Krásne bytosti

• Česko Krásné bytosti (viac)

Štrnásťročný Balli je bytostný outsider z rozvrátenej rodiny. Márne hľadá oporu doma či v škole, kde je obeťou šikany. Všetko sa mení vo chvíli, keď stretne troch problematických tínedžerov, ktorí ho nečakane vezmú medzi seba. Partia, v ktorej dominuje násilný Konni a inteligentný Addi, ponúkne Ballimu chýbajúci domov. Druhá snímka Guðmundura Arnara Guðmundssona rozpráva s poetickým citom a surovosťou o vzťahoch, ktoré môžu trvať večne a pomáhajú nás formovať v tých najdôležitejších chvíľach, i o krutosti a nehe, rodiacich sa na magickej hranici medzi detstvom a dospelosťou. (Filmtopia)

Toshio

Ach jo...téma stokrát viděné. Dost odporné scény. Nevěřím, že toto je skutečný stav mládeže na Islandu. Představte si, že jdete do kina se čtyřmi třídami studentů střední školy. Já na představení seděl a po dvaceti minutách jsem začal usínat. Neuvěřitelně roztahaný film, trpěl jsem. Studenty to taky nebavilo, poslední půl hodiny se rozkecali a já se jim vůbec nedivím. ()

JimDeNiro

Ježíš, to byli ale smradi. Tíživé depresivně sociální drama z Islandu, které nám pootevírá dveře k nefunkčním rodinám, slabým sociálním vrstvám, kdy se čtyři hlavní představitelé, respektive tři z nich chovají jako hovada, jsou velmi problémoví, ale to vyplývá z jejich rodinných situací. Dospělé mužské prvky, pokud se ve filmu nachází, většinou jsou to rodiny pouze o matkách a dětech, jsou vyobrazeny jako buď zanedbávající, násilné nebo úchylně zvrhlé. Nebo vše dohromady. V tom případě dokážeme možná pochopit chlapecké počínání, ale samozřejmě je určité situace neomlouvají. Film využívá, jak to napsat, lehké, dá se říct mysteriózní prvky nebo jisté ezo věci. Z počátku jsem na to hleděl jak debil, abych nakonec uznal, že ty prvky nebyly rušivé, takže v pohodě. Šikana, násilné rvačky, ty jsou na denním pořádku, v půlce ale film přitvrdí někam trošku bokem, a to působí nepříjemně a diskomfortně, tak aby to nakonec skončilo nějakou tragickou událostí, což je v těchto filmech prakticky normální. Film mě nenechal chladným, ale ani finále mě nešokovalo asi tak, jak jsem čekal. Je umírněnější.. I když od půlky film trošku ztrácí tempo (trošku mohli prostříhávat), tak celkový dojem je perfektní. Každopádně velmi slušný a intenzivní zážitek. 80% Jinak všichni 4 kluci v hlavních rolích famózní, na to že debutovali, hlavně ten, co hraje Addiho.. Z toho bude talent. ()

SAINTS

Vo svojej podstate evokujú Krásne bytosti klasickú šablonu o dospievaní mladej generácie, v strede ktorej sa nachádza rebelia, mladická nerozvážnosť a ťažký prechod do sveta dospelých. Rodinné vztahy hlavných protagonistov sú silno rozbité, najmä Balliho a Konniho. Chýba vzor a pevná ruka s určením smeru a hraníc. Máme aj protipol v inteligentnom Addim, no ten má zas doma matku s odlišným prístupom k chápaniu reality. Filmu nechýba napätie a ponúka výborný filmový zážitok, ktorý rozhodne nenudí. Dopomáhaju k tomu aj nadprirodzené motívy a snové pasáže. Kokteil smutných osudov nenecháva diváka chladným a nehostinné prostredie výrazne pridáva na intenzite.Všadeprítomna bezútešnosť podporuje temný ráz života postáv. Plusom sú aj velmi kvalitné herecké výkony. Chemia v chlapčenskej partii a silné elementy priateľstva. ()

Pete

Tedy do tohohle se mi moc nechtělo, těch filmu s tématikou dospívání už mám po krk. Naštěstí nejsou ani Islanďané výjimkou mezi seveřany, a umí nacpat emoce i do vcelku banálního děje. Krásné bytosti mě pak velmi příjemně překvapily, až do té míry, že jsem málem napálil 5 hvězd, být tam o něco méně té esoteriky. Je to taková cesta do hlubin študákovy duše, a tak zjistíme, že tihle páni kluci se rozhodně netouží podívat do pravěku, a jsou to pěkný hajzlíci. Rvačky, šikana, poflakování se po čtvrti s vajglem v koutku, to je jejich denní chleba. Nicméně když jde do tuhého, dokáží se postavit jeden za druhého, a kamarádství je jim nade vše. Příběhové miniatury rodičů, tedy dospělých, ze kterých si nelze brát vzor, jsou tu nakonec právě tím, co povyšuje tento snímek do extratřídy. ()

shedlo

Tenhle film je drsné, syrové a špinavé podobenství o dospíváni, který by nikdo z nás pro svoje děti nechtěl. Zoufalost a zmar pak vyvrcholí několika situacemi, jejichž filmové vyobrazení mi chvíli z hlavy nezmizí. Abuse, jak ho mají seveřani rádi, je tady dotáhnut do značné explicitnosti. Snad žádná postava tu není šťastná nebo alespoň v pohodě (možná až na Addiho malou sestru, která celou dobu maluje monstra). Ale i tak ty kluky člověk nemůže nemít rád. Semihappyend. Dětští herci podávají skvělé výkony. Každopádně doufám, že se podobný peklíčko nedělo panu režisérovi, který tvrdil, že ho k filmu inspirovalo jeho vlastní dospívání. ()

blondboss

Depresívny snímok z prostredia islandskej mládeže, ktorý svojim krutým a realistickým spôsobom ukazuje tvrdú realitu života. Na druhej strane som od tohto snímku čakal viac emócií a trošku údernejšiu réžiu. Dosť chladný snímok, ktorý vami neprenikne a v zásade na vás nezanechá nejakú hlbšiu stopu. Dramaturgicky vyskladné fajn, ale inak len jeden z tých priemernejších filmov. 65 % ()

DonBraso

Ten typ dramatického filmu co můžu. Sice je to pořád stejné téma, ale pořád se toho jako divák nemůžu nabažit, ještě když je tak svěle zahraný. Herecký bravurní, kde hraje jeden ten kluk od vedle co je šikanován, tak už je Vám jasné, že v rodině to moc idylka nebude. Druhý má taky tátu pryč a matka si povídá s démony. Už tohle vykreslení stačí, do toho jednoho rváče a zastánce slabších a máme slušný kvartet klučinů co takhle v hlavním městě nemají moc co dělat a tak se občas jdou rvát kvůli ženským, dají si jointa a tak prostě jen tak se poflakují. Tohle by se zdálo jako statický náměť všech jemu podobných o někom kdo je šikanován. Vlastně to je ono co Guðmundsson udělal a vzal to ještě dál. Příběh najednou plyne tou Islandskou houští svých problémů, který ke konci vyústí ve zlo či dobro. Záleží jak to člověk má pochopit a jak to chce pochopit. Ke konci už trochu docházel dech, ty skoro až fantasy scény či halucinace bych si dokázal odpustit, přesto Guðmundsson natočil parádní teenegerskou věc ze života, ze který sálá možná ponaučení a možná taky zbytečnou tolerovanou agresi .90% ()

PTomA

Euforie, kterou režisér netočil pod vlivem drog a nepředváděl šílený kreace, s feelingem neoreslismu - neherci předvádějí vynikající výkony. Vyrůstání teenagerů v bídných podmínkách předkládá film formou na hranici instantni deprese. Těžce stravitelný film. 8/10 ()

swenyx

Dost silný snímek o skupině vyrůstajících teenagerů. Nečekejte zde krásnou Islandskou krajinu, tady se pohybujeme mezi spodní vrstvou jedinců, šikana, drogy, násilí a nezdravý životní styl, to jsou témata tohohle filmu. Všichni mladí herci jsou top, nechápu jak něco takovýho ty děcka zahráli. Hodně silný drama, má to příběh, skvělý postavy, mega napínavej a naučnej lore, co víc chtít. ()

hony23

Islandaké sociální drama o partě mladých kluků, kteří se potýkají s dospíváním, neutěšenými rodinnými poměry a šikanou. Typický festivalový film, který zřejmě posbírá více plusových bodů u veřejnosti odborné, než u té široké. ()

Easykill

"Díky, že seš můj kámoš." Wow, tohle je jeden z těch kousků, který rozdávají celou stopáž rány šokem! Extrémně nepředvídatelný děj. Já čekal katastrofu každou chvíli a taky se jich pár dostavilo, ale samozřejmě jinak než jsem myslel. I přesto jak velcí jsou hlavní aktéři zmetci, stejně vám přirostou k srdci. Navíc když jsou celej film tak přirozený je to o to snazší. Takhle se má dělat drama! Dokonale natočený! Film tak napráskanej emocema, že to bouchá jak ohňostroj! Jednoznačně Must see movie! ()

Dvojirakri

Nejdospělejší film o mládeži jaký jsem doposud viděl, přesto (či proto) s ohromnou dávkou pochopení! Jsou zde jednoduše vysvětleny, nebo si můžete snadno domyslet, veškeré nuance chování jednotlivých postav - po obdivu toužící rváč Konni s násilnickým otcem, slaboch Siggi s bláznivou mámou v hedvábném županu, outsider Balli s fetujícími rodiči a násilnickým otčímem a konečně citlivý Addi, inteligentní kluk žijicí sice v neúplné rodině ale s matkou která se stará! Jediné co je mírně diskutabilní je ono "předání" Addimu.. Je to ale on sám, jeho podvědomí, čím je řízen, on totiž v tu chvíli dospěl a nic už nevidí těma očima jako předtím. Říká se že pokud chlap nedospěje v Kristových létech, tedy ve 33, tak už nikdy. A já ve změnu věřím, neboť jsem sám jistou metamorfózou prošel. I když je Island jen o málo větší a lidnatější než průměrný český kraj nebo větší město, oplývá velkou rozmanitostí jak přírodní tak sociální a díky tomu je vnímání odlišností o to hlubší, tím si vysvětluju senzitivitu se kterou se tamní režiséři pouštějí do dramat o odlišných jedincích, solitérech, samotářích. Mám tušení, že jsme se od režiséra tohoto snímku ještě nedočkali toho nejlepšího, a pokud na sobě bude Birgir Dagur Bjarkason dál pracovat, má potenciál stát se dalším Madsem Mikkelsenem evropské kinematografie! ()

falky

"Addi, bojovný čtrnáctiletý chlapec, bere pod ochranná křídla šikanovaného spolužáka a přivádí ho do své klučičí party. Může se z tyrana stát ochránce a naopak? Znepokojivé, přesto navýsost citlivé drama o odvrácené straně dospívání, krásách i krutostech dětství a temných zákrutech chlapeckého přátelství." Tak zní oficiální anotace z programu KVIFFu. A protože severské filmy jsou moje srdcová volba, ve výběru to byla jasná volba. Nevím, jestli bych si ale film vybral, pokud by mi anotace práskla, že na ploše dvou hodin uvidím  (spoiler!) tvrdou šikanu, drogy, domácí násilí, znásilnění otcem, znásilnění dítěte partou nácků, latentní homosexualitu a dokonce i vraždu. Jenže i když to takhle napsané zní děsivě, film skutečně je tím, co anotace slibuje: velmi znepokojivým a přesto velmi citlivým dramatem, které přivádí na světlo palčivé problémy společnosti, aniž by na ně nacházelo lék. A všichni mladiství herci to hrají neuvěřitelně. Pokud se na film vypravíte, bude vám častokrát velmi nepříjemně. Přesto vás film bude držet přibité do sedaček celých 123 minut a odnesete si hluboký zážitek. A o tom přeci filmová tvorba je. Nebo by aspoň být měla. ()

Talita1

Celkom zaujímavá dráma z Islandu o živote tínedžerov. Konkrétne tu išlo o partiu "výrastkov", ktorí sa flákajú a nejako zoberú medzi seba outsidera Baliho. Dej sa odohráva viacmenej mimo školu, vo voľnom čase chlapcov a zároveň ukazuje aj domáce prostredie, ktoré nie je ideálne. Najväčší frajer Konni mi liezol svojím správaním na nervy. Naopak Addi bol nielen rozumný, ale aj citlivý a empatický. Vlastne sa to dá zhodnotiť aj tak, že vhodné voľnočasové aktivity detí nie sú hlúposť ale prevencia. ()

Zaks

Ani téma filmu nie je moc novátorská, beznádej dnešnej mládeži a čo od nudy robiť. To už sme videli inde a lepšie spracované. A navyše tu nielen chlapci ale ani dospelí nevedeli moc hrať, všetci herci mi prišli dosť prkenní. Niekoľko nelogických rozhodnutí tiež nenadchlo. Záver bol ale silní, to sa musí uznať. ()

Belphegor

Islandský film o čtrnáctiletém Baldurovi, outsiderovi z rozvrácené drogové rodiny, kterého si pod křídla vezme parta kluků. Společně se prodírají problémy v letech, které nás nejvíce formují. Podle mě by se snímek dal přirovnat k Bylo nás pět, liší se ale svou surovostí, šikanou a vůbec si nebere servítky. Zamrazí to v zádech nejednou scénou a díky prostému technickému zpracování servíruje autentičnost na zlatém podnose. Herci tomu vdechli naprostou reálnost a to je pochvala i směrem ke scénáři, za což si tvůrci zaslouží poklonu. Moc se mi líbí, že vyprávění netíhne ke klasickým klišé a hledá krásu v ohavnosti. Za mě je to velké doporučení! ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD