Tento černobílý téměř dokumentární snímek podle novely Trumana Capoteho (scénář napsal sám Richard Brooks) popisuje pravdivý příběh z roku 1959. Bezcitný a protřelý recidivista, 20letý Dick Hickock, si za pobytu ve vězení naplánuje přepadení a oloupení bohatého farmáře z města Holcomb v Kansasu, Cluttera. Od spoluvězně má zaručeně pravdivé informace o 10 tisících dolarů v jeho trezoru, proto se hned po propuštění chystá vyrazit do jeho domu. Na pomoc si vezme Perryho Smithe, stejně starého chlapce z rozvrácené rodiny, který nemá sebevědomí ani vzor, proto se do jisté míry v Hickockovi zhlíží. Každý z nich sám je svým způsobem slaboch a zbabělec, spolu však získávají velkou sílu a odhodlání. Dohodnou se, že na místě nenechají žádné svědky, nakoupí předem potřebné věci na svázání a umlčení obětí. V usedlosti však žádnou hotovost nenajdou a neplánovaně probuzeného farmáře, jeho ženu, syna i dceru brutálně zavraždí. Vše, co ukradnou, je tranzistorové rádio, hromádka nekrytých šeků a pár dolarů. S nimi uprchnou do Mexika. Událost otřese celou Amerikou. Jedinou stopou, kterou po sobě zanechají, je krvavý otisk boty. Zadrží je později náhodou, když se pokouší směnit nekryté šeky a při výsleších jeden druhého prozradí. V procesu jsou oba usvědčeni a odsouzeni k smrti oběšením. Každý z nich však vypráví svůj příběh jinak. (oficiálny text distribútora)

Cicis

Film USA , dráma ,ČB,1967,134 min. réžia: Richard Brooks námet: Truman Capote scenár: Richard Brooks hudba: Quincy Jones hrajú: Robert Blake (Perry Smith) Scott Wilson (Dick Hickok) John Forsythe (Alvin Dewey) Jeff Corey (Mr. Hickock) Paul Stewart (Jenson, reportér) Gerald S. O'Loughlin (Harold Nye) John McLiam (Herbert Clutter) Brenda Currin (Nancy Clutterová) Ruth Storey (Bonnie Clutterová) Paul Hough (Kenyon Clutter) ()

Chudobka

Film jsem viděla před mnoha lety, četla jsem i knihu. Nejdřív jsem viděla film a dodnes  si pamatuji, jak mě ohromil. Jistěže na tom mělo podíl to, že byl natočen podle skutečnosti. Ale hlavní podíl na úspěchu filmu má  vynikající režisér, který měl k dispozici skvělou knihu  a jako třešnička na dortu je hudba Quincyho Jonese. Vzhledem k tomu, že jsem před pár dny viděla film Pochybná sláva, který zachycuje období, kdy Capote píše knihu, chtěla jsem si ten dávný zážitek znovu připomenout. Střídavě sledujeme  Perryho s Dickem a jejich cestu ke zločinu a zároveň slušnou farmářskou rodinu, která se stala obětí. Obzvlášť Perryho zážitky z dětství byly smutné, svého otce miloval i nenáviděl. Čekání na smrt trvalo  pět let. V budově BI - Bezpečnost a Izolace. Žádné rádio, televize, cvičení, karty, zrcadla, vidličky, nože...Žádná sebevražda. Stále mám před očima Perryho, jak kreslí u záchodové mísy. Vzhledem k povaze obou vrahů jsem předpokládala, že vraždil Dick. Ale byl to Perry. Jak bylo řečeno - každý sám by asi ten zločin nespáchal. Ale společně vytvořili jakousi třetí osobu, která vraždila. V závěru říká Perry: "Rád bych se omluvil. Ale komu?" ()

agassi68

Klasický príbeh o vine a treste. Keďže sa jedná o jeden z prvých filmov tohto typu, prikloním sa ku 4*, aj keď prvá polovica je nuda k uzúfaniu.. ()

Denny

Možná, že tahle černobílá "rekonstrukce" skutečné události trpí dokumentaristickým úsilím tvůrců, což je na úkor umělecké stránky. Ale výsledek zanechává i po letech mrazení, možná více než při uvedení do kin . Tehdy, na konci šedesátých let, byla tohle vzdálená Amerika, ale dnes už to tak vzdálené není. ()

Biopler

Atmosférou sa film drží svojho názvu, herci a hudobné vložky sú na solídnej úrovni. K tejto veľmi slušnej chladnodrsnej dráme by pasoval však lepší scenár, ináč bez výhrad a poctivé 4* si to rozhodne zaslúži. ()

junxi91

To se tak jednoho krásného dne sešli dva sympatičtí pánové na nádraží v Kansas City. Jeden z nich byl právě propuštěn podmínečně z vězení a nesmí opustit stát Missouri a přejít přes řeku do Kansasu. Je to Perry a nese si s sebou krabici se svými nejmilejšími věcmi a také kytaru. Pak je tu jistý Dick, který má zase skvělý tip z vězení k tomu, jak přijít k penězům a ujišťuje svého otce, že sežene peníze a jednou mu bude lépe. Jistá bohatá farmářská rodinka Clutterových má údajně ve svém velkém domě sejf s deseti tisíci dolary, takže stačí se jen dostat dovnitř, najít sejf a utéct. Není přece možnost, aby se z toho stala chladnokrevná vražda. To by ale Perry nesměl být psychicky narušený z těžkého vyrůstání se svým despotickým otcem, který jej bil, nadával mu a mířil na něj brokovnicí se slovy "jsem poslední živá bytost, kterou vidíš" a být ta brokovnice nabitá tak je po něm. A tak se začne další den vyšetřovat chladnokrevná vražda celé rodiny - dvou rodičů a jejich mladistvých dětí, syna a dcery. Naši zlodějíčci a zároveň také vrahouni si však odnesli pouze pár dolarů, rádio a nekryté šeky, za které nakupují. Také mají v plánu ukradnout další auto, a tak stopují a chtějí během jízdy řidiče uškrtit, což se jim však naštěstí nepovede. Platí totiž zásada "nezůstanou žádní svědci". Pak je zde příjemnější část se sbíráním vratných lahví kolem cest, tam byli ti dva asi nejsympatičtější, když pomáhali tomu klukovi a jeho dědovi přijít k pár dolarům. Po dlouhé cestě do Mexika a zpět do států se rozhodnou vsadit si peníze z vrácených lahví v kasínu v Las Vegas, ale jsou zatčeni. Následuje rekonstrukce celé vraždy, kde vidíme názorně teror, který rodině způsobili. Perrymu budiž k dobru že zabránil znásilnění té mladé holky, protože "nemá rád lidi, kteří se neumějí ovládat". Oba dva jsou postupně přinuceni se přiznat, u soudu dostanou trest smrti a i přes odvolávání je trest smrti vykonán oběšením. Film tedy zobrazuje dva jedince, kteří sami o sobě jsou neškodní, ale dohromady se jim zvyšuje sebevědomí a dovedou docela v pohodě krást a také zabíjet. Jejich nedostatek emocí, empatie a také fakt, že zabili rodinu, která jim nic neudělala, slouží jako hluboká sonda do myslí sériových vrahů. Je třeba pochopit jejich osobnost, znát jejich osobní historii a jedině tak se dá do budoucna podobným lidem pomoci nebo je raději ani nepouštět z vězení, protože riziko vraždy je u nich trvalé. Koneckonců detektivové mluví o studii, pojednávající o případech čtyřech vrahů, kteří byli "psychicky prázdní, sexuálně nedostateční, měli násilné dětství, nebo některý z rodičů chyběl, neuměli rozlišovat mezi realitou a fantazií, necítili ke svým obětem žádnou nenávist, dokonce je ani neznali, měli nutkání zabíjet před spácháním vraždy a neměli žádné morální zábrany". Myslím, že tato studie mluví za vše. ()

mira.l

Já nevím, mě to až tak kulervoucí, aby to odpovídalo zdejším t. č. 85%, zase nepřipadalo. Možná i proto, že je to natočené trochu podivně tak, že čtyřnásobná vražda a co jí těsně předcházelo, je divákovi naservírováno až nějakých 40 minut před koncem dvě a čtvrt hodiny trvajícího filmu. Od této chvíle do konce se to co do koukatelnosti a napětí výrazně zlepší, ale potud je to docela nuda. Dva šmejdi dostali, co si zasloužili. Jednou vidět stačilo. ()

The Graduate

Perfektně natočené převedení klasického Capoteho díla na filmové plátno. Režisérovi a scénáristovi v jedné osobě se výborně podařilo vystihnout atmosféru a pojetí předlohy, především díky výkonům herců v hlavních rolích, kteří se až neskutečně podobají skutečným pachatelům Hickockovi a Smithovi, a také vynikajícímu střihu, kameře a hudbě, které byly poprávu nominovány na Oscara. Ať už jste Capoteho knihu četli nebo ne, film se dá jen vřele doporučit. ()

Johny_MH

Už to, že se Brooks rozhodl pro černobílý film, ukazuje na odvahu. V tomto případě se všechny riskantní sázky(herci, předloha, polodokumentární styl) více než vyplatily. Vzniká mimořádně působivý film, který svou otevřeností proniká do morku kostí. Snad pouze Hrozny hněvu spolu s Rebelem bez příčiny na mě působily víc. ()

Tom-ass

Velice kvalitní zpracování ještě lepší knížky, skvělý psychologický thriller, kde na začátku opovrháte pachateli a postupem času s nimi soucítíte a je vám jich líto. ()

Maiken Algren

Nespravila na mňa dojem Mailerova Katova pieseň, nemám rád slečinku Capoteho a nepáčilo sa mi ani Chladnokrvne. Nie že by bolo niečo zlé s filmom, ale už samotná myšlienka-nabaliť sa na glorifikácii nejakého psychopatického retarda-sa mi zdá byť od základu chorá. A je to choroba spoločnosti. ()

jessic

Působivá, autentická až dokumentárně působící rekonstrukce vyvraždění jedné rodiny v podstatě bez motivu. Ale v podstatě jde o téměř přesnou adaptaci Capoteho knihy. Pro toho, kdo knihu četl v podstatě zbytečné. ()

kotrlak

Mord, kterej se odehrál na konci 50.let v "middle of nowhere", o kterým by nikdo téměř nic nevěděl, pokud by se nezapojil Truman Capote a nepřetavil ho v jednu diskutovanou knihu, dneska americkou klasiku. Na filmu mi imponuje obsazení - Robert Blake a Scott Wilson maj vizuálně i charakterově (v movie) tak blízko originálním postavám příběhu, že pozdější 'Infamous' a 'Capote' se v tomhle směru s 'In Cold Blood' nedaj srovnat. Samotná kniha je sice zpočátku trochu obšírně, nicméně dost dobře a čtivě napsaná a dá člověku hodně podnětů k přemýšlení (Capote si za ni brousil zuby na Pulitzer prize, bohužel marně)........ "All these years later... Capote, Perry, Hickock dead and gone. But Kansas is still there. The stark lonely High Plains and vast desolate nothingness out there. Did Capote capture it in his nonfiction novel? Or did Kansas capture him?" ()

gggggg

Čakal som nejakú zaujímavú a zamotanú krimidrámu, ale dostal som tento zlepenec, ktorý mal bližšie k dokumentu, ako k poriadnej krimi. Herecké výkony neboli nijako oslnivé, stopáž bola zbytočne naťahovaná, ale musím vyzdvihnúť skvelú kompozíciu hudby. Kde si toto vyslúžilo 4 nominácie na Oskara rozhodne netuším. ()