Odmäk

Štetín. Koniec zimy, začiatok jari. Na brehu Odry je nájdené telo mladej ženy. Vyšetrovanie vedie Zawieja, tridsaťročná policajtka, ktorá sa nikdy nevzdáva. Čoskoro sa ukáže, že nejde o obyčajnú vraždu, pretože žena krátko pred tragickou smrťou porodila. (HBO Max)

Saxos

Trochu zklamání. Nudil jsem se. Šest dílů bylo zbytečné. Napětí žádné. Závěr: nedoporučuji, jsou lepší minisérie. ()

bonovox

Ponurá poľská krimi séria, ktorá šikovne kombinuje detektívnu zápletku s osobným životom hlavnej hrdinky. Škoda len niekoľkých zbytočných klišé v záverečnej epizóde, tvorcovia sa s tým mohli viacej vyhrať ()

hony23

Polská, seversky temná krimi se sympatickou policistkou, která musí kromě případu vraždy řešit i tragédii v osobním životě. Samotná kriminální zápletka mi ale příliš zajímavá nepřišla, i těch 6 dílů bylo příliš. ()

Ronkar

Pokud si libujete v temně laděných kriminálkách s psychologickým rozměrem, pak vás počin Poláků potěší. Obleva je řemeslně vypiplaná záležitost, která si v rámci televizní produkce nezadá s tím nejlepším v žánru. HBO do toho očividně vrazilo dost peněz a režisér si pohlídal všechny podstatné aspekty. Zdejší depresivní atmosféra podpořená sychravým počasím, zajímavým zločinem, dobře zvoleným soundtrackem, kamerou a kvalitním výkonem Karazyny Wajdy, je cítit od prvních minut. Za to obrovské plus. Obleva formátem připomíná dánský Zločin a má v sobě díky civilní lince hrdinky i něco z nedávné Mare z Eastowenu. Tvůrci si vyhráli s kriminální zápletkou i osobním životem policajtky, kdy vše do sebe dobře zapadá a obojí je dostatečně zajímavé. Ačkoli má Zawieja doma nesmírně roztomilou a hodnou dcerušku, medaili za vzornou matku by fakt nedostala. Potomka pohazuje od jednoho prarodiče k druhému a víc se zajímá o mrtvoly v policejním vyšetřování. K tomu si připočtěte tragický odchod jejího manžela a na citové průsery je zaděláno. Život zdejší hrdinky je zkrátka naruby a případ, do kterého se zamotá, se navíc stane nezdravou posedlostí. Někdy bývají bolístky hrdinů v thrillerech nuda, tady se ale tvůrci předvedli v nejlepším světle, protože právě tyto momenty doručují divákovi funkční emoce. O to víc, že Zawieja je introvertní a navenek působí téměř chladně. Uvnitř je to však jiná písnička a divák dostane příležitost dostat se jí pod kůži. Tvůrci vás přitom traumaty a problémy hrdinky nijak nezahlcuji ale do popředí je dávají smysluplně, s citem a vlastně je i chytře propojují s kriminální linkou. Mohu namítnout, že scénář, byť není vůbec špatný, má mezery. Místy se děj nevyhne klišé a jisté předvídavosti, a finále nepatří mezi to nejlepší, co Obleva nabídne. Ale nenudil jsem se vůbec a naopak si tu zlověstnou atmošku, těžké osudy a zamotaný případ užíval od začátku do konce. Stejně tak civilní výkon fešné Katarzyny Wajdy a dalších herců (především zdejšího psychouše). Zvratů je v každé episodě dost na to, aby seriál udržel pozornost a měli jste chuť do dalšího dílu. Nadprůměrný thriller, kterému k absolutnímu hodnocení něco chybí, ale pořád se jedná o TV záležitost, kterou mě severští sousedé hodně potěšili. ()

Kozlowski8

Skvělý krimiseriál z polského Štětína, kde kriminalisté v čele s půvabnou Zawiejou (nechápu, proč si všichni říkají příjmením) pátrají po vrahovi mladé ženy a po dítěti, které těsně před smrtí porodila a které může být ještě naživu. Děj pádí ve svižném tempu, tvůrci (scénáristé) do něj nenapasovali žádnou vatu ze zbytečných scén a dějových odboček, které by ho brzdily. Postava policistky, procházející určitou osobní krizí po ztrátě manžela a prožívající vnitřní nesoulad mezi Zawiejou - cílevědomou zarytou policistkou a Zawiejou svobodnou matkou holčičky, je napsána naprosto skvěle a stejně skvěle ztvárněna přítažlivou, krásnou a velice přirozenou Katarzynou Wajda. Až na trochu přepálené a ne úplně věrohodné situace v závěru velice povedený seriál. 80 %. ()

NikiVai

Dáš si oříšek? Nedám, stačí, že tenhle seriál je pro mě oříšek. Smekám před polskou produkcí, před hereckými výkony i skvělou atmosférou ala skandinávská tvorba. První díl se mi zdál víc než tajemný, tak utahaný, samé dlouhé pohledy sem a tam. Pak už se to trochu rozjelo. Ale hlavní postava Zawieja mi byla vyloženě nesympatická. Vadila mi její sprostá mluva, přišlo mi to až moc nucené, že se to k její hrdince nehodí anebo to možná tak vyznělo díky dabingu. A ještě víc mi vadil její rodičovský přístup. Celkově jsem si k žádné postavě nevytvořila bližší vztah, snad jen k manželovi oběti. Příběh jako takový byl fajn, jen ten závěr už byl nakonec průhledný a předvídatelný a to mě zklamalo. ()

FormerSkyblu

Ponurý Štetín v nevľúdnom daždivom počasí, prístav, lode, tmavé uličky... ideálny rámec pre temný thriller. Zabudnite na tie severské, ja ich už roky nepozerám. Preteky v preexponovanej krutosti ma už prestali baviť. Novým európskym powerhouseom tohto žánru je Poľsko. Nehovoriac o tom, že reálie severných susedov sú nám oveľa bližšie ako tie  škandinávske. Wataha, Bažina, Znaki, 1983, Temné lesy a nad tým všetkým Učiteľ (Belfer) s Maciejom Stuhrom. Netvrdím, že Obleva je úplná topka, ale mňa zaujala. Katarzyna Wajda je nielen pekná žena, ale asi aj výborná herečka. Aspoň podľa toho ako sa vložila do titulnej postavy v tomto seriáli. Boguslaw Linda síce od čias Sekala zostarol, ale charizma ho ani v tomto veku neopustila. Rozuzlenie nebolo nejaké úchvatné, motanica okolo mŕtveho manžela  hlavnej hrdinky možno až zbytočná. Ale atmosféra viac než hustá a vďaka nej Xawery udrží diváka pri obrazovke až do záverečných titulkov. Za mňa ďalší výborný počin poľských tvorcov aspoň za 75 percent. ()

jarmil8

Seriál má všechny ingredience tzv. "severské kriminálky", od hnusného města, přes mizerného počasí, postavu urputné policistky s vlastním traumatem, po technicky vymazlené provedení. Bohužel byl podobně banálně generován i scénář a je z toho poněkud nezáživná, i když pěkná podívaná. ()

motyka52

Zawieja není Saga a Obleva není Most. Bohužel. Zajímavé lokace a dobrá kamera u kriminálky opravdu nestačí, když příběh nedovede vtáhnout a ještě navíc působí nelogicky a zmatečně. ()

orangee

Polský kriminální seriál natočený rádoby temně ala severské kriminálky. Hlavní detektivka odměřená, neempatická workoholička, která obětuje práci i vlastní rodinu, především péči o dceru Haničku a vlastně i zemřelého manžela. Napínavý děj s hlavním cílem nalezení novorozeněte, jež detektivce nedá spát a ovlivní ji především psychicky, nakonec nepřináší nic neotřelého, obzvlášť s tak nepatřičně useklým vyústěním toho, kde a za jakých okolností se dítě nakonec najde. Zbytečné chyby v ději jako třeba to, proč by z Německa unikala zpět do Polska, kde na ní policie snadno může nebo stání blízko mříže u uvězněného psychopata či míření pistolí na krk, ale kulka skončí ve vestě. Koukatelné, lze doporučit, ale jednou mi asi stačilo. ()

Clar

Tak trochu Saga Norénová a tak trochu Carrie Mathisonová je hlavní postavou polské "severské" kriminálky. Proti ní stojí všeho schopný záporák - tak trochu Hannibal Lecter. Navzdory tomu, že spousty věcí člověk viděl už někde jinde, docela to funguje a my můžeme Polákům jen závidět, protože něco takovýho natočit prostě neumíme a jedna Pustina jaro nedělá. ()

KarlN

Tedy to byla tak nezáživná nuda...silně mi to připomíná jinou podobnou nudu "Na schovávanou"... A moc prosím, nesrovnávejte se Sagou Norénovou a ani nečekejte podobnou kvalitu, tady opravdu podle mě podobnost není ani omylem. Pokud chcete kvalitu, pusťte si raději Kaštánka, nebo Vraždy ve Valhalle. ()

lineker

Kdyby to poslední díl nezlomil tou hroznou neuvěřitelností, tolik vzdálené od reality, bylo by to i na plné hodnocení. Do té doby skoro až severská krimi se sexypatickou Katarzynou Wajda, coby šéfkou vyšetřování řádně zamotaného a propleteného případu. ()