Oscarový tým Rona Howarda a Briana Grazera (Čistá duše a Apollo 13) uvádí strhující a mrazivý thriller, který se jistě stane klasikou! Na Oscara nominovaná Cate Blanchett (Královna Alžběta, 1998 - Nejlepší herečka) hraje Maggie, mladou ženu, jež vychovává svou dceru v odlehlé divočině Nového Mexika. Když dívku Lily (Evan Rachel Wood, Třináctka) unese tajemný fantom v kapuci, objeví se najednou Maggiin odcizený otec, oscarový Tommy Lee Jones (Uprchlík, 1993 - Nejlepší herec ve vedlejší roli) a nabídne jí pomoc. Maggie užasne nad jeho návratem, ale ví, že musí odložit zranění i pýchu, pokud chce ještě někdy Lily vidět. Otec s dcerou zatím netuší, že budoucnost skrývá děsivé události a vydávají se po stopě zloducha. Číhat a čekat je ale nevyslovitelnou hrůzou, která je změní navždy! (oficiálny text distribútora)

Klajnik

Koukal jsem na 154min verzi. První hodina byla supr: Líbilo se mi, jak Indiáni nechali v pytli naporcovanýho Eckharta. Líbila se mi i potička se sedmou kavalerií - obzvlášť moment, kdy se poindiánštělý Tommy Lee Jones podívá na Indiána v modré uniformě a řekne: "Ty musíš být chloubou svého lidu", načež Indián mu odpoví: "A ty zas toho svého." Krátce na to následuje scéna, v níž dědek Jones proskočí oknem jako by byl o 50 let mladší. Desetiletá Jenna Boyd mě pak kvalitou svého herectví mile překvapila. Malé holky ve filmech mívají debilní osobnost (ubrečené, neschopné, vystrašené...), což je činí otravné natolik, že bych jako divák byl nejradši, kdyby umřely nebo se prostě klidily pryč. Postava Dot však byla překvapivě schopná a statečná. Její starší sestra, kterou ztvárňovala Evan Rachel Wood, mě srala podstatně víc. To je ale dáno situovaností její postavy (po většinu času oběť) a v poslední půl hodině se jednou zachová jako extrémní píča - začne křičet, když se jí dobrý muž snaží osvobodit, čímž způsobí, že přijde o život. Na papíře to možná fungovalo, ale filmové zpracování té situace z ní jen udělalo píču. To je problém v případě, kdy je celý film hnán snahou ji zachránit. Každopádně druhá hodina mě začala ztracen a posledních 30min bylo už sice poměrně akčních, ale bylo mi už vlastně jedno, jak to celé dopadne. Vlastně bych byl radši za cynický konec, který by divákovi říkal: "Tohle se může stát, když přeceníte své síly a vyrazíte na záchranou misy s dědkem a děckem." Film má ale šťastný konec, který mě vůbec nedojal. Dědek spadne ze skály, ale scénárista ho umřít nenechal, čímž se mu podařilo film v úplném závěru ještě trochu shodit. ()

inyan

Zajímavé spojení dvou žánrů western-thriller pro mne znamenal docela příjemné pokoukání. Zajímavá zápletka, kdy běloch, který kdysi odešel od své rodiny a přijal indiánské hodnoty pronásleduje na sklonku apačských válek r.1885, skupinu apačských zvědů a dvou bělochů. Únosce vede odpudivý šaman, kterého ve filmu představuje herec Eric Schweig (Rudé kůže,Na západ...)svým hereckým výkonem mne mile překvapil, jsem u něho zvyklý na vesměs kladné role. V jednu chvíly se film dostane do bodu, kdy divák skutečně váhá, kdo je větší zloduch, či pronásledovatel (Tommy Lee Jones), skupina kavaleristů rabující usedlost ,ze které byly odvlečeny dívky, mexičtí jezdci od nichž vzešel požadavek na unesení děvčat, a samozřejmě únosci- apačtí zvědové . Rád bych zmínil několik faktů, trochu mi unikl hlavní smysl, proč indiáni dívky unášeli? Peníze? To by myslím sedělo na dva bílé dobrodruhy, ale indiány té doby a šamana myslím moc nezajímaly. Podle faktů té doby byly únosy na denním pořádku. Ale spíše se unášely děti Apačů a Navahů pro jejich odolnost, indiánské děti se prodávaly na mexický jih daleko od své rodin. Jinak se též velmi dobře platilo za apačské skalpy, ať žen dětí či mužů(50-100 dolarů). Samozřejmě, mužské skalpy se sháněly pochopitelně velice těžce. Takže o skalpy většinou přišly ženy a děti(i legendární Geronimo-Goyathlay přišel o několik svých dětí a žen)a nebo příslušníci mírumilovných kmenů. Šlo tedy o velice výnosný obchod. Na druhou stranu je také zajímavé, že když Navahové propustily zajaté bělochy většina se vrátila ke "svým lidem" .Kdo by mněl zájem dozvědět se více o životě a boji Apačů doporučuji knihu Odvedu vás do Sierra Madre -Forrest Carter též autor knihy autobiografie Škola malého stromu...a to je vše... ()

(Z)denny

Skvělý snímek z dílny Rona Howarda, ve kterém se Maggie (v podání úžasné Cate Blanchett) snaží najít a zachránit svoji unesenou dceru, aby nakonec našla svého otce.. ()

Ulrich

Tento Howardův kousek mě velice příjemně překvapil a na Cate Blanchett se mohu opravdu koukat pořád. Občas mi jen neseděli obě dcery, z nichž ta mladší byla neskutečně otravná a obě dvě tam mají takovou tu roli scénáristické berličky, že sami svou blbostí zabrání tomu, aby se záchrana jedné z nich podařila (čímž by i samozřejmě skončil film). Jinak Tommy Lee Jones v roli poloindiána celkem ruluje a i hlavní záporák je celkem děsivý apačský motherfucker. Jediné co mě ještě iritovalo byla hudba Jamese Hornera, který už od Titanicu dělá stále jeden a ten samý soundtrack. Kromě toho nemám filmu co vytknout.. ()

Luqi

Už som sa naľakal, že z T. L. Jonesa urobia čistokrvného indiána. Oči na to má, ale s tým jeho "belošským" nosom :-)?. (Ešte že z neho spravili iba polo-indiána)...........Ale inak ja sa na neho vždy teším a ani teraz ma nesklamal. Rovnako ako K. Blanchett.............. Čo sa týka samotného filmu, veľmi pôsobivá kamera, krásne scenérie. Už len kvôli tomu sa to oplatí pozrieť. A príbeh tiež nie je zlý (niekedy síce predvídateľný) ale happyend nie je až taký happy, a to oceňujem........... Celkovo určite nadpriemer............ ()

Marsello

Nie a nie tento film zohnať. Keď som ho konečne zhliadol, povedal som si, že to nie je až také zlé. Dej bol zaujímavý, ako aj Tommy Lee Jones či Blanchett. Za tri. ()

strikeman

Tak možná teď tady budu s prominutím "chcát proti větru", ale myslím si, že tenhle western si zaslouží pozici mezi červeně označenými snímky. Nebudu zdlouhavě vypočítávat proč, jeho klady tady již spousta z recenzentů postupně vypočítala, i když našla i spoustu záporů (dle mne nikoli příliš významných). Myslím, že jde o jeden z nejlepších westernů za posledních pár let - moc se jich totiž netočí a většinou jsou to narozdíl od "Ztracených" dost slabé kousky. Normálně bych dal 4, ale v rámci snahy o dosažení červené linie dávám 5*... ()

tuwanakha

Poměrně drsný indiánský film z osmdesátých let 19. století. Takhle to klidně mohlo být, podobných indiánských tlup bylo v té době spoustu. Ocenil jsem, že se to Howard nesnaží za každou cenu hnát do přeslazeného happyendu. Hloupost a neopatrnost, která poté způsobila zbytečnou smrt řady lidí (scéna s dalekohledem... přívěšek a hysterák Lilly... neustálá pochybnost Maggie), to vše jen přidává na uvěřitelnosti. Cate Blanchet hraje tradičné výborně, stejně jako TL Jones, ale oba svým výkonem válcuje Eric Schweig v roli démonického šamana. Zajímavá je i epizodní scénka s Valem Kilmerem v roli amerického poručíka odvádějícího indiánské zajatce za pomoci indiánských vojáků, který se sice stydí za to co dělá, ale uvědomuje si svou bezradnost a nemožnost cokoliv změnit. ()

burton

Ježiš, no tak tohle jako máma budu těžko komentovat z nějaké nezaujaté nemámovské roviny. Hrůza! Tedy výborně nafilmovaná a zahraná. Všechno ostatní už tu dávno řekli všichni ostatní. Stojí to za podívání, opravdu. ()

Hpatrik

Napínavé od začátku až do konce, skvělé herecké výkony, výborný záporák, krásné obsazení a kamera. Hornerova hudba se neúnavně prolíná celým filmem, ničím neohromí, ale svoji úlohu plní. Některé akční scény byly ale trochu nepřehledné, a veskrze ne úplně dobře sestříhané. ()

kluzo

Jeden z nejlepších westernů, pokud se tento thriller dá tak nazvat, který jsem viděl. Byl jsem dějem zcela pohlcen a klidnější scény "otec/dcera" nebyly vůbec rušivé. ()

mirror

Vynikajuca hudba, hned od prvych tonov a k tomu nadherna, panoramy snimajuca kamera. Fim ma zo zaciatku taku drsnú a studenú atmosferu, v dobrom slova zmysle, sprostredkovava divakovi pocit samoty a odlucenosti od civilizacie. Cate je ako vzdy perfektna :-), zensky cowboysky klobuk jej velmi pristane a slusne jazdi na koni (ziaden kaskader (mozno v zaberoch kde jazdia len siluety na horizonte nejakych pouzili)....to som čumel), poloha matky chraniacej svoje deti jej nerobi problem a aj proces zmierenia sa s otcom, nie je nijak pateticky a dojemny, ale skor velmi pozvolny a naznakovy. Ron Howard natocil dobry western so silnou zenskou hrdinkou, co sa tak casto nevidi. Na DVD su dva alternativne konce filmu, vystrihnute sceny, rozhovory......co ma najviac zaujalo su vsak vtipne pokazene zabery z natacania, kde Cate hodi nejaky ten usmev a dva krat, ked sa jej zvlast nedari si ulavy decentnym klasickym fuck :-) Kto by to na nu povedal :-) ()

HawkeyP

Nejradši bych dal jen 40 %, je to opravdu dost roztáhlé a tudíž často i nudné, ale zase na druhou stranu, tak odporný záporák, kterého nenávidáte od první minuty se hned tak nevidí. Když k tomu připočtu solidní kameru a hudbu, tak se to na slabších 60 % přece jen vyšplhá. ()

Fido

Trailer jsem neviděl a filmem jsem byl velmi mile překvapen. Sice trochu ztrácí postupem času na gradaci, ale herci jsou výborní (zejména Cate Blanchett), kamera i výprava velmi zajímavé, exteriéry nádherné a Horner standartně nadprůměrný. Příjemné osvěžení, ve kterém je téměř vše namícháno vyváženě a s citem. Nechte si chutnat. ()

Gardenboy

Opäť som sa rozhodoval, či dať dve alebo tri *, tentokrát som sa rozhodol pre tri. Ale film je stale iba priemer a ani z´daleka nesplnil očakávania. Z hereckých výkonov obstála Kate Blanchett. Je to dlhá pomerne nudná snímka a hlavne kvalitatívne veľmi nevyrovnaná. Premakané pôsobivé scény (úvod ako otcovi vynadala za mrtveho brata, ako ju ku koncu presviedčal že ma vychvoať jedno dieťa, ktore ma teraz iste,...) sa striedajú so stupídnými scénami (uvalenie kliatby na hrdinku, ako dával náhrdelník dievčatku s tým, že ten ju ochráni). Tú tretiu hviezdičku si film vyslúžil za nádherné obrazy, kameru a prostredie v ktorom sa dej odohrával. Inak celkovo priemer. Do dvoch dní zabudnem o čom to bolo. Tento komentár som napísal asi dve minúty po skončení filmu. ()

whisker

Docela mě to překvapilo, slabý začátek se docela slušně zvrtl v hledání ztracené dcery unesené indiány. Scéna kdy šaman zaklel vlasy z hřebunu a na matku šli snad všechny nemoci co existovaly mě zaujala snad nejvíc. Po herecké stránce super a děj taky nebyl jednotvárný. ()