V antikvariátu grobiánského Irčana Bernarda Blacka a jeho přítelkyně Fran zvané Kocovina, vám nejen nic neprodají, ale ještě vám vynadají, případně i namlátí. (oficiálny text distribútora)

annihilation

Směs podivné zábavy a vtipů ve stylu, v jakém to umějí pouze Angličané, umístěná do prostředí antikvariátu, no napadlo by vás něco takového? Hlavní tři postavy jsou neurotické každá po svém, takže se nebudete moct rozhodnout, kterou máte nejradši. Inteligentní (no, v rámci mezí :), ale vždy černý a nečekaný) smysl pro humor, knihy, spousta vína, cigaret a Bernard Black se svými rozcuchanými vlasy - pro mě seriál jako stvořený. Velmi také oceňuji, že byl ukončen třetí sérií a tak ho nikdo nestihl pokazit, jak už tomu tak po čase bývá. ()

dubinak

Zprvu mám vždy trochu z Britů strach, ale začínám jim v takovýchto sitcomech důvěřovat. Humor je jednoduchý, ale vtipný, a vtipný takovým způsobem, že se u něj třeba vážně i směju nahlas, narozdíl od spousty nynějších amerických patlanin. Pár prvních dílů mi moc nelezlo pod kůži, ale velmi rychle se to změnilo. Po druhém zhlédnutí celého seriálu dávám plný počet. Dlouho jsem na tak vtipný počin nenarazila. ()

C0r0ner

Trojka blbců, kteří se potácejí po antíku je prostě tak skvěle napsaná, že se prostě člověk musí smát, i když je to taková kravina. Mě osobně nejvíc bavil díl, kde vymýšleli dětskou knížku a nakonec se jim to kupodivu nepovedlo. Geniálně dementní zábava. 90% ()

lakikaki

Geniálny seriál, ktorý jednak milujem od prvej epizódy, ktorú som jedného nádherného dňa náhodou zazrel na ČT2 a jednak ma práve tento seriál zoznámil s britským humorom, ktorý milujem od toho istého dňa ako Black Books. Najsilnejšou stránkou britcomu, ktorý bude mať v mojom srdci vždy špeciálne vyhradené miesto, je jednoznačne trojica hlavných postáv - zúfalá a deprimovaná Fran; detinský, miestami prihlúply a vždy (po)slušný Manny a hlavne majiteľ kníhkupectva a jediný zástupca rodu Homo Bernardu, Bernard Ludwig Black, ktorého charakter je natoľko skazený, že je nemožné ho nemilovať - je to panovačný, sebecký, samoľúby a ľahostajný cynik, pesimista, alkoholik, fajčiar a mrzút - prosto človek, ktorým by túžil byť každý, lebo ním byť nemôže. Seriál som si zreprízoval už mnohokrát a určite si ho ešte mnohokrát znovu pripomeniem; je to evergreen, ktorý nestarne, ktorý neomrzí a ktorý hlavne zaručene pobaví, nech už ho vidíte po prvý alebo po dvadsiaty raz. ()

Wormboy

Bernard s jeho prozakaznicky orientovanou obchodnou politikou mi miestami pripomina genialneho Basila Fawltyho, no a Manny? Opocloveka v safari kosele. Tito dvaja typci tahaju serial cez tri serie bez akychkolvek kompromisov a divakovi ostava len blbo sa usmievat a popritom popijat nejake to vinko. ()

Alfréda

Najdou se díly, které si pouštím pořád a pořád dokola, ale samozřejmě jsou tu i slabší momenty. Dylan Moran je opravdu prvotřídní, 100% cholerik :-) na některý hlášky opravdu nazepomenu, stejně tak na scénky jako například vyrábění vlastního vína z omezených přírodních zdrojů a s pošahaným asistentem :-) ()

MarekT

Další z řady slavných britských sitcomů, tentokrát z prostředí knihkupectví. Prostřední Linehanovo dílo mě ovšem nedokázalo zaujmout jako první řada IT Crowd nebo ostatní sitcomy, tudíž zde jsem ani na minutu nepomyslel na to, že bych mohl hodnotit pěti hvězdami. Vtipy tu samozřejmě jsou, hlavně díky cyničnosti Bernarda, ale ten jejich výskyt je nižší a někdy jsem se prostě nesmál - zato klasiku si vychutnávám v každém díle. Navíc mě moc nepotěšilo, že Linehan některé vtipy či zápletky z IT Crowd opakuje (vím, že BB byli dříve, ale IT jsem viděl jako první). Přesto je to pořád jeden z těch lepších seriálů, které dokáží zabavit, ale po Bernardovi či Mannym se mi tolik nestýská jako třeba po Basilu Fawltym, Reném Artoisovi či Edmundu Blackadderovi. Takže slabé čtyři hvězdy. Bohužel, jak to tak vypadá, produkty privátních TV jsou oproti těm veřejnoprávním slabší nejen u nás, ale i v Anglii... *** Doplněk: V původní části komentáře jsem zapomněl dodat, že jsem neviděl kvůli problémům s titulky všechny díly. Po nějakém čase jsem se rozhodl vrátit k epizodám ještě neviděným, což jsem asi dělat neměl. Zde se mi také potvrdilo, že seriál je nevyvážený - po geniálním fóru či scénce následuje zase vtípek trapný - a že kromě výborného Bernarda tu není další podobně srovnatelný zdroj humoru. Manny je průměrem a Fran je nesympatická. Aspoň, že Linehan je naštěstí otcem seriálu IT Crowd (který se ale po 1.sérii vyčerpal!), jinak bych kult okolo jeho osobnosti už tuplem nechápal. Ač mě to mrzí, poprvé musím britcom hodnotit za tři hvězdy (považte, že už čtyřhvězdičkový britcom je pro mě důvodem k trpkému úsměvu). ()

Flynn

Další ze seriálů, které jsou sice zábavné, ale kvalita dílů z mého pohledu šíleně klesá. Některé díly jsou prostě super, a další mi příjdou skoro nekoukatelné. Škoda, začátek seriálu vypadal hodně nadějně, s humorem, který mi sedí. Bohužel na mě nezapůsobil tak silně, abych jej označil za kultovní. ()

magnolia

tak co mám napsat o své osobní životní výpovědi? / nejvíc mě u tohohle seriálu zaráží, že se k němu musejí všichni dokopávat na dvakrát. já jsem ho třeba napoprvé po deseti minutách vypnula, aniž bych se jedinkrát zasmála. naštěstí jsem to zkusila i napodruhé a z morana se stal idol, jehož stand-upy jsem viděla tak desetkrát. vrcholný černo-absurdně surrealistický humor... prostě asi nejvtipnější člověk na zemi. ()

pufina

Aaach, miluju bristký humor. Sice tu jsou občas chvíle, kdy se mi smát opravdu nechce, ale ve většině případů chce. Bernard a jeho sklenička vína. Fran s kocovinou nebo Manny a jeho úžasné vlasy. To je, panečku, kombinace.. ()