V úvodním dílu přichází mladý adept kuchařského umění a hlavní hrdina seriálu Svatopluk Kuřátko (J. Dvořák) do svého prvního zaměstnání – na místo kuchaře v malém horském hotýlku. Seznamuje se s budoucími kolegyněmi (D. Veškrnová a Z. Bydžovská), spolubydlícím Ferdou (D. Matásek) i svérázným kolegou Křikavou (J. Somr) a dalšími. Už od prvních kroků v novém prostředí však nezkušený Sváťa naráží na problémy, s nimiž si neví rady. Týkají se především toho, jak se v novém prostředí uvést, zda projevit již od počátku profesní hrdost a pracovní horlivost, či se spíše stáhnout, nechat vše být a pozorovat okolí pohodlně zpovzdálí. Být zásadový a sobě věrný, anebo jednat podle toho, v čí prospěch se zrovna štěstí obrací? Začínajícímu kuchaři museli tehdy pomoci televizní diváci. (Česká televize)

honajz

Nutno to brát jako oddechový seriál, který nemá diváka naučit vařit, ale rádoby interaktivně jej zatáhnout do dění (ví se, že bylo v podstatě jedno, jak diváci rozhodnou, ono se to stejně dostalo tou i tou variantou do určitého předem daného bodu se skutečnou zápletkou, odkud se zase jelo stejně). Na seznámení díl ujde, ačkoliv o postavě Brodského jsem si zpočátku myslel, že to bude protřelý šmelinář s chlastem. ()

nervoznideda

ženský jsou bestie dáša veškrnová je na facky (svině) mrcha je mi z ní na blití :-) deda ten Dietl je machr ,ale Křikava to řekl Sylvii a ne Miládce :-)to se dietlovi povedlo:-)13.3.2o2o, oldřich vlach taky hraje idiota 7.3.21:-) ()

javlapippi

"Koukám, že jsme vyfasovali novýho zachránce dívek a knedlíků." Mladý, svieži, neoťukaný a nerozhodný štyridsiatnik Svätopluk Kuriatko Dvořák akurátne po odkrútení vojenčiny nastupuje do prvého zamestnania ako kuchár v zasneženom horskom hoteli. Hneď od prvého dňa je zapriahnutý k šporáku a v pracovnom nasadení spoznáva pracovný kolektív, kde sa v tejto časti prejavia pubertálne rozchichotané kuchtice Veškrnová s Bydžovskou, kuchári energický šéf Bláha, nervný hulvát Moučka a nešťastník/opilec Somr, za čašníkov sekírujúci vrchný, čo sa nerád delí Vlach, skoro dôchodca/pamätník/dlhoročný inventár Brodský a mladý nevycválaný Matásek. S riešením problémov mu našťastie pomôžu v televíznom štúdiu zhromaždení a do sviatočných hábov nahodení zástupcovia rôznych profesií, vytlemene klikajúci na tlačítka bakelitových ovládačov, očarení v tej dobe nevídanou interaktivitou. Úvodný predstavovací diel, slušná zábava za tri rozvarené knedle. ()

• „Ke kuchařskému umění chovám neskonalou úctu,“ říká doyen podniku číšník Gráf (Vlastimil Brodský). Kuřátko (Josef Dvořák) odpovídá: „No já žádnej zasloužilej umělec určitě nejsem.“ Ale byl jím Vlastimil Brodský od roku 1967, kdy obdržel titul Zasloužilý umělec. (sator)
  • Scéna s erektujícím knedlíkem v rukou kuchtičky (Dagmar Havlová) byl její nápad a nebylo jisté, zda nebude vystřižena. (sator)
  • Při výdeji večeří je scénka, jak Sylva (Dagmar Havlová) míchá cibulku na pánvi, poté někdo rozkrojí knedlík a je tam znovu, zase ta stejná scénka s mícháním cibulky. (P.Machy)