Lord Carlton, vedoucí královského cenzorského úřadu, dostane k posouzení několik ožehavých fotografií, na nichž je nahé ženské tělo a plyšový psíček. Snímky nejdříve bez váhání odsoudí a je rozhodnut fotografie zamítnout. Ovšem, ještě si je vezme k „meritornímu“ prozkoumání domů. Tím ovšem spustí sérii neočekávaných událostí… Komedie byla natočena režisérem Jiřím Krejčíkem v roce 1970. Tehdy ale byla kritizována pro svůj výrazně erotický náboj, a tak se v premiéře na televizní obrazovce objevila až 28. 12. 1982. Pojďme se dnes znovu podívat na tuto satirickou komedii a potěšit se skvělým hereckým výkonem Miloše Kopeckého, ale i Marie Drahokoupilové a Juraje Herze. (Česká televize)

rt12

Rozhodně husarský kousek od Krejčíka a spol, dělat si legraci z hlavního cenzora v době nástupu Husáka a jeho normalizace. ()

topi

Nejkrásnější ozdobou na celém snímku je Marie Drahokoupilová, fakt extra třída! Na svou dobu vcelku odvážný počin, lehkou erotikou příjemně osvěžující. Myslím si, že kdyby se film zkrátil na krátkometrážní, mělo by to větší efekt. Každopádně skvělý anglický humor a pohled na cenzuru, která socialistická cenzura nemohla nechat bez povšimnutí :). ()

radektejkal

Ano, jako mnozí nahlížím, že vidět film krátce po jeho vniku by byla skutečná bomba. Bohužel teď už to nedoženu. Spíš jsem si jen připomněl herecký kumšt Miloše Kopeckého. ()

honajz2

Mohl to být příjemný středometrážní film, ale je na sílu roztrhaný na hodinu a půl, takže to je hlavně zbytečně utahané. Je tam prostě poznat, že ta stopáž je moc. I tak jsem si tam ale pár zajímavých a vtipných scén našel, dokázalo to držet pohromadě a času u toho stráveného nelituji. Ačkoli je pravda, že nejvíc se mi na tom všem líbilo, že se to opravdu natáčelo v Londýně, to bych u československého filmu že 70.let nečekal. A taky jsem u toho zjistil, že jsem si mylně myslel, že by taková fotografie byla kontroverzní tak o 10 let zpátky, ale v 70. letech ne. Ačkoli, vzniklo to na přelomu desetiletí... Slabé 3* ()

pakobylka

Vida, co všechno mohou zapříčinit ... nevinní roztomilí psíčci. Herecký koncert nejen Miloše Kopeckého - v situační hříčce, která dokáže spolehlivě navodit dobrou náladu. ()

sator

V 70.roce vrcholí normalizace a film je o hlavním cenzoru spojeného království-vtipné Ve filmu jsou na svou dobu dost hanbaté scén, tedy spíše fotografie Marie Drahokoupilové, ta se později od scén distancovala  s tím, že to nebyla ona. Jedná se o podobný příběh herečky Fialové, která byla nahá ve filmu Divá Bára i ona popřela že by to byla ona. Juraj Herz nejdříve roli odmítl, s tím že už je režisér a navíc si nepamatuje texty. Krejčík však vymyslel že Kopeckému na záda lepili taháky pro Herze a  ten se musel naučit zcela nepřirozeně chodit,  protože se musel točit zády od kamery, Herze za to neměl dlouho rád. ()

HonzaBez

Chcete poznat pravé čistokrevného lorda, prototyp anglického gentlemana a  vzor cnosti a loajality? Miloš Kopecký je tu. A ním i neskonale půvabná Marie Drahokoupilová. V tahle svěží televizní hříčce z prostředí staré dobré Anglie mj. zaznívá otázka, kde je vlastně hranice mezi cudností a nestoudností Na dobu jejího vzniku (počátek normalizace) je ten lehce erotický nádech této inscenace docela pozoruhodný. Mohlo to být tedy krapánek kratší, ale jinak příjemné pokoukáníčko. ()

LadyPupu

Ono by to vůbec nebylo špatný, kdyby to netrvalo tak dlouho. Udělat z toho bakalářskou povídku se stopáží kolem 20ti minut klidně bych hvězdy přihodila, ale 90 minut je děs. Kopecký a Herz jsou standardně výborní, ovšem když v průběhu první půl hodiny člověk slyší 60x "Vaše lordstvo" má chuť kopnout do monitoru. Největší přínos vidím v tom, že konečně vím kde vzal Jay Kay z Jamiroquai inspiraci na svou (asi nejslavnější) pokrývku hlavy. Ano, myslím ten giga klóbrc co měla Marie Drahokoupilová na hlavě. Ten byl totiž na celém filmu asi nejvtipnější a sekundovat mu může max. tak espézetka s nechtěně vtipnou zkratkou na Kopeckého Rollsu, se kterým důležitě brázdil ulice Londýna. ()

Master19

Toto je lahůdka. Nevídané anglické exteriéry, dokonale padnoucí Juraj Herz a skvěle meritorní Miloš Kopecký. V mizivém procentu československých filmů (nota bene ze 70. let) uvidíte blikající reklamu na Coca-Colu, oslovování "zápaďáckými" jmény (ač s mírně ironickou intonací), dokonce cizojazičné repliky (nikolv rusky) atd. Jde o to, že Lordu Carletonovi, jakožto hlavě královského cenzorského úřadu, přijdou pod ruku ožehavé snímky, na nichž je vždy nahé ženské tělo a psíček. Lord samozřejmě okamžitě fotografie odsoudí, nicméně v rámci objektivity se je rozhodne důkladněji prozkoumat v klidu domova. K jeho nelibosti se však o nich dozvídá stále více lidí, aby mu pak byly - k nelibosti o mnoho větší - téměř všechny rozkradeny. Závěr filmu je pak dosti překvapivý, i díky tomu, že se jako třešničku na dortu dozvídáme, kdo že to za tajemnými snímky stojí... ()

Autogram

Aký príjemný úpadok mravov, uťahovať si z cenzorov. Najmä na tvrdé 70. roky. Zachránila to asi kráľovna Alžbeta, ktorej obraz tróni nad všetkou zhýralosťou anglickej spoločnosti na čele s hlavným cenzorom. Nepochyboval som, že to môže všetko dopadnúť dobre v réžii toho, o ktorom som mal chvíľami pocit, že režíruje aj samotný film. –––– Ty další bych prosil eliminovat. Dovolíte, abych se sám zcenzuroval? –––– Chránime národ před zločinnými, ničemnými a perverzními výplody lidského ducha. Ja bych si to, s dovolením, vzal. ()

Zagros

Natočit komediální film o cenzorském úřadu v Československu v roce 1970 mi přijde naprosto neuvěřitelné, je to na hranici absurdního humoru z nějaké komedie. :-) Možná v tom soudruzi skutečně viděli kritiku Velké Británie a jejich pokleslé morálky. Každopádně se to podařilo, ale ten kontext zůstává neuvěřitelný. Právě díky cenzuře zůstává tento televizní film pro většinu lidí prakticky neznámý. Psíčci lorda Carltona, ale fungují i bez toho kontextu. Suchý anglický humor v podání dialogů lorda Carltona (perfektně přesvědčivý Miloš Kopecký) a manipulativního poklonkovače v podobě Juraje Herze mi sedl velmi. Ten kontrast usedlého tradičního lorda a odvážných lehce erotických snímků je skvělým prostorem pro podobný druh humoru a tvůrci jej zdařile využili. Mimo jiné je pozoruhodné, kam se za ta léta posunula definice pornografie. Podobné fotky jsou vidět prakticky všude (například reklamy na vše možné) a už nikoho nepohoršují. Asi máme hodně pokleslou morálku. :-) V hodnocení rád přidám této dobré komedii i čtvrtou hvězdu za ten kontext, který dodává další úroveň zábavy. ()

ondrula

Viděl jsem pravda jen půlku, na víc jsem neměl, ale udělal jsem si obrázek, že to komedie rozhodně nebude, protože jsem nezaregistroval jedinej pokus o vtipnost. Zato jsem zaregistroval sáhodlouhé záběry z ulic Londýna, aby bylo každýmu divákovi jasný, o jak nevídaně výpravnej spektákl se jedná. Nekonečný záběry na bobíka řídícího dopravu, parlament a reklamu na coca-colu jsou navíc tak roztřesený, že jsem došel k závěru, že to kameraman točil na ručku ukrytou pod kabátem, aby se nevystavil obvinění ze špionáže. Zápletku jsem moc nepochopil, protože je o tom, že někdo vnutí britskýmu lordu cenzorovi "pornografický" fotky a on se nad nima donekonečna pohoršuje. Taky je vezme domu, kde je nepochopitelně ukazuje sluhovi a pohoršujou se nad nima společně. Vůbec nic na tom nebylo zajímavýho, tak jsem to vypnul. ()

HH

Senilní lord, který píše stěžejní dílo ("Čo že to vlaštně píšu?"), mi připomínal některé ze státníků...asi proto to taky leželo u ledu ()

Rockerman

Téměř půlstoletí stará komedie s příslovečným suchým anglickým humorem se mi moc líbila. To, že TV film o cenzuře byl v roce 1970 zcenzurován jen dokládá absurdnost jakéhokoliv zákazu uměleckých děl ve jménu ochrany morálky obyvatel. Skvostný Miloš Kopecký v roli lorda Carletona! Ten závěr byl celkem předvídatelný, ale nevadí i tak jsem se u této černobílé perly bavil. ()

gombarix

Bizarní komedie, které by prospělo sestříhání na polovinu. Její "tempo" je totiž dost úmorné. Na druhou stranu je fascinující, co se u nás mohlo natočit ještě roku 1970 - některé záběry jsou odvážné vlastně i na dnešní dobu. Celkový dojem zachraňuje hvězdné obsazení (nejlepší je Turzonovová) a občasný podařený dialog, a z mého pohledu také patrný pocit autorů, že v Londýně každá druhá žena nosí brýle. :) ()

ostravak30

Psíščci lorda Carltona je zajímavý film z mnoha pohledů. Tak předně je zvláštní, že v době normalizace točí J. Krejčík film o cenzuře. Že v tom soudruzi neviděli náznak se divím. Ale pravda je, že cenzura se měla točit kolem pornografických obrázků a navíc v Londýně. Třeba to brali jako zesměšnění demokratického principu v Anglii a západním světě. Pravda ovšem je, že to čemu se tehdejší obyvatelé Československa smáli pod fousy je v dnešní demokracii opět pravda a cenzura vesele funguje (viz. Facebook, seznam.cz aj.), ačkoli jinak než zamýšlel Krejčík. Druhý pohled je docela odvážná nahota v našem filmu, která byla výjimečná jak předtím tak potom. Pravdou je, že dnes, když do kin chodí pornofilmy (Love) a většina filmů obsahuje žhavé milostné scény a tuny nahoty působí film opravdu směšně. V tehdejší době to ale musel být vichr do tehdejšího zdrženlivějšího myšlení. Od chvíle, kdy si lord Carlton doveze fotografie domů jsou nám slibovány přílivy komických situací, to se ale neděje. Většinou se o fotkách diskutuje, sem tam se přihodí nějaká zábavná estrádní scénka a to je vše. Film spíše působí trochu jako takový lehce avantgardní protest s prvoplánovou erotikou. ()

javlapippi

"Spoléhám na vás, Georgi." "Spolehněte, vaše lordstvo." Suchopárny anglický lord so suchopárnou záľubou v heraldike, povolaním kráľovský cenzor bojujúci za mravnejšiu monarchiu, dostane za úlohu posúdiť k potencionálnemu vydaniu sériu na dnešnú dobu celkom miernych aktov. Napriek od začiatku odmietavému postoju k verejnej publikácii ho tieto natoľko zaujmú, že ich štúdiu venuje natoľko nadpriemerné množstvo času, až to začne mať nečakané následky na jeho kariéru, politickú budúcnosť a osud britskej spoločnosti. V hlavnej roli exceluje vynikajúci Kopecký, skvelí sú aj jeho pravá pracovná ruka Herz, zanedbávaná choť Drahokoupilová, distingvovaný komorník Filpovský a vynikajúca odviazaná Talianka v podaní Turzonovovej. V rozpočte dokonca zostalo aj na exteriérové zábery v Londýne. Je to vtipné, je to dobre zahrané, len je to trochu dlhé. ()