tehdejší dobu a nehorázně hravá režie podtržená filmovým Bohem s velkým B Orsonem Wellesem. Bože to je takový sympaťák už od prvního záběru a to k tomu jeho postava dvakrát nevybízí. To všechno dává dohromady jeden z nejlepších audiovizuálních zážitku jehož jsem byl na obrazovce svědkem a vůbec nevadí, že je to všechno v konečném důsledku neuvěřitelně primitivní zápletkou. Asi jsem masochista aka řezník, prostě ten co maso chystá, ale miluju díla co mi připomínají, že bych se v určitých situacích zachoval jako neuvěřitelná svině. A to jsme myslel, že film rozdělený po záběrech na samostatná umělecká díla umí jenom Kubrick. 10/10 MUST SEE opakuji MUST SEE ()

Crawler-D

Štve mě, že jsem už před viděním filmu věděl, kdo je tím třetím mužem, přesto to zážitek a myšlenky filmu nezhatilo. Vídeňské uličky zničené nedávným bombardováním spolu se spletí podzemních stok jsou výtečným dějištěm pro odhalování totožnosti třetího muže, jenž smrdí stejně jako stoka, kam patří. ()

tomtomtoma

Temný napínavý kriminální thriller, kde třetí muž je obětí, která ožije, aby dál čeřila rozkouskované a rozbombardované město Vídeň. Spisovatel brakových románů a švorcák Holly Martins (dobrý Joseph Cotten) se z nové a ve špatnou dobu přicházející postavy, stává zarputiý buldok, který jde po stopě zločinu. Nejdříve po stopě vraha svého dávného přítele. Po vyjevení pravdy o jeho hanebných skutcích a zjištění jeho obživnutí, pak po dopadení zlosyna. Skutečnost Hollym otřese a zbourá veškeré jeho romantické představy a snad z toho romantického zklamání si nedá oddychu, dokud svého přítele nepomůže policii dopadnout. Samozřejmě mu pomáhá půvabná žena. V tomto případě divadelní herečka Anna Schmidt (Alida Valli), milenka Hollyho přítele a žena s nebezpečným původem a napojením na ruskou stranu. Nemůže chybět patřičné sblížení a po zjištění oživnutí úplný rozchod. Sadistický zločinec Harry Lime (skvělý Orson Welles) ožívá, mstí se a snaží se bojovat o svůj život. Další postavy: policejní major Calloway (Trevor Howard), který šel Harrymu už dlouho po stopě, nešťastně upovídaný domovník Karl (Paul Horbiger) a postavičky vídeňského podsvětí a Harryho spoluzločinci baron Kurtz (Ernst Deutsch), Popescu (Siegfried Breuer) a dr. Winkel (Erich Ponto). Kladem je také dobrá hudba, ponurá atmosféra a napětí, mystifikační tajnosti, až škodolibý nadhled a humor, vyšetřování, honění, vraždy a dopadení. Půvabné dílko. ()

C0r0ner

Noirů už jsem pár viděl, takže mám srovnání, a musím říct, že těch přítomných 83% mi přijde velmi nadsazených, protože Třetí muž byl i přes skromnou stopáž celkem nudnou záležitostí, která u mě vyjma úplného závěru nedokázala vyvolat jakoukoli emoci, případně mě donutit si něco z tohoto filmu zapamatovat. 65% ()

Kwaichi

Pekný exkurz do minulosti. Vo Viedni sa za ten čas moc nezmenilo. Budovy v centre Viedne si zachovali presne ten istý secesný vzhľad doteraz. Staveniská sú tu na každom rohu stále. Zopár miestnych obyvateľov je priaťských, no ten zvyšok sa na vás pozerá ako keby ste mu práve zjedli večeru. No a teraz vážne, späť k filmu. Ako prvé ma zaujala pôsobivá kamera. Keďže je to film-noir, je ťažké odlíšiť ktorá scéna bola natočená cez deň a ktorá v noci. Prevažne sa však väčsina deja odohráva v šere noci. Kameraman beztak dokázal zachytiť každý detail na scéne, tváre sú perfektne ostré, divák vie, na čo sa pozerá. To keď porovnám s dnešnými snímkami snažiacimi sa vyvolať mystérium pomocou čiernych záberov kde nič nie je vidieť, zamýšlam sa nad tým v čom je problém. Herecké výkony boli bravúrne, to sa od takých známych mien očakáva. Trochu ma zaráža, že si neodniesli žiadne ocenenia za herecké výkony. Ľúbostný trojuhoľník bol zamotaný bravúrne s jemne ľadeným záverom. Najlepšie je ako popis filmu na ČSFD dokonale popisuje celý linearny dej filmu, ale ako divák som aj tak hltal každý jeden moment a nechal sa unášať kunštom umelcov. Videné v historickom Burg Kino priamo vo Viedni, moja recenzia je trochu nadhodnotené aj vďaka kúzlu situácie. ()

zette

Skvele zasazeny pribeh do povalecne Vidne, vynikajici herecke vykony a mnoho nezapomenutelnych scen ( videnske kolo, honicka v podzemi, posledni zaber, rozcilujici se stara babka... ). Noir zanr je zcela vyjimecna zalezitost, kdy pomoci hry stinu, kvalitnich scenaru a kamery, dobre zakomponovane hudby dela z filmu klenoty v historii kinematografie. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)