Když Graham Greene napsal scénář pro film Carola Reeda (úspěšná stejnojmenná kniha je přepisem scénáře, nikoli naopak), ani jeden z nich netušil, že píše filmové dějiny. Třetí muž se stal největším evropským pilířem filmu noir. Namísto amerických studiových podívaných dal přednost poválečné rozbombardované Vídni. Sem přijíždí autor brakových románů Holly Martins na pozvání svého starého přítele Harryho Limea. V Harryho domě však zjišťuje, že je jeho hostitel mrtev a chystá se k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti, která je interpretována jako náhodná, mu však nepřidají na klidu. Pouští se do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví. Za partnerku si bere Harryho milenku, krásnou Annu Schmidtovou, se kterou začne rozvíjet klubko událostí, na jehož konci čeká šokující odhalení. Film proslavila vynikající atmosféra s výrazným svícením i dramatická honička v kanalizaci města. Ostrý kontrapunkt k dusivé atmosféře pak přidal citarový doprovod Antona Karase. (Hwaelos)

vitekpe

Joseph Cotten mi nesedl. Je to problem, protoze predstavuje hlavni postavu a na platne je tudiz stale. Ovsem to je posledni slabina (z meho pohledu) na tomto nadhernem cernobilem krimi filmu. Orson Welles vyborny a Alida Valli prekrasna. A ten posledni zaber na hrbitove!!! To uplne srdce useda :-) Oscar za kameru naprosto opravneny. 4+ ()

Sdoom

Poctivý krimithriller se zajímavou zápletkou a skvěle zvolenými kulisami poválečné Vídně. Ovšem alespoň pro mě docela snadno zapomenutelný. Přikláním se spíš k vyššímu hodnocení, ačkoli je to spíš tak 3,5 hvězdičky. ()

MurielRezek

Nedávno jsem se zase po letech podívala na oskarový snímek Třetí muž, který se stal podle ankety Britského filmového institutu z roku 1999 i nejlepším britským filmem 20.století. Tento psychologický film o lidech, kteří podléhají době a prostředí na jednoduché zápletce dvou pohřbů jediného člověka rozehrává příběh - melodrama o souboji morálky a loajality k příteli. V kulisách poválečné Vídně, v roce 1948 stále ještě rozdělené na americkou, britskou, francouzskou a ruskou zónu, kvetl černý obchod, panoval strach a nejistota. Spisovatel Graham Green (sám s životní zkušeností agenta britské rozvědky) spolu s režisérem zasadili příběh do skutečných reálií tehdejší rozbombardované Vídně: hotel Sacher, Prátr, kavárna Mozart, Centrální hřbitov a zejména podzemí městské kanalizace, kde se klíčové momenty snímku odehrávají. Ponurá scenérie, noirová nálada, drsné sekvence pointující situace na hranici černého humoru, místy až k "vídeňské" burlesce. Atmosféru filmu dotváří oskarová černobílá kamera a citera Antona Karase. Slavný Orson Welles se tam sice mihne jen na pár minut, ale velký herecký prostor v roli krásné a tajemné Češky Anny (po které "jdou" Rusové) dostala italská herečka Alida Valli. Téma druhé světové války nepatří k oblíbeným tématům našich rakouských sousedů, proto film příliš velké ovace u vídeňáků nesklízel. Ani u nás to nebyl ten správný film pro socialistického člověka, do kin se dostal až po roce 1989. Díky Třetímu muži se stala Vídeň vyhledávanou turistickou atrakcí lidí z celého světa, zejména z USA a Velké Británie. Na leitmotiv Karasovy hudby Harry Lime's Theme dnes existuje spousta cover verzí - jednu z nich natočili i Beatles. I po tak dlouhé době od vzniku mě film znovu dokázal strhnout svojí úžasnou atmosférou. ()

Arkanoid

Po odbití zvonu na veži sa ohlasuje notorická melódia na strunovom nástroji citere, ktorá prichádza v napätých scénach a svojim zvukom im dáva trochu komediálny ráz. Rozprávač bez tváre začína diváka oboznamovať s so svojou aktuálnou situáciou, ako je vo Viedni rozdelenej na 4 časti, americkú, britskú, francúzsku a ruskú s medzinárodnou políciou operujúcou v centre, že pozná čierny trh. Jeho ironické poznámky dotvárajú obraz mesta po vojne. Rozpráva príbeh o Američanovi, ktorý je na mizine a priateľ z Viedne ho pozve do mesta, že má preňho prácu. Priletí, no priateľ je už mŕtvy a zomrel za záhadných okolností. Keďže detektív nevidí dôvod vyšetrovať, kamoš z Ameriky sa púšťa do pátrania na vlastnú päsť. Poteší nevraživosť medzi ním a vyšetrujúcim policajtom a obom sa nedá uprieť charizma. Pôvod hlavného hrdinu mu zaručuje akú takú bezpečnosť, lebo zabiť niekoho, kto do mesta ešte len prišiel a je príslušníkom iného štátu, by už bolo podozrivé. Orson Welles sa ukazuje až po prvej hodine, ale vzhľadom na jeho postavu je to pochopiteľné. Kamera je v dramatických scénach nahnutá, čím im dáva hororový ráz. Dialógy sú úsporné a týkajú sa štipľavých poznámok či vyšetrovania. Najviac však poteší, že film je absurdný, kde sa len dá. Naháňanie hlavnej dvojice davom, ktorý vedie trojročný chlapec za tónov citery, útočisko snobských culture maniacs, sklamaných z brakového štýlu písania a nevzdelanosti hlavného hrdinu, ktoré chráni ho pred zabitím, papagáj, ktorý ho prezrádza na úteku či príchod opitého s kvetmi pre ženu, ktorý potom na motúzky kytice lákal jej znudenú mačku a až po tom, čo to celé videla, zahlásil: I brought you these; mačka odhaľujúca špeha. Film sa rozhodne oplatí vidieť a jeho žánrové prechody sú zábavné. Funguje ako noir, mystery, thriller či nešťastne romantický film. „That’s the first time I ever saw you laugh. Do it again.“ Jazykové okienko: hack writer; be through. ()

Borec3

Sakra kam se hrabe Maltézský sokol. Rozvrácená poválečná Vídeň naplněná vnitřně rozvrácenými postavami a nejen jejich pokřiveným pohledem na svět. Kdo nevlastní sáhodlouhý stín, jako by v této pustině neexistoval. Pilíř noir filmu. Vše naprosto odhmotňuje kontarpunktová citera. Místy sice trošku překotné dialogy, ale to zdaleka neumenšuje pět hvězdiček. ()

Han22

Třetí muž, to byl pojem pro mě i před lety, kdy jsem si ještě myslel, že Hitchcock točil horory. Už když jsem viděl úžasnou osmdesátkovou pecku Vienna od Ultravox s klipem inspirovaným tímto filmem, řekl jsem si že ho chci někdy vidět. A je to prostě zážitek. Pastva pro oči i uši i pro někoho, koho už nějaké načinčané scény moc nedostávají. Kamera kouzlí v noční Vídni neskutečné scenérie, nezaostává ale ani ve dne (poslední záběr v aleji) a dokonce i honička smrdutými stokami působí magicky. K tomu ta hudba. Naprosto nehodící se, ale během chvíle je jasné, že k filmu patří. No a samozřejmě příběh. Rozbombardovaná Vídeň se spoustou zájmových zón a zde pátrá americký spisovatel po svém příteli, který měl "nehodu". Většina lidí lže, nebo něco tají, britský plukovník by hosta nejradši vypakoval a křehká nevinná dívka není zdaleka nevinná. První hodina je neskutečně tajemná, poté přichází zvrat a pak už je to "jen" výborný hon na zloducha s těžkým morálním dilematem. Perfektní herci (mladý seržant je mimochodem budoucí M z Bondovek), skvělé finále. Zkrátka opravdová klasika a krimi/thriler roku 1949. ()

klukluka

Má to svoje nepopiratelné kvality- jako první příklad se mi vybavil ten chlapeček, který spisovatele obvinil z vraždy domovníka. Jednak byl v té své roli úžasně přirozenej, ale navíc mu to vydrželo hrozně dlouho. K dokonalosti tady toho bylo odladěnýho mnohem víc, ale to může být jeden z důvodů, proč mě to nechytlo. Přišlo mi to takový antiseptický, sterilní, poměrně nezáživný... Bohužel pro mě se ta velká očekávání tentokrát nenaplnila. ()

Zagros

Třetí muž je klasickou kriminálkou z žánru noir. Bohužel mě tato kriminálka moc nechytla. Atmosféra válkou zničené Vídně je fajn, ale celková atmosféra snímku byla zvláštní. Nesedla mi hudba, která není sama o sobě špatná, jen se mi nehodí do zničené Vídně, ani do napínavé detektivky. Spíše do komedie. Také samotné postavy mi nepřišly přesvědčivé. Přes vážnost situace a přes pozadí rozbombardovaného města, se mi zdály jako vytržené opět z komedie. Nejpřesvědčivěji tak působil Orson Welles, který hrál jako ve většině filmů namachrovaného prospěcháře, což mu docela sedne. Nakonec nechám tři hvězdy s pocitem, že režisérovi se nepodařilo jednotlivé dobré složky namíchat v bezchybně fungující celek. ()

Revolver

Mistrovský noir, který se může s klidným svědomím postavit po pok klasickým noirům tipu Hluboký spánek, nebo M. Třetí muž je naprosto geniální film s excelentnímy hereckými výkony(zejména Orsona Wellese), skvělým scénářem a perfektně padnoucí hudbou. Zkrátka téměř dokonalá záležitost, která má v žánru velice skromný počet rovnocenných soupeřů. ()

Roman Albach

Třetí muž je výborný thriller, který udržuje napětí od první minuty. Těžko uvěřit, že je starý už více jak 60 let...i v dnešních kinech by mohl být těžkou konkurencí současným velkofilmům. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY!!! Komentářem „Třetího muže“ jeden ostrovtip nenabrousí – je to dokonalý film. Diváka strhne už drsně ironický prolog, čistí uši, jestli dobře slyší (cynický hudební kontrapunkt mi připomněl „Ravenous”, kde se hraje na banjo ke kanibalistické honičce), mne si oči a šťouchá do televize, aby se ujistil, že stojí rovně, protože všechny běžně horizontální linky jakoby se nakláněly. Pak pochopí, že se kromě kamery nakláněla Vídeň samotná, nemluvě o postavách, které také nejsou jako z čítanky. Jenže děj z pera mistrného Grahama Greenea pohltí, fascinace provedením postupně se v ní tone a i když všichni mluví jako kniha, najednou běháte po nepřirozeně věrných „kulisách“ rozbombardované rakouské metropole s Cottonem a mužů ne a ne se dopočítat. Femme fatale je nejspíš Češka, všichni mluví německy. Když na scénu ve druhé polovině scénu vstupuje „TO" Orson Welles a jeho postava kromě skvělých hlášek doloží změnu, která se jaksi udála se světem, modří už vědí, že viděli nejlepší noir, jaký byl natočen. Těsně před záverečnými titulky dostanete jeden z nejikoničtějších záběrů kinematografie (Welles zády ke kameře, čelem do ozářeného tunelu) a konec, na který si dnes každý netroufne. A odprásknou v tom Bondova šéfa. Čistých pět. ()

Mantis

Po filmové stránce skvěle, jen hudba je na levačku, neboť se nehodí k poválečné Vídni ani tématu filmu. Její žoviálnost sráží celkové vyznění, a proto dávám velmi slabých 5*. ()

Lionheart

Už jen sledovat tu krásnou lehce expresionistickou kameru a poetické nasvětlení tohoto noiru je lahoda. Když si k tomu přidáte zajímavý příběh, menší sondu do poválečného chaosu ve Vídni a skvělého Cottena s démonickým Wellesem, je o zážitek postaráno. Jediné, co mi vadilo, byla hudba, která mi po čase neustálého až kolotočářského vyhrávání celkem lezla na nervy. ()

Rozjimatel

"Next time we'll have a foolproof coffin."     Pútavý noir príbeh zasadený do veľmi atraktívneho prostredia povojnovej Viedne so štyrmi okupačnými zónami, kde sa to hmýri rôznymi národmi, kde prekvitá čierny obchod a kde domáci žijú v neustálej atmosfére strachu a snažia sa nemiešať sa do ničoho. Iba náš americký hrdina Holly Martins, kovboj zo Santa Fe, sa nebojí nikoho a ničoho. Takže logicky krátko po príchode do Viedne dostane po papuli, keď si zmyslel, že má právo napadnúť predstaviteľa zákona, ktorý sa mu znepáčil. Ulice mesta, nasnímané nádhernou kamerou, hrajú v príbehu významnú rolu - krásne historické pamiatky sa pôsobivo miešajú so zborenými budovami, čo skvelo dotvára celkovú atmosféru. Ťažko nájsť na tomto filme nejaké vážnejšie nedostatky. Je inteligentný, má skvelé dialógy i herecké výkony (i vo vedľajších rolách). Snáď jedine tá havajská hudba mi akosi do filmu príliš nesedí, aj keď je inak výborná. Zdá sa, že film u mňa rastie každým ďalším pozretím. Ak ho mám porovnať s podobne slávnym filmom Občan Kane (1941), tak "Tretí muž" u mňa jednoznačne vyhráva. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Can l ask, is Mr. Martins engaged on a new book?" "Yes. lt's called, "The Third Man"." "A novel, Mr. Martins?" "lt's a murder story. l've just started it. lt's based on fact." ()

kapibara

Orson Welles a jeho nevinná dětská tvář coby padouch. Žena,která ví co chce a jeden velký paradox. Asi vím,proč zrovna tenhle film patří do Projektu 100. ()

TheKiw

Nemám úplně jasnou představu proč, ale The Third Man mě po chvíli začal zvláštně nudit. Možná to bylo příběhem a vyprávěním, které na mě působily neoriginálně a mrtvolně (celkem absurdní důvod, ale nedovedl jsem se na film dívat pohledem diváka z roku 1949, který ještě podobných story moc nezažil). Možná to byla skoro nepřítomná atmosféra, možná herecké výkony, otravná hudba nebo kombinace kamery a střihu. Já vám netuším. ()

Mikino00

Jako každý film s Wellesem zklamání, Hlavní hrdina je arogantní namyšlený hlupák, kterému chybí jakýkoliv náznak inteligence, vleze kam nemá, všem důvěřuje a myslí si že všemu rozumí. Samotný děj není moc překvapiví a tudíž ani moc noirový. Hodně přeceňovaný film. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)