Kto prežije - Island of the Idols

Dobrodružný / Reality-TV / Súťažný
USA, 2019

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor), Rob Mariano

Kdo přežije přichází už s 39. sérií. Tentokrát nám nabídne dvacet nových trosečníků náhodně rozdělených do kmenů Vokai a Lairo.  Novinkou série je Ostrov symbolů, ze kterého budou nováčkům radit a dělat mentory legendární hráči této show a bývalí úspěšní vítězové - Sandra Diaz-Twine a "Boston" Rob Mariano. Kdo všechny ostatní soutěžící přelstí, přehraje a přežije a jako odměnu získá milion dolarů? (Zix.)

campix

Bez spoilerů to asi nepůjde. Opravdu mě mrzí, kam se tahle reality show dostala. K jakému bullshitu se snižuje a vlastně to reflektuje dokonale jak je na tom spotřebitelská báze v USA, které stále klesá a tvůrci se tomu snaží zabránit. Kvalitativní pokles je viditelný už dlouhou dobu a je stále více markantní. Cast je opět docela dobrý, ale otázka je jestli to jsou ještě hráči nebo herci, protože nelze už odhlížet od faktu, že všichni vědí, kdy a jak co zahrát, aby to bylo co nejvíce efektní. Kdo potřebuje imunity, tak jí najde, nebo mu jí někdo předá v brutálně taktickém tahu. Kmenovky už nejsou nikdy jednoznačné. Jede se blindside za blindsidem. Téma sezóny je úplně debilní a Island of the Idols, kde je Rob a Sandra, tak je úplně debilní. Nebudu se dál rozčilovat. Tak jako tak jsem to opět dokoukal. Příští sezóna je Allstars, na tu se těším, ale tím to pro mě asi končí. Tohle už jde mimo mě. ()

Tom Riddle odpad!

Obsahuje spoilery. Ultimátní kulminace všeho, co kdy na Survivoru bylo špatné. Klasická přehršel tajných imunit a dalších nesmyslných výhod (Idol Nullifier budiž symbolem absolutní překombinovanosti), fire making challenge ve final 4, diskuzní fórum na poslední kmenovce a další časem (a Jeffem pro jeho osobně nejžádanější výsledek) vykrystalizované úpravy se starají o to, aby zážitek ze série byl instantně napínavý a vzrušující co díl, ve výsledku ale sterilní a zapomenutelný. Což o to, s tím bych se snad i byl ochoten smířit, cast je navíc poměrně fajn (i díky vysokému počtu ultrafandů) a do toho účast Sandry, kterou vidím rád vždycky, ale nic z toho nemůže zachránit nechutnou nezodpovědnost produkce. Ať už byla jejich hlavní motivací senzacechtivost, snaha vyhnat ratingy co nejvýš nebo snad potřeba být společensky relevantní a aktuální, tak způsob, jakým uchopili skandál kolem Kellee a Dana, překračuje pomyslnou mez, od které není návratu. Zdokumentovaný sexuální predátor, který opakovaně osahával i poté, co byl požádán, ať to nedělá, logicky zůstává ve hře, jelikož šance ostatních finalistů se tak automaticky radikálně zvyšují, žena, která nechce být obtěžována, a která se kvůli případným následkům bojí promluvit, je promptně vyloučená, nucená bezhlasně sedět na kmenové radě, při které všichni ostatní propírají situaci kolem ní, a dalším dvěma ženám, které situaci využily ke svému prospěchu, je na sociálních sítích vyhrožováno na životě. Všechno ostatní je irelevantní, na hráčích nezáleží, na vítězi nezáleží, Survivor nikdy nebyl férovou hrou, byl často o náhodě a v minulosti se potýkal se špatným castem (Fiji, SJDS) či mizernými vítězi (Aras, Fabio), teď na všechny jmenované vzpomínám s úsměvem, protože tehdy měl Survivor pořád ještě integritu, která je teď nenávratně pryč. Zůstává jenom frustrující boj diváka s produkcí, ve kterém je divák vždycky jen tím poraženým. ()

xxmartinxx

Série demonstrující posun doby - co v minulých dobách procházelo bez povšimnutí v mnohem větší míře a bylo ze sérií jednoduše vystříháváno (je veřejným tajemstvím, že Bob z Gabonu dělal ženám MNOHEM horší věci než Dan), tu najednou rozpoutalo jeden z největších skandálů série - je to trochu pokrytecké, ale asi i potřebné. Byť komplexnost situace nebyla zcela zpracována a kvůli strachu před právními následky toho bylo hodně nevyřčeno. Tahle jedna věc by ale neměla zaštítit relativně dobrou sezónu, na které je nejlepší, že ji vyhrál člověk nespoléhající se na desítky zvratů a výhod, co měl k dispozici jen silnou sociální hru - obzvlášť po milulé sezóně je to závan čerstvého vzduchu. Je sice zjevné, že editoři ztratili schopnost takovou postavu pořádně prezentovat, ale u reality TV je někdy potřeba umět číst mezi řádky. Gimmick IoI byl samozřejmě dost mimo, i když ocením jakoukoliv možnost vidět Sandru - nejlepší hráčku za těch 40 sezón, která je symbolem toho, že královnou Survivora se může stát ten, koho produkce v téhle pozici rozhodně nechce, a zaujímat tak roli jednoho z mála náznaků života v tomhle jinak vysoce kontrolovaném prostředí. Survivor mě ani po 40 sezónách nepřestává fascinovat v dobrém i zlém a zůstává jedinou rality TV, které věnuju pozornost. EDIT: Po nějakém rozmyslu jsem se rozhodl, že původní tři hvězdy přece jenom srazím, i když ne ze stejných důvodů jako většina - primárně to je kvůli samotnému konceptu IoI a dalšímu rozbití plynulé hry. Tyhle věci je potřeba hlasitě odmítat. Takže i když trvám na tom, že obsazení je celkem fajn a nechci si to vybíjet na trosečnících, stejně jako se mi těžko odolává užívat si přítomnost Sandry, tak IoI jako koncept je potřeba odmítnout (stejně jako EoE) a doufat, že se Probst vzpamatuje. ()

Djoker

Spoilery. V rámci Survivora jsem nikdy nedal méně než dvě hvězdy. Před lety tuto laťku nastavilo tragické Thajsko a i pro retardované série tak nebyl problém ji přeskočit. Kromě klasických neduhů posledních let však tentokrát dorazili i komisaři z MeToo a bylo nutné skákat, jak oni pískají. Došlo tedy k povinně sehraným scénkám, při jejichž sledování muselo být trapně i Probstovi. Mělo jít o vážné memento, ale zároveň to bylo zlehčováno a popíráno. Všichni se do toho zamotali a vše přestalo dávat smysl. Boston Rob a Sandra měli být oživením, rád jsem je viděl, ale jejich poradní okénka byla zbytečná. Jediného hráče jsem si nezapamatoval jménem. Vyhrál nevýrazný učitel. Prostě nuda. Favorit: nikdo, Oblíbenci: nikdo. ()

Frajer42

Spoilery! Já osobně si svého oblíbence našel - Jamal byl správně namyšlený negr, jak má být. Jináč nápad s tlustou Sandrou a Robem, kteří vnesli do soutěže trošku zábavy, když si v rámci svých zkoušek dělali ze soutěžících trošku prdel, ale z toho se mi rozhodně nevztyčilo mých 20 čísel. Co se týče zbytku soutěžících, tak nezbývá než souhlasit s obecným tvrzením, že tahle série byl velmi slabá na výběr postav. V průběhu soutěže mi začalo být tak nějak jedno, kdo to celé vyhraje. Jednotlivé "big moves" působily dojmem, že je uměle do soutěže zavádí produkce formou nejrůznějších odměn a výhod a že je průběh soutěže vlastně tak trošku nalajnovaný a v jejich režii. Samozřejmě došlo bohužel i na mravokární konverzace o barvách pleti, kterým se divák prostě nevyhne. Velkým zpestřením a hlavním tématem celé série byl poté úchylák od pohledu Dan a přecitlivělá rákosnice, kteří se ve špatný čas střetli na špatném omezeném prostoru a obrovitánská globální katastrofa byla na světě. Vše, co každá příčetná a normální žena vyřeší jednou větou ve stylu "Nesahej na mě ty prase," tak z toho se zde udělal problém celosvětových rozměrů, protože ten žlutý rákosnický mor se rozhodl zahrát si na oběť a říct úchylákovi, že jeho doteky jsou úplně v pohodě a umožnit, aby se vše stupňovalo a poté plakat před štábem. Z takového chování je mi na blití. Ještě více mi bylo na blití ovšem z toho, jakým způsobem situace využili ty ulhané kurvy při manipulaci s hlasy jedné z mála sympatických soutěžících Janet, která jakožto příslušnice generace X, to měla hodnoty v hlavě v pořádku. Myslím si, že tohle do soutěže opravdu nepatří. Vymyslet si, že mi týden před soutěží umřela babička a podobné píčoviny, tak ty jsou ještě únosné, ale tohle byl opravdu hnus a divím se, že při přecitlivělosti celé soutěže v posledních letech, se zrovna tohle přešlo. Chudák nebohý Dan byl poté ze soutěže jako první v historii vyloučen, když údajně později při cestě lodí, která se zakymacela, tak samozřejmě čirou náhodou zrovna jeho ruka skončila takřka v rozkroku jedné z žen ze štábu. Každopádně, když už nic, tak tuto sérii zdobila nezvyklá demence a retardace všech postav, takže já se docela bavil, a proto dávám krásné 3 kousky. Těším se na další sérii, kde se nám sejdou samotní vítězové. ()

PanCitron

Spoilery: Po utrpení jménem Edge of Extinction jsem se těšil na zase trošku "klasičtější" sérii, kde jedinou přídatnou věcí budou bývalí hráči, kteří rozdávají výhody. Pořád mi to nepřišlo jako takový zásah do jádra hry než přinesla právě série předchozí. Bohužel, výsledek byl opět dost rozpačitý. Island of the Idols nebyl nápadem špatný, ale opět byl potopen produkcí jako takovou. Způsob, jak byli hráči na ostrov vybíráni a celková nahodilost až podsouvala pocit, že hráči samotní ani nemají moc prostoru na to hrát sami. Samotné výhody občas hráčům dokonce podrazily nohy (Jamal) a nebylo to ani moc zábavné sledovat. Vedle toho se nesla produkčně dost nezvládnutá situace mezi Kellee a Danem, která celé sérii ještě dodala dost nepříjemnou pachuť a ještě víc vzdalovala diváky od hry samotné. V takovém marastu bylo skutečně těžké si užívat hru hráčů a i když tam pár světlých chvilek bylo (Kelleina záchrana Deana v sedmém díle), stále to bylo na alespoň ucházející sérii žalostně málo. Tommy jako vítěz mě pak docela nudil. Hrál solidní hru (a souhlasím, že s ten způsob byl minimálně příjemně old schoolový), ale popravdě, víc jsem to přál tomu Deanovi, který byl sice herně dost příšerný, ale aspoň přinesl takové (naivní) nadšení pro hru, které v koloběhu dalších událostí učinilo poslední díly mírně sledovatelné. oblíbení hráči: Kellee, Dean, Karishma ()

Havaj8

Za poslední roky jedna z nejhorších sérii všech dob. Od začátku tam nebyl od pohledu nikdo, komu bych vyloženě fandil, na základě sympatií. Oni tam opravdu vzali ten největší odpad, co dosud nedostal šanci. Postupně si tam člověk někoho našel, ale opravdu jeden z mála kdo stojí za zmínku, je Elaine, která byla prostě taková správná. Co vám nejspíš utkví napořád jsou zásahy produkce a aféra kolem Dana, v tu chvíli si uvědomíte, jaký témata jsou V usa na programu dne a možná je i fajn že se k tomu vyjádřili. To, v co se to potom zvrhlo už byl extrém. Ostrov symbolů v podobě Robba a Sandry nebyl úplně špatný nápad, neměl jsem s tím problém, ale na druhou stranu nic zásadního. Vypíchnu pár jmen, Karishma = naprostá ovce, Noura = šílenec. Co se týče finále, tak jeden z nich neměl žádnou šanci, to všichni víme. Ani jeden z nich nebyl kompletní hráč, každý měl jinou strategii, já bohužel uznávám spíš tu druhou, která na vítězství nestačila. Už jenom tak finalová kmenovka to zakončila na úrovni celý série. Zklamání a zároveň natěšenost na jubilejní 40. sérii. ()

Larushka

Spoilery: Hm, zapomněla jsem napsat komentář. Hodně mě bavily komentáře Roba a Sandry na kmenovkách. Jinak ale Island of the Idols zněl jako zajímavý nápad, ale radši bych se vrátila k "běžnějšímu" formátu. Jó, už si vzpomínám, tohle byla ta série, kde se mi dělalo fyzicky špatně. Hnusná aféra okolo Dana, do toho Missy a Elizabeth. Určitě jsem team Janet. Ale přeju všem hodně štěstí, ať se z toho oklepou a svět je nevnímá jen jako padouchy. Nekoukalo se na to příjemně. Hodně mi vadila Karishma. Idol nullifier je instantní peklo. Oblíbenci: nejdřív Missy, a to je asi všechno. ()

Mouchal

Nebudu plácat moc vět. Jedná se o podprůměrnou sérii, kterou si zapamatujeme možná spíš kvůli aféře ohledně Dana než kvůli zdejším soutěžícím. Missy a Elizabeth ukázaly svůj charakter, když se zachovaly jako totálně vymletý pipky. Ke konci začal hrát Dean, ale jinak slabý. Moc se nehrálo a ikdyž padaly blindsidy sem a tam, nebylo moc komu fandit, takže ani nemrzely. Rob se Sandrou příjemné zpestření, ale ke konci už hráči měli až moc komfortu. Favoriti: Dean, Elaine a svým způsobem Noura. Antifavoriti (soutěžící, co mě neustále vytáčeli už jen jejich existencí): Karishma!!!, Vince, Missy. 55% ()

Trixinka

SPOILERY.......... Budu stručná - jedna z nejhorších sérií v historii Survivor. Casting by i celkem ušel, kdyby tam nebyly podivné existence, které mě jen svoji přítomností neskutečně iritovaly a kazily mi dojem z celé řady (Karishma, Aaron, Noura). Určitým zlepšovákem měla být přítomnost Sandry a Roba a jejich úkoly (přínos těchto rádoby užitečných rad je značně diskutabilní) - no bohužel jak jsem tušila už při konci minulé série - opět pel mel výhod. imunit, anulátorů a dalších blbostí, které kazili hru. Jediné pozitivum vidím v tom, že jsem asi ve druhé epizodě tipla správně vítěze celé řady :) No a onen incident s Danem - ty dvě nány (Missy a Elizabeth), které tak pěkně podrazily Janet, bych vykopala z ostrova jedna dvě. Celá ta aféra byla jaksi divně podaná, chybělo mi vyjádření Dana k probíraným situacím. Dle různých informací, se v dřívějších řadách děly daleko horší věci, a takto daleko se vyhrotilo až teď... njn MeeToo dostihl už i soutěže, jako je Survivor :) Co říci závěrem - tuto řadu si už znovu nepustím, ráda na ni zapomenu, a těším se na 40 s vítězi. Oblíbenci - Jamal, Elaine, Janet a Tommy ; Neoblíbení - Karishma, Aaron, Noura, Missy a Elizabeth ()

Phantasma

Tahle série je nejspíš výběr toho, co neprošlo přes casting za posledních několik let. Jsem velký fanoušek pořadu a dosud mi nevadily všechny ty nové prvky hry, ale tohle je teda silnej lógr. Jsem moc zvědav, co se z tohohle může vyklubat, ale samotní hráči působí strašně zoufale a chybí tomu nějaká výrazná postava, kterou by si člověk oblíbil. Zkrátka tohle je asi první série, kde člověk nenalezne svého oblíbence, kterému by fandil.A první díl byl snad nejstupidnější v hostorii tohohle pořadu .... ()

PaulCZE odpad!

Tenhle pořad začal požírat sám sebe už před lety, je to ještě vůbec Survivor? Nabubřelej černoch vysvětluje, jak jsou bílý heterosexuální muži největší zlo, rejžožroutka vysvětluje černochovi, že ženská aliance (které se mimo jiné účastní) je sexistický pojem, zatímco indická blbka, jejíž miliardový národ si ani ve 21. století neumí utřít zadek, vytahuje hovadiny typu mee too, všichni se pak i s Probstem v kolektivním dojetí usnesou, že jsou ženy hrozně utlačovaný. Následně černoch dojde k rozhřešení. To jako vážně? :) Tím to samo nekončí a i nadále se pokrytecky řeší domnělé újmy. Celé to mimoděk vyústí ve vykopnutí hráče ze hry, produkcí, ne v rámci soutěže. Zbytek je na tom podobně, Boston Blb a mexická furie rozdávají na ostrově rady (úplnej bizár) a přepálený výhody vyvoleným hráčům. Opět tisíc imunit, opět zásahy produkce. Fakt se mi líbili soutěžící na začátku (např. Missy, Elaine), ale tohle nemá cenu sledovat. Místo polodementní Indky přístě vezměte nějakýho machometána, může povídat o tom jak je islám skvělej, nechte přišít Probsovi kozy a taky mám nápad na novou vychytávku - idol nullifier nullifier! ()

PlysovyMacko

Novym prvkom v tejto serii su Boston Rob a kralovna Sandra radia hracom v roznych aspektoch hry a ponukaju im rozne vyhody. Bohuzial ani nie v kazdom dieli to trva maximalne pat minut. Viac by ma bavilo keby boli v tabore a radili uplne vsetkym, nie len vybranym hracom alebo komentovali cele dianie ako to bolo na kmenovke. Zaujimavym momentom je ked sa viacere zeny zveria, ze ich sexualne obtazuje muzsky sutaziaci a produkcia to riesi dohovorom. Potom zeny povedia, ze to tak nemysleli a bol to vtip, Jeff to na kmenovke chce rozobrat a nastane zmatok, ze stalo sa nieco, ci nie. Finalova trojka aj vitaz su sklamanie. Drzala som palce ludom, co po zluceni isli rychlo do poroty, a este tete Janet. ()

martingaga

Survivor stráca všetko čo z neho robilo jedinečnú show, chápem že v 39. serii už nikoho nemôže nič prekvapiť, ale prečo sa o to produkcia tak veľmi snaží? 1-20 seria sa nedaju prekonať a boli nasledované desiatimi sériami, ktoré skúšali nové prvky, nové skryté výhody a ďalšie nezmysly. Momentalne stači k vyhratiu celej serie stávať ráno z postele a isť hladať imunitu a aj keď ju najdete, niekto vám ju zruší ďalšou výhodou. Vysledkom by malo byť šokujuce odhalenie, ktore ale divaka len naštve lebo cele to pôsobí ako keby sa teraz hral survivor podla scénára. Súťaže už tiež nie sú zaujímavé, kde su obrovské bludiská na konci každej serie vo final 3/4? Víťaz za mňa tak za tie 2*, nevýrazná hra, rozhodne najmenšie zlo z final 3. Už asi 3 serie som si z 20 členneho castu nevybral favorita, každy sa snaži zaujať svojim pribehom a pôsobí to nasilu. Vo svojich prvych seriach sme nemuseli počuvať kto im zomrel v rodine a kto ma aku chorobu, sucitim s nimi, ale nepotrebujem aby som ich mal rád kvôli tomu kedy sa rozplaču a aku situaciu maju doma. ()

palmovylist

Velice slabá série s naprosto nevýrazným castem. V podstatě mě bavil jen závěrečnej díl a to ani ne kvůli nějaké herní genialitě. Vítěz vlastně asi i zaslouženej, pěkná hra. Survivor by se měl zamyslet nad překombinovaností a naprostou přemírou twistů a zejména různých výhod, který sice dokážou způsobit wow momenty, ovšem ne když jich každý hráč má neustále deset. Rob a Sandra potěšili. Zároveň sezóna, ve které vyvstalo největší množství situací, které jsou aktuálně společensky nepřijatelné a hodně na očích, bylo zajímavé sledovat, jak se s tím Survivor popasoval ....40% ()

blazma

Bylo to fajn, Rob a Sandra byli super, ty rady a učení bylo náhodou docela záživný. Jenže až moc dramaticky točené a sestříhané :D Navíc ta řada byla nejvíc špatná kvůli castu. nebyl tam nikdo výrazný. Elizabeth si pamatuju jenom kvůli toho, že je olympioničkou. Elaine to táhla, jenže každý věděl, že sedět vedle ní ve finále znamená prohru. ona by to vyhrála i kdyby ve finále žvatlala samé blbosti. Tu holku prostě nejde nemilovat. Noura, na svůj věk velmi potřeštěná ženská, spíš je ale prostě hyperaktivní a trošku crazy, takže by jsme si asi rozuměli :D Jediným hráčem tam byl Dean, přemýšlel nad hrou, dělal tahy, vymýšlel tahy. Byl v popředí a když věděl že je potřeba se stáhnout do pozadí tak se stáhnul, ale pak zase vylezl. Prostě tam kličkoval jako blázen a hrál za mě nejlípe. Narovinu o 100% lépe než Tommy, ale ten mi vytřel zrak na finální kmenovce. Jen utvrdil, že my dostáváme 40ti minutové epizody, sestříhané ze tří dní. Takže jsme jen nedostali dostatek Tommyho hry na obrazovky, ale finální kmenovce to dokázal obhájit a nejspíš to byla pravda, když to dopadlo tak jak to dopadlo. Takže gratulace vítězi. :) ()