Strašiak

• Česko Kostlivec (viac)

Stredoškoláčka Sadie Harperová a jej mladšia sestra Sawyer sa spamätávajú z nedávnej smrti matky a ich otec Will, terapeut, ktorý sa vyrovnáva s vlastnou bolesťou, im nie je veľkou oporou. Keď sa u nich doma nečakane objaví zúfalý pacient, ktorý hľadá pomoc, zanechá po sebe desivú nadprirodzenú bytosť, ktorá sa priživuje na rodinách a živí sa utrpením svojich obetí. (CinemArt SK)

Sharleen76

Bydlí to v šatně a miluje tmu. Co je to? Nakonec to nebylo vůbec špatné. I když jsem půlku filmu přemýšlela odkud znám Chrise Messinu. Celkově povedená taškařice. ()

noizcore

Horor, který v mnohem připomíná Zhasni a zemřeš (2016), ale zároveň přináší svěží prvky v podobě velmi originálních hrátek s kamerou a světly, které perfektně budují napínavou atmosféru. Příběh vychází ze starší povídky S. Kinga, takže nepřináší z dnešního pohledu nic originálního, ale je dobře vystavěný a dává smysl. 7/10 ()

Duke90

Po nízkorozpočtovém snímku "Host" přišel Rob Savage s celovečerákem rovnou dle povídkové předlohy Stephena Kinga. Kingovu povídku zatím neznám, takže se zdržím hodnocení. Do doby než se Boogeyman ukázal v plné "kráse" budování strašidelné atmosféry celkem fungovalo a viděl jsem v tom jistou šanci na další progres. Po odhalení "počítačového monstra" pravděpodobně ze hry Doom už se ale nebylo moc čeho bát. Výsledek dopadl jako průměrné béčko, na které brzy po shlédnutí určitě zapomenu a je to škoda. Potenciál byl od začátku vysoký... ()

movemat

Kombinácia Nezhasínaj a Babadooka, pričom aj Nezhasínaj aj Babadook boli lepšie filmy. Pasáž s blikajúcim svetlom bol najlepší moment filmu....Žiadnu Kingovku som nikdy nečítal a tak neviem posúdiť či je to ním, ale pomaly ale iste začínam považovať každý nový horor, ktorý vyjde s tým, že je podľa Kingovej knihy skôr za predzvesť toho, že to bude o ničom, než, že to bude dobré. Slabé 3*. ()

Najt

Kostlivec je skvělý horor, ať už zajímavým příběhem, skvělými herci, parádní atmosférou, tak tentokrát i drsným monstrem. Celý film se nese v duchu stínu a entita se drží jen ve tmě a některé záběry naháněly husí kůži. Tenhle film sice není horově tak drsný, ale je skvěle provedený a dokáže vystrašit. Taky musím ocenit skvělou práci s kamerou. Tady mě ale opět mrzí, že o entitě nevíme naprosto nic a zase se jedná o blind výplod tvůrců bez jakéhokoliv vysvětlení. Takže skvělé pozlátko, super provedení, dobrý námět, jen bych uvítal více omáčky okolo a vysvětlení,  takhle to totiž působí stereotypně, jako u většiny hororů, nejdřív nic, pak na dítě udělá bubu, tomu nikdo nevěří a nakonec dojde na fight s celou rodinou. Je to klasicky šablonovitý princip hororů posledních let. ()

ŠpetaMarek

Nebudu kecat, kdyz reknu ze velmi podobnych filmu, jsem videl desitky. Vetsinu z nich do par mesicu zapomenu, ze sem videl. Tenhle nebude vyjimkou, ale nutno poznamenat, ze je velmi slusne zpracovany se skvelymi jump scary. A nebudu mit problem si nekdy dat opacko. ()

misar3

Dokud tu potvoru nevidíte, snímek se tváří celkem strašidelně a kvalitně. Závěr už se ale obejde bez lekaček a dojde na čistokrevný souboj člověka s něčím, co připomíná vendigo. 70%. ()

Hyperbolic

Přenesení jedné z děsivých povídek mistra hororu Kinga na plátno . Pamatuji si, když jsem ji poprvé četl a jakou husí kůži mi nahráli sezení u terapeuta. Film je v podstatě rozšíření, kde je příběh povídky smrsknut do 5 minut a alternován, jádro však zůstává stejné. Na rodinu (náchylnou po tragédii) se přisaje zlá bytost, a parazituje na ní. Straší děti, rodiče jim nevěří, až je jednoho dne zabije, je pozdě. První polovina byla šílená, u většiny strašidelných scén jsem přivíral oči, a doufá, že už bude brzy konec. V druhé půlce to začalo být více “akčnější” a poté co byl Boogeyman vidět, už nějaké napětí moc nefungovalo. Ne, že by nebyl strašidelný, to byl dost a taky výborně udělaný (DS2 Demon of Song někdo? ), ale nemuseli ho odhalovat. Motivy vyrovnání se se ztrátou v rodině a problémů s komunikací přesahují takový jednoduchý film. Co ty Star Wars herečky? Malá Leia Organa žije můj sen, nejdřív se setká s Obi-Wanem a teď hraje v hororu od Kinga, její sestra potom zářila v The Book of Boba Fett. Co ta finální scéna? Jak se znovu objevili u terapeutky, vzpomněl jsem si na konec povídky a řekl si, že teď bude zle.. a ono nic. ()

ratpile

S povídkou mistra Kinga to mnoho společného nemá (ta je opravdu bravurní), ale rozumím, že to asi nebyl materiál na celovečerák. Takový standard v rámci mainstream duchařin, ale rozhodně nic originálního nebo speciálního. ()

koty2201

U Strašiaka až príliš poznať, že je to horor maximálne pre násťročných, pretože reálne to až tak hrozné nie je. Aspoň čo sa týka jump scares, pretože drvivá väčšina z nich je očakávaná a teda vôbec neprekvapí a nevystraší. Ja mám však v hororoch radšej dobre vybudovanú nepríjemnú atmosféru ako len nejaké lacné strašenie. Tá však tiež u mňa nejaký veľmi nepríjemný pocit nevyvolala. Je to škoda a určite celý ten lore okolo tohto konkrétneho strašidla mohol byť vybudovaný aj nápaditejšie. Čo je dosť divné, keďže základy pre to tvorcovia mali, pretože vychádzajú z poviedky Stephena Kinga. Príbeh je teda celkovo taký priemerný, kde máte mnoho tém načrtnutých, ale so žiadnou sa vo výsledku neskôr ani nepracuje nejak výrazne a niektoré vyšumia do prázdna. Otec a hlava rodiny je psychológ (Chris Messina) a má dve dcéry (Sophie Thatcher - známa mi je, ale nezahviezdila; Vivien Lyra Blair - ešte to asi príde, keď prerazí). Vyrovnávajú sa s úmrtím ich matky (Shauna Rappold). A potom k otcovi zavíta divný chlap (David Dastmalchian - aspoň niekto známy), ktorý tvrdí, že jeho deti zabilo monštrum a nikto mu to neverí. Problém je v tom, že on to monštrum takto nalákal do domu hlavného hrdinu, pretože sa to čudo živí žiaľom a strachom. Najstaršia dcéra sa so stratou matky vyrovnáva najhoršie, ale táto linka je našťastie napísaná dobre. Ale napríklad jej kamarátky (Madison Hu - ona sa tvári ako jej skutočná kamoška, ale veľmi jej to nejde; Maddie Nichols; Leeann Ross), ktoré sa k nej správajú hnusne a potom vlastne ani nevieme, či sa ešte kamarátia... to uzatvorené nebolo. Mladšia sestra je bežné dieťa, ktoré nemá žiadnu výraznú charakterovú črtu. Len sa bojí dotyčného strašidla a staršia sestra to vyšetruje a zisťuje u ženy (Marin Ireland) spomínaného divného muža, že ako sa strašiaka zbaviť. Celý dej je tak plný klišé a naozaj ničím neprekvapí. Niekto to logicky neprežije, málokto tomu verí a tak ďalej. Na konci sa zaujímavo načrtne možné pokračovanie, ale pokiaľ viem, tak oficiálne schválené nebolo a možno nebude. Herecky ma nijaký herec z osadenstva nijak špeciálne nezaujal. Nemám nič zaujímavé, čo by som vypichol. Technické spracovanie je fajn, ale hudba je nevýrazná a nijaký hudobný motív mi neutkvel v pamäti. Zábery to má celkom pekné, ale tiež z toho nesrší žiadny extra kreatívny nápad. CGI samotného bubáka je síce solídne a uspokojivé, ale vidieť, že to nie je nechutný a hrôzostrašný tvor z hororu pre dospelých, ale naozaj len monštrum, ktoré potrápi asi len násťročných. Takže ak to len tak zhrniem, tak možno ako jednohubka je Strašiak fajn, ale možno by si to mali pustiť len teenegeri, pretože pre dospelého je to dosť slabota. A celý zážitok tak prakticky ostal v sivom priemere, respektíve v maličkom nadpriemere. ()

TOMEK17

4/10. Prostě ok film, ale pochybuji o jeho důvěryhodnosti jako hororu. Spousta otázek „proč to dělají/nedělají“. Těžko to dále rozvádět, aniž bych se vzdal filmu, ale nemyslím si, že se toho příliš vzdám. Například nechápu, proč chybí osvětlení. Pokud slyšíte zvuky nebo se něco děje, myslím, že první reakcí je rozsvítit světla? Myslím, že to ubírá na napětí, ale zpochybňuje to důvěryhodnost. Možná jsem to já, ale když se děti bojí, obvykle hodně křičí. Chybí mi křik v částech filmu, u kterého byste očekávali, že nějaké křičení jen přispívá k problémům s důvěryhodností. To jsou jen 2 body. Pozitivní je, že konec je docela dobrý. ()

kacir

Pozeral som to po desiatej večer a malo to tú správnu atmosféru, konečne po dlhšom čase nejaké zimomriavky, takže jeden z najlepších hororov tohoto roku. A psychor je obyčajný kokotisko. ()

blondboss

Čakal som klišé duchárinu a dostal som kvalitný, nevtieravý a atmosferický horor, ktorý nestavia na klasickom duchárskom príbehu, ale dáva to do roviny akejsi tajomnej dejovej linky s ešte tajomnejším tvorom. Nehovorím, že tento snímok dokázal potiahnuť celú stopáž bez problémov, ale určite možno povedať, že ja osobne som si ho vcelku užil, atmosféra bola vybudovaná skvelo a štyri slabšie hviezdy si to zaslúži. 70 % ()

Bossi123

Přijde mi, že motiv je velmi podobný jako ve filmu Grimmcuty, kdy děti také vidí priseru, která je pro dospělé neviditelná, jen skrze mobilní telefony. Nicméně monstrum z tohoto filmu mi přijde mnohem více propracované, více strašidelné. Ve filmu se objevuje mnoho klišé, jako již zmíněný motiv, nereálné reakce, lidé se chovají naprosto iracionální (chodí na nebezpečná místa sami apod.). Jinak parádní hra s psychikou, docela dost pěkných lekaček, takže za mě celková spokojenost. Herecké výkony také docela fajn. ()

Hugh Grant a horor od studia A24?

Hugh Grant a horor od studia A24?

11.06.2023

Scenáristům Scottu Beckovi a Bryanu Woodsovi se v roce 2018 podařilo výrazně prorazit díky úspěšnému a chválenému Tichému místu a letos poslali do kin nejen svůj společný režijní počin pod názvem 65,… (viac)