Rukopis nájdený v Zaragoze

• Československo Rukopis nájdený v Zaragoze (viac)
Dráma / Fantasy / Historický / Mysteriózny / Komédia
Poľsko, 1964, 124 min (Director's Cut: 175 min, Alternatívna 182 min)

Predloha:

Jan Potocki (kniha)

Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Gustaw Holoubek, Joanna Jędryka, Janusz Kłosiński, Bogumił Kobiela, Barbara Krafftówna (viac)

Zábavný historický film Rukopis nájdený v Zaragoze v sebe spája prvky štýlovej kostýmovej komédie, dobrodružného rytierskeho filmu i fantastickej báje s duchmi, s obesencami, so šialencami a s tajomnými princeznami. Bol natočený podľa nevšedného románu veľkého dobrodruha, kniežaťa Jana Potockého, z roku 1815. Román vznikol ako farbisté rozprávanie a súčasne satira na ľudskú pochabosť a poverčivosť. Jeho hlavným hrdinom je mladý Alfonso van Worden, ktorý sa práve dozvedel, že je jediným mužským potomkom slávneho rodu a že ho vybrali, aby plnil veľké úlohy. Film, ktorý rozpráva o náhodnosti ľudského osudu, využíva epizodickú formu rozprávania, voľne prechádza od tragiky k sarkazmu a komike a od reality k fantázii. (MFFK Febiofest)

vitekpe

Roztomila, s divakem si pohravajici cernbila trihodinova podivana. Trosku ve stylu filmu Karla Zemana + plno krasnych zen. Pola Raksa included... ;) Zvidavym divakum lze doporucit, pro mainstream asi ne... 4+ ()

PfefferSalz

Jsem rád, že jsem se nezalekl stopáže a na Rukopis jsem si zašel. Nečekal jsem, že se budu tak dobře bavit a humor snímku opravdu nechyběl. I přes vzájemnou propletenost všech příběhů ve filmu, jsem se kupodivu neztratil a pořád jsem věděl "která bije". Štěstí, že jsem seděl až v poslední řadě a štěstí, že jsem do sálu šikovně propašoval zázvorový tonik, bez něj bych asi kvůli délce filmu umřel během projekce. Každopádně tleskám tvůrcům a jednou, až opravdu, ale opravdu nebudu mít co dělat, tak to sjedu ještě jednou. ¤¤¤ LFŠ 2013 (Slovácké divadlo) ()

Rozjimatel

[3,5*]     Historicko-fantazijný film s poriadne zamotaným dejom, s mimoriadne zložitou retrospektívnou štruktúrou. Pozostáva z 9 epizód, ktoré sa do seba vnárajú (postava jednej epizódy začne rozprávať svoj príbeh, ktorý sa stáva ďalšou epizódou), vzájomne prelínajú a doplňujú, až napokon vytvoria celkovú mozaiku. A akoby toho nebolo dosť, vo filme sa prelínajú snové scény takým spôsobom, že divák nevie, kde konči skutočnosť a začína fantázia (sen). Film má nepochybne svoj pôvab - má výbornú tajuplnú atmosféru, svojský humor, výborné kulisy a kostýmy a minimalistickú hudbu. Lenže pri tej úctyhodnej, viac ako 3-hodinovej dĺžke sa sa nedokázal vyhnúť viacerým hluchým miestam, kde sa náboj vytráca. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

JimiH

Jsem tu v menšině, ale přestože mám rád historické snímky i surrealismus, tak mě tento film nenadchl. Na vině je asi to, že jeho délka a neustálý pocit deja vu, mi ztěžovala si vychutnat výborného Cybulského a užít si film tak, jako Vláčilovské, Tarkovského či Bergmanovské eposy. ()

Carthorias

Fascinující hlavolam připomínající svou komplexností dílo MC Eschera, potažmo svou retrospektivou cimrmanovské: "Víš, to bylo tak..." Celé je to v polštině, což je pro někoho zvyklého od Poláků maximálně na zkažené maso osvěžujícím až surrealním zážitkem. A k tomu všemu uvolněný sexuální podtext (lesbické incestní muslimské princezny hovoří za vše) a fenomenální humor, někdy až montypythonovský (opravdu jsem neočekával španělskou inkvizici), to vše dělá z Rukopisu stěžejní dílo Evropské kinematografie 60. let. ()

kersten

Prrvá časť filmu jedinečná, fantazijná, famózne kostými i vtipný dej, bavila som sa. Horšie to už bolo s druhou časťou filmu. Nekonečná stopáž pochovala veškeré moje nadšenie. Táto skutočne dlhá pasáž bola skôr na škodu. na konci filmu som už aj zabudla o čom bol. ()

šokin

Drama/Sci-fi/Mysteriózní... Jeden z nejpodivnějších snímků jaký jsem měl kdy možnost shlédnout. Za zmínku stojí určitě skvělé herecké výkony, velmi netradiční a umně zpracovaná zápletka, a také vytříbený humor připomínající legendární hořké komedie z dílny české dvojice Svěrák - Smoljak. Tento film má však v sobě ještě něco navíc, něco neopakovatelného... Jednou totiž máte pocit, že sledujete skvělé sci-fi/mysteriózní drama, v zápětí se ovšem musíte hořce pousmát nad některými scénami a celým jakoby zdánlivě nesmyslným příběhem, jehož jste svědky. Režisérovi se také povedlo angažovat celou plejádu výborných polských herců, z nichž by mohl pro hlavní roli vybrat prakticky kohokoliv. Volba však logicky padla na tehdejší polskou hvězdu Z. Cybulského (Popel a démant, Vlak, Jowita, atd.). Snímek místy působící dojmem „polského Barona Prášila“ představuje - svými postupně se proplétajícími epizodami, velmi poetickým ztvárněním děje a myšlenkově bohatou mnohovrstevnatostí - mnohem kvalitnějšího předchůdce pozdějších kompozičně podobně pojatých snímků 90. let a současné produkce (Magnolia, 21 gr., Memento, apod.). Viděl jsem film v režisérské verzi.......nezapomenutelný zážitek na celý život! ()

rivah

Nestárnoucí klenot, který obdivoval mj. Buňuel. Dlouhá verze je delší než zde uvedeno, má 182 minut! V seznamu herců nahoře není uveden Zdzislaw Maklakiewicz, který má jednu z nejrozsáhlejších rolí (Don Roque Busqueros). Ostatně ve filmu je možno vidět snad všechny významné polské herce té doby. ()

Rattlehead

Jeden z nejzvláštnějších filmů, co jsem kdy viděl. Už napoprvé se mi hodně líbil (i když jsem si tehdy říkal, že by bylo lepší udělat z něho dva - jeden by byl ponurý, surrealisticky laděný film o nočních můrách vojáků ve válce; druhý by byl středověkou komedií o jednom nekonečném vyprávění), napodruhé už nemám žádné výhrady. Jeden z filmů, který si opravdu zaslouží přívlastek "kultovní" ! ()

Godhaj

,,Ztrácím pojem, kde končí skutečnost a začíná fantazie.“ Polská verze Němého Bobše (,,Víte, to bylo tak!“) odehrávající se ve Španělsku. Samotný nápad prohlubujícího se příběhu je vtipný, méně už pak jeho tříhodinové sledování. Hodně věcí se totiž opakuje, některé mini příběhy ač jsou zajímavé, tak v celkovém kontextu působí nesourodě. Ono je totiž hodně těžké pro diváky ty malé příběhy nějak v hlavě seskupit, aby se do toho nezamotal. Na mě dopadlo psychické vyčerpání asi v polovině stopáže a zbytek jsem již jen dokoukal. Nicméně musím vyzdvihnout, že postavy byly zajímavé a některé jejich výroky mi zůstanou v hlavě asi napořád. ()

mr.ratus

To zas bylo něco pro mě, historická fantasmagorie natočená téměř jako pocta Buňuelovi. Mladý kapitán hledá cestu do Madridu přes pohoří Sierra Morena které bylo tehdy "obýváno loupežníky a cikány, o nichž se povídalo, že požírají těla zabitých poutníků". Bude se muset potýkat s oběšencema, kteří vlastně pořád nevisí, roztouženejma princeznama z Maroka, jednookým šílencem posedlým démony, svatou inkvizící a pekelnými plány všeho druhu. Děj se opakuje, rozvíjí další možnosti, zmnožuje vyprávěním, ztrácí a vybublává na povrch, aby se dostal zase na začátek. Viděl jsem 185 minutovou verzi, kde mi v druhé polovině pozornosti už ubývalo, celkové nadšení ale ne. Má v sobě nenápadný půvab rytířstva, rozvernost dekameronu, děsivost krvavého románu a neohroženost barona Prášila. ()

StaryMech

Has převedl vypravěčské bludiště polského šlechtice, vzdělance, umělce, cestovatele, válečníka a sebevraha z poloviny 19. století v dramaturgicky a herecky bezvýrazný sled výjevů v malebné širokoúhlé černobílé. Poměřování sil mezi skutečností a snem / pravdou a zdáním tu údajně přesáhlo do jinotajného svědectví o režisérově době, zatímco magie, kabala, tarot atakdál ostrouhaly. Při elektronickém kvílení a škrundání slavného Pendereckého jsem se těšil na to, až bude vystřídáno příjemnou španělskou kytarou. ()