„Je to příběh o střetu hodnot, kdy rodině vezmou dítě kvůli nepatřičnému jménu,“ vysvětluje režisér Dan Wlodarczyk. Název minisérie odpovídá netradičnímu jménu dítěte, které trápí místní sociální pracovnice. Další příběhy alternativních rodin, převážně z přelomu milénia, byly často převyprávěny a upraveny médii. Série tak pokládá univerzální otázku – kde končí osobní svoboda člověka a kde začíná společenská norma? Dá se vůbec dnes žít mimo daný systém? (Febiofest)

Lukkyn

No jako tátu od 13 měsíční dcerky mě tohle hodně vzalo. V první řadě je to solidně zahrané a od pro mě méně známých nebo vídaných herců tu vidíme skvělé výkony. V druhé řadě je to citlivé téma a je těžké zvolit si stranu , které fandit. Samozřejmě člověka hned napadne myšlenka " Proboha co je to za dementy"!!!!!! , ale každá strana má dvě mince. Oni se celou dobu o děti dobře starají , dávají jim lásku a péči a děti nijak nestrádají , což se o jiných rodinách říct nedá. Jenže problémem je, že je to svět a přání rodičů ne dítěte. Touha být normální a zažívat věci jako ostatní je zvlášť v pubertě neskutečně silná. Konec je vlastně nevyhnutelný , protože matka nic nepochopila a Záře si trvá na tom, že bude zářit jinde než v Milešíně. Každopádně tohle stojí za shlédnutí !! ()

NikiVai

Jsem potěšena, že jsem zas jednou shlédla český seriál s velkým S. Moc se mi líbí herecké výkony, především Petra Bučková exceluje. A je fajn, že jsem dostala poměrně nezaujatý pohled na celý příběh a mohla jsem si tak sama projít různými emocemi a zamyšleními. Skvělá práce. ()

Annaroz

Zpočátku se mi líbil docela objektivní pohled na obě strany konfliktu. A hlavně herecký výkon Veroniky Žilkové. Postupně mi rodiče, žijící s pěti dětmi na úkor státu a hlavně matka, která si z dětí udělá pracovní sílu dost vadili. ()

Thalin

Rozhodně jde o zajímavé téma, ale místy mi to přišlo zbytečně rozvleklé. A je tam i pár logických děr, jak už tu padlo, třeba to pravidelné cestování do Španělska, když u baráku měli hospodářství. Kdo se jim o to staral? Sousedi asi těžko. Trošku mi to připomnělo onu českou rodinku s despotickým otcem v čele (dokument Stále spolu), který ze svých dětí udělal cvičené opičky, které vydělávají šaškováním u silnice, ale hlavně žádný systém, ani škola, to je fuj, fuj, ale natahovat pracky pro dávky, to ano. I v tomhle seriálu padlo, že přece nežijí mimo systém, když z něj sosají a to mi asi na takových lidech vadí nejvíc. Ať klidně neposílají děti do školy, když mají vzdělání na to je učit doma, ať klidně žijí v souladu s přírodou, nechtějí normálně pracovat, ale ať je to v tom případě se vším všudy. A ne že jen obchcávají ten ošklivý systém, neuvádějí otce do papírů a podobné blbosti. Nejvíc mě tu štval postoj matky. Ona si vybrala život, který ne každému vyhovuje, dokonce ani její vlastní dceři, ale ona to odmítá respektovat. Hlavně že všichni musí respektovat ji, to je hlavní. A dát dítěti takové jméno je vážně na přes hubu a spíš to jen vypadá jako snaha upozornit na sebe. Doma jí přece můžou říkat klidně Hruška, ale chtít do rodného listu dítěti nacpat jméno jak z indiánského tábora je prostě jen a pouze trest pro to dítě. Mám dojem, že i v originálním příběhu, kterým je tohle inspirováno, měla holčička naprosto trhlé jméno. Kdo by se jí divil, že po tom totálním nerespektu ze strany rodičů, dala přednost ústavu, kde se o ni někdo vážně zajímal? Je to sice hezká ukázka nespravedlnosti a často blbosti na obou frontách, rodiny i státu a sociálky, ale něco tomu chybělo a naopak něco přebývalo. ()

FiVe

Dobrej seriál. Myslím, že jim to dítě sebrali oprávněně. Aby se jim trochu rozsvítilo. Je v pohodě aby si každý žil po svém, ale sám bych nechtěl být na místě Jitřenky. Takový Rodiče bych v dospělosti asi stejně zapudil (pokud bych se toho dožil). Sorry jako (sociální paraziti). Ale málem bych zapomněl na zkurvený fašo sousedy a naprosto debilni fizly co šikanujú a buzerujó. Pokud chcete mít nervy na celej svět (ČR) tak doporučuju. P.S. vycházím jenom z dění v tomto seriálu. Neřeším skutečnost.P.P.S. tak jsme dokoukali poslední epizodu a zdá se, že jsem měl recht*⁠\⁠0⁠/⁠* ()

Cesty timem

Za mě skoro 4*. Začal jsem upravovat následně hodnocení dle chuti dalšího shlédnutí. Jen jestli také bud možnost, protože VOYO nemám a že bych kvůli tomu chtěl zopakovat i hospitalizaci v nemocnici, kde jsem to na VOYO shlédnul, to zas ne... Jinak patálie s úřady znám velice dobře, nejsem zas až takový asociál, ale jiný jsem. Takže vím a znám. ()

Kyberswat

moc pěkný a poutavý český seriál líbí se mi jak ukazuje různé úhly pohledu na stejnou věc - alternativní rodina chce jen svou svobodu a klid na život - úřednice chce jen dobře dělat svoji práci a ve všech případech které vidí má najednou i tento neobvyklý a neumí ho odfiltrovat a přistoupit k němu i individuálně - “čecháčkové” sousedi kteří nechtějí udávat “ale hlásit se to musí” je něco co jsem sám zažil v životě opakovaně a bylo to přesně jako v tomto seriálu  super ! doporučuji ()

Filumena

Nechci soudit rozhodnutí milenců žít jako v předminulém století ale rozhodovat za děti že budou vyčleněni z kolektivu a nebudou mít možnost informací, kvalitního vzdělání, no, nevím. Série ukázala že toto nemůže fungovat. Poslední díl pokazuje na to že dvojice "nezávislá na sociálním systému" by byla v háji kdyby žila jinde. Jak by zaplatili záchranu dítěte vrtulníkem? Matka si s nejstarší dcery udělala služku a chůvu, naštěstí jí nestihla vymýt mozek a děvče si změnilo život. Dobře natočeno a herci skvělí, hlavně Viktorka - Denisa Biskupová mne ohromila svým výkonem. ()

slatkakuca

Začátek mi přišel super, pak se to plácalo pořád v jednom a tom samém natural životu a závěr byl hrozně zkratkovitý. Škoda, že nedali pubertální Záři větší prostor, protože mladá herečka byla fajn. ()

KarlN

No, rozhodně jsem neměl problém se sympatiemi během sledování a to ani na okamžik. Vůči mladé rodině a jejich sobeckému přístupu k okolí jsem pojal jasnou antipatii již v prvních okamžicích sledování...brát si co není moje, krást stromy, nerespektování jakýchkoliv jasných nařízení, zákonů, ale požadování naprostého respektu od okolí, mi opravdu hlava nebere. Tohle je přesně ten případ, kdy rodiče vůbec neuvažují nad tím, či je jim rovnou jedno, že jejich děti budou v budoucnu hodně omezeni tímto způsobem života, smýšlením a naprosto vyčlenění ze společnosti svých vrstevníků. Koneckonců, výborně to glosoval i David Švehlík v podobném příběhu v sérii Život a doba soudce A. K. Oba nezaměstnaní a prolhaní až běda, ale čerpat přídavky bez rodného listu by chtěli atd., opravdu něco. Bože. Chudák děti a lidi kolem nich. Oni by prostě jen rádi všechno zadarmo a aby se každý přizpůsobil jim, ale respektovat jakékoliv řády nechtějí. Pokud chtějí žít mimo společnost a její tradice, zákony apod. musí si jednoduše uvědomit, že se také musí ale spolehnout pouze sami na sebe a to ve všem, jelikož oni sami společnosti nepřispívají vůbec ničím. Mimochodem, moc pěkná řeč sociální pracovnice v podání V. Žilkové v polovině čtvrté části a P. Zedníčka v páté, za mě potlesk. Celkově vzato, natočeno celkem uvěřitelně. ()

janka007

Velmi dobré. Jen někdy mně přišlo, že některé postavy jsou podané zkratkovitě/černobíle - věřím, že sociální pracovnice (Veronika Žilková) mohla také jednat dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nemuselo se tlačit na to, že je to maloměšťácká pipinka. Obecně bych řekla, že kéž by se z tématu poučily obě dvě strany - ti, co žijí ten běžný normální život, by si mohli uvědomit, kolik zbytečných stresů máme kolem té nekonečné byrokracie příkazů a doporučení, a ti "alternativní" by mohli přestat nadávat na systém, který jim pomáhá (školství, zdravotnictví, sociální systém) i když oni do něj žádné peníze nedodávají. To jsou vždycky řeči o svobodě, pak si zajdou pro dávky, a pak nadávají na systém. ()

gapa466

Seriál jsem shlédnul na jeden zátah, budil ve mne emoce a nutil mne k zamyšlení . Tím pádem pro mě splnil svůj účel. V průběhu mi přišlo, že mírně nadržuje hlavní hrdince. Nevěřil jsem, jak racionálně řešila téměř všechny situace. Jejímu partnerovi jsem to věřil ještě méně. Jinak je zobrazeno klasické klišé: jedna strana neurotičtí tupouni a druhá strana klidní intelektuálové. A ještě jedna výhrada: Představa autora, jak funguje malá (jedničková) obec byla trochu mimo. Nepochopil jsem, kde by se vzala na takové obci tajemnice. Asi byla paní spíše administrativní síla, tedy spíše matrikářka. Zasedání obce ve čtyřech lidech plus tajemnice bylo také úsměvné. A co se mi líbilo? Herecké výkony hlavních hrdinů, včetně obou děstkých představitelek. A můj názor? Pokud chce někdo mimo systém, má na to právo. Jen by měl žít skutečně mimo systém. Tak jak to řekl v seriálu Pavel Zedníček. ()

Tim7273

Velice zdařilá minisérie. Dobré herecké výkony  podtrhující originální děj. Seriál ukazuje, jak je v podstatě jednoduché se dostat na terč zarputilým úředníkům, tak místním balvanům, když jste trochu "jiní". ()

drsny_hery

Postavte proti sobě alternativně smýšlející rodinu, mnohdy nesmyslný systémový aparát, nekonečnou lidskou omezenost a máte emotivní téma samo o sobě. Evidentně šlo o snahu ukázat, že nic není černobílé. V tomto případě je všechno tmavě šedé a nemůžu sympatizovat s nikým. Takže něco na způsob Ochránce, ale objednáno z Wishe. Na Novácké poměry docela nadějný projekt, na druhou stranu cílovka zůstává nezměněna. Musí se objevit veškeré stereotypy a klišé spojená s jednotlivými stranami konfliktu, aby to divák pochopil. Vše musí být řečeno a šablonovitě ukázáno. Nedej bože, abychom si něco měli domýšlet. Nejsilnější momenty přicházejí už v polovině série, konec vyznívá celkem prázdně a bez emocí. Dávám koukatelných 60%. ()

rostsoft

Úplně na začátek musím říct, že se jedná o velmi zdařilé dílo a opravdu silný příběh. Herecky bych řekl, že tomu také není co vytknout. I výběr herců se mi velice líbí. Ale abych jenom nechválil, musím jednu věc říct. Z celého seriálu jsem pochopil, že každou zimu jezdí do Španělska, ale na druhou stranu vidím, jak chovají kozy, aby měli vlastní mléko. Ty kozy si ovšem s sebou do Španělska neberou, no, mám pocit, že toto filmaři trošku nezvládli. Teď musím říct něco, co se týče obsahu, a příběhu jako takového. Celý život žiji na vesnici, ale to, co vidím v tomto seriálu, který se zakládá na skutečných událostech, je vrchol vesnického křupanství, lidského ignorantství a totální netolerance vůči jakékoliv odlišnosti. Kauza se studnou mě doslova vyrazila dech. Obecní úřad ztratí dokumentaci, a obyvatelé koupeného domu si musí znovu žádat o povolení, aby mohli vůbec studni vyčistit. Zrovna tak by mohli žádat o to, aby si znovu požádali o stavební povolení celého domu, pač, na to také není dokumentace. Hlava mi to nebere. Ale zas. Na druhou stranu dát svému potomku jméno Jitřní záře je téměř trestuhodný čin. Je jasné, že s takovým jménem bude mít daná dcera celoživotní problém a výsměch. Je spoustu jmen v kalendáři, a nemusí tam ani být, ale proč dávat jméno, které má dvě slova a spíš irituje indiánská jména. Žít alternativní život je sice hezká věc, ale musí se to dělat souladu se zákonem. Ale je krásně vidět, jak stát aspoň v roku 2000, kašle na vlastní předpisy a dělá věci, které nejsou ku prospěchu, ale spíše ke škodě. Hlavní věc je ta, že úředník by měl především přemýšlet, než něco udělá. Je krásné prostě napsat papír, nechat si ho potvrdit někým, kdo vlastně do celé situace není ani zasvěcen, a vlastně jsou to jen pocity daného úředníka, který dosti často reaguje jen na emoce či vzhled daných rodičů. Pak vznikají takovéto přehmaty, a to nejen v tomto oboru. ()

caerol

Tak po dlouhé době musím říct, že opravdu podařená česká tvorba, o jedné nepřizpůsobivé rodině, která jede proti systému, až mě zamrzelo, že 6. dílem to už končí.... ()

leafroller

Vyjdu-li z předpokladu, že se to takhle skutečně stalo, vydala by recenze seriálu na celou knihu! Už opravdu velmi dlouho jsem nenarazil na sérii tak napěchovanou myšlenkami a podněty k přemýšlení a diskusi (naposledy to asi bylo Americké století od Olivera Stonea). Autoři se záměrně drží zkratkovitého, až dokumentárního formátu a nechají tak diváka zaujmout vlastní postoj. Na rovinu říkám, že jsme museli s mojí milovanou ženou mnohokrát přerušit projekci, abychom konfrontovali své názory na jednotlivé aspekty případu. Tak nějak si představuji tvorbu, která má obsah. ()

Minisérie Jitřní záře startuje na Voyo

Minisérie Jitřní záře startuje na Voyo

10.06.2022

Rok 2022 je ve znamení originálních minisérií na Voyo. Poslední úspěch sklidil příběh Ivety Bartošové, od 10. června Voyo představí další dlouho očekáváný seriál. Minisérie Jitřní záře zobrazuje, jak… (viac)