Bosch: Odkaz

• USA Bosch: Legacy
USA, (2022–2023), 15 h 5 min (Minutáž: 37–54 min)

Predloha:

Michael Connelly (kniha)

Hudba:

Jeff Russo

Titus Welliver, Mimi Rogers, Madison Lintz, Stephen A. Chang, Denise G. Sanchez, David Moses, Scott Klace, Phil Morris, Danielle Larracuente, Max Martini (viac)

Harry Bosch končí v oddělení vražd a stává se soukromým detektivem, takže přichází o dřívější pravomoci. Advokátka Honey „Money“ Chandlerová, která přežije pokus o vraždu, ztrácí důvěru v soudní systém. Maddie Boschová objevuje, jaké možnosti a výzvy přináší práce začínající strážnice v ulicích Los Angeles. (Prime Video)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (22)

Série 1 (2022) (S01)

Z nového Bosche jsem měl celkem obavy, protože tvůrci děj původního seriálu vůči předloze značně pozměnili, ale k mému velkému překvapení dokázali odstranit většinu klacků, které si sami dříve naházeli pod nohy, a dali dohromady příběh, v němž jsem bez problémů poznal obě Connellyho knihy, z nichž vycházel. Netvrdím, že šlo o bezchybnou záležitost (to ani náhodou), přesto jsem s výsledkem nad očekávání spokojen a těším se na další pokračování. / Poučení: Když stále žijí postavy, které měly být dávno mrtvé, je čas improvizovat. ()

Odvrácená strana konce (2022) (S01E01)

Už po první epizodě je mi jasné, že tvůrci volně vycházeli z knih Přeběhlík a Odvrácená strana konce, přičemž si děj patřičně upravili a nakombinovali. Nemyslím to jako kritiku, jsem spíš rád, že jsem v ději rozpoznal obě předlohy a o mé spokojenosti s průběhem dílu jasně vypovídá výsledné čtyřhvězdí. Myslel jsem si, že mě bude hodně štvát Maddie ve své nové životní roli; kupodivu se tak zatím nestalo, a ještě jsem si díky ní vzpomněl na svého známého, který se doslova na vlastní kůži přesvědčil o tom, že pomoc ženě v nesnázích může být záležitostí velmi ošidnou. Když si totiž jednou na plese všiml kkta, který umravňoval svou partnerku pěstí, vložil se do toho, kkta uvedl do stavu, který odpovídal prohranému boxerskému zápasu, a sám vyšel z boje se čtyřmi hlubokými ranami od brady až k oku potom, co mu zachraňovaná slečna skočila na záda a nehty mu přeorala obličej. Darmo, pobavil jsem se tehdy i dnes. / Poučení: Vždy si hlídej záda. ()

Nadšení (2022) (S01E02)

Ani druhá epizoda pro mě nebyla zklamáním (no, možná trochu); knižní předlohy jsou skvělé, a zatím mě baví i způsob, kterým je tvůrci přizpůsobili své vizi. Boschovo placené i soukromé vyšetřování mělo svůj náboj, seriál zatím disponuje fajn atmosférou i takovým zvláštním druhem napětí a o odlehčenou zábavu se stará nová posila LAPD. Pokud tvůrci výrazně nepozměnili další vývoj příběhu, mám jistou nevýhodu v tom, že budu ošizen o jakékoliv překvapení, ale abych řekl pravdu, vůbec mi to nevadí, protože mě zrovna pátrání po miliardářově dědici hodně bavilo (v knize), takže si ho, doufám, opět užiju. Pokud ho tedy tvůrci hrubě nepokazí. Zatím to tak nevypadá. / Poučení: Chybami se člověk učí jen tehdy, pokud si je připustí. ()

Vzkaz v láhvi (2022) (S01E03)

No, nestačím se divit; mám za sebou třetí epizodu a tvůrci opravdu rozjeli i třetí vyšetřovací dějovou linii. Tentokrát přibylo znásilnění a mě jen mrzí, že svůj prostor nedostala i Bella Lourdes, protože takto směřuje toto konkrétní vyšetřování jen jedním možným směrem a já si fakt nemyslím, že je to dobrý nápad. Ale třeba se pletu a tvůrci mě ještě donutí, abych svého předjímání litoval. Ať tak či tak, i tento díl mě oslovil, bavil jsem se u něj a myslím, že se tahle Boschova nová cesta dobře rozběhla. / Poučení: Rýpeš-li do vosího hnízda, dělej to vždy jen v ochranném oděvu. Mluvím z vlastní, velmi bolestné zkušenosti. ()

Podkovy a granáty (2022) (S01E04)

Tentokrát jsem neměl z epizody tak dobrý pocit jako ze tří předchozích. Měl jsem dojem, že měl děj poněkud línější tempo, Bosch se zase někam vkrádal a já si fakt nemyslím, že by měl důkladně střežený objekt kamery jen v exteriérech. Celá potrubní mise tak na mě působila poněkud naivně a byl bych mnohem radši, kdyby se tvůrci více věnovali hledání dědice. Předchozí díly jsem chválil, tentokrát uberu na chvále i na hodnocení, ale budu doufat v rychlé zlepšení situace. / Poučení: Stealth mise mi ve hrách nedělají dobře na nervy. ()

Plán B (2022) (S01E05)

Pokud jde o Harryho potrubní dobrodružství, přišla mi většina událostí jako úsměvná a těžce naivní, podobným způsobem na mě působila ruská mafie v síle celých dvou mužů, z nichž jeden řeší veškerou špinavou práci. Asi holt zrovna nebyli lidi. Ostatní děj už byl pro mě v pohodě, ale za výše uvedené blbosti jsem byl rozhodnut snížit hodnocení. Pak jsem se ale nad vším důkladně zamyslel a uvědomil jsem si, že mě sice tvůrci krmí fakt neskutečnými pitomostmi, ale já jsem se navzdory tomu (nebo i proto) po celou dobu dobře bavil. Sice jsem se uculoval ve chvílích, kdy jsem měl být zřejmě napjatý, ale zábava to byla i tak. / Poučení: Když člověk něco pracně vybuduje a někdo mu to během okamžiku zničí, tak to jednoho fakt nas...nepotěší. ()

Řetěz věrohodnosti (2022) (S01E06)

Tvůrci zřejmě tušili, co by se mi při sledování první série nového Bosche mohlo zdát divné, a sotva jsem si v minulém komentáři / recenzi stihl postěžovat na nesmysl s dvoučlennou mafií, neponechali mi žádné argumenty, protože od šesté epizody jsou už Rusové tři, a to přece zcela změnilo situaci. Jo, jo, je to neštěstí, ale zároveň je to i sranda, takže jsem se křenil pokaždé, když se to děsivé trio objevilo na scéně. Jinak byla situace hodně podobná té z minulého dílu, takže jsem byl i přes různé nedostatky podobně štědrý. / Poučení: Maddie měla štěstí, že jí taťka tu historku neodvyprávěl celou. ()

Jeden z vás (2022) (S01E07)

Je zajímavé, jak se tvůrci v seriálu Bosch: Legacy zatím snaží držet knižních předloh a jak jsou v této snaze omezováni hlavně tím, jakým způsobem se od autorových příběhů odchýlili v seriálu Bosch. Tato nástavba na mě zatím působí lépe než některé řady předchozího seriálu a já jsem za to rád, protože jsem měl z Odkazu značné obavy. Sedmou epizodu hodnotím také jako vydařenou; všechny dějové linie se ubírají směrem, který mě zajímá, a trochu mi tady chyběli tři ruští mafiáni, protože jsem se bez nich neměl čemu zasmát. / Poučení: Nesedej do auta k cizímu pánovi a už vůbec ne ke dvěma. ()

Pokrevní linie (2022) (S01E08)

Osmá epizoda nebyla špatná a navzdory tomu, že nebyla zrovna přeplněná událostmi, jsem se nenudil. Ale... Už, už to vypadalo nadějně, tvůrci se po dobu sedmi dílů drželi zpátky, ale už je to tady. Zlí bílí policisté zase trápí slušné, empatické a tolerantní BLM lidi, přičemž jsou jim trnem v oku hlavně oba dobročinné spolky pro rozvíjení kulturních a sportovních aktivit mladých BLM Američanů: Bloods a Crips. Mimoto se mě zmocňuje dojem, že pokud by si ve Státech (a už nejen tam) našel člověk partnera stejné rasy, byl by zřejmě postaven před soud. Mně je v zásadě jedno kdo s kým, jde mi jen o to, že se to s tou korektností tlačí ad absurdum. / Poučení: I dobrá zpráva může mít za následek špatné události. ()

S pravdou ven (2022) (S01E09)

Předchozí díl byl zčásti agitační, v deváté epizodě se ale tvůrci znovu vrátili k tomu podstatnému. A můžu říct, že mi tím, jak se drží autorovy předlohy (pokud mohou), dělají radost. Dobrý pocit nemám jen z vyšetřování série znásilnění; tam se situace vyvíjí přesně tím směrem, z něhož jsem vyjádřil obavy už v komentáři / recenzi ke třetímu dílu. S takovou by už u LAPD v budoucnu nepotřebovali detektivy a případy by mohly řešit čerstvé uniformy z Akademie. Tahle dějová linie se za mě příliš nepovedla, ale jinak jsem byl spokojen. / Poučení: Do pátrání po důkazním materiálu se musíš občas plně ponořit. ()

Vždy a za všech okolností (2022) (S01E10)

I desátou epizodu jsem očtyřkoval, přestože došlo na tradiční scénáristické klišé. Fakt nevím, jestli je to k smíchu nebo k pláči, když tvůrci filmu nebo seriálu vygenerují postavu dokonalého zabijáka, který střelí na padesát metrů (pistolí / revolverem) plně rozběhnutou, kličkující veverku do oka, aby pak v souboji s hlavním hrdinou osudově selhal. A byla tady ještě jedna drobnost. Z mého pohledu není vyprázdnění zásobníku do výtahových dveří nebo prázdné postele známkou profesionality. Tipoval bych to spíš na silnou nervozitu. No, ale kromě těchto už tradičních blbostí dotáhli tvůrci první řadu nového Bosche k solidnímu závěru, uzavřeli to, co uzavřít mohli, a připravili okno pro to, aby se mohla přikrást příští sezóna. / Poučení: Nepočítej výstřely, počítej zbraně. ()

Série 2 (2023) (S02)

Druhá série důchodového Bosche nedopadla vůbec špatně, přestože jsem měl s některými epizodami tak trochu problém. Ve výsledku se ale ukázalo, že můžu nad nedostatky přivřít víčko, protože jsem se celkově dobře bavil. Zároveň jsem teď zažíval s Boschem docela bizarní situace; sledoval jsem sérii v angličtině s českými titulky a v mezičase si čtu Connellyho knihy, které mi dosud chyběly ve sbírce, jenže jsem je sehnal pouze ve slovenštině, takže tu mám takový osobní Babylón:-) Ale ne, kecám, pro mě je slovenština jako čeština, ale diktát bych nedal. Příliš mnoho měkkých i, a to i na místech, kde bych je nečekal. Ale to jsem odbočil; už jsem to psal v komentářích / recenzích k jednotlivým epizodám- ve chvílích, kdy se tvůrci drželi na dotek k předloze, jsem byl naprosto spokojený, s rostoucí vzdáleností ale narůstaly i nedostatky. Za mě každopádně spokojenost a těším se na pokračování. / Poučení: Když už po někom vystřelíš, dbej na to, aby dopadl na správnou stranu oplocení. ()

Pohřešovaná (2023) (S02E01)

Úplně v pohodě na slušné čtyřhvězdí. Stále si stojím za názorem, že si tvůrci zbytečně házejí klacky pod nohy tím, že nechávají naživu postavy, které už to měly mít za sebou, a na druhou stranu nepřidávají nové, podstatné figury. Následkem toho musí logicky docházet k takovým odchylkám od knižních předloh, v nichž stále výrazněji pokulhává logika, ale abych řekl pravdu, už jsem si vlastně zvykl (alespoň částečně). První epizoda druhé řady přesně navázala na předchozí sérii, děj byl dostatečně zajímavý, nenudil jsem se ani na moment a těším se na pokračování, takže spokojenost. / Poučení: Kouření škodí zdraví a inkognitu. ()

Zzyzx (2023) (S02E02)

Víte, co mě fascinuje na pouštích? Vůbec nic. Horko mi opravdu nedělá dobře, takže by pro mě byla výprava do pouště stejně příjemná jako nucený pobyt v psychiatrické léčebně. V komentáři / recenzi k předchozímu dílu jsem pochválil fajn tempo i zajímavý děj a hned druhá epizoda mou dobrou náladu poněkud utlumila. Uznávám, že si mohl nejeden klaustrofobik mezi diváky přijít na své, za mně šlo ale o poněkud nudnou záležitost s ne zcela zdařilou zápletkou a s velice velmi předvídatelným koncem. Tady se naplno projevil následek odklonu od propracované knižní předlohy. No, někdy se holt nezadaří. / Poučení nebude, páč mám otázku: Jak asi štír vyšplhá třicet až čtyřicet čísel po hladkém plastu? ()

Donašeč (2023) (S02E03)

Na jednu stranu jsem rád, že se tvůrcům podařilo dostat druhou řadu z uzavřeného prostoru, na druhou stranu je pravdou, že mě jejich postup nutí uvažovat nad tím, jestli nemají té svobody pohybu najednou nějak příliš. Náhle se tu otevřelo hned několik podstatných dějových linií najednou a já si říkám, jestli to nebude ve výsledku spíše na škodu. Jasně, Michael Connelly takovým způsobem pracuje zcela běžně, on je ale skvělý spisovatel, o scénáristech tohoto seriálu zase až tak dobré mínění nemám. Vždycky je tady ale možnost, že se mýlím a budu případně mile překvapen. / Poučení: Pečlivě si hlídej svůj genetický materiál. ()

Musso & Frank (2023) (S02E04)

Větší část každého dílu je pro mě velkou neznámou, a pak se na mě z toho upraveného a překrouceného děje na chvíli vynoří Přeběhlík, já si vzpomenu, jak moc mě kniha bavila, zlepší se mi nálada, po chvilce se sice zase zanoří, ale ten dobrý pocit už mě stejně neopustí, takže je z toho solidní nadprůměr, ale... Štve mě, že necítím nutkání přihodit i čtvrtou pěticípou. Jasně, já chápu, že je třeba dát ženám větší prostor (a Mimi Rogers mám už dlouho v oblibě), jen se nemohu zbavit dojmu, že by to s Hallerem fungovalo o něco lépe. Každopádně šlo teprve o čtvrtou epizodu, takže zbývá spousta času k případnému zlepšení. / Poučení: Vyrážíš s kamarády na skleničku? Vždy měj u sebe "blicí" pytlíky pro případ pobytu v cele předběžného zadržení. ()

Vždycky Hollywood (2023) (S02E05)

Nejsem si úplně jistý, čím to bylo způsobeno, ale z páté epizody jsem měl o poznání lepší pocit než ze tří předchozích dílů, takže jsem si konečně zase našel důvod pro přiklepnutí čtvrté pěticípé. Nevím, možná stál za mým dobrým pocitem fakt, že kdykoliv se tvůrci věnují Přeběhlíkovi, velice velmi se přibližují knižní předloze, zatímco svou vlastní invenci aplikují na ostatní děj. Jak se zdá, mohl by to být způsob, kterým by mě mohla druhá řada fakt bavit. No, budu doufat, že se druhá polovina série ponese ve stejném (nebo alespoň velmi podobném duchu). / Poučení: Bacha! Kamery jsou dneska už opravdu všude. ()

Zabijáci (2023) (S02E06)

Tentokrát jsem si naprosto jistý tím, proč jsem šel proti předchozímu hodnocení o pěticípou níž. Michael Connelly ve svých knihách ženy nevynechává, často mívají velmi zásadní roli, ale tvůrci seriálu už zacházejí příliš daleko. Jasně, Maddiinu narušenou psychiku podali natolik parádně, že bych jim téměř neměl co vyčíst, jeden podstatný problém se tu ovšem vyskytl. Hlavní postavou by tu měl být Harry Bosch a hlavním tématem pátrání po vrahovi / vrazích Lexi Parks. No, a já jsem měl dojem, že se obě tyto priority ze šesté epizody vytratily, aby udělaly místo podružnostem. / Poučení: Život je plný nebezpečí, ať už jsi prostitut nebo zastavárník. ()

Vin Scully mi chybí (2023) (S02E07)

No vida, sedmá epizoda měla přesně to, co předchozímu dílu (a mně) chybělo. Okrajové záležitosti jen doplňovaly hlavní dějovou linii, v níž se pátrání hnulo pěkně dopředu a v níž se tvůrci drží stabilně na dotyk s knižní předlohou. Jo, jo, tentokrát mě vývoj potěšil, takže jsem se mohl vrátit k vyššímu hodnocení, protože jsem se dobře bavil. Opravdu bych si moc přál, aby se zbylé epizody druhé řady nesly ve stejném duchu, protože Hieronymus Bosch je mým oblíbeným vyšetřovatelem a já bych sérii rád slušně ohvězdičkoval. / Poučení: Někdy bohatě stačí, když víš, že oni ví. ()

V Belize je 23 stupňů (2023) (S02E08)

Mám pocit, že se s blížícím se závěrem druhé série mírně zvyšuje kvalita jednotlivých epizod. A jsem si naprosto jistý, že za touto rostoucí kvalitou stojí fakt, že z těchto dílů cítím mnohem víc Connellyho než zdejší scénáristy. Já se do nich nechci navážet, ani netvrdím, že je všechno, co dělají, špatné, jen je jasné, že musí do seriálu dostat témata poplatná dnešní nemocné době (ano, myslím tím politickou korektnost, genderovou vyváženost a další podobné hrůzy), která mi kromě snížení kvality nepřinášejí zhola nic. Osmá epizoda rozhodně patřila k těm lepším a já z toho mám radost. / Poučení: Nejbezpečnějším vozidlem je šlapací auto. Neexploduje v něm palivo ani baterie a je navíc jednoznačným přínosem pro životní prostředí. ()