filmfanouch

Tetris Jona S. Bairda mohl skončit jako naprostá fraška, výsledek je ovšem zábavná záležitost, která je v součtu možná až příliš thrillerem ze studené války, zábavnost ovšem v součtu převažuje. Výsledkem je nejspíš ten nejlepší film, který na základě tohoto námětu mohl vzniknout.... Více zde ()

sheen

Jsem z generace, která na Tetrisu vyrůstala, pařil jsem ho na PC, pařil jsem ho i ruční herní konzoli ale nebylo to Nintendo :) fakt povedený nerdgasm :) a teda ten příběh, který stojí za Tetrisem je až neuvěřitelný. ()

HAL

Wow, to bylo dobré. Bál jsem se trochu že to bude tak zbytečný a tupý film jako Air: Zrození legendy, a nakonec pravý opak - výborné drama, komedie, i velmi milá oslava počátků videoher.  Velmi zábavně a trefně předvedené korporátní i politické machinace které drtí těch pár idealistických nadšenců v napínavém příběhu, který v tandemu s hravou režií nešetří nadsázkou a v při dění v Moskvě přechází do až tak groteskní parodie, že jsem jen čekal kdy se honící se auta změní na pixelové videoherní modely... a pak se přesně tohle stalo, a já se jen řehtal na celé kolo, až do nevyhnutelně šťastného konce. Feel good film roku. 8/10 ()

Snorlax

Neskutečně nadupaná jízda, která se šílenou rychlostí prodírá v naprosto dokonalé dobové atmosféře. Každou kostičkou zábavné, jen nevím, jestli z toho jako větší dobytci vychází kluci a holky z KGB, nebo američtí byznysmeni. Roger Allam zde byl tak odporný, že bych mu s chutí vydrápala minimálně jedno oko. Boyle, coby jeho filmový synáček, na tom není věru lépe. ()

Anderton

Vyznať sa v ekonomických kľučkách, biznisových podrazoch a presnejšie v dobových reáliách, bol by som maximálne nadšený. Má to perfektne oproti šedej realite upgradeovanú zápletku, super casting a skvele to graduje. Vzhľadom na všadeprítomný nadhľad nemožno tvorcom vyčítať to, že ide pomaly o nerdovskú verziu Jamesa Bonda s mustážou, práve naopak, absolvovať jednotlivé levely a držať palce hráčovi číslo jedna bolo oveľa zábavnejšie, než by to bolo v prípade serióznej drámy. Taron Egerton tu vyzerá ako Luke Perry. ()

Frajer42

Překvapení jako hrom. Nesmírně mi tento snímek sedl. Od začátku nasadil naprosto zběsilé tempo, ze kterého ani na okamžik nezvolnil. Mimořádně atraktivní formou jsem se dověděl něco z historie jedné z naprosto nejslavnějších her, nebojím se říci, všech dob. Nikdy bych nevěřil, že jde o boji o licence natočit něco tak nesmírně napínavého a dramatického. A ta tématická hudba byla slastí pro uši. Po dlouhé době jsem viděl film, který jsem si opravdu kurevsky užil. Zajímavé, vtipné, napínavé, dobře zahrané. Má to prostě všechno. [90 %] ()

Kothy

Tento film mě skutečně zaujal. Ani bych neřekl, že má tato legendární hra tak zajímavý příběh. Snaží se zmapovat její cestu, a to hlavně po té právní stránce. Získat na ni práva nebylo totiž vůbec jednoduché, protože byla z Ruska. Taron Egerton tu skvěle hraje obchodníka, který se snaží práva na hru získat. Není to jednoduchý úkol, protože má o hru zájem víc společností. Většina filmu se odehrává právě v Rusku, kde probíhá vyjednávání, které jim tajná služba zrovna moc neulehčuje. Je tam i občas hezky použitá 8bitová grafika. Programátoři si jistě přijdou na své. I hudba je tam dobře zvolená. "Co je Nintendo?" :D ()

MikeCool

To jsem ani netušil, kolik toho bylo na pozadí jedné z nejúspěšnějších videoher všech dob. Nepolíben okolnostmi Tetrisu jsem možná trošku prahnul po podrobnějším a zábavnějším příběhu o vůbec samotných základech Tetrisu. Nakonec se z toho vyklubal hodně slušný thriller, který měl výborné tempo. ()

silentname

Tak "Tetris" vnímam z pohľadu filmárčiny ako solídnu dramatickú jazdu, ktorá ma vôbec nepustila. Priznávam, že som nad pôvodom hry vôbec neuvažoval a je zaujímavé si uvedomiť, ako má jedna z najznámejších značiek v histórii silnú históriu. Je to celkom fascinujúce. Napriek tomu, že som kúzlu Tetrisu nikdy úplne nepodľahol... tak je pravda, že som tomu kedysi venoval celkom slušnú dávku času a kocky boli hold všade. Ale potom som sa samozrejme ako hráč posunul niekam inam. Tento film ma však bol schopný presvedčiť, aby som si našiel niekde online verziu a dal si aspoň jedno kolo. Pretože zrazu hra, ktorá po rokoch už vyzerala celkom staro a neprináša nič, čo by som nepoznal pôsobila, ako keby som si pripomenul dávne staré časy, ktoré boli svojim spôsobom aj výnimočné. Nepoznám asi nikoho, kto by Tetris nikdy nehral alebo nepoznal. A to už niečo signalizuje. Film je možno miestami trošku moc dramatický a dočkáme sa niekoľko scénok, ktoré majú všetko asi trošku len spracovať pre diváka zaujímavejšie, no či už je to tak alebo onak, ide rozhodne o príbeh, ktorý stojí za to poznať a vďaka Taronovi Egertonovi mám pocit, že sa dočkal solídneho prevedenia. Išlo o solídne zakončenie tohto solídneho filmového mesiaca a ako hrač som s výsledným produktom spokojný. Dostatočne kvalitný na to, aby som mu dal odporúčanie. Hodnotenie: A ()

Claw

„Tetris“ je fascinující film, který se inspiruje skutečným příběhem Henka Rogerse a ikonickou videohrou, kterou pomohl přivést na svět. Film režírovaný Jonem S. Bairdem je chytrou směsí faktů a fikce, která vnáší vzrušení a drama v hollywoodském stylu do příběhu, který by se jinak mohl zdát suchý nebo všední. Postavu Henka Rogerse skvěle ztvárnil Taron Egerton. Jako zakladatel společnosti Bullet-Proof Software, průkopnické videoherní společnosti, neustále hledá další velkou věc v oblasti hraní. A když vidí ukázku Tetrisu na kongresu v Las Vegas v roce 1988, ví, že ji našel. Zbytek filmu se točí kolem Henkových pokusů získat mezinárodní práva na Tetris, což je úkol, který se ukazuje být mnohem složitější, než si kdy dokázal představit. Při cestě, musí proplouvat zrádnými vodami mezinárodního obchodu, čelit ruským vládním úředníkům, mazaným miliardářům, a dokonce i agentům KGB, kteří jsou odhodláni udržet hru pod kontrolou. Navzdory někdy hutnému tématu je film přinejmenším poutavý. Baird používá chytrou směs napětí, humoru a nostalgie, aby diváky vložil do příběhu, a film je tak plný překvapivých zvratů, které nás nutí hádat až do samého konce. Jednou z nejpůsobivějších věcí na filmu je způsob, jakým dokáže zachytit ducha samotné hry. Film je plný odkazů a přikývnutí ke klasické logické hře, od ikonické hudby až po hranaté vizuální prvky, které jsou okamžitě rozpoznatelné. Ale co víc, film dokáže zprostředkovat stejný pocit posedlosti a nutkání, jaké hráči cítí, když jsou hluboko ve hře. Vidíme Henkovu vášeň pro Tetris a jeho ochotu riskovat všechno, aby ho přinesl světu, a je těžké nenechat se strhnout jeho nadšením. Velkou zásluhu na úspěchu filmu má samozřejmě Taron Egerton. Herec vnáší do role Henka Rogerse hloubku a lidskost, díky čemuž nám na jeho postavě záleží, i když je zapletený do složité a často matoucí obchodní dohody. Většina ostatních rolí má danou svoji typologii, což je případ vrchního komunistického padoucha Valentina Trifonova (Igor Grabuzov), takže druhým výborným výkonem, a je škoda, že tato postava nedostala více prostoru, je Toby Jones coby Robert Stein. Jako osvěžující lze vnímat archaickou počítačovou grafiku a členění filmu do jednotlivých levelů, i když závěrečné Game over nedává smysl - Tetris totiž patří do nekonečné hry. Už od počátku je jasné, že jde o filmovou licenci, ale nelze tvůrcům upřít, že pohled na ni - při zachování rozumného náhledu - je příjemný a určitě se během těch dvou hodin přistihnete, že držíte palce. Ať už jste fanouškem Tetrisu nebo prostě oceníte dobrý příběh, tento film rozhodně stojí za zhlédnutí, protože ona ta historie kolem padajících kostiček tak důvěrně známá není. /75%/ ()

eLeR

To by jeden nepovedal, že toto bude vlastne napínavý politický thriller ... s výbornou dynamikou, so zaujímavým (aj keď prikrášleným) príbehom, s veľmi slušným vizuálom a skvelou hudbou. Ja som síce nikdy nebola fanúšikom videohier, ale pamätám si keď v 90-tych rokoch na tetrise frčal môj muž. Dobré nápady nepoznajú hranice.  ()

Arsenal83

A pritom taká blbosť, povedal by si nejeden. Z tetrisu sa stala súčasť studenej vojny. Človek by bol až zvedavý, koľko pravdy je vo filme prezentované, ale so zvedavosťou nemusí ísť ďaleko, pretože samotná hlavná postava, skutočný Henk Rogers uviedol, že je to na tom pravdy skoro nič. Trochu si filmári vypočuli jeho príbeh a ostatné si prikrášlili. Klasická hollywoodska biografia so stereotypnými Rusmi. Niektorí recenzenti tu ale vypisujú záhady, ktoré neodhalila žiadna dejepisná knižka. Napríklad, že dej filmu sa "presunul do Ruskej federácie", alebo že film perfektne ukazuje "sondu do prehnitého komunizmu v Rusku (ako aktuálne kvôli práve prebiehajúcim udalostiam na Ukrajine)". O Sovietskom zväze sa u nás asi už v školách neučí a ak áno, tak Ukrajina nebola jeho súčasťou. Alebo ide o recenzentov, na ktorých sedí rýmovačka: Adam v škole nesedel, abecedu nevedel. ()

Chrustyn

Film, který nepojednává o vzniku legendární hry ale o boji o autorská práva mezi kapitalistickou Amerikou a komunistickým Ruskem. Až překvapivě svižné, řemeslně skvělé, vizuálně nápadité a bezchybně zahrané vyprávění, které je napínavější než by se mohlo zdát a v některých momentech skoro až přechází do regulérního špionážního thrilleru. Milé překvapení a ta nejlepší novinka, co najdete na VOD. ()

Marze

Za osmibitovou klasikou je zabava s krasnym vizualem a s hudebnim doprovodem pocitacovych her z 80. let, ktery ucinkuje zabavne. Taron Egerton je vynikajici. Uvidite obchodni smlouvy a etiku obchodovanu, licence, korporatni spionaz, smlouvy,  podezirani, kapitalismus versus socialismus, studena valka, podezirani... ()

Jirka_Šč

Zatím nejlepší film roku 2023! Příběh byl sám o sobě zajímavý (a mě neznámý), napínavý, ruské reálie mrazivé a herci absolutně realističtí, je to však navíc velmi originálně, místy až doslova pixelově natočené, což je super! Prťata sledovala se mnou, užívala si a prožívala film od začátku až do samotného závěru a na rozdíl ode mě oceňovala i hudbu a celkově herní prostředí. Je jim 14 a ví o tom víc, než já :). ■ P.S. Jestli byla Moskva doopravdy kompletně udělaná v počítači, jak v podcastu hovoří František Fuka, pak velký respekt k tvůrcům! ()

marhoul

Skvělá zábava! Jabko umotalo z lejna karabáč, Taron Egerton Chameleon má nos na vymazlené role, provedení filmu osvěžující. V kvantu nových záležitostí snímek nezapadne. ()

VášaVF

Znáte ten pocit, kdy si pustíte film s tím, že se kouknete jen na kousek/na začátek a zbytek někdy dokoukáte? Tak u tohodle filmu to nefunguje. Pustil jsem si kousek a nemohl jsem se odtrhnou a dal jsem ho jedním dechem. Konečně letos pořádný film. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024