Hříchy pro pátera Knoxe

Československo, 1992, 9 h 53 min (Minutáž: 54–67 min)

Réžia:

Dušan Klein

Predloha:

Josef Škvorecký (kniha)

Scenár:

Dušan Klein

Zlata Adamovská, Miroslava Pleštilová, Vladimír Dlouhý, Petr Kostka, Pavel Zedníček, Lucie Zedníčková, Jan Kanyza, Eugen Jegorov, Karel Heřmánek (viac)

Na obrazovku České televize se vrací oblíbený seriál detektivních příběhů, v němž jeho autoři záměrně porušují některé z pravidel, na kterých podle pátera Knoxe stojí čistota detektivního žánru. Uvádět ho bude sám režisér Dušan Klein, autorem předlohy byl Josef Škvorecký. Při premiéře v roce 1992 se seriál vysílal živě a základní otázka byla tehdy soutěžní. Ale i při reprízách si diváci mohou vyzkoušet svůj postřeh, tentokrát nesoutěžně. Správnost své dedukce si pak mohou ověřit v závěru každé epizody. (Česká televize)

honajz

Jak který díl. Někdy člověk jen žasne, jaké stopy měly teoreticky vést k vyluštění hádanky. Jindy jsou herecké výkony poněkud nevěrohodné. Ale vysílat to naživo, to klobouk dolů, to byl stres jak sviň, a zvládli to všichni. Porušení pravidel je také zajímavé. Za nejlepší považuji asi písničky v podání Zlaty Adamovské, mají své kouzlo. ()

Tommassi3

Das Klein Experiment !! Stejně jako Škvoreckého druhá sbírka případů poručíka Borůvky, z níž vlastně tvůrci Hříchů pro pátera Knoxe vycházejí, platí za v rámci české detektivky opravdu velmi ojedinělý projekt - literární experiment, i tahle původně živě vysílaná série se značně odlišuje od většiny ostatních žánrových počinů.. O podobnostech s Rozpačitým Svatoplukem lze uvažovat jen v souvislosti se samotným ozvláštněním seriálového konceptu, když ten si vlastně pouze prostřednictvím halflive přenosu hraje s vývojem narace, když divákovi nabízí vybrat, a to ještě spíš jen opravdu zdánlivě, jednu ze dvou nabízených protichůdných (inter)akcí hlavní postavy.. Zde naopak koncept detektivky nutí diváka přemýšlet, jakkoli o poznání méně než Škvoreckého literární předobraz plný odkazů na legendy jako Christie, Chandler, Hammet či Ellery Queen, jehož výzvu ke čtenářům vlastně variuje, dokázal odhalit jak jedno z porušených pravidel, tak i zločince, jeho motivy a způsob vraždy, což nelze chápat jinak než nejen co do motivací pozitivně.. Silně nevyrovnané, jako celek navíc nesmírně bizarní, ovšem coby adaptace až překvapivě dobré.. Jako děcko jsem na to hleděl jako puk !! ;) I dnes si však myslím, že Hříchy stojí za pozornost.. ()

NinonL

Zapojení diváků do děje mi velmi připomnělo Bakaláře z let minulých. Diváci také psali a účastnili se jako zběsilí. Bakaláři ale bývali občas zajímaví. U tohoto seriálu jsem se tolik děsila, kdy se zase Dušan Klein objeví na obrazovce se svou zničující větou, že jsem se vůbec nemohla soustředit na děj. ()

k4n9ur

Dovolím si odporovat Tosimovi, tvrdit že Adamovská umí zpívat je jako tvrdit že Zeman umí abstinovat. Nebýt jejího "zpěvu" jinak by se na to dalo i koukat, ale je tam prostě každou chvilku a bolej mě z toho uši. Tady je fakt na facku s odpuštěnim. ()

blackrain

Taky jsme do televize volali, kdo je vrah. Zlata Adamovská zase tak špatně nezpívá. Jako barová zpěvačka byla docela dobrá. Vždycky byla u všech zločinů, které se staly. Někde mám ještě schovanou knihu od Josefa Škvoreckého. ()

rt12

Když Adamovská začala skřípat (lapardón- zpívat), měla jsem z toho osypky. Jednou se na to dalo podívat, ale proč to opakují v neděli dopoledne dvakrát do roka, když každý druhý zná pointu, to nechápu. ()

Anglie

Detektivní seriál, jenž je výjimečný svým finálním řešením(divákovi byl dán čas, aby si tipnul vraha). Rozhodně koukatelné i po letech. ()

dyfur

...príjemné televízne spracovanie,sympatická ,všetečná Zlata Adamovská ako detektív amatér v sukni-ok-ale nemusela tam hádam vystriedať toľko mužských.....jednotlivé časti kvalita mierne kolíše-ale znesiteľné.Slušný priemer. Ako bonus dodávam,že manželkou róma v jednej časti je slovenka-síce hovorí po slovensky,ale ten český prízvuk tam uši píli-.....ale veď i po revolúcii musíme mať nejaké zastúpenie v tv programoch,vďaka i za takéto zviditeľnenie....príde ukričaná rómka hovoriaca po slovensky a reve na celý bar......hmm ()

lekr odpad!

Češi kriminálky opravdu neumějí a tohle je přímo vrchol. Příšerné náměty, příšerní herci, příšerné písničky, příšerné vtipy a neuvěřitelně stupidní scénáře. Jeden z nejhorších detektivních počinů vůbec!! ()

rakovnik

Ve své době bomba, s odstupem celkem slušný seriál s výbornou Zlatou Adamovskou v hlavní roli. Její postava zpěvačky, která má ráda cigarety, alkohol a muže, je v našem seriálovém prostředí průkopnická. V ostatních rolích vidíme celou plejádu našich nejlepších herců, což se dnes již neuvidí. Na druhou stranu mi ale vadí příliš televizní - studiové zpracování. No a vraha jsem já téměř nikdy neodhalil :-) ()

C0r0ner

Nuda, nulová zábava, děsně natočené trapné příběhy o ničem. Musím říct, že kromě Kolji, Obecné školy a Pelíšků v devadesátých letech nevzniklo vůbec nic, co by stálo za zmínku. Naopak se točily totální sračky o ničem. Tohle je jedna z nich. Budiž zapomenuta! 25% ()

Andre3000

Detektivky miluju a tohle byl asi jeden z prvních seriálů co jsem kdy viděl s tímto námětem a i když nehýřil ničím extra, tak ho mám pořád stále rád. A Zlata Adamovský je prostě kus :-) ()

Fallen_One

Snaha o zapojení diváků se počítá, ale co se týče celkového ztvárnění...bylo vidět, že se s tím herci moc nepárali ani to nijak moc neprožívali. Viděno kdysi dávno, a připomenuto po x letech...mezi 2 a 3 hvězdami. ()

MarekT

Výborný detektivní cyklus, na kterém se mi asi nejvíce líbí vizuální a atmosférické odkazování na klasické "hard-boiled" kriminálky, přiznám se, že bych nevěřil, že se něco takového dá v lacině působících televizních kulisách natočit... Nejlepší režijní počin Dušana Kleina, kterému herecky kraluje spojovací článek všech epizod Zlata Adamovská, která krom tradičně skvěle zvládnutých partů potěšila i pěveckými vlohy (její zpěv se mi narozdíl od většiny zdejších komentujících opravdu líbí). ()

otík

Buď jsem výrazně zestárl, nebo mi tento koncept už je výrazně cizí. Jako mladší si pamatuji, že jsem ty díly hltal o sto šest, teď už to spíš jen strpím. Zajímavý český projekt, který se ve své době určitě povedl, dnes už je to fakt staré. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)