Britney vs. Spears

Novinářka Jenny Eliscu a dokumentaristka Erin Lee Carr díky exkluzivním rozhovorům a odkrývaným důkazům otevírají nový pohled na zápas Britney Spears o vlastní svobodu. (Netflix)

belinko

Dokument (podľa mnohých tu komentárov) je zas len to isté dokola. Je to možné, no mojou výhodou bolo, že až na pár pesničiek a fotku s vyholenou hlavou, som o Britney nevedel absolútne nič. Takže tento dokument nebudem hodnotiť ako “zlý, lebo to už bolo povedané v jej starsmích dokumentoch” (aj keď o tom pochybujem, kedže sa tu nachádzajú informácie z 6.9.2021), ale budem ho hodnotiť ako dokument o udalostiach a živote človeka, ktorého som nepoznal. A ktorý prekvapil. Nedokážem si predstaviť ako musí byť amerika “fucked up”, keď vyhlásia za nesvojprávneho človeka, ktorý ročne zarába milióny, svoju prácu odvádza skvele a je evidentne v poriadku? (zabudnime na tú jej bald fotku, okej?) Je to priam až neuveriteľné. Ale zas - my tu na Slovensku máme jedného smeráckeho fejsbúkovského Luboška, ktorý by mal byť tiež vyhlásený za nesvojprávneho a mal by mu byť odobratý počítač, no stále sa nájdu ľudia, čo mu tie jeho žvásty žerú. Takže vlastne, suma sumárum - rozumiem. Každopádne, zaujímavý pohľad na celebritu, na ktorej sme si všetky deti z ´90 tak šli. It´s Britney, beač! ()

Tomas_PO

Nikdy som nevenoval veľa pozornosti súkromnému životu Britney, prišlo mi to ako klasický príbeh nezvládnutia showbiznisového tlaku. No zistiť viac o pozadí vzťahu otca a dcéry, ktorý prerástol do pracovno-právnych rozmerov, ako aj nahliadnutia do amerického sveta justície a "opatrovateľníctva", bolo miestami až strašidelné. A za to ide subjektívne hviezda naviac, pretože samotný dokument na viac ako 3 hviezdy nemá. Hlavní protagonisti v ňom nie sú, objaví sa len zopár originálnych(?) nahrávok, či prepisov SMSiek. A to je vzhľadom na horúci právny spor celkom škoda, pretože získať si na svoju stranu súdy a verejnosť mohli mať záujem obe strany. Ako proces dopadol vieme, preto prekvapilo načasovanie dokumentu, ktorý vyšiel až po vynesení rozsudku, no kľúčový bod - samotný rozsudok nezachytáva. Pritom stačilo počkať týždeň, dva? V každom prípade mi je Britney po zhliadnutí tohto dokumentu o čosi sympatickejšia, čo je ale pochopiteľné, keďže protistrana nedostala takmer žiaden priestor (aj keď vraj bola oslovená). ()

Lilith03

Za mě průměrné, je to takové roztahané, asi tak jako tenhle složitý případ. Podle mě není šťastná volba točit další a další dokumenty, měli to spíše zpracovat komplet a domluvit se. Už tak to bylo dost zmatené, dokument by informace měl zcelit, což se zde moc neděje, obzvlášť když tolik svědků odmítá odpovídat. ()

KuceraJohny

Hrozně jsem se těšil na tenhle dokument abych po shlédnutí zjistil, že to vlastně není ten o kterém všichni mluví. To, ale nevadí. Bohužel já už viděl spoustu životopisných dokumentů a tenhle je z nich ten slabší. On samotný příběh je skutečně zvláštní a upřímně i strašný. Na druhou stranu Britney vs Spears ukazují jenom jednu tvář toho všeho a já jako objektivní divák bych opravdu rád viděl názory i druhé strany. Nepochybuji o tom, že to co se Britney stalo je při nejmenším nelidské, ale zkrátka soudce v mé hlavě chce mít kompletní obrázek. Upřímně jsem však rád, že jsem měl možnost vidět něco takového. Jako malý jsem měl Britney skutečně rád, až jsem na ní změnil názor. Zde se můj názor nijak nezměnil, avšak konečná výpověď zpěvačky mě opravdu nadchla. ()

grangerova

Free Britney is back a s koncem jejího nuceného opatrovnictví přichází několik různých dokumentů, přičemž tenhle od Netflixu si nestojí vůbec zle. Že chybí výpověď druhé strany? Možná ano. Ale hluboce pochybuji, že se ke kauze někdy její rodina nebo “opatrovnický tým” vůbec vyjádří. A upřímně, možná by skutečně měli raději mlčet. To, že dospělá pracující žena nemůže rozhodovat ani o základních věcech, za to ale může sloužit jako dojná kráva pro své rodiče a jejich tým, je odporné a zvrhlé. Mimochodem, americký systém opatrovnictví a možnosti jeho zneužití jsou scary af. ()

semo99

Som nesmierne nastvany.. Podareny ocinko si zasluzi gulku do hlavy , rovnako ako americky pravny system.... This is fuc*in' America ! ()

awerto

Zda se mi to prilis jednostranne, prilis stigmatizujici. Haji jen jeden pohled na vec. Bavime se tady o megahvezde Britney, ale verte mi, nic neni cernobile, jak tenhle dokument. Ano, je silene byt necim veznem, ale nejsem si jist, zda obet neni svym zpusobem i pachatel... ()

momomoo22

Ukážka ako sa opatrovníctvo zneužíva v Amerike (znázornil to film A care e Lot) ...A desivé, že to prešlo u známej osoby. Zo začiatku mala asi psychické problémy (ale tak rozvod, veľká pozornosť, deti), ale ako sa spomína aj v dokumente, keď tak vedela veľa pracovať, tak je absolútne jasné, že nemala mať čo opatrovníka...Smutné je, že jej nepomohla ostatná rodina... ()

zamukooo

Na úvod bych ráda něco napsala k tomu, jak to s opatrovnictvím funguje v Česku. Není snadné někoho označit nesvéprávným, musí to být někdo, kdo opravdu nechápe ani základní věci, většinou takoví lidé samozřejmě nejsou schopno pracovat. A když už je ustanoven opatrovník, většinou jen na ty „závažnější“ věci – např. si člověk může koupit pračku, ale nemůže si sjednat tarif na 2 roky nebo si koupit auto. Rozhodně nemůže nikdo zařídit, aby se dotyčný musel ptát, jestli může jít do kavárny na kafe. Je zbytečné popisovat, jak je ten systém v USA zvrácený. Tento dokument to skvěle ukazuje. Líbí se mi i to, že tam ukázali nějaký úvod ohledně nejznámějších hitů Britney. Zároveň to s popisem hudební kariéry nepřeháněli, což je dobře – stejně ty věci každý fanoušek ví (a pokud se na dokument podívá nefanoušek, tak ho to zase zajímat moc nebude). Komentáře na tomto fóru jsou opravdu zarážející. Chybí prý názor protistrany -a co by jako protistrana měla říct??? Jo, zneužívali jsme Britney, je nám to líto?? Nebo to všechno popřít. Nevím. V tomhle případě je zcela jednoznačný viník a oběť, a lidem to přijde jednostanná obhajoba Britney. Sorry, ale po těch letech šikany ze strany bulváru si nějakou „jednostrannou obhajobu“ zasloužila. Naopak tenhle dokument mi ze všech, které jsem viděla o jejím opatrovnictví, přijde jediný objektivní, kde se nebojí nazývat věci pravými jmény a nehrají si na žádnou „falešnou vyváženost“ o tom, že „pravda je asi někde uprostřed“. ()

SATUR.

Na jednu stranu je sympatické, že se NETFLIX věnuje dokumentárním filmům, na stranu druhou u takhle specifických, závažných, odborných tematik, kde by měla být jednoznačně cílem nezávislá nestranná objektivita filmu se u výrobce docela zůstavá ve "stratosféře". Vidět to u jejich filmů - Spears, Smith, Monroe. Jen stručně - tyto filmy nastiňují závažnou problematiku, ale konkrétní případ přesně, komplexně neanalyzují, nevyhodnocují tyto 3 DEZINTEGRAČNÍ kazuistiky známých osobností. Chybí jim větší konfrontační faktografické hodnocení důkazů, více objektivních svědectví, komparace odborných stanovisek věcně přísl. nezávislých odborníků z oblasti mentalního zdraví, sociologie, lidských práv, apod.. Zejména u dokufilmu Britney by to bylo určitě přínosné, protože tato osoba ještě žije, její zdrav. stav se evidentně průběžně zhoršuje a nezávislé informace o KVALITĚ celkového zacházení s ní (včetně kvality, dostupnosti přísl. péče, soc. zázemí) jsou pro veřejnost netransparentní. Osoby blízké, svědci, kteří by mohli objasnit příčiny problémů se ze strachu odmítli vyjádřit. Režisér měl tedy využít jiné zákonné dostupné postupy pro nezávislé zdůkazování, objasnění celkové životní situace. Když tyto pracovní postupy režisér vědomě nevyužil, nemá potřebu být nezávislým, nestranným, objektivním, adekvátně apelačním. ()