Sedm vězněných

Zubožený mladík se chce dostat ze spárů pašeráka lidí. Bude se držet svých morálních zásad i v boji o holý život? (Netflix)

dan4815

Kolik jsem viděl brazilských filmů? Kromě pár amatérských lechtivých podívaných jsem neviděl asi vůbec nic. Výběr byl zcela jednoduchý, neboť se mi nechtělo koukat na nic složitého a... a ejhle. Z nenápadného filmu o dělnících se vyklubala parádní podívaná plná dilemat a morálních otázek. Solidním tahounem filmu je lidskost a těžkost ústředního problému. Parta mladých kluků se vydá z díry světa do velikého města, kde se mohou všichni ztratit, a nikdo je hledat už nebude. A ano, některé rodiny je prodaly, některé jenom tušily, že dostanou veliké peníze za to, že své syny nebo vnuky již nikdy neuvidí. Budou otročit, a docela sofistikovaně jsou s touto pracovní zapáleností seznámeni. Pomalu, ale jistě se utahuje smyčka tak, že jednoho dne všichni pochopí, že již nejsou svobodní a peníze jdou do jejich žalostného ubytování, jídla a asi občas rodinám, aby neměly tendenci mluvit. Jeden z nich je natolik drzí a nebojácný, že se snaží dostat z pracovního táboru. Několikrát pomůže vězniteli, ten ho za oplátku seznamuje a integruje do nelegálního otrokářského systému. Z počátku chce dostat své kamarády ven, a kdyby byli rozumní, možná by se tak i stalo. Ten se ale přiklání na stranu věznitele, a ačkoliv má po celou dobu ambivalentní pocity, uzná, že morální otázky musejí jít stranou, dokud si chce žít dobře. Prozřel, že poctivě by se neuživil, a tak zbytky svědomí utápěl v alkoholu a v drogách se svým věznitelem. Další věznění se snaží dostat ven, ale právě náš zlomený hrdina jim tomu nakonec zabrání. Celý film poukazuje na těžkost tamního života, na to, že je systém zkorumpovaný, a tak není těžké vést veliký nelegální obchod s lidskou silou. Tato sociální sonda do brazilské žumpy ale nebyla dokonalá, mám pocit, že od jisté chvíle se děj dál nevyvíjel. Škoda. Co se týče hlavních herců, tak super. ()

Fr

,,BUĎ ONI, NEBO MY...“   Kluk z vesnice vyráží na dalekou cestu za spoustou peněz. Auto přijelo, rodina dostala zálohu, svět velkejch prachů je nadosah… Drama o tom, že lepší je bejt bohatej a zdravej, než …i v Brazílii. Sociální drama, o tom jak funguje (brazilský) velkoměsto. Nebuďme naivní… nejn brazilský… A taky celkem jasná (a stručná) zpráva o tom, jak to funguje ve světě lidí.       /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Za pokus o vraždu u nás trestaj přesčasy. 2.) Čekám na svoji šanci.  ///  Thx za titule „Markéta Polívková“.              PŘÍBĚH *****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

Sarkastic

„Chováte se jako zvířata? Budeme tak s vámi jednat. Žádná sprcha. Žádná zubní pasta. Žádná večeře. Co? Chcete jíst? Musíte si to zasloužit!“ Už v momentě, kdy Mateus (resp. jeho chudá rodina) dostane peníze předem, divák pocítí něco divného. Ten pocit zesílí, když pracanti vydají zaměstnavateli občanky a nemají připravené smlouvy. Jenže to, co následuje potom, nečekal nikdo z nich…Sedm vězněných je drama, které se s postavami neštve. Poctivě buduje stísněnou atmosféru plnou beznaděje, teroru a boří mýtus „brazilského“ snu v němž jsou chudí mladí muži přijati velkoměstem s otevřenou náručí. Před zajímavé morální dilema je postaven i samotný divák. Mateus spolupracuje, snaží se plnit dohodu, aby z uvěznění dostal sebe i ostatní. Ale v momentě, kdy se rozhodne dělat vše pro to, aby byl zaměstnavatel spokojený a ustalo násilí se šikanou, začne se zaprodávat. A divák s napětím očekává, kam až Mateus zajde, zároveň se ocitá mezi 2 mlýnskými kameny, přičemž ho oba mohou kdykoliv semlít. Silné 4*, velmi milé překvapení. ()

Happens

Moderní otroctví v ne úplně moderním pojetí v rozvíjející se zemi kdesi v Brazílii. Ekonomické vykořisťování v úplných limitech. Předávání žezla podniku nejnemilosrdnějšímu. ()

Marze

Brazilske filmy bojkotuji,proto tyhle typy chteji postupne premenit Amazonsky prales v pastviny pro masny dobytek,jak geometricky roste pocet obyvatel Zeme.Ale pro prekonani hranice 70% v hodnoceni jsem udelal vyjimku. Je zde svet korupce a degradace systemu. Reziser ma evidentne mnoho taletu. Hrdina spadne do moralne ambivalentni o lasti.Je to zneklidnujici, pusobi to az jako dokument. Cara mezi obeti a zloduchy je tenta a vznikaji moralni dilemata ()

agentmiky

Čekal jsem asi o trochu více. Jako pesimistická sonda do života dělníků v Brazílii to funguje asi obstojně, při sledování vám je z toho dost smutno, ale autoři jaksi zapomněli na nějakou gradaci. Mě to totiž jako diváka moc nestrhlo, což považuji za obří mínus filmu. Rodrigo Santoro z hereckého obsazení jednoznačně vévodí, tady se ukazuje ta nepopíratelná kvalita. Na druhé straně herec ztvárňující Mateuse mě moc nepřesvědčil. Závěr s přerodem hlavního hrdiny asi přijatelný. Na ty tři hvězdičky se to ještě vyhrabalo, ale Brazilci umí rozhodně lepší filmy (viz. excelentní Elitní jednotka, na kterou rád vzpomínám). 5,5/10 ()

ilemas

Mám rád filmy z tohoto pro nás naprosto cizích mravů, ale ve filmu scházelo nějaké větší napětí. Přerod Mateuse mohl být více propracovanější, ale jinak vcelku dost dobrý. ()

zette

"Kolik je tady takovych lidi? Dost na to, aby udrzeli chod tohoto mesta!" Za me vyborne drama bez happy endu a hlavne s vice nez aktualnim tematem. V Brazilii urcite. Skvele vykreslene postavy havniho "hrdiny" a sefa srotiste. Ta premena je dobre natocena, ma to napeti a hlavne pocit autenticnosti. Nad ocekavani dobry film. ()

klukluka

Včera jsem si dal bezdomovce v L.A., dnes jsem si naordinoval novodobý otrokářství. Co mě asi tak čeká zítra..? Bojím se tu bednu zapnout. Ne, ve skutečnosti jsem rád, že o těch věcech vím. Nenechává mě to ale lhostejným a absolutně mě nenapadá, jak nebo čím bych mohl přispět ke změně. Je to chabej a nejspíš úplně marnej pokus, ale když tomu dám plnej počet hvězd, tak zvýším pravděpodobnost, že se na to třeba podívá nějakej politik, kterej to téma otevře například na půdě OSN. Možná podoba a rozsah toho byznysu je v Sedm vězněných zobrazená dokonale. A už jen za to ten film velebím a nemohl bych mu dát méně než 4 hvězdy. Je to chytrý, odvážný a užitečný film. A rozhodně jsem se u něj nenudil. Že nemá happy end? Protože je to nekompromisní, pravdivej biják a ne nějaká zasraná americká limča. ()

agassi68

Toto je skôr také dokumentárne zachytenie reality brazílskeho systému práce. Čakal som vyústenie na spôsob Shawshanku a zrazu titulky.. ()

Flory14

Drama jak se patří. 7 prisoners se s nikým a s ničím ne...re! Tvrdý snímek které s sebou nese obrovské morální dilema. Hlavní hrdina je velice lidský, není žádný problém se do něj vcítit, pochopit jeho motivaci a ve výsledku uznat jeho rozhodování. Pro mě osobně film na jehož rozuzlení nemám úplně vyhranění názor, respektive nejde s klidem říct " špatný či dobrý konec". Šedivý snímek. Pochválím určitě i ukázku prostředí chudé Brazílie které je místy až nelidské, nedůstojné ale bohužel i reálné. Za mě skvělá záležitost která by si zasloužila více pozornosti. Snímku asi nemám co vytknout možná herecké výkony mi přišli nemastné a neslané. Silné čtyři hvězdy a jsem rád že jsem vcelku neznámému filmu dal šanci. ()

papadoce

Už som si tak nejako zvykol, že brazílska produkcia býva hodne surová. Najmä vtedy, keď ukazuje život v južnej Amerike aký je. Tu sledujeme osudy niekoľkých dedinčanov, ktorí prišli za prácou do Sao Paula a stali sa rukojemníkmi falošnej pracovnej agentúry. Žiadna mzda, žiadna sloboda, doklady a telefóny fuč, len tvrdá práca na vrakovisku za ostnatým drôtom, pre úžerníka pod dohľadom miestnej polície. Najzaujímavejším je samozrejme príbeh Mateusa, ktorý asi ako jediný má dlhodobý plán ako sa z otroctva dostať bez toho, aby ohrozil svoju rodinu. Lenže, kde začína hranica medzi útekom na slobodu a faktom, že sa stáva taktiež otrokárom? Keď vidíte takéto filmy, vtedy si uvedomíte, ako dobre sa žije tu na Slovensku. Film je inak natočený vcelku profesionálne, žiadna amatérska produkcia. Zo známych ksichtov je tu iba Rodrigo Santoro, ale filmu to rozhodne neubližuje. Počas filmu divák nepociťuje nejaké zvláštne napätie, ale v podstate celý čas očakáva ako sa to skončí. Kam až Mateus zájde a či to vôbec stihne skôr ako ho popraví niektorí z jeho bývalých spoluotrokov. Treba povedať, že mal som svoj typ na koniec a netrafil som sa vôbec. Koniec sa asi najviac podobal skutočnému životu, bohužiaľ. Nitky sa vždy ťahajú niekde hore. Film sa hýbe na spravodlivých 70%. Dám mu tri, lebo polovice nie sú možné a štyri je už moc. Je to ale dobrý film na jedno pozretie. ()

SAINTS

Socialny triler,ktorý ukazuje otrockú prácu a spôsob,akým je prepojený s politickou korupciou a systemovým útlakom.Je jednoduchšie sa nechat zožrat systemom,ako ho zmenit. ()

Saxos

Poutavý příběh hnědého masa co maká, jak barevnej, než svojí pílí stoupne v lidužravé společnosti o jeden stupínek nahoru. Celou dobu čekáme co bude a ono nic. Závěr: nedoporučuji. ()

orangee

Zvláštní prostředí, velmi nepříjemná situace a hledání možnosti přežití v ní. Je to buď a nebo, co si vybereš? Na čí budeš straně? Myslet na sebe a svou rodinu nebo myslet na kamarády? Vážně chceš být součástí toho všeho? Být hodný nebo zlý? A kdy jsi hodný a kdy vlastně ten zlý? Příběh o velmi složité situaci a malých omezených možnostech. Děj má vcelku rychlý spád, za mě průměrně koukatelné. ()

Sopholojong

Spin-off Mesta Bohov zo srotoviska. Particka naivnych "vesnickych" priselcov v podruci demonickeho Rodriga. Je to vsak ten typ maleho, nezavisleho filmu s obycajnou formou a neskusenymi mladymi hercami, ktory zostava, co do divackeho zazitku, niekde v strede. Aj ked ta premisa "zo sikanovanej zveri na svetlej strane sa stane ponizovatel na temnej strane" je (a)moralne zaujimava. ()