Edward (Johnny Depp) je výtvorom starého vynálezcu, ktorý však zomrel skôr, ako ho stačil dokončiť a nahradiť dômyselnú konštrukciu ostrých nožníc ľudskými rukami. Edward zostal úplne sám v chátrajúcom hrade a ktovieako dlho trvalo, kým ho celkom náhodou objavila podnikavá zamestnankyňa kozmetickej firmy Peg (Dianne Wiestová), ktorá sa nad ním zľutovala a vzala ho so sebou do mesta. Hoci Edward vyzerá ako nejaké hrozivé monštrum, v skutočnosti je dobrácky, milý a veľmi plachý. čoskoro si získa uznanie a obdiv svojím strihačským umením, či už ako záhradník alebo kaderník. Lenže, ako to už chodí, sú medzi nami aj ľudia závistliví a zlí, ktorým chlapcova obľuba nedá spať, najmä keď si všimnú náklonnosť, ktorú prejavuje k príťažlivej mladej Kim (Winona Ryderová), ktorá je jediným človekom, ktorý mu rozumie... (TV JOJ)

Mrtvobog

Keď som to videl prvýkrát ako malý chalan, tak to vo mne zanechalo hlbokú stopu - nožnice namiesto rúk, smutný príbeh a záchrana malého chlapca pred autom. Keď som to však videl v dospelosti, tak ma zarazilo aký balast (americké zbohatnuté meštiacke prostredie naozaj nemusím) je okolo naozaj slušného námetu. Ale ak to bolo chápané ako kontrast, tak môže byť. Burton sa však nezaprie - svojský námet, temnota sa snúbi s vtipnosťou, hlboká pointa a originálny záver. U mňa obľúbený film obľúbeného režiséra s obľúbeným hercom. ()

agentkenny

Jednou byl v TV Magazínu napsán žánr "Melodrama". Dnes se za to asi tak nepovažuje, ale to je chyba. Nevím jestli to z vás někdo zažil, ale po zhlédnutí tohoto filmu jsem se necítil moc dobře. Člověka to může hodně vzít - tím chci říct, že by na to neměly koukat děti. ()

marien1039

Nedávo jsem tenhle film viděla poprvé a mám pocit, jako by ho jeho sláva předcházela. Obsazení rolí a ne jen Deppa bylo precizní, kostýmy a celková výprava taky super...ale nevím, čekala jsem od toho víc...Hromada kýče, ale jinak nic, co by mě oslnilo. ()

gurmet

Střihoruký Edward je pro mě osobně Timův nepřekonaný opus, který v sobě dovedně kombinuje široké spektrum aspektů života do jedné velkolepé podívané. Z hlediska vizuálního nám vedle sebe film do kontrastu staví pestrobarevnou vesnickou idylku, která pod nátěry křiklavých barev skrývá nikoliv idylické charaktery, a temný, černobílý zámek s černobílým hlavním hrdinou, v kterém pod strohým a nebezpečným zevnějškem tepe srdce pravého, nesobeckého a obětavého umělce. Myslím, že Tim Burton stvořil Edwarda coby svůj autoportrét výstředního umělce, který se světem dokáže upřímně hovořit jen prostřednictvím své tvorby, že sám režisér se cítí být Edwardem. Díky tomu je nám předestřen tak věrný a uvěřitelný obraz něčeho co je přitom zcela fantaskní, a proto se film dotýká zpříma divákova srdce. Velmi osobní, a upřímné alegorické vyznání jedné lidské duše. ()

ludena

Johnny Depp v úlohe Edwarda ako hlavnej postavy ma ohúril svojím hereckým talentom. Jeho výrazy tváre sa dokonale stotožňovali s pocitmi vystrašeného a láskavého "tvora" , ktorého dobrotu zneužili . Film vyjadroval mnoho emócií . Nebolo to stále o tom istom, takže som sa pri tom vôbec nenudila, neboli tam síce žiadne nečakané zvraty ,ale zato príbeh šiel pekne plynule podľa mojích očakávaní. 10/10 ()

Stupet

Tenhle film jsem jako dítě milovala a dneska docela nechápu proč. Johny Depp zde sice exceluje, ale jinak je to průměrnej, možná až podprůměrnej snímek. Z hodnýho Edwarda se v podstatě vyvrbí labilní jedinec, kterej je zamilovanej do dcery svých přátel, přestože jako umělý člověk nemůže ovládat city. Můj šestiletý syn film také zbožňuje, tak doufám, že v budoucnu nebude zklamán jako já. Ale je fakt, že když je "v televizi nuda" a dávají tenhle film, tak se na něj podívám. Ale jednou za pět let stačí. ()

reccal

Nádherný příběh s mrazivými momenty, vyniká vizuální stránka filmu, masky perfektní. Nemůžu si pomoci, přes plný počet hvězd mi v Edwarovi nesedí Dianne West... ale tanec mezi vločkami je moment vskutku nezapomenutelný. 90%. ()

dagyšpandr

Nostalgie jako hrom. Jeden z oblíbených filmů mého dětství. Z odstupem času to kouzlo stále funguje, zejména díky Elfmanově hudbě. Také začínám víc vnímat satirické tóny a kritiku maloměšťáků, které jsem si jako dítě nevšiml. Co se týče hereckého ansáblu, tam vévodí vyjukaný podivín Edward, křehká kráska Kim a "místní drbny". ()

Filatov

A zase hodnotím úplně proti, než drtivá většina lidí zde. Co názor, to názor že? Nezastírám, že určitá "Burtonovská" atmosféra tu je, a to zvlášť při scénách v zámku a pohádkovém vyprávění. Samotný Depp mi tu sympatický není, ale chápu a vím, že tu zahrál dobře a zapsal se do paměti do diváků. Takže si to shrňme - atmosféra tu určitě je a líbí se mi, proto dávám dvě hvězdičky, ale za Deppa ani za příběh, který je slaboučký hvězdičky určitě přidávat nebudu a stále čekám, kdy mi konečně Tim Burton vytře něčím zrak. ()

shinlove

Ještě dnes si pamatuji, jak jsem jako dítě byl z tohoto filmu naprosto hotový... Dostal mě svou poetičností, příběhem a hereckým výkonem J.Deppa. Je jen málo filmů, které by ve mně zanechaly takovou stopu, jako Edward. 5* ()

Mark1983

Film jsem viděl jako školák,a i když bych se možná na něj dnes díval jinak,mám pořád pocit,že to má něco do sebe.Má to fantasy příběh s docela dobrým zpracováním a dějem. ()

Leachim_

Film ,který jsem poprvé viděl jako malý kluk a u kterého jsem půlku probrečel jak malý kluk :) ,jsem poté musel shlédnout ještě jednou už jen proto, jaký to ve mně zachovalo emoční náboj. Napodruhé už z pohledu dospělého člověka stále dost sentimentální film ovšem pro mě s trochou podtextu tehdejší doby v `Murice a doby diskriminace všeho cizího a jiného. Johny si tu zahrál jednu z prvních velkých rolí a i přesto, že prakticky vždy měl nehybnou tvář, tak s ním člověk prožíval veškeré emoce. Rozhodně film, na který by se měl podívat každý, stejně jako by měl každý přečíst Malého prince. ()

tribican

Nádherný burtonovský příběh o sněhu, který přes prvotní děsivou atmosféru vyvolá v mnohých z nás lítost a navodí vánoční atmosféru. Johnny Depp navždy zůstane v mém srdci jako mírumilovný a laskavý Edward. Stejně tak už s Edwardem navždy budu srovnávat všechny Burtonovi filmy, zatím u mně žádný jiný film takové geniality nedosáhl. Pohádka pro všechny věkové kategorie :) ()

tuberatanka

Dobre natočená, trochu (celkom?) preafektovaná americká dráma typu "sám proti všem" v štýle rozprávočky pre dospelých. Nič čo by som ešte nevidel, ale dalo sa na to pozerať a občas to pobavilo. 3,5*. ()

Zemřel herec Alan Arkin

01.03.2014

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

05.04.2013

Jedinečnou možnost vidět na velkém plátně tituly jako Hello, Dolly!, Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů, 2010: Druhá vesmírná odysea, Mistr, Střihoruký Edward, Smrtonosná past a další budou mít… (viac)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (viac)