Rozpaky kuchaře Svatopluka

• Československo Řekni ano, řekni ne (pracovný názov)
Československo, 1984, 13 h 41 min (Minutáž: 52–73 min)

Réžia:

František Filip

Kamera:

Jiří Lebeda

Josef Dvořák, Kateřina Macháčková, David Matásek, Josef Bláha, Dagmar Havlová, Zuzana Bydžovská, Stella Zázvorková, Jiří Vala, Karel Augusta, Jiří Bruder (viac)

Populární cyklus televizních komedií z kuchařského prostředí z roku 1984, který byl výjimečný v tom, že diváci měli možnost rozhodovat o dalším ději a jednání hlavních hrdinů. Využití tohoto principu při premiéře bylo novátorské a vzbudilo tehdy velký ohlas. (Česká televize)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (9)

Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984)

Sice se na to vždy znovu rád podívám, ale přece jen je až moc okaté, jak hodně ideologicky to soudruzi chtěli vést. Škoda toho, protože některé charaktery jsou pak zbytečné jednorozměrné a ploché a zápletky holt takové socialistické. Bez Pepy Dvořáka by však seriál měl poloviční šmrnc, a hrát Kuřátka třeba Bartoška nebo Hanzlík, byla by to nuda. Na druhou stranu je fajn se podívat, jak tehdy vypadala gastronomie a porovnat s dneškem. ()

Kuřátko (1984) (E01)

Nutno to brát jako oddechový seriál, který nemá diváka naučit vařit, ale rádoby interaktivně jej zatáhnout do dění (ví se, že bylo v podstatě jedno, jak diváci rozhodnou, ono se to stejně dostalo tou i tou variantou do určitého předem daného bodu se skutečnou zápletkou, odkud se zase jelo stejně). Na seznámení díl ujde, ačkoliv o postavě Brodského jsem si zpočátku myslel, že to bude protřelý šmelinář s chlastem. ()

Omáčka (1984) (E02)

Mírně nadhodnotím, protože jsem měl během kovidu obě děti doma a musel jim vařit a vím, jaký fičák to je vařit i jen pro tři narychlo. Takže ty snídaně, to jsem trpěl spolu se Sváťou. Fajn, že se setká se svou budoucí ženou, a je to milé setkání, dobře podané, včetně těch pokusů doručit štrúdl. No a pan Moučka si svého nabručeného zástupce šéfkuchaře skutečně vychutnal. :-) Jen škoda, že jsme se nedozvěděli, co těm hostům pak teda servírovali, když tohle by ani pes nežral. Jinak mě baví, jak Veškrnka hraje samu sebe. ()

Svíčková (1984) (E03)

Dneska detektivní díl, ve kterém si konečně Sváťa a pokojská Hedvika (skutečně k sežrání mladičká Macháčková) vyznají obapolné city, a ačkoliv by měl stát v kuchyni a pomáhat s obědem, jezdí si Sváťa po horách na lyžích, aby odhalil zloděje. ()

Neděle (1984) (E04)

Trochu nedotažené. Bohdalové jsem její postavu nevěřil ani náhodou, celé to tak nějak plave na vodě, ta sobotní návštěva místo nedělní je divně uťatá a přijde nijaký konec... Ale je fakt, že slyšet citovat Bibliv komunistickém seriálu je hodně zvláštní. ()

Dieta (1984) (E05)

Hodně rozpačitý díl. Ostatně i sám Dvořák v úvodu mluví o Dietlově pohádce, že se Sváťa dostane zrovna do Puppu. Konflikt v podstatě nulový, Racek nemá moc co hrát, dokud ho Sváťa nevyhodí za šváby v kuchyni. ()

Pivař (1984) (E06)

Sváťa měl tolik šancí opilého kuchaře odhalit - jestli měl podezření, mohl hledat tu flašku piva ještě před Vencou, proč se nešel podívat do lednice, kde by našel prázdné lahváče, taky nechápu, a jak tu někdo zmínil přede mnou, už tehdy existoval alkohotester. Navíc by mě zajímalo, jak pašovali zpět ty prázdné flašky a co z toho měl ten pingl, který riskoval nejvíc? Když maso si nosil domů šarmantní výčepák? Ale jinak pan Bruder měl pěkný splávek, to jo, a myslím herce, protože je tam několik záběrů, jak to jede skoro naráz na dno. A dostane se nám Sváťovy svatby před Puppem. ()

Kočka (1984) (E08)

Když mně Macháčková nebo Paulová tady přišly jako daleko větší kočky než Krbová, takže jsem nechápal, co na ní ti chlapi vid. Pak taky takový nonsens - doporučený dopis! Ten musí vždycky obsahovat adresu odesilatele, proč by si to udavač takhle zbytečně ztížil a neposlal to obyč? A proč šéfkuchař ty prméie nerozdělil nějak, aby to až tak nebilo do očí? Byl sice zamilovaný, ale ne blbý, ne? ()

Podmínka (1984) (E11)

Ale tak docela to šlo, i když mám pocit, že Dietl s Filipem už delší dobu vaří z vody. Hudečková měla představovat nějakou cikánku, že měla takový bronzový odstín? Jako povahu by na to jako měla. Libuška a Brzobohatý se v tomto dílu jen mihnou. Líbí se mi rozšafná postava Haničince, ačkoliv jako Pardubičákovi mu ten bodrý Moravák až zas ta nejde. A kde měl dnes Kuřátko manželku? ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip

09.01.2021

Ve věku 90 let zemřel český režisér a scenárista František Filip. Zprávu o úmrtí plodného tvůrce televizní produkce přinesla Česká televize. Absolvent pražské FAMU má k dnešnímu dni na svém kontě na… (viac)