Návštěvníci

• Západné Nemecko Die Besucher (viac)
Sci-Fi / Rodinný / Komédia
Československo / Západné Nemecko, 1983, 7 h 17 min (Minutáž: 29–30 min)

Réžia:

Jindřich Polák

Hudba:

Karel Svoboda

Josef Bláha, Josef Dvořák, Dáda Patrasová, Jiří Datel Novotný, Vlastimil Brodský, Viktor Král, Vladimír Menšík, Dagmar Havlová, Eugen Jegorov (viac)

20. júna 2484, 22 hodín 31 minút... Centrálny mozog ľudstva objavil v hviezdnom priestore AL36 neznámy objekt smerujúci k Zemi. Zrážka s vesmírnym telesom by mala za následok smrť šesťdesiatich percent života na nej. Ľudia sa usilujú nájsť prijateľné riešenie a padajú rôzne návrhy. Do úvahy prichádza likvidácia meteoritu či presídlenie celého ľudstva na Mesiac, čo sa však nepáči delfínom, pretože to nerieši ich problém... Do živej debaty vstupuje akademik Richard (JOSEF BLÁHA), fanatický obdivovateľ Adama Bernaua, veľkého matematika konca 20. storočia. Tvrdí, že podľa pamätí tohto génia už v jeho mladosti existoval celkom jednoduchý spôsob, ako presúvať celé kontinenty a planéty v priestore a čase.
Majstrove zápisky o vynáleze a jeho výpočty, žiaľ, zhoreli ešte za jeho mladosti pri požiari domu Bernauovcov. Akademik teda navrhuje uskutočniť cestu späť v čase do roku 1984, do chvíle tesne pred vypuknutím požiaru a v bleskovej akcii zaistiť zošity so vzácnymi výpočtami, samozrajme nenápadne.
Rada Zeme s istými rozpakmi návrh odhlasuje a expedícia ADAM 84, zložená z tých najlepších odborníkov a vybavená tou najlepšou technikou svojej doby (šikovne maskovanou za najlepšiu techniku doby minulej) sa spolu s akademikom Richardom vydáva na cestu časom späť do roku 1984...
Po úvodných problémoch sa dostávajú do horiaceho domu Bernauovcov práve včas, žiaľ, hľadaný zošiť č. 1 nie je na svojom mieste, tam, kde jeho polohu udávali pamäti génia. Akademik Richard napokon sám nedopatrením spôsobí, že zošit opäť zhorí spolu s domom. Richard si uvedomuje, že expedícia už nebude tou bleskovou a úspešnou akciou, akú si predstavoval a bojí sa, že génius prelomu 20. a 21. storočia snáď ani žiadnu formulu na presun kontinentov v čase a priestore nevymyslel... Česká televízia nesmela seriál Návštěvníci vysielať od roku 1989 kvôli súdnemu sporu v súvislosti s menom postavy akademika Filipa, ktorú hral Josef Bláha. Vdova po skutočnom akademikovi Filipovi zažalovala televíziu pre hanobenie mena jej manžela a televízia spor prehrala. Aj keď vyrobila dokument, uctievajúci pamiatku profesora Filipa, seriál sa jednoducho nesmel vysielať pre súdny zákaz. Hrozilo, že kultový seriál mládeže 80. rokov bude navždy zamknutý v trezore. Česká televízia nakoniec problém vyriešila tak, že premenovala postavu akademika Filipa na akademika Richarda a predabovala všetky dialógy, kde sa jeho meno vyskytovalo. Tým sa nepatrne zhoršila kvalita dialógov, najmä v prvých častiach seriálu, ale seriál tak môžeme aj po rokoch vidieť v repríze opäť na televíznych obrazovkách. (oficiálny text distribútora)

Dinsberg

Je zvláštní, že hollywoodské hity o cestování časem vznikly až po naších Návštěvnících (přemisťování v čase v autě). Karas, kde jste to vykrtkoval? ()

janosikhood

Zapomněli poskytnout návod jak se správně Humidovat. Ale já na to přišla. Nejlépe se zhumiduju při sledování návštěvníků. Někdy je to víc, někdy je to méně, ale vždycky je to HLAVNĚ NENÁPADNĚ. ()

drim87

Určitě jeden z mých nejoblíbenějších českých seriálů. Zlaté české ručičky co tehdy dokázali triky, které pomalu neměli ani v Hollywoodu. 100% ()

curfew77

Kultovní, ale přesto ještě nedoceněný životní počin Jindřicha Poláka, jehož geniální režii pomohla rozvinout další soudobá esa svých oborů, Švankmajerovými animacemi amarounů počínaje, a fantasticky mrazivou, majestátní i dojemnou hudbou Karla Svobody konče. Nesmírně inteligentní sci-fi s komediálním, romantickým i filozofickým přesahem, z mého pohledu životní herecké výkony Josefa Bláhy a Vlastimila Brodského, kterým sekundují mistři vedlejších rolí Dvořák, Kodet, Jegorov či Císler, tehdy proklatě šťavnatá Dagmar Patrasová, báječně vychytaný scénář... kdo by chtěl víc? Patrně jeden ze tří (spolu s pohádkovou Arabelou a realistickou Sanitkou) nejlepších českých televizních seriálů všech dob. 100 %. PS: Dodnes mezi kamarády sázkaři pravidelně sníme o tom, že najdeme "noviny Velkého Učitele dědy Drchlíka", ve kterých budou přesné výsledky z nadcházejícího víkendu. Sparta - Benfica 5:0?!? :) ()

yaqwsx

České sci-fi, které lehce převyšuje průměr žánru. Návštěvníci mě oslovili několika inovativními prvky, svým podáním, bohužel se nevyhli lehce klišodnímu příběhu, který však zase na druhou stranu zachránili překvapivým závěrem. Takové lepší 3 hvězdičky. ()

MirkaP

Tak za prvé je to domácí klasika. Za druhé se mi to opravdu líbí. Za třetí se část natáčela někde, kde to dobře znám, takže ze mne mluví sentiment a vzpomínka na krásná prázdninová zpestření. Za čtvrté nemůžu pochopit, že už je to tak dávno. ()

Olafsson

Všechno v Návštěvnících je pro mně vzpomínkou na sci-fi kult dětství... Pamatuji si že jsem si po vzoru Adama Bernaua založil deník, kde jsem si psal nějaké výpočty... Jak jsem jim záviděl amarouny a jak mně CML uváděl v úžas... Jo a taky ve mně utkvěla vzpomínka na odhalující se Dagmar Patrasovou, která měla tu smůlu že se stala herečkou v komunistické ČSSR místo nějaké západní demokracie, kde by se pravděpodobně stala sex symbolem mezinárodního věhlasu s patřičným finančním ohodnocením... ()

Havala

V hlavní roli Bláha a Lada Niva. Měl jsem ten seriál docela rád, nejvíc mě bavily amarouny :-) Dneska už nevím jestli bych našel prostor se na to opět podívat. Geniální znělka Karla Svobody. ()

kaktusacek13

Nesmrtelná sci-fi, krásná hudba Karla Svobody, co dodat? Pro mě nejlepší český seriál. Dnešní tvůrci našich i zahraničních seriálů by se mohli učit! ()

jirin_cz

Opět další důkaz toho, že filmová a seriálová tvorba měla v minulosti rozhodně lepší úroveň než dnes. Dnes by se sci-fi v ČR těžko dělalo. Není to úplně na pět hvězd, začátek byl pomalejší, přece jen asi dva díly se připravovat na samotný výlet. A i po tom tam bylo hodně pomalejších míst, kdy děj příliš neodsýpal. Ale jinak spousta výborných myšlenek, nápadu a na tehdejší dobu jistě jeden z TOP seriálů. Bezpochyby nejlepší postava Vlastimil Brodský a jeho dědek... No a konečné rozklíčování problému byl ospíše jak z komedie:-) A velmi pěkně zpracovaná bla také budoucnost, prostředí a kulisy ()

WolfIssen

Nádherná vzpomínka na dětství, avšak neúplná. Proto jsem v posledních pár dnech shlédl tento vyjímečný a nadčasový seriál celý. Vtipné scény, fajn triky, nezapomenutelní herci a postavy, a v neposlední řadě jedna z těch nesmrtelných znělek. ()

TonyStark

Tady není co řešit - těžká klasika a srdcovka z mládí. A nejde jen o nostalgii, Návštěvníci se opravdu povedli. Herecké osobnosti jako Bláha,Brodský,Dvořák,Menšík atd. Skvělá hudba, amarouny, centrální mozek lidstva, plešatá (a nahatá) Dáda Patrasová a hlavně ta suprová Lada Niva! ()

majky19

Tématika "Sci-fi" byla režiséru Jindřichu Polákovi vlastní prakticky po celou dobu jeho tvůrčí práce a myslím si, že jen málokterému režisérovi se podařilo v tomto směru zanechat významnější odkaz než právě Jindřichu Polákovi. Jeho tvorba totiž nebyla cílena výhradně jen na dětské publikum, ale své příznivce si zcela jistě našla i mezi "dospěláky". Nemusíme zůstat jen u seriálu Návštěvníci, jmenujme kupříkladu seriál "Pan Tau", "Chobotnice z II. patra" nebo z filmové tvorby legendární film "Ikarie XB1" nebo "Zítra vstanu a opařím se čajem" ()

Detak

Je hezké vědět, že za 500 let se vlastně nejvíce změní slepice, které budou umět žonglovat se svými vejci, zatímco lidé, dle očekávání a všech předpokladů, budou ještě blbější než dnes. Ano, to by mohla být pravda. Zato kameru do špendlíku jsme narvali už o 450 let dříve. Vcelku pěkný seriál s vesměs hvězdným obsazením - Dvořák a ach ta Dáda a její kozičky (mucky muck). Voliče SPD jistě potěší, že za 500 let se bude na Zemi mluvit česky a všechno budou řídit češi, tj. buďte v klidu, protože dějinám vůbec nevadí, že je vaše automatická pračka chytřejší než vy. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

01.11.2011

Po dlouhé, těžké nemoci zemřel dlouholetý člen činohry Národního divadla herec Bořivoj Navrátil. Kroměřížský rodák studoval na ekonomické škole v Jihlavě, následně na brněnské JAMU, kde absolvoval v… (viac)