Asteroid City by bolo úplne nezaujímavým miestom na mape, keby ho pred rokmi nezasiahol meteorit, ktorý doň vyhĺbil dieru. Neďaleko vzniklo bizarné mestečko, kde sa pravidelne stretávajú výnimoční mladí ľudia a ich rodičia, aby si porovnali sily, zabavili sa a uistili, že vo svojej genialite nie sú sami. Odtrhnutie od každodennej reality oceňuje pomerne čerstvý vdovec so štyrmi výnimočnými deťmi a svokrom, ktorý si na neho ešte nezvykol. Podobne aj filmová hviezda Midge Campbellová, ktorej geniálna dcéra má väčšie sebavedomie ako ona sama. Aj ostatní účastníci sú svojím spôsobom veľmi jedineční a do púšte prišli s nadšením a túžbou po dobrodružstve. Práve takéto stretnutie by stačilo na to, aby si Asteroid City zaslúžilo zvýšenú pozornosť. Mesto sa dostane na titulky novín po celom svete vďaka “blízkemu stretnutiu tretieho druhu”, ktoré sa uskutoční počas podujatia. A kým sa podarí zistiť, čo sa vlastne stalo, musia tu všetci zostať a nevedomky nadviazať vzťahy rôzneho druhu. (Cinemart SK)

F.W.Colqhoun

I have nude scene. Do you want to see it? O krok blíže divadlu. Jde o směr pohybu, který je u tvůrců upřednostňujících kontrolu nad výsledkem zákonitý. Bohužel podobně jako více alkoholu v nápoji neznamená lepší pití, více Andersona neznamená lepší film. Koncentrovaý výsledek ve své hutné plytkosti naznačuje ale už jen cestu ven - když ne změnu stylu, snad alespoň formy a ideálně i hlavně toho nasycení.  Rád bych viděl Andersonovo Dogme 95. ()

Nemec

Moje očekávání byla ze začátku velká, Wes Anderson mě bavil vždy, všude a čímkoliv. Avšak po tom, co někteří moji přátelé viděli tento snímek prohlásili, že ten film je takovej prázdnej a že to vlastně není ani tak dobrý. A já jim děkuju za to, protože kdyby mi nesrazili moje očekávání, tak bych byl pravděpodobně zklamán taky. Film je místy trochu prázdnější (myslím příběhově) a trochu ucouranej, ale kromě poněkud fádního scénáře jsem si film velmi užil a samozřejmě humor je věc kterou nesmím opomenout. Kamera a grading byl prostě prvotřídní a vizuálně to byla lahoda, ale na to jsem u Andersona navyklý, Chápu, že někomu je tahle estetika cizí, ale mě prostě baví. Tenhle film bych zaškatulkoval jako „pohlednicový“. ()

Oralfabet

Ano, v mnoha ohledech je to prostě jen další film Wese Andersona, se vším, co byste od něj očekávali a pramálem neočekávaného. Na mě ale stejně, navzdory typicky monotónnímu přednesu všech herců, archetypální povaze postav, které ztvárňují, a komplikované narativní struktuře, připomínající především Grandhotel Budapešť, zapůsobilo Asteroid City neskutečně svěžím dojmem, jako lahodný ovocný koktejl uprostřed horkého letního dne. Je to prostě to samé, ale trochu jinak. A mě to bohatě stačí. Wes zase jednou stvořil úplně nový svět, dal si záležet na tom, aby byl každý jeho detail dokonalý, a já si tak užíval každou sekundu, co jsem v něm strávil. Navíc tu ultra komplikovanou strukturu Wes využívá docela zajímavým, novým způsobem a vede k poměrně podnětným otázkám o povaze herectví, divadla, filmu a umění jako takového. A v závěru se Wesovi podařilo dopracovat i k nějakým skutečným emocím. Ještě pořád si to musím nechat pořádně rozležet v hlavě a sesumírovat si pro sebe, co to vlastně všechno znamenalo, ale každopádně jsem si návštěvu Asteroid City nesmírně užil a už se nemůžu dočkat, až se do něj podívám znova. A byl bych sice rád, kdyby Wes příště natočil něco komornějšího, s trochu prokreslenějšími, živějšími postavami, ale zároveň vím, že pokud natočí další film o filmu o divadelní hře o rozhlasové hře o románu o filmu o rozhlasové hře o divadelní hře, a obsadí do něj všechny herce z hollywoodu do rolí o třech replikách, sežeru mu to i s navijákem. 9/10 ()

Jaro_slav

Tato onanie castingu, výpravy a fotografické kompozice se mi do vkusu trefila skoro tak, jako Moonrise Kingdom. Jenom jsem od té doby viděl dalších pět Andersonových experimentů/filmů/cvičení, takže má vyhejkanost je zde o poznání nižší. Ale stejně: MEEP MEEP! ()

filipvrbik

Od plejády hvězd jsem čekal mnohem lepší film a hlavně vtipnější komedii, při které jsem se jednou uchechtl... Hvězdných herců až moc a nedostali pořádně prostor, a tak je výsledkem kýčovitá, bizarní pseudoparodie s prvky sci-fi. Zaujala mě jen kamera a výprava... No každopádně mi se to nelíbilo...30% ()

Klajnik

French Dispatch je jedním z mých oblíbených filmů a vzhledem k tomu, že ani jemu se nedostalo takového uznání, jaké by si zasloužil, jsem měl vysoká očekávání i od Asteroid City. Abych vysvětlil proč, musím se nejdřív vrátit ku svému komentáři ke Grandhotel Budapešť, kterýžto film moc rád nemám, protože, jak jsem psal, Wessův styl znevažuje drama, jelikož je designově úhledných a povzneseným hýřením a namísto toho, abychom skrze tento styl efektivně poznávali fungování hotelu, jeho zaměstnance i zákazníky, což je nosné téma samo o sobě, tak nás z něj autor odvedl na nefunkční dramatickou cestu, během níž postavy ukradnou obraz, skončí ve vězení, pak utíkají z vězení a dle mého to moc prostě moc nefunguje, protože to není napínavé ani zajímavé. Diváci však byly uhranutí výrazným stylem, který pro ně po letech u French Dispatch byl už o něco méně originální a o něco více "přeplácaný" (já volím výraz "pestrý"). Důvod, proč je French Dispatch nejlepší Wes, dle mého tkví hlavně v tom, že forma nejlíp souzní s obsahem, kterým je fungování prostředí zpravodajského vydavatelství a reportáže, které píš, novináři tohoto vydavatelství. Dohromady to jest takovým milostným dopisem kvalitní žurnalistice, která z toho sálá a plnosti obsahu hezky odpovídá pestrost stylu. Ostatně je to povídkový film, z nichž každá povídka jest jednou reportáží, čímž má FD větší (i funkčnější) záběr dějových/časových linek, což je další devízou Wesova stylu. V GHB postava z doby úpadku hotelu mluví příběhu z doby, když byl hotel ve své největší slávě. Asteroid City je zase divadelní hra, kterou prostupují momenty z natáčení té hry. Důvod, proč jsem tomuto filmu věřil tkví právě v tom, že mi přišlo dost svébytné prostředí takového pouštního městečka, kde občas na pozadí bouchne atomovka, z hotelového automatu lze koupit i pozemek a nedaleká observatoř hledá mezi hvězdami UFO. Celé to ale shazují herecké výkony. Chápu, že poušť odpovídá vyprázděnému emocionálnímu rozpoložení postav, které jsou jaksi zaseklé na místě (fyzicky i přeneseně), ale to, jakým způsobem hrají i jak se to slučuje s tím roztodivným wesovým stylem (jehož hýření mi zde přišlo už více jako manýra, nikoli jako efektivní způsob se orientovat v členitém prostoru - poušť ostatně není členitá) způsobuje, že nefunguje. Hromada keců, ale nic z toho. Divák na to citově vůbec nenaváže, což je výtka, která se opakuje. ()

bobstock

´´Stále té hře nerozumím. Nevadí dělejte to dál. Asi budu muset na vzduch.´´ Nebo lépe bych chtěl žít mimo zemskou atmosféru, jako to umí asi jen Wes Anderson. Tápajícně sebeparodující artovka vystřižená z propagandistických pohlednic 50.let amerických. Kdybych stále nečekal jestli se tam svlékne krásná Scarlett asi bych to ani nedokoukal. A to mám ufouny rád, jen né takhle.. 30% ()

gumolit

Keď hovoríte o veľkých filmových hviezdach ako Tom Hanks, Scarlett Johansson alebo Bryan Cranston... ľudia často hovoria: „Pozerám ich v čomkoľvek.“ No, Asteroid City to nepotvrdzuje. Toto je film, ktorý je zvláštny aj na pomery Wesa Andersona. V skutočnosti to pôsobí skôr ako paródia na film Wesa Andersona. A nie v dobrom slova zmysle. Popísal by som to takto: Je to film televízneho vysielania hry o hre... a to, čo vidíme, je filmová verzia hry v rámci hry v rámci televíznej relácie,. je to celé veľmi mätúce. To, čo tomu všetkému chýba, je skutočná zápletka alebo postavy, o ktoré by sa malo zaujímať. Je to jeden z najnudnejších filmov, aké som kedy videl. Ale čo čakať od režiséra, ktorý stojí na jednom mieste a nudí už pomerne dlhšie (okrem Grandhotelu a Psieho ostrova) Toto som proste nedal. ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 7/10    Art: 8/10    Akce: 7/10    Vtip: 7/10    Napětí: 5/10    Láska: 7/10    Soundtrack: 9/10        06/2023  &  8/2023 ()

Brejlil

Nejsem žádný velký znalec Andersonova díla. Vlastně jsem od něj viděl jen dva filmy a to ještě ty méně významné. Absolutním kladem je asi kamera a výprava. A tomu se přizpůsobuje všechno ostatní. Problém je snad v tom, že samotná hra je zajímavější než její rámování. A rámování svou především hereckou stylizací tu hru stejně silně připomíná, takže volba černobílé rámování vs. barevná hra je nakonec nutností. Jsou tu zábavné momenty, samotné Asteroid City je skvělou parodií na americký sen 50. let a samotná myšlenka by snad byla i nosná. Ale... Ale okouzlení provedením vyprchá už během prvního dějství, některé scény jsou sice kouzelně absurdní, ale nikam nevedou a celá linie s ufonem je tam proč? Vidět se to dá, ale žádnou velkou pecku v tom asi nenajdete. Zvlášť pokud znáte na rozdíl ode mne ty slavné Andersonovy kousky. ()

Muel

| American Empirical Pictures | Máme tu ďalšiu andersonovku, o ktorej si myslím doslova to isté, čo pri poslednej French Dispatch. Production design, kamera a herci sú S tier jak víno, ale čo sa týka dejovosti/príbehu/zápletky, je to možno až nudné. Keby sa ma niekto fakt spýtal, o čom naozaj išlo v tom filme, nevedel by som odpovedať presne, pretože proste neviem. Ako skečovité YouTube video by to fungovalo náramne. Celovečerný film toho potrebuje oveľa viac. Schválne si musím od Wesa doplniť jeho zvyšné snímky a presvedčiť sa, či sa to týka každého jeho filmu. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

majec4

Tesil som sa na to a hned na uvod sa musim priznat, ze ma to dost minulo. Chapem ze Anderson to takto robi, no pre koho tie filmy bude tocit ak pojde takto dalej, neviem. Vykony hercov su zaujimave, vlastne len kvoli tym prejavom som bol schopny dopozerat tento pokus o predvedenie nejakej formy stretnutia tretieho druhu. Cele mi to teda prislo kus unavne, nudne, zbytocne. Tak to citim aj kvoli dialogom, v ktorych som sa proste v polke dokazal aj stratit, a mozno aj vdaka tomu rozdeleniu deja (zakulisie hry a samotnu divadelnu hru). Mozno ked dospejem do zreleho veku ma taketo filmy ohuria, zatial aj napriek hviezdnemu kastingu nad tym len krutim hlavou. ()

arcticsky

Wesův vizuál je dokonalý a stále mne baví. Jen přemýšlím, jak si ho v Hollywoodu musí považovat, když nemá problém nalákat do filmu takovou masu renomovaných herců aby přednášeli (co si budeme povídat) snůšku žvástů. ()

nonick1

Další Mistrův snímek nezaměnitelného rukopisu, překypující kreativitou, oplývající fantazií a hýřící originalitou. Nejvyšší čas, aby CSFD přidala do žebříčků samostatnou kategorii: filmy Wese Andersona. ()

Pawlisman

Nebojím se prostě 5. Vizuál je za 6 hvězd. Ano, autor si dal možná až příliš velké sousto a někde je to prostě až za hranou a moc, aby to bylo pro diváka zajímavé a přívětivé. Aby to bylo fimové umění pro diváka a ne pro formu filmového umění. Ale prostě navrch ten geniální mimozemšťan, kdy jsem šel do kolen. Jo, toto jsou filmy, pro které jsou dělaná filmová plátna a kde máme my diváci trávit čas (sic bych za trochu, Wesi, ubral..) ()

radekgfx

„You can't wake up if you don't fall asleep.“ Autorský kryptický příspěvek k emocionálnímu truchlení, chaotické podstatě světa a procesu vyrovnávání se se ztrátami. Snad. Já bych od Wese Andersona ale raději v budoucnu znovu viděl spíše roztřesené širokoúhlé scény lidí dobíhajících vlak; třeba za zvuku This Time Tomorrow. Byť by nebyly snímány kamerou na stativu v centrální kompozici a v saturovaných pastelových barvách. ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

12. Filmový víkend ČSFD (4.-6. srpna)

27.06.2023

Drazí filmoví fanoušci, rádi bychom vás pozvali na již 12. ročník Filmového víkendu ČSFD, který se letos uskuteční od pátku do neděle 4. - 6. srpna na už tradiční lokaci čerstvě zrekonstruovaného… (viac)

Art Film Fest 2023

Art Film Fest 2023

16.06.2023

29. ročník festivalu Art Film Fest sa bude konať v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Art Film Fest vo svojom programe ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej… (viac)