V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

vyfuk

Rozhodně bych netvrdil, že je to nějak lepší než první díl. Stále přetrvává to, že je to občas totálně zmatené. Hlavně se za jeden film chce stihnout něco, co by se vešlo do dalších tří. Což je sympatické, že to nesmrdí cash-grabem. Nicméně klidně bych uvítal deset filmů, které by byli víc klidné a ne mišmašové se vším všudy. Skvělé scény, skvělá epika. Skvělé výkony. Prostě hezké. Ale když jsem si u jedničky myslel, že bude konec asi tři čtvrtě hodiny před koncem, tak tady jsem se sekl o hodinu a půl. ()

stitch7

/// Velkej zážitek. Dolby atmos bylo naprosto luxusní, občas vibrovaly sedačky. Pohlcující podívaná, která nádherně vypadá a necelé tři hodiny utečou jako nic. Druhá Duna je epická, překvapivá, svá. A dokonce je občas i roztomile vtipná. Chvílemi jsem byl lehce zmatený z rychlého posunu děje / zkratkovitosti, ale to je jen malá výhrada. Znovu opakuji - zážitek. ()

Jacob23

Dnes jsem měl místy otevřenou hubu stejně jako jsem jí měl před 30ti roky třeba u Jurského parku. Je to dokonalý útok na všechny smysly a po dlouhé době film kde skoro 3h nevadí..a žeru ten nasraný xicht Zendayi ()

Avari.73

Tady se většina asi opět posrala s tím hodnocením. Další přehypované dílo, kde vítězí forma nad obsahem. A ani ta forma není kulervoucí jak se mnozí snaží namluvit sobě i druhým. Trikově nic co bych už neviděl, zvuk spíše otravný (viděno v TDL sále) a ten střih panečku...Scény na sebe kolikrát nenavazují, s logikou se tvůrci nepárají vůbec. A to se člověk ještě bál zapnout u toho mozek. Herbert by trpěl.  Zendaya je neherecké prkno a tlačenka. Chalametovi jsem to nevěřil, kór po vypití těch chcanek a předvádění se před premiérou. Bardem otravnej až na půdu. Walkena to moc nebavilo, připomenul mi Neesona v Epizodě 1. Emocionálně to bylo naprosto prázdný, sterilní. Jak se mi první díl líbil, tak tady jsem jen kroutil hlavou. Ať se raději Villeneuve vrátí ke Zmizení. A srovnávat to se Star Wars či Lotrem? Ale notak. Proberte se. ()

KASUGI

Overhyped má nového krále. Jmenuje se Duna2. Může mi někdo vysvětlit, co je na tom filmu devadesát dva procentního? Proboha, vždyť tam není NIC, co bychom neviděli v jiných filmech. Utahané na zbytečných místech. Zkratkovité v momentech, kde bylo potřeba roztáhnout stopáž. Paul s matkou jsou na Arrakisu nevítanými hosty, dokonce všichni zvažují, jestli je nenechají na pospas poušti a najednou bác - otočí o 180 a matku chtějí dát na hlavní kněžku? Je to podané úplně křečovitě. Ještě horší je scéna v aréně. Co to je proboha za debilní dramaturgii, že ve dvoudílném - tedy šestihodinovém filmu, ukážu až daleko za půlkou nějakého nového záporáka a ještě k tomu ho hned hodím do scény se zvratem?!!!!!! Aby byl nějaký zvrat, MUSÍ tomu napřed něco předcházet. Nemůžu poprvé ukázat již evidentně několikátou bitvu v aréně, kde nová postava dostane jednoho nezdrogovaného gladiátora, když ani nevím, že vůbec nějaké bitvy se zdrogovanými gladiátory probíhají. To je vypravěčsky hrozný fail. To je nezpochybnitelný fakt, žádný subjektivní názor. Josh Brolin se tam taky objeví tak nějak zničehožnic a hrozně děsná bžunda, že jste nám zničili těžební loď a málem nás zabili, ale co, rád tě vidím, poznal jsem tě po chůzi starouši. Mimochodem tady je hrozně nešťastné stříhání. Rebelové naběhnou na Brolinovu tlupu a Paul se teprve dívá na Brolina a po dlouhých sekundách dává signál rebelům, ať je nezabíjejí. Harkonneny zabíjení ve vteřině a tady čekají na co? Vypadá to hrozně debilně. A "hudba"? Kamarádovi v práci říkám: "Pamatuješ si, jak byl  před x lety takový ten boom trailerů, kdy každý začínal debilním hlubokým trombónem - TŮŮŮŮ...   ...TŮŮŮŮ... A kamarád výbuch smíchu: "Jo, přesně! Pamatuju." A já: "No tak to tam hraje celý film." Ale všichni vycákaní, protože Zimmer. O té ani ne pětiminutové bitvě (počítám pouze čas, kdy tam je NĚCO vidět a není to zahalené v prachu) se ani zmiňovat nebudu. Jaká droga se před promítáním návštěvníkům kin podávala, že po všech těch Pánech prstenů, Avatarech a Avengerech jim toto přišlo epické a velkolepé? Beru okamžitě 4 kila té drogy. Po ní bude i Kaiser ve Slunce, seno, erotika vypadat fucking big epic. A co se týče závěrečného souboje na nože, Lychova verze má bezpochyby lepší finish. Fakt mám z toho filmu na jazyku hnusnou pachuť, která se tam pořád táhne. Mít to na csfd nějakých adekvátních 80%, tak odcházím z kina vcelku spokojený a dám čtyři hvězdy, za pěknou filmařinu, ale po tom šíleném přestřeleném hypu už vždycky u každé nadšené zmínky ohledně tohoto filmu hodím výraz alá Clint Eastwood Gran Torino gif. ()

dragon94

Druhá Duna je svižnější a akčnější, než první film, ale zároveň příběhově o dost prostější a méně zajímavá. Největším plusem celého filmu tak zůstává nadále pěkný audiovizuál, který sem tam přijde s opravdu krásně nasnímanou scénou. Ovšem stejně jako u prvního filmu to není nic z čeho bych si sednul na zadek. Těch opravdu hezkých scén tolik není a zbytek se bohužel začne velmi rychle recyklovat. Příběhově je to bohužel celé dost předvídatelné bez zajímavějšího zvratu. Dialogy mezi postavami také nepřináší nic moc zajímavého. Veškerý děj, chování a motivace postav mi přišli jak podle šablony. Nebylo v tom nic osobitého, nic co by tomu dalo nějakou výraznější tvář. Tomu nepomáhá ani to, že se zde dost často skáče od události k události bez žádného mezi vývoje.  Začínám se utvrzovat v tom, že tohle opravdu nebude filmová série pro mě a že by to určitě fungovalo o dost lépe, kdyby to byl seriál.  Co se hodnocení týče tak chápu, že je snadné tomu nekriticky nastřelit plný počet za sem tam epický záběr a občasné zaburácení hudby, protože přecejen je to ta velká filmová událost, na kterou se všichni dost těšili a očekávali jak je to audiovizuálně vystřelí až na Arrakis.. Což film vlastně jakž takž splňuje, ale zadíváteli se pozorněji zjistíte, že je to celé jen jedna velká nafouknutá bublina, která toho, ani po té audiovizuální stránce, tolik nenabízí. Jinými slovy, když se nenecháte strhnout tím, že jde o velký audiovizuální fenomén, s největší pravdepodobností si film zase tolik neužijete. Ovšem lhal bych, kdybych řekl, že shlédnutí lituji a že se mi to celé vlastně nakonec docela nelíbilo. Ovšem jestli si z toho budu za pár dní pamatovat i něco víc, nebo že bych se chtěl někdy v budoucnu podívat znovu.. To se opravdu říct nedá. 3* 60% ()

Ravi

Jedním slovem Epos. Herbertovi dělá toto zpracování čest. Oproti jedničce méně ikonické a obrazodějotvorné, ale o to více akční a intrikářské. Proměna hlavní postavy je opravdu obrovská a děsivá. Stejně, jako např. u Haydena (Anakin/Vader) v SW III si ale myslím, že divák bude mít problém to přijmout, což není problém filmu v obou případech. Jen na to prostě nejsme zvyklí. O to větší to je, brr... děsivé. Člověk nějak věří, že to je jinak mrk mrk. Ale není. Velký otazník - na čí straně budete na konci filmu? Toť největší otázka kladená hluboko do hrudi každého diváka :) 95% = 5/5 ()

Almásy

absolutne vyrovnaná, samostojná pecka ktorá by sa mala stať 4. filmom čo dostane 11 oscarov. majstrovská réžia, majstrovské výkony, majstrovská podívaná. všetko čo píšu je pravda. ()

Ludivitto

Slabsich pet. Nemuzu tomu dat 4* kdyz vim, co za filmy 4* dostava. Na silnych 5* je druha pulka trosku moc divadelni a finalni bitva lehce pitoma. Prvni pule je orgasmicka. ()

Specs

Hlášky: Stilgar: - "Madhi je příliš skromný na to, aby řekl, že je Madhi. O to víc důvodů, proč vědět, že je! Jak je napsáno!" & Chani: - "Tohle 'proroctví' je způsob, jak nás zotročují!" & Jessica: - "Můžeš zemřít. Můžeš vidět. Krásu i hrůzu." & Císař Šaddam IV: (k Paulovi) - "Víš, proč jsem ho zabil? Protože to byl člověk, který věřil v pravidla srdce, ale srdce není určeno k tomu, aby vládlo. Jinými slovy, tvůj otec byl slabý člověk." & Paul Atreides: - "'Ať se tvůj nůž rozštípne a roztříští.'" & Paul Atreides: - "Jsem Paul Muad'Dib Atreides, vévoda z Arrakisu. Ruka Boží budiž mi svědkem, jsem Hlas z Vnějšího světa! Dovedu vás do RÁJE!" ()

DeathTheKid

V podstatě part 1 je o tom, že týpci A jsou na planetě Duna dobyti týpky B a part 2 je o tom, že týpci A dobyjou na planetě Duna týpky B. Nebavme se o audiovizuálu, protože opakovat se po milionté není originální. Vše je řemeslně vlastně dobré, ale mě, stejně jako Anakina Skywalkera, už ten písek začal srát, což nevím, jestli můžu relevantně filmu vyčíst, protože o tom celém je. Pak je tu celý přerod Paula v Ježíše. Prve se brání, a pak už je to vlastě hodně cool nápad. Jdem pojebat albíny, včetně jejich nové tváře, Austina Butlera. Prý jeho výkon někdo přirovnává k Ledgerovu Jokerovi. No, možná by ten někdo měl přestat šňupat koření. A to je možná to, proč na mě Duna tak nepůsobí, protože nikdo není výjimečný, jako Ledger. Nakonec dávám 3 hvězdy, čistě ze vzdoru, protože na 92 % je druhá Duna stejně emočně zabržěná, linie Harkonenů, které byly v jedničce zajímavé a mysteriózní jsou teď jen kulisou nutnou k rychlému smetení z koberečku, imperátor působí dojmem najmutého Mandarina z Iron Mana 3 a opět podezřívám, že lidí jsou strženi davovou hysterií, stejně jako u Nolanova Oppenheimera. Je to kvalitní film, docela i uvažuju na něj zajít znovu, ale někdo to racio v hodnocení musí naklánět na rozumnou mez. A naštěstí jsem neslyšel přísedící masturbovat. ()

Trisis

Mňa to nebavilo. Krásne obrázky, kamera, výprava, hudba občas prepalená (Zimmer je skvelý, no mám pocit že keď mu dochádzajú nápady, už robí len hluk) a čo si budeme hovoriť, tento režisér na odvyprávanie konzistentného príbehu proste nemá. Napadlo by ma 10 mien, ktoré by s týmto rozpočtom, týmom a zázemím odvypravali scenár omnoho lepšie. Krásne to vidieť na filme Sicario, kedy ešte Taylor Sheridan nemal v Hollywoode dostatočne meno, aby mu zverili réžiu. A Villeneuve mu to proste zmršil do niečoho, čo sa skoro nedá dopozerať. Odkedy si Sheridan môže svoje scenáre aj režírovať, jeho tvorba výrazne stúpla na kvalite. Celkové hodnotenie tu na ČSFD je už len zrkadlo davového šialenstva. Z kina som neodišiel v polovici len a len preto, že kvôli COVIDu som v kine nebol 4 roky a toto bolo prvé, na čo som sa vybral po dlhom čase pomýlený tunajším hodnotením a recenziami. A ešte... Casting bol dobrý, no hlavnej postave chýbala charizma, aby sa jej dal uveriť prerod... ()

Masrii

Rozhodně je to proti prvnímu dílu pokrok. Je tam akce, napětí, konečně se spousta věcí pro nečtenáře předlohy vysvětlila a hlavně zůstala krásná podívaná...ale do plného hodnocení tomu stále něco chybí. Nějak necítím žádný vztah k hlavním postavám, stále jsou některé události až příliš předvídatelné, vztah Paula s Chani mě nepřesvědčil. Jsou filmy, které si pamatuju přesně i po letech, ale tento mezi ně patřit nebude. Nicméně se moc rád podívám na další díl a třeba pak ještě své hodnocení přehodnotím. 80% ()

Hollohlaway

Vizuálně sice fajn, ale jinak přehnaně epické a v kině až nečekaně hlasitě uřvané. Velkolepá rozmáchlost sice občas ohromila, ale v ději mi chyběla větší pestrost, postavy kromě patetických prohlášení a zvolání nemají skoro žádné dialogy, žádné odlehčení, zklidnění tempa... K žádné postavě jsem si nevytvořil sebemenší vztah, vývoj děje je na mě prostě moc jako kronika z nadhledu. Délka taky skoro až až, celou dobu výrazně depresivní a atmosféra na mě ležela jak těžká deka, byl jsem celkem rád, že to skončilo. ()

Comics.jto

Proč je tato "recenze" dlouhá jak týden?  "Účel recenze je pomoci rozhodnout se potenciálnímu divákovi, jestli je snímek pro něj vhodný na sledování. To moje je jen textová podoba žvástání, které sepisuji 3 hodiny - kdo to čte celé díky moc :D. Někdy jsou filmy, které mě prostě donutí se rozepsat a jsou inspirativní a mají tolik věcí, o kterých se dá mluvit a teď jsem moc o ničem dlouho nepsal, i když nyní jen omezeně - bez spoilerů.  .  CO JE DUNA? 🌌 .   O čem vlastně Duna je? Duna je příběh o rodech, které nějakým způsobem ovlivňují dění na planetě Arrakis (místním jazykem Dune). Na písečné planetě, se mimo obří červíky, vyskytuje "koření", které je extrémně ceněný matroš ve vesmíru, nejenže má nějaký psychotrofní účinky, ale hlavně je důležitý pro pohon na mezigalaktické cestování. Asi už tušíte, že to je vědecká fikce a pěkně vzdálená od nynější podoby světa. (Btw všichni jsou lidi, i když by někdo řekl "Co to je za obludu" 😧 a pak se pokřižoval, ale Země je i v knihách zmíněna jen mírně). A zároveň politické drama co vyústí ve válečný film. A ve druhé ČÁSTI se ještě rozvinou náboženské prvky. (ne druhý díl, protože to není jen zdařbůch pokračování na vydělaní peněz, ale dokončení adaptace první knihy "Dune" od Franka Herberta)  .  NÁBOŽENSKÉ TÉMATA 🌏  .  A konečně jsme se teda dostali k té druhé části. [MOŽNÉ SPOILERY NA PRVNÍ DÍL!] Na rovinu řeknu: první část byla slovy, dalo by se říct, jen základní slovní zásoba. Druhá je rodilý mluvčí - toho co tento opus dokázal. (btw pokud by první díl dostatečně nevydělal, tak by projekt Warneři zatrhli a měli bychom první část knihy, která je k ničemu) Tady se doslova Paul (Chalamet - Wonka {8/10}, K zemi hleď {8/10}) stal doslova Ježíšem (Mesiášem), nebudu nic vyzrazovat, ale některé motivy jsou takové prvky, co se vyskytují i u našich náboženstvích + taková věc za příběhem k zamyšlení se nad tím, co náboženství je a jak funguje, a slouží to i jako zdroj humoru (pravděpodobně záměr?). Náboženství, víra a mytologie (prosím nespojujte to nějak, aby to nevyznělo jako urážka) mi přišli vždy extrémně zajímavé, proto si studuji - čtu mytologie, Bibli atd. Aneb kulturně odlišné vysvětlení věcí, co lidi nechápali. Tady to je pro mě úplně zajímavé na sledování - máme tu například i spiritulistické věci jako posvátné věci, předpovědi budoucnosti, kulty, obřady, tradice, které jsou provázány celou naší historií a kontinenty. Celkově je svět nádherně promyšlený, hlavně ta adaptace lidí na planetu.  .  POSTAVY 👥  .  A dále tu je matka Paula (Rebecca Ferguson), která je členkou zajímavého společenství, které stimuluje rody, aby se chovali, jak je potřeba a různě manipuluje politikou. Takový ilumináti.  Z herců bych ještě vyzdvihl Zendayu (MCU Spider-man {7,5/10}, Euforie), Florence Pugh (Slunovrat {7/10}, Oppenheimer {8/10}), Dava Bautistu (Strážci Galaxie {8,3/10}) - i když ten neměl moc co hrát, jeho role se točila pořád v kruhu. Zatímco v jedničce byl zajímavý a čekal jsem, že tady se jeho osobnost rozvine. A ještě za zmínku stojí psychopatická role Austina Butlera. .  REŽISÉR A DIALOGY 💬 .  Nesmím opomenout na režiséra - Denis Villeneuve (Blade runner 2049 {8/10}, Příchozí {9/10}) NESNÁŠÍ DIALOGY (zdroj Kinobox), a proto tak ty filmy od něho, jak už jsme zvyklý, tak vypadají. Důsledkem je, že pak někdo u toho usíná či checkuje čas. Já podivín s jeho přístupem souhlasím, stejnak si je nepamatuji. Kdo mě zná, ví že, upřednostňuji diskurz před příběhem, což znamená, že mě tolik nezajímá o co jde, proto jsem otevřený všem žánrům. Ale o to, jak je to vyprávěný - styl a zpracování. To možná ovlivňuje můj přístup. Naproti tomu zase mám rád i komornější snímky např. Velrybu, Outfit, které jsou spíše divadelní a stojí na dialozích, logicky když se skoro celé odehrávají jen v jedné místnosti. Já jsem tak nějak všemu nakloněnej :D.   .  VIZUÁL 🎨 .  Co mě na filmu bavilo je vizuál. Ať už kvalitní CGI,  střídání širokoúhlých a mega velkých celků např. scenérii, bitev, planety v kontrastu s extra close-upama na pohyb písku, detaily obličejů, mechanika strojů a tarbíka 🥺 (nemyslím tebe Wonko). A každá akční scéna je jinak natočená a podobně. Ať už duel, velká bitva, plížení či boje v aréně. Proto doporučuji zajít na co největší plátno v okolí. V Jihlavě, kde jsem byl já, tak 1. sál se zaobleným plátnem.  .  PŘÍBĚH, MOC MAINSTREAM? 📖 .  První 2h jsou stejné tempo jak v roce 2021. Poté už je to rychlejší, sice zajímavější, ale též ukvapenější. Pořádně není nechán čas pro diváky nechat si projít všechny důležité události a plotwisty, co se stanou. Všechno tam hodí jak obrázky v krvavém leporelu. Problém také je, že je to moc přehypený a lidé čekají blockbuster, jenže tady může přijít zklamání a nuda. Taky to takhle vypadalo ve vyprodaném sále, kde jsem byl. PS: Koukání na to, kolik je, je jako zývání. Jeden týpek koukne kolik je rozsvítí mobil, všichni se kouknou, co se děje 😮 najednou světlo! A pak si řeknou "Hmm... kolik vlastně je 💀? 💯% pokud vás nebavila první část, nechoďte na druhou. To můžu říct narovinu. A jako nevím co děti, ne jestli si mají kde hrát, ale jestli to je pro ně. Film je PG13 (12+) takže si rodiče řeknou "Hej rodinný film o pouštních lidech". Ale film má spoustu dospělých témat a rozhodnutí, co nemůžou moc probrat. Schválně zkuste jim vysvětlit manipulaci náboženstvím, fanatismus, skrytou sex scénu, psychopata, co si užívá bolest a pořád kolem sebe zabíjí (I když bez krve), války a hlavně je to velká politika. Narozdíl od LOTRa, tady není svět vykreslen černobíle a pohádkově...radši přestanu. Každé druhé fantasy takové je, to je věc žánru a LOTR byl základní stavební kámen. A mne to přijde strašně klišé věc a líné kreativní rozhodnutí, jak vytvořit protipóly. (srry musel jsem). Většina věcí je jen kvůli politice/moci/slávě a není to osobní. Různá rozhodnutí pro vyšší cíle.   .  MOJE POCITY 👤 .  Film vyždímal totálně sci-fi, i když měl pár chyb. Po filmu jsem měl pocit, že jsem viděl něco epicky velikého a utekl jsem daleko od svých bezvýznamných problémů. Pocit, že jsem zažil nějakou historickou událost z venku, jako objektivní divák spíš než pohledem Paula. Knihu jsem zatím nečetl (I když plánuji), takže mi závěrečné odchylky nevadí. Asi třetí nejlepší zážitek, co jsem měl v kině a to hlavně kvůli tomu, že to je přímo natočené pro kina. Film pak může být na obrazovkách příliš tmavý (a zase budou otázky: Proč jsou filmy čím dál tmavší - bráško máme na to technologie tak proč ne, když je to autorské rozhodnutí a chce si hrát se světlem (tmou)) a *neznám superlativa na hudbu* hudba která je správně dunivá a načasovaná mým oblíbeným tvůrcem Hansem Zimmerem pak nemusí mít na nekvalitních přehrávačích správný vibe a dialogy a jemné zvuky se budou ztrácet. Film měl epický závěr asi jedna z nejlepších katarzí, co jsem kdy měl. (Ne)obsáhlost druhé části uspěchal, ale nejsem si jistý, jestli by to větší stopáž zachránila či spíš měl do první části dát více momentů.  .  Konečný verdikt: 9,3/10 (zatím, potřebuji rwtch) () (menej) (viac)

kenkaku

Tak seriál nakonec pokračuje po třech letech (ne dvou) přesně tam co skončil a já si říkám (po tom intru sumarizujícím prakticky vše podstatné), jestli by vůbec vadilo vidět jen tuto druhou část. Z první si totiž pamatuju prd a nemám pocit, že by mi něco chybělo (po tom intru myšleno). No uvidíme… (o dvě a půl hodiny později). A tohle je jako všechno? Seriál tedy evidentně pokračuje a tentokrát si budeme muset počkat určitě déle než 3 roky. Ono se totiž (nečekaně) zas tak moc neuzavřelo. Za mě fail jako prase. Když mamlas věděl, že je knih 6, ale zpracovává jen jednu, mohl pracovat s obsahem odpovídajícím způsobem. Méně žvanit a více dodat příběhu pocit celistvosti. Co dodat závěrem. Asi nejvíc LOL byla emancipovaná (věčně nasraná) pipka. Naprosto nechápu to její výsadní postavení a zcela plně chápu konečné rozhodnutí “tarbíka”. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl