V druhom pokračovaní epickej ságy sa Paul Atreides (Timothée Chalamet) spojí s Chani (Zendaya) a Fremenmi, aby sa pomstil sprisahancom, ktorí zničili jeho rodinu, a snaží sa zabrániť hroznej budúcnosti, ktorú môže predpovedať iba on. (Continental film)

AtemuLukas

Dobře máme tu druhou část a já jsem opět trochu rozpolcen. Chápu, že dnešní divák není tak náročný, když mu kina cpou neustálé Marvel kopie, které jsou pořád stejné. A asi díky tomu má tento snímek tak velké  hodnocení. Jako ale malý posun oproti prvnímu dílu tu je, avšak i Ty neduhy z prvního. No ale nejdříve co se tedy změnilo. Jednoznačně se změnilo tempo. To už není tak pozvolné, jako v prvním díle, ale je naopak více akční. Pro někoho dobře, pro někoho ne. Co se však nezměnilo. U prvního dílu jsem měl problém s tím, že Ty kulisy připomínaly hodně Star Wars + Stargate movie a upřímně tady jsem měl zase ten pocit. Ale budiž, to bych dokázal překousnout. Jenže tu máme pak charakter postav, které mají stejné neduhy, jako většina nových filmů. Hlavní neduh tu je ten, že mi na žádné postavě v prvním, ani druhém dílu nezáleželo, díky čemuž mi bylo jedno jak to s ni dopadne.  Což mě trochu mrzí, protože  bych to pak alespoň mohl hodnotit lépe. Co však ale snímek divákovi opravdu zkazí ta poslední třetina filmu, která mi už přišla až moc uspěchaná. Jako dle mého názoru se nejedná o masterpiece, ale spíš o grandiózní s*acku. Dávám max dvě hvězdy. ()

mapar

Typický Villeneuve, absolutní mistrovství filmového řemesla. Blockbusterová krmě nejvyšší jakosti. A tak dále v superlativech bych mohl ještě chvíli pokračovat. Vidět takový film v kině je prostě povznášející zážitek. Vyprávění obrazem na jedničku. Škoda, že v momentech, kdy je potřeba vyprávět i pomocí dialogů, Villeneuve jako vždy selhává. Tedy, není to žádná extra hrůza, jen plytkost scénáře a dialogů silně kontrastuje se zbylými aspekty filmu. Taky mě film dost zklamal jako adaptace knihy. Filmu jako takovému to nijak neublížilo, autor si prostě jen vybral motivy, které považoval za důelžité a těm se věnoval, ale bohužel tak vypustil velmi důležité aspekty (woke Chani si tedy taky mohl odpustit), a tedy pro mne zůstává jak Lynchova tak ta minisériová verze mnohem lepší adaptací. Pokud ale jdete "jenom" na kino událost roku, nebudete zklamaní. Už jsem byl dvakrát a myslím, že si ještě jednou zajdu. ()

dogzila

Epicky natočená čast Duna2. Musím konštatovať že už som nedúfal. Konečne som nemusel pozerať na nekonečnú stupídnu strielačku alebo superhrdinov. Dej ubiehal plynulo a akcie bolo tak akurat. ()

antalyan

Druhá duna mi přijde trochu přechválená, spousta postav je navzdory skoro tříhodinové stopáži nevyužitá, taky už začínám být alergický na takto otevřené konce. ()

doubravkaa

Bylo to epické a krásné. Bylo to pohlcující, ten nový zvláštní svět mě opravdu vtáhl. Černobílé scény byly až mrazivé. Byl to audiovizuální zážitek a ani mi nevadila dlouhá stopáž. ()

Valenn

Nemožné se stalo skutečností a Denis nám absolutně suverénně naservíroval pompézní a rozmáchlý audiovizuální ekvivalent orgasmu. Už v recenzi na první díl jsem psal, že je to nejlepší film z ranku scifi a fantasy od dob Návratu krále. Dvojka tuhle vysokou laťku nejen udržela, ale ještě i o trochu vylepšila. Herr Zimmer znovu rozduněl svůj repertoár a jestli za soundtrack k prvnímu dílu dostal Oscara tak tady by to mělo být bez diskuze. Je tu jen jediný aspekt, který v tomto eposu o zrození "sympatického diktátora" není dokonalý. Tím aspektem je postava Chani a její představitelka Zendaya. Zendaya neumí hrát a na roli se vůbec nehodí. Scénáristické zprznění postavy Chani je trestuhodné avšak je smutným faktem, že se to dalo čekat. Chani se sice v předloze může zdát jako pasivní postava ale v určitých aspektech je to určitě silná ženská hrdinka. Jenže to čtenář musí vnímat nuance a kontext knihy a postavy. A bohužel nuance a kontext jsou zjevně něco pod rozlišovací schopností Hollywoodu a amerického publika a všechno včetně vnitřní síly silných ženských hrdinek musí býti do diváka pěchováno silou a pod tlakem, aby všichni viděli jak je ten Hollywood a soudruzi v něm progresivní. A mě to pak ne že štve ale vyloženě sere. I přes tuto vadu na kráse však pozitiva jednoznačně převažují a tento snímek je jednoznačným triumfem páně Villeneuva i všech zúčastněných. A znovu říkám, že tato Dunivá duologie je to nejlepší z fantaskního žánru od Prstenovské trilogie. Snad to Denis v budoucnu doklepe do zdárného konce tím třetím dílem s podobnými kvalitami a co se týče trilogií tak konečně vznikne důstojný kvalitativní nástupce trilogie Středozemské. ()

Sardaukar

Kull wahád - jsem vzrušen! Naprosto geniální uchopení Herbertova tématu, ikdyž s drobnými odchylkami, které se ovšem dají odpustit. Herci dobře obsazení, nicméně Irulán jsem si vždy představoval jako supermodelku typu Claudie Schiffer, ale což už. Lisán al Ghaib ruleZZZZ! ()

vajico4

Epické! Ze stránky filmu tomu prostě nemám co vytknout a dokonale jsem si užil zvuk, efekty, hudbu i herecké výkony. Čekání na červa byl nádherný záběr. Jen mi prostě na pět hvězd chybí zajímavější děj, což pochopitelně filmaři nijak neovlivní. ()

BStone

Dnes konečně v kině. Duna 2 je kulervoucí audiovizuální zážitek pro všechny pravověrné fanoušky sci-fi. Podobnost s dnešním stavem světa čistě náhodná. Duna rozhodně splnila, co jsem očekával. Plný počet nedávám jen v kontextu s Dennisovým filmem Příchozí, který mě dostal o dost víc. 85% ()

Langosos

Velkolepý audiovizuální zážitek současnosti, který toho ve mě zanechal tak moc, než si to můžu představit. Spousta lidí, jako třeba i já, označoval tuhle novodobou Dunu jen za pěkný vizuál. Avšak nebýt skvělého scénáře, rozšířeného příběhu a dobře napsaných postav, tak ani zdaleka nemiluju tento film takovým okouzlujícím způsobem. Je to překrásné vizuální vyprávění, kde se slovy moc nevypráví, ale proto každé slovo co každá postava řekne má o to větší význam a podstatu v ději. Ovšem pro mě je to zcela ukázkový produkt toho, že Denis Villeneuve rozumí filmovému médiu na úplně jiné úrovni než všichni ostatní režiséři. Je neuvěřitelný, kolik toho dokázal zrežírovat právě s tak málo dialogy a jak skvěle umí předat všechny potřebný informace divákovi a kinařům čistě pomocí kamery, obrazu, hudby, zvuků a barev. Je to prvotřídní muž, který naservíroval opravdu jedinečný příběh z daleké budoucnosti. Jednoduše je to jedinečný, kultovní a zásadní příběh s precizním scénářem, který v kompletní skládačce s audiovizuální stránkou dává poslední kousky skládačky celého snímku. Je to zážitek, u kterého chcete být, který si nechcete nechat ujít a který bude dlouhé roky ještě vzpomínat..... Je to podle mě generační dílo, jaké tu dlouhé roky nebylo a dlouhé roky nebude. Díky tomu, že samotná knižní předloha nabídla, tak vyzrálý a komplexní počin, tak i tento film je silným příběhem. Příběhem, který je netradiční, který dává najevo, co vše je dobré i špatné s tímto světem. Příběhem, který varuje před hrozbami lidstva, když se na rozcestí vydá špatným směrem. Tohle je příběh a film, který dokáže utvářet díky strachu lepší svět. 10/10 ()

Cain(cz)

Závidím divákům pod 25 let, pro ně musí být FILM neskutečně zážitek, tak jako pro "naši" generaci podobně epické filmy před 20 lety (například.: Matrix, Pán Prstenů). A rozhodně nemám v úmyslu komukoliv kazit nadšení a radost, přesto žádám o trpělivost s vysvětlením proč "jen" za 3*.Film klouže majestátně po povrchu písečných DUN, kdy však tajemství a bohatství Světa předlohy je žel bohu neodhaleno. A tak svět, který v knize obsahuje i hutný rejstřík pojmů k danému Světu a dále skvělé úvodní citáty kapitol, je ve Filmech, s prvním dílem přes 5 hodin materiálu, skutečnou obsahovou pouští, bez oáz, kdy například schází i smysluplný prostor pro GILDU a navigátory. Zde nejde o kritiku ve smyslu kvality a věrnosti adaptace, ale ve smyslu selhání budování druhotného světa na plátně, který je v románu mnohem zajímavější, než laskavý divák po shlédnutí může jen stěží, ne jeho chybou, tušit. Jako bych Vám chtěl dle receptu uvařit Vaše oblíbené jídlo, kdy ze všech ingrediencí bych většinu vynechal a snažil se Vás zaujmout kvalitou porcelánových talířů a křišťálových sklenic ze který by jste poté večeřeli a pili. Ano pokud by jste neznali pravou chuť předlohy, byli by jste tou krásou beze chuti právem ohromeni. Věřte mne Však, že je to strohý chod. Dále se nemohu zbavit dojmu, že hrdinové i antihrdinové filmu si drží od diváka mírně řečeno odstup, kdy jediná postava, která skrze svého herce skutečně ve mne vzbudila náznak emoci, byla v samém závěru se srdcem zlomená Zendaya. A Postava Imperátora? Shrbený  a unavený starý muž, beze pocitu hrozby z jeho moci a majestátu... Vlastně již ani více nechci psát. Duna není vítězstvím formy nad obsahem, ale rezignace obsahu před strohou do prostoru rozmáchlou  formou. ()

GlaDOS

Kinosály musí přidávat do popcornu koření, protože jinak si nedokážu vysvětlit orgasmické výlevy typu "film století" a "filmová událost naší generace". Líbila se mi druhá část? Ano. Mělo to dobrý audiovizuál? Ano. Mělo to převratný audiovizuál, který jsem nikdy nikde neviděl? Ne. Vyvolalo to ve mně nějaké emoce? Ne. Bohužel druhá část mi přijde slabší než první. Vyprávění působilo rozmělněně, skoro jako seskládané z výstřižků knižního děje, slepené velkým množstvím hezké vizuální vaty. Na závěrečnou bitvu o Arrakeen skoro jako by nebyl čas, i když pocitově mi přišla stopáž zbytečně natahovaná a zasloužila by si o 30 minut zkrátit. A jak tak Denis spěchal, v posledních 20 minutách bez jakékoliv gradace odpraví všechny záporáky, včetně Feyd-Rautha Harkonnena, který se i v této adaptaci nezbavil poněkud karikaturního ztvárnění. Ve výsledku jsem rád, že jsem druhou část Duny viděl, ale bohužel už druhý den po shlédnutí na ni nemám žádnou silnou vzpomínku. Budu asi za heretika, ale i když se mi v Lynchově adaptaci nelíbí příliš kladné (a tím i ploché) ztvárnění Paula, jeho film mi prostě přijde exotičtější, tajemnější, bohatější a ve výsledku i zapamatovatelnější. ()

Hlubinix

Jestli hledáte film, jenž by šel označit tím otřepaným úslovím "vizuální orgie", pak jste dorazili správně na adresu Denise Villenevueva. Příběh a herecké výkony by za normálních okolností také zaujaly svojí kvalitou, avšak k mým 89% tento film vyzdvihují jednoznačně vizuální efekty a jejich umělecká vize. Film umí krásně prodat ty nejlepší technologie, jaké se dnes v Hollywoodu objevují, i když mu to mírně ubírá na charakteru, jenž vykazuje zvlášť Duna 1984. Část druhá je bezpochyby po všech stránkách lepší než část první. Příběh se zde pořádně rozjíždí, postavy jsou víc prokreslené a dostane se prostoru i dalším kromě Paula "Muad'Diba" Atreida. Zatímco v první části mi chybělo určité hlubší prokreslení okolností kolem hlavního hrdiny a celkové vyznění příběhu, druhá část je přinesla. Akorát ne úplně bezchybně. Předlohu jsem sice zatím nečetl a tuto recenzi upravím, až tak učiním, ale i tak bych řekl, že závěr tohoto filmu je pořád poněkud uspěchaný a chybí mu větší předehra. Paul zde překonává jednu velkou událost za druhou a mezi nimi není dostatek prostoru na to, aby to divák vstřebal. To je sice ten hlavní problém Lynchovy Duny, ale ani Villeneuve se mu nedokázal uplně vyhnout. Další výtka by mířila směrem k hudbě, která je na mě až příliš monumentální a i když nejde až do bolest způsobujících hlasitostí (alespoň v mém kině), chybí jí nějaký společný motiv, co by se postupně vyvíjel a správně doplňoval Usúlovu cestu. Avšak o celkovém doporučení pro všechny, kteří ještě neviděli, se nemá cenu zmiňovat. ()

HomerKubesh

Asi jsem čekal moc. Řemeslně samozřejmě dokonalé, tak proč sem se nudil! Moc pouště a ty slavný fremeni mě nějakým způsobem dost srali. Škoda, že sem nešel radši na kungfu pandu. Na další díl půjdu asi z povinnosti. ()

DANIELRODEN

No, asi takhle. Filmy Denise Villeneuva většinou nechápu a tím pádem moc nemusím. Ani první Duna mne nijak nenadchla, ale protože jsem v tomhle trochu Sheldon a protože je Duna moje oblíbená kniha, odhodlal jsem se i na druhý díl. Po první hodině polohlasných whatthefucků jsem chtěl naprudko odejít, ale zbyl mi popcorn, takže jsem zůstal. A dobře jsem udělal. Protože pak se něco tak nějak zlomilo a bylo to tam. Nevím jak, nevím co, ale za dva dny jsem musel do kina znovu, protože jsem si chtěl ten neskutečný zážitek ještě jednou zopakovat, což se mi nestalo dobře deset let. Jedním slovem epické, naprosto. A Hans Zimmer tomu po dost letech dal taky pořádně na prdel. ()

mrtoncek

Líbí se mi ty budíčky :) i když to má skoro tři hodiny tak to pravidelně vystřelí VOLUME z 0 na 100 do milisekund. Opravdu u toho neusnete !!! Jinak žánrově spíš Psycho/Sci-Fi/Válečný ? ()

gomil

Duna část druhá přepisuje dějiny. Jak bylo přelomovým filmem star wars nebo pán prstenů, duna je dalším pomyslným mezníkem. První díl byl až na pár scén spíše v pomalejším tempu, a spíše nám představoval základy fungování světa. Druhá část to posouvá o tři stupně výš, a mimo více akčních scén přináší hlavně šachovou partii na poli "galaktického impéria". Nechybí ani kritika a zároveň opěvování náboženství, respektive církve, a další mocenské boje. Ani téměř 3 hodinová délka filmu neubírá, naopak. S radostí bych sledoval klidně další dvě. Ničeho nepřebývá ani nechybí. Určitě bych vyzdvihl hudbu, která je nezapomenutelná sama o sobě, a v kombinaci s vizuálem v i maxu, že každý záběr by mohl být tapetou, je to až nepopsatelný. 10/10 není co bych vytknul ()

Druhé V hlavě je obrovský hit

Druhé V hlavě je obrovský hit

17.06.2024

Rozjuchané emoce nejsou pouze předmětem nového animáku V hlavě 2, neboť neskrývanou radost v současnosti jistě prožívají i u studia Pixar, potažmo u Disneyho. Film, v němž sledujeme myšlenkové a… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

10.04.2024

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (viac)

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl